بسته‌بندی و حمل کتاب‌ها هنگام اسباب‌کشی

زمانی که تصمیم به اسباب‌کشی کلی داشته یا حتی بخواهید بخشی از وسایل منزل خود را به‌جای دیگری انتقال دهید، نگهداری و بسته‌بندی درست وسایل، اهمیت زیادی خواهد داشت.

در این میان بسته‌بندی کتاب‌ها برای اسباب‌کشی باید به شکل اصولی انجام شود تا در زمان جابه‌جایی، هیچ یک از کتاب‌ها، آسیبی نبینند. با ما همراه باشید تا نگاهی به این فرآیند و اصول دقیق آن بیندازیم.

اصول بسته‌بندی کتاب‌ها برای اسباب‌کشی

به‌طورکلی به دلیل کاغذی بودن و نوع جلد کتاب‌ها، جابه‌جایی و اسباب‌کشی، می‌تواند آن‌ها را به‌ویژه کتاب‌هایی که جلد‌های نازک‌تری دارند، به‌شدت آسیب‌پذیر کند. به‌علاوه باید این نکته را در نظر داشته باشید که کتاب‌ها وزن زیادی روی هم خواهند داشت.

اگرچه تک‌تک کتاب‌ها، سنگین نیستند؛ اما زمانی که تعدادی کتاب را داخل یک کارتن قرار دهید، در نهایت با یک بسته سنگین روبرو هستید که در فرایند اسباب‌کشی شما، وزنه قابل‌توجهی خواهد بود.

از این روی همه چیز گویای آن است که باید حتما از یک اصول صحیح برای روش بسته‌بندی کتاب‌ها برای حمل استفاده کنید تا هم حمل‌ونقل آن‌ها آسان باشد و هم این که هیچ آسیبی در فرایند اسباب‌کشی نبینند.

به سراغ یک جعبه مناسب بروید

پیش از هر چیزی لازم است که حتما یک جعبه مناسب برای بسته‌بندی کتاب‌ها، انتخاب کنید.

دقت داشته باشید همان‌طور که در بالا نیز گفتیم، کتاب‌ها روی هم وزن زیادی داشته و درصورتی‌که جعبه انتخابی شما، استحکام و قدرت کافی را نداشته باشد؛ ممکن است که توانایی مقاومت در برابر وزن کتاب‌ها را نداشته و خیلی زود در فرایند جابه‌جایی، دچار پارگی شود. کوچک‌ترین پارگی، مقاومت جعبه را به‌کلی برهم زده و ممکن است بسیار زودتر از آن‌چه فکرش را بکنید؛ جعبه دچار پارگی و از هم گسستگی کامل شود.

از این روی حتما یک جعبه محکم و کاملا سالم و بدون کوچک‌ترین پارگی را برای بسته‌بندی کتاب‌ها انتخاب کنید.

نکته: بهتر است که جعبه مخصوص کتاب را با چسب‌های پهن، محکم‌تر کرده و از هر جهت به آن چسب بزنید تا استحکام بیشتری پیدا کند. این باعث خواهد شد تا در زمان بسته‌بندی و در فرایند جابه‌جایی، جعبه قدرت بیشتری داشته و کمترین ریسک برای پارگی و از هم گسستگی را به همراه داشته باشد.

کتاب‌ها را به شکل استاندارد کنار هم بگذارید

حال به مرحله‌ای می‌رسیم که باید کتاب‌ها داخل جعبه قرار داده شوند. اگر می‌خواهید بالاترین نگهداری از کتاب‌ها را به عمل‌آورده و کمترین فشار به آن‌ها وارد شود؛ بهتر است که بین هر دو کتاب که در جعبه می‌گذارید، از یک کاغذ ضخیم یا بهتر از آن، مقوا استفاده کنید.

این باعث خواهد شد که کمترین اصطکاک بین کتاب‌ها وجود داشته و شرایط بهتری را حین حمل‌ونقل در اسباب‌کشی متحمل شوند. همین‌طور شما می‌توانید کتاب‌هایی که جلد ضخیم به طور مثال گالینگور دارند را به شکل عمودی در کنار هم قرار دهید.

جلد‌های محکم کمک خواهند کرد که کتاب‌ها کنار یکدیگر بدون آسیب قرار گرفته و مشکلی برای فرم آن‌ها به وجود نیاید.

این در حالی است که کتاب‌های جلد معمولی و ضعیف را باید حتما به شکل افقی قرار دهید و ترجیحا حتما بین آن‌ها نیز از مقوا استفاده کنید تا سایش جلد‌ها به هم باعث آسیب رسیدن به شالوده کتاب نشود.

تمام فضا‌های خالی جعبه کتاب را پر کنید

از آن جایی که قرار نیست تمام کتاب‌ها هم سایز باشند، به‌احتمال زیاد در جعبه بسته‌بندی کتاب شما، فضا‌هایی خالی باقی خواهد ماند. این فضا‌های خالی، موجب می‌شود تا حین جابه‌جایی کتاب‌ها در جعبه تکان خورده و تکان خوردن در نهایت، ممکن است به کتاب‌ها آسیب برساند.

از این روی حتما فضا‌های خالی را به کمک روزنامه یا هرچیز دیگری که بسیار سبک بوده و وزنی به جعبه بسته‌بندی شما اضافه نکند، پر کنید. به این شکل ضمن آن که تمام فضا‌های خالی در روش بسته‌بندی کتاب‌ها برای حمل پر خواهد شد؛ وزن بیشتری نیز برای حمل‌ونقل تحمیل نمی‌شود.

بهترین روش بسته‌بندی کتاب‌ها برای حمل

در نهایت باید گفت که بهترین بسته‌بندی کتاب‌ها برای اسباب‌کشی، سپردن این کار به دست تیم‌های حرفه‌ای است که به‌راحتی و به شکل اصولی فرایند بسته‌بندی را پیش برده و در نهایت کمترین ریسک را داشته باشد.

برای این کار می‌توانید از سرویس اسباب‌کشی اسنپ استفاده کنید. شما چه نظری در این باره داشته و برای بسته‌بندی اصولی کتاب‌ها، از چه روشی قبلا استفاده کرده و چه نکاتی را به موارد بالا اضافه می‌کنید؟

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *