هواپیمایی لوفت هانزا را بشناسید

معرفی هواپیمایی لوفت هانزا

هواپیمایی لوفت هانزا (Lufthansa)، یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین شرکت‌های هواپیمایی دنیا و متعلق به کشور آلمان است. این هواپیمایی به صد‌ها مقصد در دنیا پرواز داشته و یکی از بزرگ‌ترین ناوگان‌ها را در اختیار دارد. ازآنجاکه این شرکت هواپیمایی در کشور ما سابقه حضوری طولانی دارد، احتمالا برای سفر‌های خارجی یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های شما خواهد بود.

در این مقاله، ابتدا به معرفی لوفت هانزا ایرلاین و مرور تاریخچه‌ی آن پرداخته و سپس ناوگان، مقاصد و کلاس‌های پروازی، راه‌های ارتباطی و روش‌های تهیه بلیط پرواز از آن را مرور می‌کنیم. در آخر نیز به ذکر دو نکته مهم که باید آن‌ها را پیش از سفر با این هواپیمایی بدانید، خواهیم پرداخت. درصورتی‌که قصد سفر خارجی باکیفیت با یکی از بهترین هواپیمایی‌های دنیا را دارید، مطالعه این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

« خریدبلیط هواپیمای خارجی »

تاریخچه لوفت هانزا

لوفت هانزا ایرلاین در سال ۱۹۵۳ یعنی حدود ۷۰ سال پیش در شهر کلن آلمان که در آن زمان، متعلق به آلمان شرقی بود، تأسیس شد. شرکت‌های مادر این هواپیمایی، دویچه پست‌بانک و دویچه بانک آلمان بوده و کارستن اشپور رئیس هیئت‌مدیره و کریستوف فرانتس مدیرعامل اجرایی آن هستند. لوفتهانزا به عضویت Star Alliance نیز درآمده است.

لوفتهانزا در طول این مدت، توانست از بسیاری جهات به پیشرفت‌های گسترده‌ای دست یابد. توسعه شبکه پرواز به حدود ۲۵۰ شهر و ۸۰ کشور در دنیا، توسعه زیرساخت‌ها، امکانات، خدمات پروازی و تربیت نیروهای متخصص بخشی از دستاورد‌های این شرکت در این هفتاد سال بوده‌اند.

لوفت هانزا تعداد زیادی شرکت تابعه و زیرمجموعه نیز دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل آسترین ایرلاینز (هواپیمایی اتریش)، سوئیس اینترنشنال ایرلاینز، بروکسل ایرلاینز، لوفتهانزا کارگو، لوفتهانزا سیتی‌لاین و آمادئوس آی‌تی گروپ هستند. جایگاه لوفتهانزا را با بررسی آمار زیر می‌توان بهتر درک کرد:

 • دومین شرکت هواپیمایی دنیا ازنظر تعداد مقاصد پروازی
 • بزرگ‌ترین ایرلاین آلمان و اروپا
 • چهارمین شرکت هواپیمایی پردرآمد جهان
 • هفتمین شرکت هواپیمایی ازنظر حجم انتقال بار سالانه
 • دهمین شرکت هواپیمایی جهان ازنظر حجم انتقال مسافر

کلمه Lufthansa در زبان آلمانی به معنای گروه آسمان است. این شرکت در حال حاضر با بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی برتر دنیا مانند ایر کانادا، ایر چاینا، ایر نیوزیلند، هواپیمای کرواسی، هواپیمایی اتحاد، خطوط هوایی ژاپن، یونایتد ایرلاینز، هواپیمایی اسکاندیناوی و ایران‌ایر از کشور ما قرارداد نماد مشترک دارد.

ناوگان لوفت هانزا ایرلاین

ناوگان هوایی لوفت هانزا

در طول سالیان، لوفتهانزا ایرلاین ناوگان خود را از هواپیما‌های مک‌دانل‌داگلاس، فوکر، ویکرزویسکونت و سری‌های قدیمی‌تر بوئینگ و ایرباس به یکی از بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین ناوگان‌های هوایی در دنیا مجهز کرده است. این هواپیمایی در حال حاضر، ناوگانی متشکل از حدود ۲۷۰ هواپیمای مسافربری دارد که نوع و تعداد آن‌ها به شرح زیر است:

 • خانواده ایرباس ای ۳۲۰: ۱۴۵ فروند
 • خانواده ایرباس ای ۳۳۰: ۱۹ فروند
 • خانواده ایرباس ای ۳۴۰: ۴۲ فروند
 • خانواده ایرباس ای ۳۸۰: ۱۴ فروند
 • بوئینگ ۷۳۷ کلاسیک: ۱۸ فروند
 • بوئینگ ۴۰۰-۷۴۷: ۱۳ فروند
 • بوئینگ ۸-۷۴۷: ۱۹ فروند

لوفتهانزا همچنین حدود ۱۹۰ هواپیمای ایرباس از جمله ایرباس نئو ۳۲۰ و بوئینگ ۷۷ ایکس را نیز سفارش داده است.

مقاصد پروازی هواپیمایی لوفت هانزا

لوفت هانزا به بیش از ۲۵۰ نقطه دنیا در تمامی قاره‌ها از جمله ایران، فرودگاه بین‌المللی امام خمینی پرواز دارد. دفتر مرکزی این هواپیمایی در شهر کلن واقع‌شده و دو فرودگاه فرانکفورت و مونیخ، قطب‌های پروازی آن هستند.

لوفت هانزا ایرلاینز در ایران نیز دارای دفتر نمایندگی است و پرواز‌های آن از فرودگاه امام خمینی (ره) (IKA) انجام می‌شوند. تقریبا در تمامی روز‌های هفته از این فرودگاه به مقصد مونیخ پرواز توسط لوفتهانزا انجام می‌شود. آدرس و شماره‌های تماس دفتر این شرکت در تهران به شرح زیر است:

 • آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان شهید بهشتی، روبه روی هتل سیمرغ، پلاک ۲۲۰۸، طبقه اول
 • تلفن تماس: ۸۳۳۸۸-۰۲۱
 • تلفن تماس دفتر فرودگاه امام خمینی: ۵۱۰۰۷۶۴۰ -۰۲۱ و ۵۵۶۷۸۳۳۷-۰۲۱

برخی از پرواز‌های مهم لوفتهانزا از ایران بین شهر‌های تهران و فرانکفورت و مونیخ انجام می‌شوند. دیگر مقاصد مهم این هواپیمایی از مبدا تهران، شهر‌های تورنتو، ونکوور، پاریس، مونترال، لندن، بوداپست، وین و سان‌فرانسیسکو هستند.

خرید بلیط هواپیما از لوفت هانزا

خرید بلیط پرواز لوفت هانزا

برای خرید بلیط پرواز از هواپیمایی لوفت هانزا یکی از راه‌های زیر را امتحان کنید:

 • خرید اینترنتی از وب‌سایت لوفت هانزا به آدرس https://www.lufthansa.com/ir/en/homepage
 • خرید از اپلیکیشن لوفت هانزا
 • خرید از اپلیکیشن‌های رزرو بلیط هواپیما مانند اسنپ
 • خرید اینترنتی یا حضوری از شرکت‌های هواپیمایی
 • خرید حضوری یا رزرو تلفنی از دفاتر لوفت هانزا ایرلاینز در تهران یا فرودگاه امام خمینی

کلاس‌های پروازی و خدمات لوفت هانزا

کلاس اکونومی لوفت هانزا

در حال حاضر، هواپیمایی لوفت هانزا، پرواز‌های خود را در چهار کلاس اکونومی، پریمیوم اکونومی، بیزنس و فرست کلاس انجام می‌دهد. کلاس اکونومی، ارزان‌ترین بلیط‌های این شرکت را به خود اختصاص داده و شامل صندلی‌های ۳۱ تا ۳۳ اینچی به همراه خدمات پذیرایی و مانیتور تصویر ۱۱ تا ۱۲ اینچی است.

در کلاس پریمیوم اکونومی که تنها در هواپیما‌های پهن‌پیکر این هواپیمایی ارائه می‌شود، عرض صندلی‌ها به ۳۸ اینچ افزایش پیدا کرده و دسته آن‌ها نیز پهن‌تر است. دیگر خدمات این کلاس پروازی، مشابه کلاس اکونومی است.

یک صندلی بزرگ با قابلیت تاشو به طول دو متر، پریز شارژ لپ‌تاپ، امکانات صوتی و تصویری، کانتر جداگانه صدور کارت پرواز و سالن‌های استراحت یا لانژ‌های جداگانه در فرودگاه‌ها از امکانات پرواز‌های بیزنس کلاس لوفتهانزا هستند.

اما در فرست کلاس، تجربه کاملا متفاوتی از پرواز خواهید داشت. این کلاس پروازی، تعدادی از صندلی‌های نوک دماغه هواپیما‌های پهن‌پیکر لوفتهانزا را به خود اختصاص داده و از ویژگی‌های آن موارد زیر هستند:

 • صندلی‌های بزرگ و راحت با قابلیت تبدیل‌شدن به تختخواب دو متری
 • پریز برای شارژ لپ‌تاپ به همراه امکانات سرگرمی صوتی و تصویری
 • وعده‌های غذایی بهتر و متنوع‌تر نسبت به دیگر کلاس‌ها
 • سالن‌های استراحت اختصاصی
 • کانتر جداگانه صدور کارت پرواز
 • خدمات استراحت پس از سفر در فرودگاه مقصد

قیمت بلیط پرواز لوفت هانزا ایرلاینز

قیمت بلیط پرواز با لوفتهانزا نسبت به شرکت‌های ایرانی، مسلما گران‌تر است. همچنین، قیمت کلاس‌های پروازی ذکرشده در بخش قبلی نیز به ترتیب افزایش می‌یابند. به‌طوری‌که قیمت بلیط‌های فرست کلاس ممکن است تا چندین برابر قیمت بلیط‌های اکونومی باشند.

همچنین از میان روش‌های گفته‌شده برای خرید بلیط از این هواپیمایی، بهترین راه برای خرید با تخفیف، استفاده از سرویس بلیت سفر اسنپ است.

خرید از فروشگاه‌های لوفتهانزا

شرکت لوفتهانزا دارای فروشگاه‌های متعدد اینترنتی و فیزیکی در برخی فرودگاه‌ها از جمله فرانکفورت و مونیخ است. می‌توانید از ۳۰ روز تا چهار روز قبل از پرواز خود از این فروشگاه‌ها خرید کرده و کالا‌های خود را در فرودگاه یا در کابین هواپیما تحویل بگیرید.

اطلاعات ضروری برای سفر با لوفت هانزا

هریک از شرکت‌های هواپیمایی، قوانینی برای پرواز‌های خود وضع می‌کنند که باید پیش از پرواز از آن‌ها مطلع شوید. در غیر این صورت، امکان بروز ناهماهنگی‌ها در فرودگاه، به بار آمدن خسارت مالی و حتی جاماندن از پرواز نیز وجود دارد. مهم‌ترین این قوانین، زمان لازم برای حضور در فرودگاه پیش از پرواز و حداکثر بار مجاز هستند که در ادامه آن‌ها را برای لوفت هانزا ایرلاین شرح می‌دهیم.

حضور در فرودگاه پیش از پرواز

پیش از سفر هوایی لازم است که از چند ساعت قبل در فرودگاه حاضر باشید. این زمان، صرف پذیرش بار شما، چک این و صدور کارت پرواز می‌شود. لوفت هانزا، مسافران خود را ملزم به حضور در فرودگاه، حداقل چهار ساعت قبل از پرواز کرده است. این زمان، کمی بیشتر از مقداری است که ایرلاین‌های ایرانی اعلام می‌کنند. توصیه می‌شود درصورتی‌که از ایران سفر می‌کنید یا به خدمات ویژه‌ای مانند تحویل خرید، ویلچر یا انتقال حیوان خانگی نیاز دارید، حدود یک ساعت نیز برای هرکدام از این امور در نظر بگیرید.

حداکثر بار مجاز

حداکثر بار مجاز در لوفتهانزا

حداکثر بار مجازی که هر مسافر می‌تواند به باربری هواپیمایی لوفت هانزا تحویل دهد به کلاس‌های پروازی بستگی دارد و به شرح زیر است:

 • پرواز‌های خارجی اکونومی و پریمیوم اکونومی: یک چمدان با حداکثر ۲۳ کیلوگرم وزن به‌ازای هر مسافر بزرگسال برای مقاصد اروپایی و دو چمدان با همین وزن برای سفر به امریکا و کانادا
 • پرواز‌های خارجی بیزنس کلاس: دو چمدان با حداکثر ۳۲ کیلوگرم وزن به‌ازای هر مسافر بزرگسال
 • پرواز‌های خارجی فرست کلاس: سه چمدان با حداکثر ۳۲ کیلوگرم وزن به‌ازای هر مسافر بزرگسال
 • بار مجاز داخل کابین: هشت کیلوگرم به‌ازای هر مسافر در قالب یک کیف برای پرواز‌های اکونومی و پریمیوم اکونومی و دو کیف برای پرواز‌های بیزنس و فرست کلاس. ابعاد ساک‌های دستی نباید از ۵۵، ۴۰ و ۳۰ سانتی‌متر تجاوز کنند.
 • حمل ویلچر، مشمول هزینه بار نشده و حتی این هواپیمایی به مسافران توان‌خواه این خدمات را به‌صورت رایگان ارائه می‌دهد.

نوع بار‌های غیرمجاز که مسافر نمی‌تواند با خود حمل کند، هنگام رزرو بلیط پرواز به اطلاع او می‌رسند. هزینه اضافه‌بار نیز در هواپیمایی لوفت هانزا بسته به مسیر و کلاس پروازی متفاوت است؛ اما به طور معمول یک درصد از قیمت بلیط به‌ازای هر یک کیلوگرم در نظر گرفته می‌شود. همچنین جمع ابعاد چمدان‌ها نیز نباید از ۱۵۶ سانتی‌متر بیشتر باشد. حداکثر بار قابل‌حمل نیز برای هر مسافر ۹۹ کیلوگرم خواهد بود.

« بیشتر بدانید: مقدار بار مجاز هواپیما داخلی و خارجی »

جمع‌بندی

لوفت هانزا ایرلاین، بزرگ‌ترین ایرلاین‌های اروپا و یکی از بهترین‌های دنیاست که در تهران نیز دفتر نمایندگی دارد. این شرکت، نزدیک به ۷۰ سال است که به شکل جدیدش فعالیت کرده و ناوگانی مدرن، متشکل از ۲۷۰ هواپیمای ایرباس و بوئینگ دارد. لوفت هانزا پرواز‌های خود را به حدود ۲۵۰ شهر دنیا در چهار کلاس اکونومی، پریمیوم اکونومی، بیزنس و فرست کلاس انجام می‌دهد.

سرو غذا‌های عالی و بین‌المللی و همچنین امکان خرید از فروشگاه‌های این شرکت و تحویل محصولات داخل کابین یا در فرودگاه مبدا از نقاط قوت این هواپیمایی هستند. بار مجاز برای سفر با این هواپیمایی در پرواز‌های خارجی برای کلاس‌های اکونومی و پریمیوم اکونومی ۲۳ کیلوگرم و برای پرواز‌های بیزنس و فرست کلاس ۳۲ کیلوگرم هستند که البته در کلاس‌های بالاتر از اکونومی و نیز مسیر‌های طولانی، تعداد چمدان‌های مجاز به دو و حتی سه عدد افزایش می‌یابد.

روش‌های متعددی برای خرید بلیط هواپیما وجود دارند که مهم‌ترین آن‌ها خرید از وب‌سایت این شرکت و نیز سرویس بلیت سفر اسنپ هستند. دراین‌بین، رزرو از اسنپ راحت‌تر، سریع‌تر و شامل تخفیف‌های بیشتر است و همچنین می‌توان بلیط‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد.

سؤالات متداول

حمل حیوان با لوفت هانزا چه شرایطی دارد؟

انتقال حیوان با هواپیمایی لوفت هانزا ایرلاین به‌صورت کارگو امکان‌پذیر است. در برخی پرواز‌های بین‌المللی نیز می‌توانید با رعایت قوانین، برخی حیوانات را با خود به داخل کابین بیاورید. بااین‌حال، این هواپیمایی تنها حمل سگ، گربه و پرنده‌های سبک را مجاز می‌داند. این خدمات، مشمول هزینه بین ۹۰ تا ۱۵۰ دلار می‌شوند.

قوانین کنسلی بلیط در لوفتهانزا چه هستند؟

میزان جریمه برای کنسلی بلیط به مسیر و کلاس پروازی شما بستگی دارد و با نزدیک شدن به زمان پرواز افزایش می‌یابد. قوانین کنسلی هنگام خرید بلیط به اطلاع شما می‌رسند.

قوانین سفر در دوره کرونا با لوفت هانزا ایرلاین چیست؟

طبق آخرین اطلاعیه‌های لوفتهانزا قوانین فرودگاه‌های کشور‌های مبدا و مقصد برای سفر با این هواپیمایی باید توسط مسافران در نظر گرفته شوند. همچنین در فرودگاه امام خمینی ایران، ارائه گواهی‌های واکسیناسیون انجام‌شده در مراکز تحت‌نظر وزارت بهداشت ایران، مورد تأیید این هواپیمایی است.

آیا هواپیما‌های لوفت هانزا امن هستند؟

بله. لوفتهانزا یکی از کم‌سانحه‌ترین هواپیمایی‌های دنیا در سال‌های اخیر بوده است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *