آشنایی با هواپیمایی پویا ایر و مقررات پرواز

هواپیمایی پویا ایر، یکی از جوان‌ترین شرکت‌های هواپیمایی ایران است. این شرکت، در طول تاریخ نزدیک به ۱۵ ساله‌ی خود بیشتر در زمینه‌ی حمل بار به نقاط مختلف جهان با استفاده از تکنولوژی‌ها و استاندارد‌های باربری به‌روز فعال بوده است. بااین‌حال در سال‌های اخیر، این شرکت پرواز‌های مسافربری، ایرتاکسی و بیزنس‌جت خود را نیز فعال و چندین فرودگاه کشور را به‌عنوان پایگاه‌های اصلی خود انتخاب کرده است.

در این مقاله، ضمن معرفی پویا ایر و مرور تاریخچه‌ی آن به شرح خدمات باربری، مقاصد و کلاس‌های پروازی و روش‌های خرید بلیط هواپیما از این شرکت می‌پردازیم. در انتهای مقاله هم نکات مهمی که پیش از سفر با این هواپیمایی باید در نظر داشته باشید را مرور خواهیم کرد. اگر قصد انتقال بار هوایی یا سفری آسوده و باکیفیت را دارید با این مقاله همراه باشید و یکی از گزینه‌های اصلی خود را بشناسید.

تاریخچه‌ی پویا

شرکت هواپیمایی پویا ایرلاین در سال ۲۰۰۸ در تهران تأسیس شد و در ابتدا پارس ایر کارگو نام داشت. این شرکت، تمرکز خود بر حمل‌ونقل بار به‌صورت هوایی به‌ویژه بار‌های سنگین و حجیم معطوف کرده بود. تا سال ۲۰۱۲ نام این شرکت ابتدا به یاس ایر و سپس به پویا ایر تغییر داده شد. این شرکت در حال حاضر، خدمات باربری خود را به پنج قاره‌ی دنیا ارائه می‌دهد و به عضویت یاتا (IATA) انجمن بین‌المللی شرکت‌های هواپیمایی درآمده است.

در سال‌های اخیر، پویا ایرلاین با تغییر برخی هواپیما‌ها و تجهیز ناوگان خود، خدمات مسافربری را نیز به مجموعه‌اش اضافه کرد. در سال ۱۳۹۶، خدمات ایرتاکسی این هواپیمایی راه‌اندازی شد.

دفتر مرکزی پویا ایر در تهران واقع است و قطب اصلی فعالیت آن فرودگاه مهرآباد است. اما این هواپیمایی رفته‌رفته فرودگاه‌های امام خمینی، شهید هاشمی‌نژاد مشهد و شهید دستغیب شیراز را نیز به مراکز اصلی فعالیت خود اضافه کرده است. این هواپیمایی در حال حاضر، مجهز به ناوگان زیر است:

  • هاربین Y-12: یک فروند با کاربری چندمنظوره
  • ایلوشن ایل ۷۶: سه فروند با کاربری باری
  • بمباردیه چلنجر ۶۰۰: یک فروند با کاربری جت تجاری
  • آنتونوف An ۷۲: سه فروند با کاربری باری
  • امبرائر ۱۴۰ ERJ: دو فروند با کاربری مسافربری

خدمات پویا ایرلاین

پویا ایرلاین یکی از متنوع‌ترین خدمات را نسبت به دیگر شرکت‌های هواپیمایی کشور ارائه می‌دهد. این خدمات به‌طورکلی به دو دسته باری و مسافربری تقسیم می‌شوند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

خدمات مسافربری پویا ایر

هواپیما‌های مسافربری پویا ایر ۵۲ نفر ظرفیت دارند که ۴۴ نفر از آن‌ها مسافرین و بقیه کادر پرواز هستند. این هواپیما‌ها می‌توانند تا ۱۰ تن بار را نیز با خود حمل کنند؛ بنابراین اگر قصد سفر هوایی با بار‌های سنگین و بزرگ را دارید، این خدمات پویا ایر، یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما تلقی می‌شود.

کلاس‌های پروازی مسافربری

شرکت هواپیمایی پویا ایر، پرواز‌های خود را در سه کلاس اکونومی، بیزنس کلاس و فرست کلاس انجام می‌دهد. خدمات و کیفیت این کلاس‌ها به ترتیب افزایش می‌یابند که البته با افزایش قیمت بلیط هواپیما نیز همراه هستند. از امکانات فرست کلاس پویا ایر، اتاقک اختصاصی، اینترنت، کامپیوتر مبلمان و سرویس بهداشتی اختصاصی هستند. این کلاس پروازی یکی از کم نظرترین‌ها در کشور ماست.

در کلاس پروازی بیزنس کلاس یا تجاری، امکانات کمتری نسبت به کلاس فرست کلاس در اختیار مسافر قرار می‌گیرند. دو صندلی جادار و بزرگ، خدمات پذیرایی باکیفیت، خدمات جابه‌جایی ویژه و امکانات صوتی و تصویری از امکانات این کلاس پویا ایر هستند.

در کلاس پروازی اکونومی نیز یک صندلی معمولی با اندازه‌ی استاندارد به مسافر داده شده و در طول پرواز از او پذیرایی معمول به عمل می‌آید.

ایرتاکسی و بیزنس جت

پویا ایر دو فروند هواپیمای ۱۷ نفره خود را از سال ۱۳۹۶ به خدمات ایرتاکسی اختصاص داده است. این هواپیما‌ها به‌صورت پایلوت در جنوب کشور فعالیت می‌کنند. اولین پرواز این خدمات پویا ایر از هرمزگان انجام شد. ایرتاکسی، گزینه‌ای عالی برای سفر‌های خانوادگی محسوب‌شده و هزینه‌ی سفر را کمتر می‌کنند. هواپیما‌های ایرتاکسی می‌توانند از باند‌های کوتاه‌تر فرودگاه‌ها برای بلند شدن خود استفاده کنند. این هواپیما‌ها تنها دو نفر خدمه دارند.

یک فروند هواپیمای بیزنس‌جت پویا ایر، در نوع خود در کشور ما بی‌نظیر است. این هواپیما با امکانات عالی و کابین بسیار لوکس، ظرفیت جابجایی ۱۰ مسافر را دارد. کادر پرواز این هواپیما تنها شامل خلبان و کمک‌خلبان می‌شود و سرعت آن تا ۸۷۰ کیلومتر بر ساعت نیز می‌رسد.

خدمات باربری

همان‌طور که گفتیم، اصلی‌ترین فعالیت پویا ایرلاین در زمینه‌ی خدمات باربری است. هواپیما‌های اختصاص‌یافته به این خدمات تا ۵۰ تن بار را حمل می‌کنند. این هواپیما‌ها تنها شش نفر خدمه دارند. پویا ایرلاین انواع بیمه را برای خدمات باربری خود ارائه می‌دهد.

مقاصد پروازی پویا ایرلاین

پویا ایرلاین به‌صورت ماهانه بیش از ۵۰ پرواز انجام می‌دهد که مهم‌ترین مقاصد آن‌ها عبارت‌اند از:

تهران، مشهد، یزد، شیراز، بندرعباس، گرگان، شاهرود، ایلام، همدان

پرواز‌های خروجی این هواپیمایی از فرودگاه مهرآباد از ترمینال چهار و پرواز‌های ورودی به ترمینال شش این فرودگاه انجام می‌شوند. در حال حاضر، پرواز‌های مسافربری خارجی این شرکت غیرفعال است؛ اما پرواز‌های باربری آن به بسیاری از کشور‌ها ازجمله کشور‌های همسایه، اروپا و آسیای شرقی برقرار هستند.

خرید بلیط پرواز پویا

برای خرید بلیط پرواز داخلی و پرواز خارجی هواپیمایی پویا از راه‌های زیر اقدام کنید:

  • خرید اینترنتی از وب‌سایت پویا ایر به آدرس http://www.pouyaair.com/
  • رزرو بلیط از اپلیکیشن‌های رزرو بلیط هواپیما مانند اسنپ
  • خرید حضوری از یکی از دفاتر پویا
  • رزرو تلفنی از دفاتر هواپیمایی پویا
  • خرید اینترنتی یا حضوری از شرکت‌های هواپیمایی واسطه

لازم به ذکر است که به‌طورکلی، قیمت بلیط‌های پویا در مقایسه با خدمات و نوع پرواز‌های آن مناسب است. بااین‌حال با تهیه بلیط پرواز داخلی یا باربری این هواپیمایی از اپلیکیشن‌های رزرو بلیط می‌توانید از تخفیف‌های مناسبی نیز بهره‌مند شوید.

اطلاعات ضروری برای سفر با پویا

پیش از تهیه‌ی بلیط پویا ایرلاین خوب است که با قوانین داخلی سفر با این هواپیمایی آشنا شده و از بروز ناهماهنگی و سردرگمی در فرودگاه برای خود جلوگیری کنید. در ادامه، مهم‌ترین این قوانین را مرور می‌کنیم.

حضور در فرودگاه پیش از پرواز

کلیه‌ی مسافرین شرکت هواپیمایی پویا لازم است یک ساعت و نیم قبل از پرواز‌های داخلی و سه ساعت قبل از پرواز‌های خارجی در فرودگاه حاضر باشند. این زمان، صرف چک‌این و دریافت کارت پرواز خواهد شد. لازم به ذکر است که هواپیمایی پویا در زمان نگارش این مطلب، چک‌این آنلاین ندارد.

شرایط کنسلی بلیط

درصورتی‌که قصد کنسل کردن بلیط خود را داشته باشید، هواپیمایی پویا مانند تمامی هواپیمایی‌های دیگر، مبلغی از هزینه‌ی بلیط را به‌عنوان جریمه کسر کرده و مابقی را به‌حساب شما بازمی‌گرداند. میزان جریمه به کلاس پروازی و فاصله‌ی زمانی اقدام برای کنسلی تا پرواز بستگی دارد. جزئیات این قوانین، هنگام تهیه‌ی بلیط به اطلاع مسافر می‌رسد.

حداکثر بار مجاز

میزان بار مجاز رایگان در همه پرواز‌های پویا ایر ۲۰ کیلوگرم است. همچنین، مسافر می‌تواند تا پنج کیلوگرم را نیز به‌صورت بسته‌بندی‌شده و با مجموع ابعاد حداکثر ۱۱۵ سانتی‌متر وارد کابین کند. بار مسافر نمی‌تواند شامل اقلام خطرناک یا دارای ممنوعیت حمل باشد. لیست بار‌های غیرمجاز هنگام تهیه‌ی بلیط به مسافر داده خواهد شد.

سخن آخر

هواپیمایی پویا یکی از جوان‌ترین و جدیدترین شرکت‌های هواپیمایی کشور است که درعین‌حال، متنوع‌ترین کلاس‌های پروازی و خدمات را نیز ارائه می‌دهد. این هواپیمایی در حال حاضر با ده فروند هواپیمای خود پرواز‌های داخلی مسافربری و بین‌المللی باربری را انجام می‌دهد.

هواپیمایی پویا ایر، پرواز‌های خود را در سه کلاس پروازی اکونومی، بیزنس و فرست کلاس انجام می‌دهد. از دیگر خدمات این هواپیمایی، ایرتاکسی و بیزنس‌جت هستند. خرید بلیط داخلی و باربری پویا ایرلاین از وب‌سایت این شرکت و همچنین اپلیکیشن‌های رزرو بلیط هواپیما مانند سرویس بلیت سفر اسنپ امکان‌پذیر است. قوانین حمل بار و سفر با این هواپیمایی نیز تقریبا مشابه دیگر شرکت‌های هواپیمایی در کشور است.

سؤالات متداول:

در صورت تأخیر یا لغو پرواز، پویا ایر چه تعهداتی دارد؟

تأخیر‌های تا کمتر از دو ساعت در این هواپیمایی با پذیرایی و فراهم‌کردن امکانات تماس و اسکان برای مسافران جبران خواهند شد. پس از این زمان نیز مسافر می‌تواند درخواست تغییر بلیط، تغییر پرواز یا استرداد آن را داشته باشد.

قوانین کرونایی سفر با پویا ایر چگونه است؟

قوانین مربوط به بیماری کرونا برای سفر با پویا ایر، تابع قوانین سازمان هواپیمایی کشوری است. در حال حاضر، مسافرین ملزم به ارائه کارت واکسیناسیون یا نتیجه تست منفی کرونا متعلق به حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز هستند.

خدمات پویا ایر به مسافران توان‌خواه چیست؟

مسافران توان‌خواه باید وضعیت فیزیکی و نیازمندی‌های خود را تا حداکثر ۴۸ ساعت پیش از پرواز به اطلاع دفاتر این هواپیمایی برسانند تا تمهیدات لازم برای پذیرش آن‌ها انجام شود.

شرایط حمل حیوان خانگی با پویا ایر چگونه است؟

حمل حیوان خانگی به داخل کابین‌های پویا ایر میسر نیست و تنها به‌صورت کارگو با رعایت قوانین مربوط به وزن و سلامتی حیوان انجام می‌شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.