حداکثر بار مجاز هواپیما (داخلی و خارجی) + هزینه اضافه بار

بار مجاز هواپیما

اگر اهل سفر با هواپیما باشید، حتما می‌دانید که تمام ایرلاین‌های دنیا، بار شما را به صورت رایگان تا مقصد حمل می‌کنند. هرچند، بار مجاز هواپیما برای هر مسافری، سقفی معین دارد و اگر حجم بیشتری از وسایل را به همراه داشته باشید، لازم است هزینه اضافه بار هواپیما را به صورت جداگانه پرداخت کنید. اما قیمت اضافه بار در ایرلاین‌های مختلف چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

تفاوت بار اصلی و دستی در هواپیما

بار دستی شامل همان وسایلی می‌شود که بردن آنها به داخل کابین هواپیما مجاز است؛ موادی از قبیل خوراکی، نوشیدنی و لوازم شخصی مانند لپ تاپ و موبایل یا اشیای گران‌قیمت که بهتر است تا انتهای سفر همراه‌تان باشند. بار دستی را نمی‌توان روی زمین یا جلوی پا نگه داشت و حتما باید آن را داخل محفظه‌ای که بالای هر صندلی تعبیه شده، قرار دهید. اندازه و حجم وسایل همراه در پروازها و هواپیماهای مختلف، محدودیت‌های خاص خود را دارد، ولی عموما نباید بیشتر از ۷ کیلوگرم یا با طول بالاتر از ۵۶ سانتی‌متر باشد.

میزان مجاز بار دستی در پروازهای خارجی معمولا کمی بیشتر است و در برخی از کلاس‌های پروازی به ۱۵ کیلوگرم نیز می‌رسد. به علاوه، همراه داشتن دخانیات، ابزارآلات، وسایل تیز و برنده، وسایل آتش‌زا و همچنین هر نوعی از حیوانات به داخل کابین، اکیدا ممنوع است. شرکت‌های هواپیمایی همچنین همراه داشتن مایعاتی با حجم بیشتر از ۱۰۰ میلی‌لیتر در داخل کابین را ممنوع اعلام کرده‌اند و چنین وسایلی باید همراه با چمدان، به بخش بار تحویل داده شود.

هزینه اضافه بار هواپیما چیست؟

بارهای اضافه مسافران هواپیما بار اصلی، مقدار معینی از وسایل همراه مسافر است که بدون دریافت هزینه، توسط شرکت هواپیمایی حمل می‌شود. مقدار بار مجاز در کلاس‌های مختلف پروازی و شرکت‌های هواپیمایی مختلف، معمولا بین ۲۰ تا ۵۰ کیلوگرم است و اگر بار مسافر بیشتر از مقدار اعلامی توسط شرکت باشد، باید هزینه آن به صورت جداگانه پرداخت شود. به علاوه، ممکن است ابعاد بار یا ماهیت آن، هزینه‌های اضافی برای شما بتراشد.

اگرچه فاکتورهای مختلفی مانند تعداد، وزن و حجم بار اضافی روی هزینه نهایی اثرگذار هستند، ولی به صورت کلی، هزینه اضافه بار به ازای هر کیلوگرم، معادل یک درصد از مبلغ بلیط شما در همان سفر در نظر گرفته می‌شود.

اگر از زیاد بودن حجم بارتان مطمئن هستید، توصیه می‌کنیم حداقل یک ساعت زودتر از زمان همیشگی به فرودگاه مراجعه کنید تا تشریفات مربوط به وزن‌کشی و پرداخت هزینه‌ها با سرعت بالاتری انجام شود. به علاوه، توصیه می‌کنیم پیش از خرید بلیط یا انتخاب کلاس پروازی، حتما در مورد محدودیت‌های اضافه بار و هزینه‌های مربوط به آنها اطلاعات کافی پیدا کنید تا در فرودگاه و پیش از سفر، به مشکل نخورید.

میزان بار مجاز و قیمت اضافه بار

شرکت‌های هواپیمایی مختلف در داخل و خارج از کشور، قوانین مخصوص خود را برای مقدار مجاز بار مسافران دارند و بسته به کلاس‌های پروازی، این رقم می‌تواند کاملا متفاوت باشد.

مقدار بار مجاز در پروازهای داخلی

بار مجاز پرواز داخلی قوانین کلی شرکت‌های هواپیمایی داخلی، تقریبا یکسان است و فقط در برخی موارد جزئی‌تر با یکدیگر اختلاف دارند. حداکثر حجم مجاز بار دستی در پروازهای داخلی، بین ۵ تا ۷ کیلوگرم متغیر است. به علاوه، هزینه هر یک کیلو بار اضافی نیز معادل یک درصد مبلغ بلیط خواهد بود.

مقدار بار مجاز ایرلاین ایران ایر

افرادی که قصد پرواز با هواپیمایی ایران ایر را دارند، تا ۲۰ کیلوگرم در کلاس اکونومی و تا ۳۰ کیلوگرم در کلاس بیزنس مجاز به حمل بار خواهند بود. به واسطه محبوبیت بالای این شرکت و تعداد مسافران آن، کودکان نیز می‌توانند تا ۱۰ کیلوگرم بار همراه داشته باشند.

میزان بار مجاز ایرلاین ماهان

همانند ایران ایر، حجم بار مجاز در هواپیمایی ماهان هم برای پروازهای کلاس اکونومی و بیزنس، به ترتیب ۲۰ و ۳۰ کیلوگرم است. اگر بار اضافه‌ داشتید هم می‌توانید با مراجعه به کانتر شرکت هواپیمایی و طی کردن تشریفات، هزینه آن را پرداخت کنید.

حجم بار مجاز ایرلاین زاگرس

حجم مجاز بار در هواپیمایی زاگرس، ۲۰ کیلوگرم برای پروازهای کلاس اکونومی و ۳۰ کیلوگرم برای پروازهای بیزنس اعلام شده است. بار اضافه هم لازم است مطابق با فرمولی که بالاتر بیان کردیم، به صورت جداگانه در فرودگاه پرداخت شود.

مقدار بار مجاز ایرلاین قشم ایر

قوانین مربوط به ایرلاین قشم ایر، کمی متفاوت‌تر است و هر مسافر تا حداکثر ۲۰ کیلوگرم را در پروازهای مختلف می‌تواند همراه خود داشته باشد.

مقدار بار مجاز کاسپین

کاسپین، یکی از قدیمی‌ترین ایرلاین‌های ایران است که به اکثر شهرهای کشور، پرواز دارد و مسافران آن می‌توانند تا ۲۰ کیلوگرم بار را به بخش مربوطه تحویل دهند. در صورتی که پروازهای کلاس بیزنس را انتخاب کنید نیز این میزان به ۳۰ کیلوگرم افزایش پیدا خواهد کرد.

مقدار بار مجاز ایرلاین تابان برای پروازهای داخلی

مسافرانی که سراغ هواپیمایی تابان می‌روند، می‌توانند تا ۲۰ کیلوگرم بار برای کلاس اقتصادی و ۳۰ کیلوگرم برای کلاس تجاری تحویل قسمت بار دهند. شیوه محاسبه هزینه اضافه بار هواپیما نیز به تعداد و حجم وسایل شما بستگی دارد.

میزان بار مجاز آتا چقدر است؟

اگر از مسافران پروازهای اقتصادی آتا باشید، مجاز به ارائه حداکثر ۲۰ کیلوگرم بار خواهید بود و اگر مسافر پروازهای تجاری باشید، می‌توانید حداکثر ۳۰ کیلوگرم بار را بدون پرداخت هزینه اضافه تحویل بخش مربوطه دهید. همراه داشتن بار بیشتر، مستلزم پرداخت هزینه است.

بار مجاز ایرلاین کیش ایر

مقدار اضافه بار در نظر گرفته شده توسط شرکت کیش ایر، تفاوتی با سایر ایرلاین‌ها ندارد و مسافران کلاس‌های اقتصادی می‌توانند حداکثر ۲۰ کیلوگرم بار را تحویل دهند. این میزان البته برای افرادی که سراغ کلاس تجاری می‌روند، به ۳۰ کیلوگرم می‌رسد.

حجم بار مجاز هواپیمایی آسمان

آسمان نیز همانند شرکت‌های کیش ایر و آتا، حداکثر وزن ۲۰ و ۳۰ کیلوگرم را برای کلاس‌های اکونومی و بیزنس در نظر گرفته است.

مقدار بار مجاز هواپیما در پروازهای خارجی

فرودگاه استانبول پروازهای خارجی از فرودگاه امام خمینی انجام می‌شوند و هر شرکتی بسته به نوع کلاس و قوانین خود، محدودیت‌های متفاوت‌تری را برای بار مسافران در نظر می‌گیرند.

قیمت اضافه بار در پروازهای خارجی هم بسته به هر شرکت، کاملا متفاوت است و هزینه آن می‌تواند از ۴ دلار تا ۱۱ دلار به ازای هر کیلوگرم، زمان مراجعه به کانتر و مقصد شما متفاوت باشد.

بار مجاز شرکت KLM

شرکت هلندی KLM برای پروازهای کلاس اکونومی، حداکثر ۲۳ کیلوگرم بار را در نظر گرفته است. در صورتی که بخواهید با پروازهای بیزنس یا فرست کلاس سفر کنید نیز می‌توانید حداکثر ۳۲ کیلوگرم بار را در قالب ۲ چمدان برای کلاس بیزنس و ۳ چمدان برای کلاس فرست کلاس تحویل بخش مربوطه دهید.

مقدار بار مجاز لوفت هانزا

قوانین مربوط به بار مجاز هواپیمایی لوفت هانزا، کمی متفاوت‌تر است. پروازهای اکونومی این شرکت شامل کلاس‌های سطح یک و دو می‌شوند که مقدار بار مجاز در آنها، حداکثر ۲۳ کیلوگرم و در قالب یک چمدان برای کلاس عادی و ۲ چمدان برای کلاس پریمیوم است.

وزن بار مجاز در کلاس‌های بیزنس و فرست کلاس لوفت هانزا نیز یکسان و برابر با ۳۲ کیلوگرم است، اما مسافران این پروازها می‌توانند به ترتیب ۲ و ۳ چمدان همراه خود داشته باشند.

بار مجاز ترکیش ایر

پروازهای ترکیش ایر شامل دو کلاس اکونومی و بیزنس می‌شوند و قوانین آنها کاملا مشابه شرکت‌های ایرانی است: حداکثر ۲۰ کیلوگرم برای کلاس اکونومی و ۳۰ کیلوگرم برای کلاس بیزنس.

میزان بار مجاز هواپیمایی قطر

خوشبختانه هواپیمایی قطر هم محدودیتی در تعداد چمدان‌ها و بارهای مسافران ندارد؛ در عوض، حداکثر وزن مجاز بار برای کلاس‌های تجاری و فرست کلاس را به ترتیب ۴۰ و ۵۰ کیلوگرم اعلام کرده است. مسافرانی که سراغ پروازهای اقتصادی می‌روند نیز بسته به سطح کلاس، مجاز به حمل ۲۵ تا ۳۰ کیلوگرم بار خواهند بود.

مقدار بار مجاز پگاسوس

شرکت ترکیه‌ای پگاسوس که بیشتر با پروازهای مقرون‌به‌صرفه در میان ایرلاین‌ها شناخته می‌شود، سه کلاس پروازی به نام‌های Essentials (معادل اکونومی)، Advantage (معادل بیزنس) و Business Flex (معادل بیزنس پریمیوم) دارد و حداکثر بار مجاز در تمام آنها، ۲۰ کیلوگرم برای پروازهای بین‌المللی است. به علاوه، مسافران می‌توانند تا ۸ کیلوگرم بار را داخل هواپیما به همراه داشته باشند؛ این میزان البته برای کلاس‌های Business Flex به ۱۲ کیلوگرم می‌رسد.

سخن پایانی

حمل بار در تمام پروازهای داخلی و خارجی، قوانین یکسانی دارد و صرفا مقدار بار مجاز در هر سفر می‌تواند متفاوت باشد. از آنجایی که ممکن است تشریفات وزن‌کشی بار و پرداخت هزینه اضافه بار هواپیما و عوارض کمی زمان‌بر باشند، توصیه می‌کنیم، در صورت داشتن بار اضافه، حداقل ۳ ساعت زودتر در فرودگاه حاضر شوید. اگر می‌خواهید خیلی سریع و بدون دردسر به فرودگاه برسید، سرویس درخواست خودروی اسنپ در خدمت شما خواهد بود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.