آشنایی با هواپیمایی ایران ایرتور و مقررات پرواز

هواپیمایی ایران ایرتور، یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های هواپیمایی ایران و یکی از شعبات شرکت هواپیمایی ایران ایر است. این شرکت، یکی از پنج هواپیمایی ایرانی عضو یاتا (IATA) انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی، یاتا، بوده و با ۱۲ فروند هواپیمای خود به بسیاری از شهر‌های ایران و برخی شهر‌های جهان پرواز دارد. هواپیمایی ایران ایرتور، یک هواپیمایی متعلق به بخش خصوصی است و در طول فعالیت خود جوایز متعددی از سازمان‌های بین‌المللی در راستای ترویج صنعت گردشگری کسب کرده است.

در این مقاله، قصد داریم شما را با ایران ایرتور به‌عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در صنعت هوایی ایران آشنا کنیم. تاریخچه‌ی این هواپیمایی، مقاصد و کلاس‌های پروازی، ویژگی‌های منحصربه‌فرد و درنهایت، قوانین سفر با آن موضوعات این مقاله هستند. به‌این‌ترتیب، درصورتی‌که قصد سفر با این هواپیمایی را داشته باشید، این مقاله اطلاعات اصلی موردنیازتان را به شما ارائه خواهد کرد.

تاریخچه‌ی ایران ایرتور و معرفی خدمات آن

همان‌طور که گفتیم، ایران ایرتور، یک شرکت منشعب از ایران ایر در سال ۱۳۵۱ است که در آن زمان با عنوان شرکت هواپیمایی ملی ایران فعالیت می‌کرد. این شرکت در ابتدای فعالیتش بیشتر بر پرواز‌های زیارتی به‌ویژه به مقصد شهر مشهد تمرکز داشت. در سال ۱۳۶۳، پرواز‌های بین‌المللی خود را به مقصد کشور‌های حوزه‌ی خلیج‌فارس و جنوب شرقی آسیا آغاز کرد. در دهه‌های گذشته، ایران ایرتور موفق به کسب جوایز متعدد از کشور‌هایی مانند ایتالیا، آلمان، فرانسه، ژاپن و سوئیس در زمینه‌ی خدمات پرواز شده است.

در سال ۱۳۷۱، ایران ایرتور، دومین قطب پروازی خود پس از تهران را در شهر مشهد راه‌اندازی کرد. در این زمان، این شرکت بیش از نیمی از پرواز‌های زیارتی داخلی و بین‌المللی کشور را بر عهده داشت و با ۲۶ فروند هواپیمای خود به برخی شهر‌های اروپایی نیز پرواز می‌کرد. ایران ایرتور در اواخر دهه‌ی هشتاد به بخش خصوصی واگذار شد.

در حال حاضر، ناوگان ایران ایرتور متشکل از ۱۲ هواپیما‌های زیر است:

 • مک‌دانل داگلاس ام‌دی ۸۲: سه فروند
 • مک‌دانل داگلاس ام‌دی ۸۳: دو فروند
 • ایرباس A300: چهار فروند
 • ایرباس A310: دو فروند
 • ایرباس A320: یک فروند

ویژگی‌های ایران ایرتور

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ایران ایرتور و شاید بارزترین آن‌ها بهبود امنیت پروازی این هواپیمایی در سال‌های اخیر است. این شرکت تا پیش از سال ۱۳۸۵ سه سانحه‌ی دل‌خراش منجر به مرگ را ثبت کرده بود. بااین‌حال، ایران ایرتور توانسته است با بهبود ناوگان و استاندارد‌های خود در ۱۶ سال گذشته، این حوادث را به صفر برساند.

ایران ایرتور، جزء معدود شرکت‌های ایرانی بوده که از سازمان یاتا گواهی‌نامه‌ی سربازرسی عملیات ایمنی پرواز یا آیوسا (IOSA) را دریافت کرده است. مجوز آموزش هوانوردی یا ATO از سازمان هواپیمایی کشوری از دیگر مدارک ویژه‌ای است که ایران ایرتور موفق به اخذ آن شده است.

کیفیت بالای کیترینگ نیز از دیگر ویژگی‌های مثبت سفر با ایران ایرتور است. این هواپیمایی در فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد دارای کیترینگ اختصاصی با ظرفیت سرویس‌دهی به ۱۰ هزار نفر است.

کلاس‌های پروازی و خدمات ایران ایرتور

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور، در دو کلاس اکونومی و بیزنس کلاس یا تجاری، پرواز‌های خود را انجام می‌دهد. در پرواز‌های بیزنس کلاس که با هواپیما‌های ایرباس انجام می‌شوند، صندلی‌ها راحت‌تر و بزرگ‌تر هستند؛ اما خدمات بیشتری به مسافران داده نمی‌شود. درواقع، تنها تفاوت کلاس‌های پروازی اکونومی و بیزنس کلاس ایران ایرتور در صندلی‌های آن‌هاست. این ویژگی اگرچه می‌تواند یک نقطه‌ضعف تلقی شود؛ اما باتوجه‌به اینکه بیشتر پرواز‌های این هواپیمایی، داخلی هستند، توجیه‌پذیر بوده درنهایت، سبب کاهش قیمت بلیط هواپیما نیز می‌شود.

مقاصد پروازی ایران ایرتور ایرلاین

ایران ایرتور در حال حاضر، بیشتر تمرکز خود را بر پرواز‌های داخلی معطوف کرده است. این شرکت، چهار فرودگاه اصلی مهرآباد تهران، تبریز، مشهد و کیش را مرکز فعالیت خود قرار داده و علاوه بر این شهر‌ها به شهر‌های زیر پرواز‌های منظم دارد:

آبادان، اردبیل، اهواز، بوشهر، بیرجند، عسلویه، بندرعباس، زنجان، قشم، چابهار، کاشان، اصفهان، کرمانشاه، ماهشهر، رشت، شیراز، یزد و زاهدان. پرواز‌های ورودی و خروجی ایران ایرتور در فرودگاه مهرآباد از ترمینال دو انجام می‌شوند.

پرواز‌های خارجی ایران ایرتور نیز در حال حاضر به مقاصد شهر‌های استانبول، ازمیر و دنیزلی در ترکیه، نجف در عراق، ایروان در ارمنستان و دبی در امارات متحده عربی انجام می‌شوند.

پرواز‌های بین‌المللی این هواپیمایی از تهران از فرودگاه امام خمینی صورت می‌پذیرند. همچنین، پرواز‌های مشهد استانبول و تبریز استانبول نیز از پرواز‌های مهم خارجی این هواپیمایی از دیگر شهر‌های ایران هستند. در حال حاضر از استانبول به مقصد شهر‌های تهران، اصفهان، اهواز، تبریز، شیراز و مشهد در ایران نیز پرواز‌های منظمی از سوی ایران ایرتور انجام می‌شود.

خرید بلیط هواپیما از ایران ایرتور

برای خرید بلیط پرواز داخلی و خارجی از هواپیمایی ایران ایرتور راه‌های زیر وجود دارند:

 • خرید اینترنتی از وب‌سایت ایران ایرتور به آدرس https://iranairtour.ir/
 • رزرو بلیط از اپلیکیشن‌هایی مانند اسنپ
 • خرید اینترنتی یا حضوری از شرکت‌های هواپیمایی واسطه
 • خرید حضوری از یکی از دفاتر ایران ایرتور
 • رزرو تلفنی از دفاتر هواپیمایی ایران ایرتور

اگر قصد صرفه‌جویی هرچه بیشتر در هزینه‌ی پرداختی خود برای بلیط پرواز داخلی یا خارجی را دارید، بهترین روش خرید استفاده از اپلیکیشن‌های رزرو بلیط مانند اسنپ است. دیگر روش‌های خرید، مگر در موارد استثنایی، شامل تخفیف چندانی نمی‌شوند.

اطلاعات ضروری برای سفر با ایران ایرتور

مانند دیگر شرکت‌های هواپیمایی، ایران ایرتور نیز برخی قوانین داخلی را برای پرواز‌های خود وضع کرده که مسافرین ملزم به رعایت آن‌ها هستند. آگاهی از این قوانین که مهم‌ترینشان شامل حضور در فرودگاه پیش از پرواز، شرایط کنسلی و بار مجاز هستند، سبب تجربه‌ی سفر بهتر و کاهش سردرگمی‌ها و استرس‌های معمول در فرودگاه می‌شود. در ادامه این قوانین را بررسی می‌کنیم.

حضور در فرودگاه پیش از پرواز

پیش از پرواز داخلی با شرکت هواپیمایی ایران ایرتور باید از دو ساعت قبل در فرودگاه حاضر باشید. این زمان برای پرواز‌های خارجی به چهار ساعت افزایش می‌یابد. در صورتی هم که مسافر دارای دو بلیط ایران ایرتور باشد، باید سه ساعت پیش از پرواز‌های داخلی و هشت ساعت پیش از پرواز‌های خارجی در فرودگاه حاضر باشد. این زمان، صرف پذیرش، دریافت کارت پرواز و دیگر امور مشابه خواهد شد.

شرایط کنسلی بلیط

جریمه‌ی کنسلی بلیط هواپیما بسته به کلاس پروازی و زمانی که برای این کار اقدام می‌کنید به شرح زیر است.

پرواز‌های داخلی کلاس اکونومی رده‌های V، M، H و Y:

 • تا ساعت ۱۲ ظهر سه روز قبل از پرواز: ۳۰ درصد
 • تا ساعت ۱۲ ظهر یک روز قبل از پرواز: ۴۰ درصد
 • از ساعت ۱۲ ظهر یک روز قبل از پرواز تا پنج ساعت قبل از پرواز: ۵۰ درصد
 • جا ماندن از پرواز: ۶۰ درصد

پرواز‌های داخلی بیزنس کلاس رده C:

 • تا ساعت ۱۲ ظهر سه روز قبل از پرواز: ۲۰ درصد
 • تا ساعت ۱۲ ظهر یک روز قبل از پرواز: ۳۰ درصد
 • از ساعت ۱۲ ظهر یک روز قبل از پرواز تا پنج ساعت قبل از پرواز: ۴۰ درصد
 • جا ماندن از پرواز: ۵۰ درصد

پرواز‌های خارجی کلاس اکونومی رده‌های V، M، H و Y:

 • تا ساعت ۱۲ ظهر سه روز قبل از پرواز: ۳۰ درصد
 • تا ساعت ۱۲ ظهر یک روز قبل از پرواز: ۴۰ درصد
 • از ساعت ۱۲ ظهر یک روز قبل از پرواز تا هشت ساعت قبل از پرواز: ۵۰ درصد
 • جا ماندن از پرواز: ۶۰ درصد

پرواز‌های داخلی بیزنس کلاس رده‌های C، D و J:

 • تا ساعت ۱۲ ظهر سه روز قبل از پرواز: ۲۰ درصد
 • تا ساعت ۱۲ ظهر یک روز قبل از پرواز: ۳۰ درصد
 • از ساعت ۱۲ ظهر یک روز قبل از پرواز تا هشت ساعت قبل از پرواز: ۴۰ درصد
 • جا ماندن از پرواز: ۵۰ درصد

حداکثر بار مجاز

قوانین حمل بار رایگان در هواپیمایی ایران ایرتور به شرح زیر است:

 • پرواز‌های داخلی (اکونومی و بیزنس کلاس): ۲۰ کیلوگرم
 • پرواز‌های خارجی کلاس اکونومی: ۳۰ کیلوگرم
 • پرواز‌های خارجی بیزنس کلاس: ۴۰ کیلوگرم
 • حداکثر بار مجاز رایگان داخل کابین: هفت کیلوگرم به ازای هر نفر
 • اضافه‌بار کودکان زیر دو سال: ۱۰ کیلوگرم به همراه یک کالسکه تاشو

همچنین، مجموع ابعاد بار داخل کابین مسافر نباید از ۱۱۵ سانتی‌متر تجاوز کند. این بار نمی‌تواند شامل اشیای نوک تیر، مایعات بیشتر از ۱۰۰ میلی‌لیتر و بار‌های با ابعاد غیرمتعارف باشد. همچنین حمل کالا‌های ممنوعه، فاسدشدنی، قابل‌انفجار و قابل اشتعال و مواد این‌چنینی در ایران ایرتور ممنوع است. شرح بار‌های غیرقابل‌حمل، هنگام خرید بلیط به مسافر داده خواهد شد.

هزینه اضافه‌بار ایران ایرتور نیز به شرح زیر است:

 • پرواز‌های داخلی: ۱۵ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم به اضافه‌ی ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده
 • پرواز‌های خارجی از ایران به ترکیه: ۱۰۰ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم به اضافه‌ی ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده
 • پرواز‌های از ترکیه به ایران: ۹ یورو به ازای هر کیلوگرم
 • سایر پرواز‌های خارجی: یک درصد از هزینه بلیط عادی همان مسیر

سخن آخر

هواپیمایی ایران ایرتور، یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های خصوصی ایران است که در سال ۱۳۵۱ فعالیت خود را زیر نظر شرکت ایران ایر آغاز کرد و در اواخر دهه‌ی هشتاد خود را به‌عنوان یک شرکت مستقل به ثبت رساند. این شرکت، عضو یاتا بوده و نشان IOSA را نیز از آن دریافت کرده است.

عمده‌ی پرواز‌های ایران ایرتور به مقصد شهر‌های داخلی انجام می‌شوند و فرودگاه مهرآباد و شهید هاشمی‌نژاد مشهد قطب‌های آن هستند. این شرکت، همچنین پرواز‌هایی هم به مقصد کشور‌های همسایه دارد. ایران ایرتور، ناوگانی متشکل از ۱۲ هواپیما شامل ایرباس، ام‌دی و غیره دارد و پرواز‌های خود را در دو کلاس اکونومی و بیزنس کلاس انجام می‌دهد.

به‌منظور خرید بلیط پرواز داخلی یا خارجی از ایران ایرتور، ضمن توجه به قوانین آن که مهم‌ترین آن‌ها را در این مقاله بررسی کردیم، می‌توانید از طریق سرویس بلیت سفر اسنپ اقدام نمایید.

سؤالات متداول

شرایط حمل حیوان با ایران ایرتور چگونه است؟

وزن حیوان به همراه قفسش نباید از پنج کیلوگرم بیشتر شود. ایران ایرتور در زمان نگارش این مقاله به ازای هر کیلوگرم وزن حیوان، مبلغ ۳۰ هزار تومان دریافت می‌کند. وزن پرندگان نیز به‌صورت دو برابر حساب می‌شود.

شرایط خسارت در صورت تأخیر شرکت ایران ایرتور چگونه است؟

شرکت ایران ایرتور برای تأخیر‌های بیشتر از دو ساعت به مسافران خود امکان استرداد بلیط یا تعویض آن از طریق وب‌سایت خود را می‌دهد.

آیا ایران ایرتور به افراد توان‌خواه خدمات ویژه ارائه می‌دهد؟

بله. افراد توان‌خواه می‌توانند تا یک عدد ویلچر را به‌صورت رایگان با خود حمل کنند.

شرایط کرونایی سفر با ایران ایرتور چیست؟

در حال حاضر، تمامی مسافرین پرواز‌های داخلی و خارجی، ملزم به ارائه کارت واکسیناسیون در فرودگاه‌های کشور بوده و در غیر این صورت باید نتیجه‌ی تست منفی کرونای خود متعلق به حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز را ارائه دهند. برآورده کردن قوانین خاص هریک از کشور‌های خارجی، مطابق آنچه در وب‌سایت ایران ایرتور آمده است نیز ضروری خواهد بود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.