هواپیمایی چابهار ایر

هواپیمایی چابهار

در سال‌های اخیر، شرکت‌های هواپیمایی جوان‌تری به ناوگان هوایی ایران اضافه شده‌اند که چابهار ایر، یکی از جدیدترین آن‌هاست. این شرکت هواپیمایی با سابقه بیش از دو دهه در عرصه حمل‌ونقل کالا، واردات و صادرات هواپیما و قطعات مربوط به آن، حالا وارد عرصه خدمات مسافربری شده است.

در این مقاله، هواپیمایی چابهار ایر را معرفی کرده و تاریخچه آن را مرور می‌کنیم. مقاصد و کلاس‌های پروازی این هواپیمایی، همچنین روش‌های خرید بلیط پرواز از آن از دیگر موضوعات ما هستند. در آخر نیز نگاهی به مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام پرواز با این شرکت رعایت کنید، خواهیم داشت. اگر قصد سفر با هواپیماهای چابهار را دارید، این مقاله، همه اطلاعات موردنیازتان را به شما ارائه خواهد داد.

معرفی و تاریخچه‌ی چابهار ایر

تاریخچه هواپیمایی چابهار ایر

شرکت هواپیمایی چابهار در سال ۱۳۷۸ فعالیت خود را با واردات و اجاره هواپیما به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی آغاز کرد. از حدود یک سال پیش، یعنی اواسط سال ۱۴۰۰، این شرکت فعالیت خود را به‌عنوان یک ایرلاین رسمی مسافربری آغاز کرده و پرواز‌هایی به‌صورت مستقل دارد. از این نظر، این آن را می‌توان یکی از جوان‌ترین ایرلاین‌های ایرانی دانست. بااین‌حال، این شرکت روی هدف اصلی خود که واردات و صادرات کالا‌های مربوط به صنایع هوایی است و نیز حمل بار مسافری تمرکز ویژه‌ای دارد.

چابهار ایر که یکی از شرکت‌های تابعه صندوق بازنشستگی ایران‌ایر است، توجه ویژه‌ای نیز به بحث آموزش در بخش صنایع هوایی دارد. به‌طوری‌که به‌صورت منظم، اقدام به برگزاری دوره‌های خلبانی، کمک‌خلبانی، مهمانداری و دیگر مشاغل مربوط به این صنعت می‌کند. به طور خلاصه فعالیت آن در بخش‌های مسافربری، حمل بار، پست و مسافر چارتر بین‌المللی است که برخی از آن‌ها تاکنون محقق شده‌اند.

ناوگان چابهار ایرلاین

در حال حاضر، ناوگان این هواپیمایی، متشکل از ۱۸ هواپیما است که از این نظر، یکی از ناوگان‌های متوسط در ایران به شمار می‌رود. هواپیما‌های این ناوگان عبارت‌اند از:

  • مک دانل داگلاس‌ام دی ۸۰: ۶ فروند با ۱۶۵ الی ۱۷۰ صندلی
  • فوکر ۱۰۰: ۱۳ فروند با ۱۰۹ صندلی

چابهار ایر، هواپیما‌های مک دانل داگلاس خود را از شرکت بوکاوینا ایرلاینز اوکراین و هواپیما‌های فوکرش را نیز از ایران‌ایر اجاره کرده است.

مقاصد پروازی چابهار ایرلاین

این هواپیمایی، یکی از ایرلاین‌های گزیده کار ایران است و پرواز‌های داخلی‌اش عمدتا از تهران به مشهد، اهواز، قشم، تبریز، چابهار، اردبیل، زاهدان، بیرجند، گرگان و رامسر انجام می‌شوند. این شرکت، همان‌طور که از نامش پیداست در منطقه آزاد تجاری چابهار به ثبت رسیده و بیشتر پرواز‌ها به این منطقه از کشور و از آن را پوشش می‌دهد. بااین‌حال دفتر مرکزی این هواپیمایی در تهران است. قطب این هواپیمایی نیز فرودگاه مهرآباد تهران بوده و پرواز‌های آن از ترمینال چهار این فرودگاه انجام می‌شوند.

در حال حاضر، این هواپیمایی به خارج از مرز‌های ایران پرواز مسافربری ندارد؛ هرچند که گفته می‌شود در آینده این هدف را عملی خواهد کرد.

خرید بلیط هواپیما از چابهار

خرید بلیط پرواز چابهار ایر

برای خرید بلیط پرواز داخلی و خارجی هواپیمایی چابهار از یکی از روش‌های زیر اقدام کنید:

  • خرید اینترنتی از وب سایت چابهار به آدرس https://chabaharairlines.com/
  • خرید حضوری از دفاتر چابهار ایر
  • خرید از اپلیکیشن‌های رزرو بلیط هواپیما مانند اسنپ
  • خرید اینترنتی یا حضوری از شرکت‌های هواپیمایی واسطه
  • رزرو تلفنی از دفاتر هواپیمایی چابهار

کلاس‌های پروازی و خدمات چابهار

کلاس پروازی چابهار ایر

هواپیمایی چابهار در حال حاضر، خدمات خود را تنها در کلاس اکونومی ارائه می‌دهد. بااین‌حال، باتوجه‌به نیروی جوان، آموزش‌دیده و به‌روزی که چه در بخش‌های مدیریتی و چه در بخش‌های فنی و خدماتی این شرکت فعالیت می‌کنند، کیفیت پرواز‌ها و صندلی آن را می‌توان مطلوب ارزیابی کرد. پذیرایی استاندارد از خدماتی است که مسافران در پرواز‌های خود با این هواپیمایی دریافت می‌کنند.

قیمت بلیط هواپیمایی چابهار

باتوجه‌به جوان بودن هواپیمایی چابهار و این موضوع که تنها کلاس پروازی اکونومی را ارائه می‌کند، قیمت بلیط پرواز با چابهار ایر را می‌توان متعادل و متناسب با دیگر شرکت‌های هواپیمایی با خدمات و مسیر‌های پروازی مشابه ارزیابی کرد. لازم به ذکر است که با خرید بلیط این هواپیمایی از سرویس بلیت سفر اسنپ، می‌توانید بیشترین تخفیف ممکن را نیز نسبت به روش‌های دیگر دریافت کنید.

اطلاعات ضروری برای سفر با چابهار

پیش از سفر با هریک از شرکت‌های هواپیمایی و به‌منظور پیشگیری از سردرگمی و اتفاقاتی مانند جریمه بار یا جاماندن از پرواز باید از قوانین پرواز آن‌ها آگاه شوید. حداکثر بار مجاز، شرایط کنسلی و زمان لازم برای حضور در فرودگاه پیش از پرواز، مهم‌ترین این قوانین هستند که در ادامه، آن‌ها را برای این شرکت هواپیمایی بررسی می‌کنیم.

حضور در فرودگاه پیش از پرواز

قوانین هواپیمایی چابهار در این باره تقریبا مانند شرکت‌های هواپیمایی ایرانی دیگر به‌ویژه ایران‌ایر است. این زمان برای پرواز‌های این شرکت که در حال حاضر تنها پرواز‌های داخلی را شامل می‌شوند دو ساعت قبل از پرواز است. این بازه زمانی، صرف پذیرش بار و دریافت کارت پرواز می‌شود. گیت پرواز‌های داخلی ایرلاین چابهار، ۳۰ دقیقه قبل از پرواز، بسته می‌شوند.

شرایط کنسلی بلیط

هرچه به زمان پرواز نزدیک‌تر شوید با کنسل کردن بلیط خود، بیشتر جریمه خواهید شد. همچنین، چابهار ایرلاین نیز موظف است در صورت تأخیر‌های کمتر از دو ساعت از شما پذیرایی کرده و خدمات فرودگاهی مانند امکان تماس را برای شما فراهم کند. در صورت تأخیر بیش از دو ساعت یا لغو پرواز نیز این شرکت ملزم به ارائه راه‌حل‌هایی نظیر تعویض پرواز، ارائه بلیط جایگزین با تخفیف یا استرداد وجه بلیت است. این قوانین، هنگام خرید بلیط پرواز به اطلاع شما می‌رسند.

حداکثر بار مجاز

حداکثر بار مجاز هواپیمایی چابهار

حداکثر بار مجازی که هر مسافر می‌تواند با خود وارد هواپیما‌های چابهار کند، پنج کیلوگرم است که جمع ابعاد آن نیز نباید از ۱۲۶ سانتی‌متر تجاوز کند. حداکثر ۱۰۰ میلی‌لیتر مایعات یا محصولات داخل تیوب را نیز می‌توانید در این قالب با خود به داخل کابین بیاورید.

بار مجاز همراه مسافر نیز می‌تواند حداکثر ۲۰ کیلوگرم باشد. همچنین بار مجاز برای هر نوزاد نیز ۱۰ کیلوگرم برای همه پرواز‌های چابهار ایر است. هزینه اضافه‌بار نیز یک درصد از قیمت بلیط به‌ازای هر یک کیلوگرم خواهد بود.

بار مسافر نمی‌تواند شامل موارد ممنوعی باشد که در بلیط پرواز درج شده‌اند. مهم‌ترین این بار‌ها شامل مایعات قابل اشتعال، کالا‌های ممنوع‌الحمل ازنظر قوانین جمهوری اسلامی ایران، مایعات اسیدی مانند سرکه و آب‌لیمو، عسل، مربا، اشیای نوک‌تیز و غیره هستند.

سخن آخر

شرکت هواپیمایی چابهار، یکی از جدیدترین شرکت‌های هواپیمایی با خدمات مسافربری در کشور ماست. البته سابقه تأسیس و فعالیت این شرکت به سال ۱۳۷۸ بازمی‌گردد؛ اما تا همین یک سال پیش، فعالیت آن تنها معطوف به خدمات باربری و واردات هواپیما و قطعات آن بود. هواپیمایی چابهار، ناوگانی متشکل از ۱۸ فروند هواپیمای فوکر و مک دانل داگلاس ‌ام دی ۸۰ دارد.

پرواز‌های چابهار ایر بیشتر از تهران به مقاصد داخلی مانند شیراز، مشهد، کیش، چابهار، قشم و چند شهر دیگر هستند. تمامی پرواز‌ها اکونومی بوده و قوانین حمل بار، زمان لازم برای حضور در فرودگاه پیش از پرواز و نیز کنسلی بلیط نیز تقریبا مشابه دیگر هواپیمایی‌هاست. بهترین روش خرید بلیط پرواز داخلی از هواپیمایی چابهار، استفاده از سرویس بلیت سفر اسنپ است. با استفاده از این سرویس، امکان خرید بلیط در سریع‌ترین زمان و با کمترین قیمت را خواهید داشت.

 

سؤالات متداول:

آیا هواپیمایی چابهار تاکنون دچار سانحه شده است؟

خیر. این هواپیمایی در طول عمر نزدیک به یک‌ساله خود، هنوز سانحه‌ای را ثبت نکرده است.

حداکثر بار مجاز در هواپیمایی چابهار چقدر است؟

برای افراد بزرگسال ۲۰ و برای نوزادان زیر دو سال، ۱۰ کیلوگرم است. حداکثر پنج کیلوگرم را نیز می‌توانید با خود به داخل کابین بیاورید.

شرایط کرونایی سفر با شرکت هواپیمایی چابهار چیست؟

محدودیت‌های کرونایی سفر با چابهار ایر، مشابه دیگر شرکت‌های هواپیمایی ایران و تابع قوانین سازمان هواپیمایی کشور است. در حال حاضر، ارائه گواهی واکسیناسیون یا تست منفی کرونا متعلق به حداکثر ۷۲ ساعت پیش از پرواز در فرودگاه‌ها ضروری است.

آیا امکان سفر خارجی با هواپیماهای چابهار وجود دارد؟

خیر. این هواپیمایی هنوز پرواز خارجی ندارد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *