خانه منوچهری‌ها؛ فضایی شگفت‌انگیز در دل معماری تاریخی کاشان

خانه قدیمی منوچهری‌ها

اگر به کاشان سفر کرده باشید، احتمالا بافت تاریخی و زیبای آن شما را شگفت‌زده کرده است. شهری قدیمی با معماری سنتی که در جای‌جای آن بنا‌های تاریخی به چشم می‌خورد. در این مطلب به سراغ یکی از مکان‌هایی رفتیم که این روز‌ها به یک اقامتگاه برای مسافران تبدیل شده است. خانه تاریخی منوچهری‌ها که قدمتی چندین‌ساله دارد. ورود به این مکان یادآور دوران قاجار برای شما خواهد بود.

بنایی به قدمت ۴ قرن

تاریخچه خانه سنتی معماری‌ها

این مکان تاریخی که در گذشته به نام خانه رشادی نیز شناخته می‌شد، دقیقا در قسمت پشتی عمارت کاشان واقع شده است اما ساخت آن تقریبا به ۴۰۰ سال پیش باز می‌گردد. این بنا در زمان صفویه بنا شد و در سال ۱۷۷۸ با زلزله‌ای که آمد بسیاری از بافت‌های آن تخریب و عملا بی‌استفاده شد.

در دوران قاجار مرمت و بازسازی آن دوباره ازسرگرفته شد. صاحب آن در زمان قاجار یکی از تاجران موفق بود. چندین سال بعد دوباره توسط دو فرد دیگر با نام‌های ابوالفضل شاهی و خانم منوچهری این بنا خریداری و بازسازی و در نهایت نیز تحت عنوان هتل منوچهری در سال ۱۳۸۹، فعالیت آن به‌عنوان یک اقامتگاه آغاز شد.

معماری به سبک معروف گودال باغچه

معماری خانه تاریخی منوچهری‌ها

ازآنجایی‌که کاشان یک شهر کویری است، اغلب خانه‌هایی که در گذشته در آن بنا می‌شد، از نوع گودال باغچه بوده‌اند. معماری خانه زیبای منوچهری‌ها نیز به همین صورت است. این طراحی معمولا دسترسی به قنات را راحت‌تر می‌کرد، همچنین باعث می‌شد تا گرمای کویری شهر، ساکنین آن مکان را اذیت نکند.

نکته دیگری که در معماری خانه به چشم می‌خورد، وجود راهرو و هشتی‌هایی بود که قسمت‌های مختلف آن را به هم متصل می‌کرد که این کار به منزله حفظ حریم شخصی ساکنین آن انجام شده بود. در این بنا سرداب و آب‌انبار را نیز می‌بینیم که به‌وسیله بادگیر‌ها خنک می‌شد. معماران برای ساخت قسمت‌های مختلف خانه از خاک، آهک و آجر‌های گلی استفاده می‌کردند.

قسمت‌های مختلف موجود در بنای تاریخی منوچهری‌ها

قسمت‌های مختلف خانه سنتی منوچهری‌ها

این مکان از قسمت‌های مختلفی ساخته شده که در جهات مختلف در آن قرار گرفته‌اند. در این بنا تمامی اتاق‌ها در سمت جنوبی، شمالی و شرقی ساخته شده‌اند و تنها در قسمت غربی یک اتاق جداگانه را می‌بینیم.

در قسمت جنوبی این بنا که اصلی‌ترین اتاق در آن قسمت قرار گرفته یک ایوان بزرگ را خواهیم دید. همچنین سقفی بلند که به‌صورت طاقی شکل احداث شده، نیز در همین قسمت دیده می‌شود. اتاق اصلی دقیقا در پشت ایوان قرار گرفته است و از زمانی که این محل به اقامتگاه تبدیل شد، اتاق اصلی به لابی تغییر یافت.

در بخش شمالی خانه، یک اتاق ۵ دری شاه‌نشین را خواهیم دید که در‌های این قسمت از بنا به سمت حیاط باز می‌شود.

در نهایت در قسمت شرقی، اتاقی را خواهیم دیده که در سقف آن سازه‌های هندسی یزدی‌بندی و پنجره‌ها به‌صورت رنگی کار شده است و اکنون این مکان تبدیل به رستوران هتل شده است.

در حیاط خانه یک حوض بزرگ را می‌بینیم که برای ایجاد آب‌وهوای بهتر، درختان و گیاهان زیادی دورتادور آن کاشته شده است. این ترکیب باعث می‌شد تا علاوه بر زیبایی هوای خنک و مطبوعی درون حیاط ایجاد شود.

این خانه مانند بسیاری از بنا‌هایی که در گذشته ساخته می‌شد، به دو بخش اندرونی و بیرونی نیز تقسیم شده بود. قسمت اندرونی مربوط به اهالی خانه و بیرونی برای رفت‌وآمد عموم بود.

هتل منوچهری کاشان

هتل منوچهری‌ها

حالا که صحبت از خانه منوچهری‌ها شد، بهتر است کمی نیز به اقامتگاهی بپردازیم که در این بنا احداث شده است. لذت اقامت در یک هتل سنتی به‌قدری زیاد بوده که حتی پرداخت هزینه‌های بالا برای آن نیز به چشم نمی‌آید. اقامتگاه سنتی منوچهری که درون بنای تاریخی آن احداث شده، در میان هتل‌های سه ستاره تاریخی قرار گرفته است.

این مکان ۸ باب اتاق دارد که هرکدام دارای تزئیناتی مخصوص به خود هستند. در قسمت اندرونی هتل، حوض و آب‌نما وجود دارد که تمام اتاق‌ها به آن مشرف هستند. رستوران در بهترین اتاق خانه قرار داده شده است. قسمت آب‌انبار آن را به یک فیلم‌خانه تبدیل کرده‌اند که البته همایش‌های مختلف نیز در آن بر پا می‌شود.

حس و حال سنتی که تلفیقی از مدرنیته نیز در آن دیده می‌شود، باعث شده شما در حین زندگی در فضای کنونی حس و حال قدیمی آن را نیز احساس کنید. تمام قسمت‌های این بنا دقیقا همان چیزی است که در حدود ۴۰۰ سال پیش طراحی و بنا شده است. تنها تغییرات ایجاد شده بازسازی و مرمت آن‌هاست.

چگونه به بنای تاریخی منوچهری‌ها برویم؟

آدرس هتل سنتی منوچهری

برای بازدید یا اقامت در خانه زیبای منوچهری‌ها باید به شهر کاشان بروید. برای رفتن به این شهر هم راه‌های زمینی و هم هوایی وجود دارد. بلیط هواپیما از شهر شما تا کاشان و همچنین بلیط قطار و در نهایت اتوبوس و ماشین همگی می‌توانند مسیری که تا کاشان وجود دارد، را طی کنند.

پس از ورود به کاشان احتمالا با تعداد زیادی از خانه‌های تاریخی دیگر روبه‌رو خواهید شد که بازدید از آن‌ها حس و حالی متفاوت را به شما خواهد بخشید. از جمله این بنا‌ها می‌توانیم به خانه طباطبایی‌ها، خانه عامری‌ها، خانه بروجردی‌ها و … اشاره کنیم.

اما برای رسیدن به خانه منوچهری باید به خیابان محتشم کاشانی بروید. درست در وسط همین خیابان و در بین محله سرپله و سرنگ، در کنار خانه مرشدی و درودگر این بنا را خواهید دید.

پس از بازدید از خانه منوچهری‌ها در کجا اقامت کنیم؟

هتل‌های خیابان محتشم

نزدیک‌ترین نقطه به این مکان خود هتل منوچهری است که شما را در دل خود جای می‌دهد. اتاق‌هایی که برای شما در نظر گرفته شده با همان سبک گذشته‌شان باقی‌مانده و شما می‌توانید ساعات خوشی را در آنجا سپری کنید. اما درهرصورت هتل‌های دیگری نیز در نزدیکی این مکان وجود دارند که به چند نمونه از معروف‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

اقامتگاه سنتی نگین کاشان

اقامتگاه سنتی نگین کاشان

این بنا نزدیک به ۲۵۰ سال پیش ساخته شده، اما در سال ۱۳۹۰ کار خود را به‌عنوان یک هتل سنتی در کاشان آغاز کرد. در این مکان ۶ حیاط را خواهید دید که به‌طورکلی ۴۲ اتاق را در اختیار مسافران خود قرار داده است. رستوران نیز در یکی از حیاط‌ها واقع شده است. این هتل دقیقا در خیابان محتشم در نزدیکی بنای منوچهری‌ها واقع شده است.

اقامتگاه سنتی فلاحتی کاشان

اقامتگاه سنتی فلاحتی کاشان

این هتل نیز در خیابان محتشم واقع شده است. ساخت آن مربوط به دوره قاجار بوده و در سال ۱۳۹۸ مرمت شد. دورتادور حیاط این بنا ۲۰ عدد اتاق قرار گرفته که می‌توانید در آن‌ها اقامت کنید. همچنین دسترسی به بسیاری از بنا‌های تاریخی شهر کاشان در این هتل امکان‌پذیر است.

اقامتگاه سنتی امیرالسلطنه کاشان

اقامتگاه سنتی امیرالسلطنه کاشان

این مکان نیز مربوط به دوران قاجار است که در سال ۱۳۹۸ مرمت آن تکمیل و به‌عنوان یک هتل در کاشان شروع به کار کرد. این مکان ۷ اتاق دارد که در همکف و زیرزمین واقع شده‌اند. ظاهر سنتی آن باعث ایجاد حس و حالی بسیار خوب در شما خواهد شد. این مکان نیز در خیابان محتشم واقع شده است.

مکان‌های دیدنی نزدیک به خانه تاریخی منوچهری‌ها

مکان دیدنی در اطراف اقامتگاه منوچهری

اگر سفری به کاشان و بازدید از خانه منوچهری‌ها داشتید، بهتر است مکان‌های تاریخی اطراف آن را فراموش نکنید. از میان این اماکن تاریخی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • خانه بروجردی‌ها: عروس خانه‎‌های کاشان بوده و یکی از زیباترین خانه‌های موجود در ایران است.
  • تیمچه امین‌الدوله: از بنا‌های تاریخی قاجار است که در بازار کاشان واقع شده است.
  • بازار سنتی کاشان: این بازار مربوط به دوران صفویه است.
  • مدرسه آقابزرگ: مدرسه آقابزرگ در دوران محمدشاه قاجار ساخته شده است.
  • باغ فین کاشان: یکی از پرآوازه‌ترین جاذبه‌های گردشگری در شهر کاشان است.

سری به خانه منوچهری‌ها بزنید

سفر به کاشان تنها به بازدید از خانه منوچهری‌ها خلاصه نمی‌شود. بنا‌های زیادی در این شهر تاریخی وجود دارد که دیدن آن‌ها مطمئنا برای دوستداران تاریخ جذابیت‌های خاص خود را دارد. به‌خصوص اینکه در برخی از این بنا‌ها می‌توانید به‌راحتی اقامت کرده و حس و حال افرادی که در گذشته‌های دور در آنجا ساکن بوده‌اند را به‌خوبی حس کنید. داشتن اطلاعات کافی از تاریخچه هرکدام از این بنا‌ها، حس متفاوتی را در زمان بازدید به شما خواهند داد. ازآنجایی‌که سفر به کاشان با وسایل نقلیه مختلف مانند هواپیما، اتوبوس، قطار و ماشین شخصی امکان‌پذیر است، هرساله گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند. شما می‌توانید برای سفر به این شهر تاریخی از سرویس بلیت سفر اسنپ استفاده کنید. اگر شما هم تجربه بازدید از این مکان را دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.