خانه راهب؛ مکانی تاریخی با نمایی خیره‌کننده

خانه مهین سرای راهب کاشان

یکی از اماکن تاریخی فوق‌العاده زیبا که معماری سنتی آن چشم‌ها را به خود خیره می‌کند، خانه راهب است. بنایی به‌جامانده از دوران قاجار که این روز‌ها به یک اقامتگاه تاریخی در شهر کاشان تبدیل شده است. اما سرنوشت این مکان تاریخی تا به امروز چه بوده است؟ چه چیزی آن را تا این اندازه جذاب کرده تا هرساله گردشگران زیادی را به سمت خود بکشاند؟ در این مطلب می‌خواهیم به طور کامل به معرفی این بنای تاریخی بپردازیم.

قدمتی به‌اندازه عصر قاجار

قدمت تاریخی این بنا به عصر قاجار باز می‌گردد. زمانی که بسیاری دیگر از بنا‌های تاریخی در کاشان در حال ساخت بود، در سال ۱۳۸۴ این مکان به یکی از آثار ملی ایران تبدیل و به ثبت رسید. ارزش این خانه تاریخی بسیار بالا بوده و در سال ۱۳۸۹ توسط فردی به نام سید علی‌اکبر حلی مورد مرمت قرار گرفت. البته تمام ویژگی‌های تاریخی آن با همان فرمت گذشته حفظ شده است. در سال ۱۳۹۲ بود که با اتمام کار مرمت بنا، آن را به‌عنوان یکی از هتل‌های تاریخی لوکس در کاشان شناختند. صاحب اصلی این خانه مهین دخت مدنی بوده است.

معماری بی‌نظیر و متناسب باسلیقه ایرانیان

معماری سنتی راهب کاشان

معماری این بنا دقیقا به سبک همان خانه‌های سنتی در عصر قاجار است. ترکیبی از هنر ایرانی و اسلامی که در نهایت عمارتی باشکوه را ایجاد کرده است. در این خانه سه حوض قرار گرفته است که هرکدام در بخشی واقع شده‌اند. همچنین ۲۰ اتاق و شاه‌نشین در گوشه‌وکنار آن دیده می‌شود.

با ورود به این مکان شاهد اتاق‌هایی با طاق‌های زیبا به همراه نقش و ‌نگار‌هایی کاملا مطابق باسلیقه ایرانیان خواهید بود. جای‌جای این بنا با مصالح موجود در آن زمان ساخته شده است. در قسمت‌هایی مانند ایوان، درب و پنجره اتاق‌ها چوب کار شده و فضا را سنتی‌تر از قبل کرده است.

بخش‌های مختلف عمارت راهب

بخش‌های مختلف بنای تاریخی راهب

در این بنای تاریخی نیز مانند تمام خانه‌هایی که در زمان قاجار بنا می‌‎شد، سه بخش مختلف در نظر گرفته شده بود. اندرونی، بیرونی و قسمتی که تنها مربوط به خدمه بود.

هرکدام از این قسمت‌ها دارای حیاطی مخصوص به خود بودند که حوض‌هایی درون هرکدام از آن‌ها قرار گرفته بود. این حوض‌ها در کنار باغچه‌هایی که در اطرافش قرار گرفته‌اند، باعث ایجاد هوای مطبوع و خنک در آن فضا شده است. در این خانه یک بادگیر نیز وجود دارد که از نوع چهار طرفه است. وجود بادگیر در اغلب خانه‌هایی که در شهر کویری کاشان احداث می‌شد، لازم و ضروری بود. سرداب، شاه‌نشین، هشتی ورودی، ایوان تابستانی، ایوان زمستانی و بادگیر مهم‌ترین قسمت‌های موجود در این منزل بودند.

چگونه خودمان را به اقامتگاه سنتی مهینستان راهب برسانیم؟

آدرس بنای سنتی راهب

خانه تاریخی راهب این روز‌ها به یک اقامتگاه سنتی تبدیل شده است. مطمئنا برای بازدید از آن باید به شهر کاشان بروید. مسیر‌های هوایی و زمینی برای ورود به این شهر باز است. کافی است با خرید یک بلیط هواپیما، قطار، اتوبوس یا حتی با ماشین شخصی سفر خود را آغاز کنید.

پس از ورود به کاشان احتمالا از هر فردی که بپرسید شما را به این خانه می‌برد. به‌خصوص اینکه این روز‌ها خانه راهب به یک اقامتگاه تبدیل شده و بسیاری از گردشگران برای ماندن در کاشان آن را انتخاب می‌کنند. این بنا در خیابان فاضل نراقی، محله درب باغ و در کوچه فرهنگ ۳۱ قرار دارد. اگر از نرم‌افزار‌های مسیریاب استفاده می‌کنید، می‌توانید از طریق لوکیشن به اقامتگاه راهب برسید.

هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به خانه مهینستان راهب

خود خانه راهب یکی از اقامتگاه‌های لوکس در کاشان است اما شما می‌توانید هتل‌های نزدیک به آن را نیز برای اقامت انتخاب کنید:

اقامتگاه مهینستان راهب در کاشان

هتل راهب

قبل از آنکه بخواهیم در مورد هتل‌های نزدیک صبحت کنیم، بهتر است اشاره‌ای به خود هتل راهب داشته باشیم. بنایی که زیبایی آن مطمئنا ساعات خوشی را برایتان رقم خواهد زد. سه حیاط جداگانه و معماری قدیمی که با سبک مدرن این روز‌ها ترکیب شده، باعث شده تا این هتل یک اقامتگاه پرطرف‌دار در میان گردشگران باشد. ۱۶ باب اتاق در این مکان واقع شده که ۳ تا از آن‌ها در حیاط‌خلوت جداگانه‌ای قرار گرفته‌اند.

 

اقامتگاه سنتی سرای درب باغ کاشان

اقامتگاه سنتی سرای درب باغ کاشان

این هتل مربوط به دوران پهلوی اول است. یک طبقه دارد که در آن ۵ اتاق واقع شده است. در سال ۱۳۹۵، این مکان مرمت و به‌عنوان یک هتل فعالیت خود را آغاز کرد. دسترسی آسان به بسیاری از مراکز تجاری و دیدنی باعث شده تا گردشگران زیادی به آن مراجعه کنند. البته با وجود تنها ۵ باب اتاق امکان ارائه خدمات به همه آن‌ها در این فضا نخواهد بود.

اقامتگاه سنتی آمیرزا کاشان

اقامتگاه سنتی آمیرزا کاشان

این مکان که در فرهنگ ۲۴ واقع شده نیز یکی از هتل‌های تاریخی در کاشان است. در میان انواع اقامتگاه‌ها می‌توانیم قیمت آن را بسیار مناسب بدانیم. ۱۲ اتاق در آن وجود دارد که تجربه خوبی را برایتان رقم خواهد زد.

اقامتگاه بوم‌گردی سرای سایه کاشان

اقامتگاه بوم‌گردی سرای سایه کاشان

این هتل نیز در نزدیک خانه زیبای راهب واقع شده است. خانه‌ای مربوط به دوران قاجار که قدمتی ۲۰۰ساله دارد. ۶ باب اتاق در این مکان قرار دارد که در طبقات مختلف قرار گرفته است. این هتل دسترسی آسانی را به بسیاری از مراکز دیدنی در اختیار شما قرار می‌دهد. سبک قدیمی و حوض موجود در حیاط به همراه تخت‌هایی که برای استراحت در این بنا قرار گرفته حس و حال بسیار خوبی را به مسافران خواهد داد.

جاذبه‌های نزدیک

جاذبه‌های گردشگری در خیابان علوی

اگرچه خود خانه سنتی راهب به‌اندازه کافی فضای دلنشین و دلچسبی را ایجاد می‌کند، اما نباید از مراکز دیدنی که در اطراف آن قرار گرفته نیز غافل شوید. از زیباترین بنا‌ها در اطراف این مکان می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

خانه تاریخی بروجردی‌ها

خانه بروجردی‌ها

این مکان، خانه‌ای با داستان‌های عاشقانه است. داستان عشق تاجر معروف و دختر طباطبایی که باعث شد، این خانه به‌عنوان شرط ازدواج ساخته شود. خانه‌ای که در محله سلطان میر احمد و در خیابان علوی واقع شده است.

خانه طباطبایی‌ها

خانه طباطبایی‌ها

یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در کاشان است که اصالت و معماری تاریخی‌اش فوق‌العاده است. این مکان در نزدیکی امامزاده سلطان میر احمد و در خیابان علوی بنا شده است.

موزه منوچهر شیبانی

موزه منوچهر شیبانی

این بنا در میدان کمال‌الملک واقع شده و یک بنای تاریخی با دسترسی عالی به قنات و رطوبت رودخانه است که پیشنهاد می‌کنیم اگر به کاشان سفر کردید، سری به این مکان بزنید.

خانه عباسیان

خانه عباسیان

این خانه دارای ۵ حیاط بوده و مربوط به یکی از تجار معروف و به نام عباسیان است. این بنا در خیابان علوی و در کوی سلطان میر احمد واقع شده است که عظمت آن چشم‌ها را به خود خیره می‌کند.

سخن پایانی

در مراجع بسیار کمی از خانه راهب صحبت شده است. هرآنچه که در اینجا عنوان شد، چکیده‌ای از سخنانی بوده که از گذشته‌های دور دهان‌به‌دهان چرخیده تا امروز به‌عنوان یک اطلاعات کلی در مورد این بنا به دست ما رسیده است. هر فردی با ورود به این مکان، داستانی متفاوت را در ذهن خود می‌سازد. امکان اقامت در اتاق‌های این بنا، حس و حالی متفاوت را به شما القا خواهد کرد. از پایتخت تا این مکان تاریخی تنها ۳ ساعت فاصله دارید که این مسیر با هواپیما بسیار کمتر خواهد شد. برای سفر و بازدید از این بنای تاریخی می‌توانید از سرویس بلیت سفر اسنپ استفاده کنید. اگر شما هم تجربه‌ای از اقامت در این هتل و بازدید از آن دارید، آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.