زیباترین کارناوال‌های دنیا در کدام کشور‌ها برگزار می‌شوند؟

زیباترین Carnival در جهان

کارناوال در تمام دنیا به جشن و مراسمی گفته می‌شود که در آن‌ها رقص، رژه، بازی و … انجام می‌شود. این آیین هرساله در روز‌های خاصی از سال برگزار شده و گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند. اغلب مراسمی که در سراسر دنیا برگزار می‌شوند، ریشه در ملیت، مذهب و قومیت کشور برگزار‌کننده دارند. در این مطلب می‌خواهیم به نمونه‌هایی از زیباترین آن‌ها در سرتاسر جهان بپردازیم.

معرفی ۲۵ کارناوال معروف در جهان

در میان تعداد زیادی کارناوال که در سرتاسر جهان برگزار می‌شود، موارد زیر جزء زیباترین‌ها هستند:

۱. ریودوژانیرو در برزیل

Rio de Janeiro carnival

نام Rio de Janeiro در جشن‌های بزرگ ملی برزیل می‌درخشد و به‌نوعی نشان‌دهنده فرهنگ این کشور است. رویدادی بزرگ و فرهنگی که زمان برگزاری آن ۷ روز بوده و هرساله بالای ۵۰۰ هزار نفر در آن شرکت می‌کنند. در سال ۱۶۴۱ بود که زمزمه‌های برپایی ریودوژانیرو آغاز شد و اکنون نیز ادامه دارد. در ریودوژانیرو انواع رقص‌ها مانند سامبا انجام شده و هرساله رقصنده‌های زیادی با آمادگی بالا را به سمت خود می‌کشاند. در تمام مدت برگزاری این کارناوال اجرای موسیقی زنده باهیا، توسط گروه‌های نوازنده در پشت کامیون‌های بزرگ در مرکز شهر انجام می‌شود.

۲. اکتبرفست در آلمان

Oktoberfest Carnival

اکتبرفست که در مونیخ آلمان برگزار می‌شود نیز برای اولین‌بار در سال ۱۸۱۰ برپا شد. این مراسم بخشی از فرهنگ آلمانی‌هاست که هرسال در پارترزا برگزار می‌شود. در این روز‌ها هر کاری از مردم سر می‌زند تا جایی که آن را به زمانی برای دیوانه‌بازی می‌شناسند. این فستیوال در ابتدا به دلیل سالگرد ازدواج پرنس لودوویگ برگزار می‌شد، اما پس از آن به یک مراسم بزرگ تبدیل شد که سالانه ۶ میلیون نفر در آن شرکت می‌کنند.

۳. سال نو در چین

سال نو چینی

این جشن که در ماه‌های اولیه هرسال میلادی برگزار می‌شود، مخصوص کشور چین است. مدت‌زمان برگزاری آن ۱۵ روز بوده و مردم در آن با استفاده از ترقه و آتش به جشن و پایکوبی و رقص معروف این روز‌ها که با نام رقص شیر معروف است، می‌پردازند. در نهایت جشن سال نو با مراسمی به نام فانوس به پایان می‌رسد. ویژگی جالبی که این مراسم دارد، عدم مصرف گوشت توسط بودایی‌ها در تمام ۱۵ روز است.

۴. سنت پاتریک در ایرلند

Patricius carnival

سنت پاتریک به‌منظور یادبود ورود مسیحیت در بوستون، شیکاگو و برخی دیگر از کشور‌های اروپایی برگزار می‌شود. در روز برگزاری این جشن شرکت‌کنندگان باید لباس سبز بپوشند. سنت پاتریک نماد فردی است که باعث شد مسیحیت وارد ایرلند شود. همچنین برگ شبدر که نماد ایرلند است، توسط همین فرد در میان مردم رواج پیدا کرد.

۵. فانوس یی پنگ در تایلند

فانوس یی پنگ

در روز‌های برگزاری فانوس یی پنگ تعداد زیادی از مردم به تزئین کردن شهر و خانه‌های خود مشغول می‌شوند. برنامه‌هایی مانند رژه و دیگر تفریحات در روز‌های برگزاری این مراسم انجام می‌شود. تعداد زیادی فانوس به همراه آرزوهای مردم این کشور در هوا به پرواز در‌آمده و مانند ستاره‌هایی در آسمان دیده می‌شوند.

۶. ونیز در ایتالیا

venice carnival

در سال ۱۱۶۲ venice برای اولین‌بار برگزار شد. زمان آن دقیقا قبل از چهارشنبه خاکستری (روزی مهم برای مسیحیت) است. در این مراسم همه افراد از ماسک‌های مخصوص استفاده می‌کنند. در واقع می‌توانیم آن را نمادی برای هم سطح بودن مردم فقیر و ثروتمند بدانیم. هرساله تقریبا ۳ میلیون نفر در بخش عمومی آن شرکت می‌کنند. البته جشن‌های خصوصی نیز برگزار می‌شود که باید بلیط‌هایی را برای ورود آن‌ها تهیه کرد.

۷. هالووین در ایالات متحده‌ی آمریکا

Halloween

برپایی مراسم هالووین با نماد کدوتنبل، در کشور ما نیز رواج یافته است. در این روز افراد با لباس‌هایی ترسناک وارد خیابان شده یا در منازل خود جشن می‌گیرند. اولین‌بار هالووین توسط افراد ایرلندی و اسکاتلندی که وارد امریکا شده بودند، برگزار شد و تا امروز نیز ادامه دارد.

۸. لاتوماتینا در اسپانیا

la tomaˈtina

در اسپانیا نیز هرساله جشنی تحت عنوان لاتوماتینا برگزار می‌شود که زمان آن در آخرین ۴ شنبه آگوست است. این مراسم را با نام پرتاب گوجه‌فرنگی نیز می‌شناسند. همان‌طور که از نامش پیداست، مردم برای چندین ساعت گوجه‌فرنگی‌هایی را به سمت هم پرتاب می‌کنند.

۹. مرد سوزان در ایالات متحده

Burning Man

مرد سوزان را با نام برنینگ من نیز می‌شناسند که در ماه سپتامبر برگزار می‌شود. مراسمی بزرگ که در ابتدا یک آیین کوچک بود. افرادی که در این جشن شرکت می‌کنند، لباس‌های خاصی پوشیده و رفتار‌های عجیبی از خود نشان می‌دهند. محل برگزاری آن در بیابان بلک راک در نوادا بوده و معمولا در آن یک عروسک مرد حصیری بزرگ را می‌سوزانند. افرادی که بخواهند در آن شرکت کنند باید هزینه‌ای را به‌صورت جداگانه پرداخت کنند.

۱۰. هولی در هند

HOLY CARNIVAL

هولی هرساله در بهار برگزار شده و آیینی برای شروع فصل جدید است. افرادی که در هولی شرکت می‌کنند، پودر و توپ‌های رنگی را به یکدیگر پرتاب می‌کنند. این مراسم به‌منظور ازبین‌رفتن اختلافات طبقات اجتماعی مختلف انجام می‌شود. هولی در ماه ۱۲ تقویم هندی یعنی اواخر فوریه و اوایل مارس هرسال برگزار می‌شود. همچنین بین ۲ تا ۷ روز ادامه دارد.

۱۱.بالون در امریکا

Balon

در نیومکزیکو امریکا نیز هرساله مراسم بالون به مدت ۹ روز برگزار می‌شود. این فستیوال در ماه اکتبر و در پارکی به نام Balon برپا شده و در آن تعداد زیادی بالون با پرچم‌های مخصوص کشور‌های مختلف به هوا فرستاده می‌شود.

۱۲. مجسمه‌های شنی در پرتغال

FIESA Carnival

در سال ۲۰۰۳ بود که اولین مراسم مجسمه‌های شنی در پرتغال برگزار شد. در این روز‌ها، هزاران نفر به این کشور آمده و به ساخت مجسمه‌هایی با موضوعی مشخص می‌پردازند.

۱۳. مجسمه‌های یخی در چین

مجسمه‌های یخی

در ۵ ژانویه هرسال مراسم مجسمه‌های یخی آغاز شده و تقریبا یک ماه به طول می‌انجامد. در سرتاسر چین مجسمه‌های یخی برای شرکت در مسابقه تولید می‌شوند. همچنین برنامه‌های ورزشی و تفریحی مانند سرسره یخی، رقص، اسکیت و … نیز برگزار می‌شود.

۱۴. ویارجو در ایتالیا

ویارجو

ویارجو نیز یکی دیگر از مراسمی است که هرساله در روز‌های بین ماه‌های فوریه تا مارس برگزار می‌شود. گاهی در آن مجسمه‌های بسیار بلندی از افراد معروف ساخته شده و در شهر به حرکت در می‌آیند. در هرسال بیش از ۵۰۰ هزار نفر در این جشن شرکت می‌کنند.

۱۵. توباگو در‌ترینیداد

Carnival Trinidad and Tobago

توباگو را مردم کارائیب در ماه March برگزار می‌کنند. فستیوالی غرق در رژه‌های مختلف و شهری رنگارنگ به همراه موسیقی و رقص که مردم شهر را به سمت خود می‌کشاند. در این مراسم مردم لباس‌هایی زیبا بر تن کرده و به رقص‌های محلی مشغول هستند. این زیبایی باعث شده تا گردشگران زیادی هرساله برای شرکت در توباگو به کارائیب بیایند.

۱۶. سیتگس در اسپانیا

Sitges Carnival

یکی دیگر از فستیوال‌ها در اسپانیا، ستیگس است. این مراسم در خیابان‌های این کشور برگزار شده و شامل رژه افراد با لباس‌های زیبا و رنگارنگ است. همچنین موسیقی و رقص در تمام مدت برگزاری، انجام می‌شود. مردم در این روز‌ها داستان‌هایی را نیز بر ضد دولت عنوان می‌کنند که واقعا شنیدنی است.

۱۷. پرتقال در ایتالیا

جنگ پرتقال

ایورا نیز شهری در ایتالیاست که هرساله جشنی در آن برگزار می‌شود. جشنی متفاوت که افراد شرکت‌کننده در آن با پرتقال به یکدیگر حمل می‌کنند. البته افرادی که قصد شرکت در آن را دارند، باید هزینه‌ای را پرداخت کنند. همچنین تماشاگرانی نیز در آن حضور دارند که تنها نظاره‌گر هستند.

۱۸. بینشه در بلژیک

بینشه

چندین قرن است که در بلژیک فستیوالی تحت عنوان بینشه برگزار می‌شود. در این جشن که به مدت سه روز برگزار شده، رژه‌های مختلفی صورت می‌گیرد. همچنین پوشیدن لباس‌های مخصوص رنگی توسط افرادی به نام گیل و پرتاب پرتقال به سمت مردم نیز جزء فعالیت‌هایی است که در این روز‌ها انجام می‌شود.

۱۹. ماسلنیتسا در روسیه

Maslenitsa Carnival

در این کارناوال مردم به خوردن خوراکی‌های مخصوص مانند پنکیک‌های نازک و جشن و پایکوبی مشغول هستند. نام آن نیز برگرفته از همین آیین بوده و در زبان فارسی به پنکیک ترجمه می‌شود. در مدت‌زمان برگزاری این مراسم مسیحیان به‌هیچ‌عنوان گوشت مصرف نمی‌کنند.

۲۰. گوا در هند

Goa Carnaval

مدت‌زمان برگزاری گوا در هند ۳ روز است. در این مدت آتش‌بازی، رژه و پوشیدن لباس‌های خاص توسط مردم انجام می‌شود. همچنین رنگ بازی با پاشیدن مایعات رنگی روی شرکت‌کننده‌ها نیز از آیین معروف در این روزهاست.

۲۱. نیس در فرانسه

Nice Cranival

نیس برای اولین‌بار در سال ۱۲۹۴ برگزار شد. نمایشی جذاب با رژه‌های دسته‌جمعی که هر فردی را به وجد می‌آورد. این فستیوال جزء مراسم طولانی است که تقریبا در طول ۲ هفته برگزار شده و هرساله بیش از یک میلیون نفر در آن شرکت می‌کنند.

۲۲. کبک در کانادا

کبک

مراسمی به مدت ۱۷ روز که در دو ماه اولیه سال میلادی در کانادا برگزار می‌شود. در این فستیوال شرکت‌کنندگان به ساخت مجسمه‌هایی از جنس برف‌ویخ می‌پردازند. همچنین رژه‌هایی که در شب انجام می‌شود، آن را جذاب‌تر کرده است.

۲۳. کلن در آلمان

Cologne Carnival

یکی از جذاب‌ترین کارناوال‌ها که دقیقا در زمان و روز مشخصی برگزار می‌شود، کلن آلمان بوده که زمان دقیق آن ۱۱:۱۱ صبح در روز ۱۱ نوامبر است. زمان آن قبل از چهارشنبه خاکستری است. در این روز‌ها رژه صورت‌گرفته و گل و شیرینی در میان مردم پخش می‌شود. همچنین تمام کافه و تریا‌ها در مدت برگزاری این فستیوال بسته است.

۲۴. سانتا کروز د تنریف در اسپانیا

Santa Cruz de Tenerife

یکی دیگر از مراسم محلی در کشور اسپانیاست که در آن دختران به رقابت می‌پردازند. جشنی که در آن انواع رقص‌ها صورت‌گرفته و موسیقی و کنسرت‌های مختلف به همراه رژه‌های گوناگون برگزار می‌شود. برخی افراد در این روز‌ها لباس‌های مبدل پوشیده و در جشن آتش‌بازی شرکت می‌کنند.

۲۵. ماردی گراس در امریکا

Mardi Gras Carnaval

یکی دیگر از جشن‌هایی که در امریکا برگزار می‌شود، ماردی گراس است. یکی از شلوغ‌ترین کارناوال‌ها که در آن افراد زیادی با پوشش مخصوص به دیدن رژه‌هایی که در سطح شهر در حال انجام است، می‌روند. این جشن تقریبا ۲ هفته طول می‌کشد.

سخن پایانی

مواردی که در اینجا بیان شد تنها بخش کوچکی از فستیوال‌هایی را در بر می‌گیرد که هرساله در کشور‌های مختلف جهان برگزار می‌شود. دلیل برگزاری هرکدام از این موارد به جز جشن و پایکوبی، گرامیداشت آیین و سنت‌های آن ملت است. علاوه بر این بخشی از درآمد اقتصادی هرکدام از این کشور‌ها توسط برگزاری همین مراسم ایجاد می‌شود. شما هم می‌توانید برای شرکت در آن‌ها از سرویس بلیت سفر اسنپ و سرویس رزرو هتل اسنپ استفاده کرده و در روز‌های برگزاری در آنجا حضور داشته باشید. همچنین اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *