همه نکات مهم در مورد استانبول کارت

سفر به ترکیه

گران بودن سوخت در کشور ترکیه، باعث شده که هزینه استفاده از خودرو شخصی و حتی سوارشدن به تاکسی، بسیار بالا باشد. از این روی در سفر به شهر زیبای استانبول، بهترین راه استفاده از وسایل نقلیه عمومی است. با در اختیار داشتن استانبول کارت، می‌توانید به‌راحتی از این وسایل نقلیه استفاده کرده و هزینه آن‌ها را پرداخت کنید. این موضوع در مجموع هزینه‌های سفر شما به استانبول را به‌اندازه مناسبی کاهش داده و مدیریت خواهد کرد. در این مطلب با ما همراه شوید تا اطلاعات کاملی در خصوص نحوه گرفتن استانبول کارت را مرور کنیم.

استانبول کارت چیست؟

کارت اعتباری استانبول

این نوعی کارت اعتباری است که در شهر استانبول برای پرداخت کرایه وسایل حمل‌ونقل عمومی و دیگر خدمات، مورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌علاوه استفاده از این کارت، باعث خواهد شد تا هزینه‌های شما برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی، تا حدود زیادی کاهش پیدا کند. این درست مشابه به کارت مترو در ایران است که می‌توانید با شارژ کردن آن، کرایه مترو یا اتوبوس را پرداخت کنید.

روش خرید استانبول کارت

برای خرید این کارت در شهر استانبول، فرایند ساده‌ای در پیش دارید. به‌راحتی می‌توانید به دکه‌هایی که در ایستگاه‌های مترو قرار دارند، مراجعه کرده و کارت را خریداری کنید. به‌علاوه دکه‌های روزنامه‌فروشی نیز این کارت را می‌فروشند و می‌توانید به‌راحتی با مراجعه به این دکه‌ها، کارت را خریداری کرده یا نسبت به شارژ مجدد و فعال‌سازی استانبول کارت اقدام کنید.

به‌علاوه در فرودگاه استانبول نیز می‌توانید برای خرید این کارت اقدام کرده و پیش از آن که به شهر استانبول رفته و نیاز به استفاده از آن داشته باشید، کارت با شارژ لازم در اختیار شما باشد. کیوسک‌هایی به این منظور در فرودگاه استانبول واقع شده‌اند و به‌راحتی می‌توانید برای خرید کارت به آن‌ها مراجعه کنید.

لازم به توضیح است که این کارت‌ها میزانی شارژ داشته و پس از استفاده شارژ، باید مجدد برای شارژ کردن کارت اقدام کنید. به طور مثال برای نخستین‌بار اگر کارت با اعتبار ۳۰۰ لیر را خریداری کرده باشید، با پایین آمدن شارژ و عبور از مرز ۵۰ لیر، بهتر است که مجدد آن را شارژ کنید.

البته اگر به روز‌های پایانی سفر خود در شهر استانبول نزدیک می‌شوید و به این زودی‌ها قصد بازگشت ندارید، بهتر است برای خرید شارژ مدیریت شده اقدام کنید که هزینه پرداختی شما به هدر نرود. البته لازم به توضیح است که اعتبار این کارت ۲ساله بوده و اگر تا ۲ سال بعد باز به شهر استانبول سفری داشته باشید، امکان استفاده از کارت را خواهید داشت.

اتصال حس کد به استانبول کارت

در دوران شیوع کرونا گرفتن حس کد برای مسافران ورودی به ترکیه اجباری شده بود و این کارت‌ها نیز قابلیت اتصال به حس کد و ارائه آن در محل‌های مختلف را داشتند.

قیمت استانبول کارت

کارت استانبول در حال حاضر قیمت این کارت، در حدود ۵۰ لیر است که البته این احتمال وجود دارد که در آینده تغییر کرده، بیشتر یا کمتر شود. به‌علاوه با استفاده از این کارت، هزینه‌های شما نیز حین گشت‌وگذار در شهر استانبول، به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت.

چطور باید استانبول کارت را شارژ کرد؟

برای شارژ کردن این کارت، کافی است که به دستگاه‌ها و باجه‌های مخصوص به آن که در ایستگاه‌های مترو و دیگر مناطق شهر قرار دارند، مراجعه کرده و کارت را روی صفحه شیشه‌ای هوشمند بگذارید. پس از آن مقدار شارژ فعلی کارت، نشان‌داده‌شده و می‌توانید با واردکردن اسکناس به مبلغ موردنظر خود به دستگاه، به میزان لازم کارت را شارژ کنید.

کاربرد‌های استانبول کارت برای توریست‌ها

توریست‎‌هایی که به شهر استانبول سفر می‌کنند، می‌توانند از این کارت برای پرداخت کرایه اتوبوس، مترو، متروباس، ترامو، قایق، تی سی دی دی، اتوبوس فرودگاهی یا هاواتاش، قایق دنتور و … استفاده کنند. به‌علاوه برای پرداخت هزینه بازدید از برخی مراکز گردشگری نیز این کارت، کاربرد خواهد داشت. همچنین می‌توانید برای تهیه بلیط سفر به ترکیه از سرویس بلیت سفر اسنپ استفاده کنید. شما چه تجربه‌ای دراین‌خصوص دارید؟ آیا پیش‌ازاین با پرواز خارجی به استانبول سفرکرده و این کارت اعتباری پرداخت در ترکیه را مورداستفاده قرار داده‌اید؟ تجربیات خود دراین‌خصوص را با ما و دیگر کاربران وب‌سایت به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *