همه چیز درباره موزه‌های تاریخی استانبول که باید بدانید

شهر استانبول

در بازدید از شهر استانبول، جاذبه‌های گردشگری فراوانی را پیش روی خود خواهید یافت. از این میان، موزه‌های استانبول بسیار قابل‌توجه بوده و زمان زیادی را برای بازدید از شما می‌گیرند. اگر شما نیز علاقه‌مند به بازدید از بهترین موزه استانبول هستید؛ در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی به تعدادی از برترین آن‌ها بیندازیم.

بهترین موزه استانبول

از میان موزه‌های تاریخی که در شهر استانبول خواهید یافت؛ موارد زیر قابل‌توجه هستند:

موزه دولما باغچه

موزه دولما باغچه

این موزه استانبول در حقیقت یک کاخ بوده که در منطقه بشیکتاش قرار گرفته است. سلطان مجید یکم، کسی بود که دستور ساخت کاخ دولما باغچه را صادر کرد و در آن ساکن شد. پس از او نیز پادشاهان ترک؛ مدتی را در این کاخ باشکوه که شباهت زیادی به قصر‌های اروپایی داشت، سپری کردند. در این کاخ‌موزه، به جز معماری خود آن که دنیای شگفت‌انگیزی است، از آثار قدیمی زیادی نیز بازدید خواهید کرد.

موزه ساکیپ سابانچی

موزه ساکیپ سابانجی

اگر می‌خواهید به دوران حکومت عثمانیان در ترکیه رفته و به آثار آن دوران نگاهی بیندازید؛ موزه ساکیپ سابانچی را پیشنهاد می‌کنیم. این موزه در منطقه امیرگان قرار داشته و در آن کلکسیون‌های بزرگی از دوران عثمانیان نگهداری می‌شود. قدم‌زدن در این موزه و نگریستن به یادگار‌های آن دوران، به شکلی قدم‌زدن در طول تاریخ خواهد بود.

موزه پرا

موزه پرا

این موزه در منطقه بی‌اغلو، میدان تکسیم شهر استانبول قرار گرفته است. در این موزه می‌توانید آثار نقاشی به‌یادگارمانده از قرن ۱۷ام تا ۲۰ام میلادی را مشاهده کنید که بخش بزرگی از تاریخ و تمدن ترک را به تصویر کشیده‌اند. در این موزه نقاشی‌های بسیار زیادی قرار داشته که به تفکیک قدمت و موضوع، قابل دسته‌بندی هستند. ساختمان این موزه در سال ۱۸۹۳ میلادی ساخته شد و البته در سال ۲۰۰۵ مورد بازسازی قرار گرفت.

موزه کاخ ایاصوفیه

موزه کاخ ایاصوفیه

تقریبا همه این کاخ‌موزه در شهر استانبول را می‌شناسند که با داشتن بنایی سحرانگیز و ساختمانی فوق‌العاده چون نگینی در این شهر می‌درخشد. این موزه یا مسجد، بهترین موزه تاریخی استانبول به‌حساب می‌آید و گنبد بزرگ آن، خودنمایی خاصی دارد. همین‌طور مناره‌های مسجد ایاصوفیه از مسافت‌ها دورتر قابل‌رؤیت هستند.

جالب است بدانید که این موزه مسجد نزدیک به ۱۵۰۰ سال قدمت داشته و ساخت آن خود ماجرایی بسیار پیچیده و البته گران‌قیمت دارد.

موزه سنت ایرنه استانبول

موزه سنت ایرنه

این موزه در حقیقت پیش‌ازاین، یک کلیسا بوده که بعد‌ها به مسجد تبدیل شده و اکنون به‌عنوان یک موزه تاریخی در شهر استانبول، کاربری دارد. ساختمان سنت ایرنه در قرن چهارم به فرمان کنستانتین ساخته شده و البته جاستینیان نیز آن را مورد بازسازی قرار دادند. ساختمان باستانی و سبک معماری خاص موزه سنت ایرنه، قطعا شما را به خود مجذوب خواهد ساخت.

موزه هنر‌های اسلامی

موزه هنر‌های اسلامی

این موزه که در کاخ ابراهیم پاشا قرار گرفته است از قرن ۱۶ام میلادی به‌یادگارمانده و هنوز شاید بتواند با کمی تخیل صدای سم اسب‌ها را در زمین آن شنید. از این روی که این بنا بر زمینی ساخته شده که قبل‌ها در دوران بیزانس؛ میدان اسب‌دوانی بوده و ارابه‌ها از روی سنگ‌فرش‌های آن با سرعت رد می‌شدند. اکنون در اینجا موزه هنر‌های اسلامی و ترک قرار گرفته که آثار تاریخی مربوط به دوران عثمانیان و ورود اسلام به ترکیه را در آن مشاهده خواهید کرد.

موزه باستان‌شناسی

موزه باستان‌شناسی

موزه باستان‌شناسی شهر استانبول در واقع ۳ بخش است که شامل سه موزه باستان‌شناسی، موزه شرق باستان و موزه هنر اسلامی می‌شود. این موزه در سال ۱۸۹۱ میلادی ساخته شد و در آن آثار فوق‌العاده‌ای با ارزش قدیمی و باستانی نگهداری می‌شوند. در واقع اگر به دنبال بازدید از یکی از موزه‌های تاریخی شهر استانبول هستید؛ حتما سری به موزه باستان‌شناسی بزنید. در این موزه می‌توانید آثاری از خود ترکیه، مصر، روم باستان و بیزانس را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که این موزه در منطقه سلطان احمد قرار گرفته است. در حقیقت بخش بزرگی از شکوه تاریخ مصر و روم، ترکیه و بیزانس در این موزه دیده می‌شود.

مسجد موزه کارییه

موزه کارییه

کارییه یا همان کورا، مدت‌ها قبل و پیش از شروع حکومت عثمانی‌ها در ترکیه، یک کلیسای مشهور بود که با روی کار آمدن عثمانیان؛ به مسجد تبدیل شد. در حقیقت حکومت عثمانی در آن زمان، بسیاری از کلیسا‌ها را به همین شکل، به مسجد تغییر داد. به همین جهت اسم آن نیز از کورا به کورییه تغییر پیدا کرد. این مسجد در حال حاضر یک موزه بوده که در منطقه فاتح قرار گرفته است. در این مسجد و موزه، فرصت آن را خواهید داشت که یک ترکیب عالی از معماری اسلامی و اروپایی را مشاهده کرده و مجذوب زیبایی و تزئینات آن خواهید شد.

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی

یکی دیگر از موزه‌های تاریخی و بسیار زیبای استانبول که هرگز نباید از دست بدهید؛ کاخ‌موزه توپکاپی است. این کاخ با داشتن معماری بی‌نظیر و فضای فوق‌العاده؛ یک محل عالی برای آن دسته از افرادی است که مایل به تماشای بنا‌های تاریخی هستند و از دنبال‌کردن آن لذت زیادی خواهید برد. این کاخ با داشتن سبک معماری خاص خود و همین‌طور تزئینات دیوار و سقفی، به‌علاوه دکوراسیون و آثار تاریخی؛ یکی از بهترین موزه‌هایی محسوب می‌شود که در شهر استانبول و کشور ترکیه خواهید دید.

سفری رویایی به ترکیه و بازدید از بهترین موزه استانبول

اگر تصمیم به سفر به کشور ترکیه را دارید، توصیه می‌کنیم که از طریق سرویس بلیت سفر اسنپ، نسبت به خرید بلیط پرواز خارجی به مقصد ترکیه و شهر استانبول، اقدام کنید. به این شکل بهترین تجربه خرید اینترنتی بلیط را داشته و از قیمت‌های عالی دراین‌خصوص برخوردار خواهید شد. شما چه تجربه‌ای از سفر به استانبول داشته و تابه‌حال کدام یک از موزه‌های آن را از نزدیک دیده یا درباره آن می‌دانید؟ این موارد را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.