همه چیز درباره‌ی فرودگاه بین‌المللی تبریز

فرودگاه بین‌المللی تبریز

تبریز، یکی از بزرگ‌ترین و تاریخی‌ترین شهر‌های ایران است و به همین دلیل ازنظر گردشگری داخلی و خارجی، اهمیت بسیاری دارد. فرودگاه بین‌المللی تبریز که با نام فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی هم شناخته می‌شود، نقش بسیار مهمی در این زمینه برای این شهر، بازی می‌کند. این فرودگاه، یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های ایران است که به بسیاری از شهر‌های ایران و نیز مهم‌ترین شهر‌های منطقه و برخی شهر‌های اروپایی پرواز دارد. پیش از سفر از یا به این فرودگاه، باید اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید تا از بروز سردرگمی‌ها و تأخیر‌های احتمالی پیشگیری کنید.

در این مقاله، ضمن معرفی این فرودگاه و تاریخچه‌ی آن، امکانات، پرواز‌ها، ایرلاین‌ها، مقاصد پروازی و هرآنچه را که لازم است درباره این فرودگاه بدانید، مرور خواهیم کرد. درصورتی‌که مسافر تبریز هستید یا این شهر، مبدا سفر هوایی شماست، مطالعه‌ی این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

معرفی فرودگاه بین‌المللی تبریز

فرودگاه تبریز، بزرگ‌ترین فرودگاه شمال غربی ایران است که در حال حاضر به طور متوسط، روزانه بین ۴۰ تا ۵۰ پرواز از آن انجام می‌شود. این فرودگاه به دلیل نزدیکی‌اش به مرز‌های ایران با همسایه‌های شمال و شمال غربی، یک فرودگاه استراتژیک مهم محسوب شده که نقطه‌ی واصل ایران با بسیاری از کشور‌های آسیای میانه و اروپایی به‌ویژه ترکیه و جمهوری آذربایجان است.

از ویژگی‌های فرودگاه شهید مدنی واقع‌شدن آن در ارتفاع ۱۴۹۴ متری از سطح دریا و مساحت ۴۲۰ هکتاری آن هستند. این فرودگاه در شمال غرب تبریز واقع‌شده و از شمال و شرق، جنوب و غرب به ترتیب به پایگاه دوم شکاری، بلوار بابایی و جاده ۱۴ (تبریز – صوفیان) محدود است. این فرودگاه در حال حاضر، قطب پروازی بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی ایران است.

مالک فرودگاه تبریز، شرکت مادرتخصصی فرودگاه‌های ایران است و از آن برای پرواز‌های نظامی نیز استفاده می‌شود.

امکانات فرودگاه شهید مدنی تبریز

رستوران فرودگاه بین‌المللی تبریز

فرودگاه بین‌المللی تبریز در طول سال‌ها فعالیت خود، امکانات رفاهی و خدماتی متعددی را در مجموعه‌اش گردآوری کرده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • غرفه‌ها و فروشگاه‌های کوچک و بزرگ مانند مواد غذایی، صنایع‌دستی و سوغاتی‌های شهر تبریز و پوشاک
 • خودپرداز‌های متعدد
 • شعبات بانک‌های ملی و ملت
 • تعدادی رستوران ایرانی، فست‌فود، کافی‌شاپ و آبمیوه‌فروشی
 • پارکینگ طبقاتی با ظرفیت ۵۰۰ خودرو
 • اتاق سیگار
 • اتاق مادر و کودک
 • مرکز فوریت‌های پزشکی
 • محل بسته‌بندی بار

همچنین خدمات CIP این فرودگاه، شامل مواردی مانند استقبال از مسافران پس از ورود، دریافت مدارک و اخذ کارت پرواز برای مسافر، پذیرایی در سالن CIP و حمل‌ونقل مسافر تا پای پرواز می‌شود.

آدرس و راه‌های دسترسی

همان‌طور که گفتیم، فرودگاه بین‌المللی در شمال غربی شهر تبریز واقع‌شده و آدرس دقیق آن به شرح زیر است:

 • استان آذربایجان شرقی، تبریز، میدان بزرگ آذربایجان، بلوار شهید بابایی، فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی

دسترسی به این فرودگاه با خودروی شخصی آسان بوده و همچنین، اتوبوس‌های شرکت واحد تبریز اقدام به جابه‌جایی مسافران بین بازار بزرگ تبریز و این فرودگاه می‌کنند. علاوه بر این، دسترسی به فرودگاه با تاکسی نیز از نقاط مختلف شهر تبریز، فراهم است. در داخل خود فرودگاه نیز ایستگاه تاکسی، آماده جابه‌جایی مسافران به نقاط مختلف است. در صورت داشتن هرگونه سؤال در خصوص اطلاعات پرواز این فرودگاه با شماره تماس ۰۴۱۳۵۲۶۰۴۰۵ تماس بگیرید.

تاریخچه‌ی فرودگاه تبریز

تاریخچه‌ی فرودگاه بین‌المللی تبریز

شروع فعالیت فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی به بیش از ۷۰ سال پیش، یعنی سال ۱۳۲۹ بازمی‌گردد. این فرودگاه که در ابتدا بیسیم هوایی و سپس ایستگاه هوایی تبریز نام گرفت در سال ۱۳۳۵، سرانجام به فرودگاه تبریز تغییر نام داد. عملیات توسعه این فرودگاه تا سال ۱۳۳۸ با سرعت قابل‌توجهی با ساخت برج عملیات و مراقبت، انتقال اداره‌ی فرودگاه‌ها از شهر تبریز به محل فرودگاه، راه‌اندازی دستگاه‌های مخابراتی و غیره صورت پذیرفت.

پرواز‌های هوایی تبریز – تهران این فرودگاه در همین سال و توسط شرکت هواپیمایی ملی ایران یا هما با استفاده از هواپیما‌های DC3 برقرار شد. اولین پرواز بین‌المللی فرودگاه تبریز در سال ۱۳۵۶ به مقصد شهر مکه و به‌عنوان یک پرواز زیارتی انجام شد. تا سال ۱۳۷۰ این فرودگاه، تعدادی پرواز بین‌المللی داشت؛ اما در این سال به‌صورت رسمی به یک فرودگاه بین‌المللی تبدیل شد.

فرودگاه شهید مدنی در سال ۱۳۷۸ به‌عنوان یک فرودگاه درجه‌یک از سوی دولت وقت شناخته شد. این فرودگاه، یکی از چهار فرودگاه آسمان باز ایران است که پرواز‌های داخلی، خارجی و عبوری از آن انجام می‌شوند. این فرودگاه در حال حاضر، یک فرودگاه اقماری به نام فرودگاه سهند دارد.

در سال ۱۳۸۶ نیز پایانه‌ی جدید داخلی فرودگاه تبریز و ترمینال جداگانه بین‌المللی این فرودگاه به بهره‌برداری رسیدند.

ایرلاین‌های فرودگاه شهید مدنی

ترکیش ایرلاین در فرودگاه تبریز

در حال حاضر، تمامی ایرلاین‌های معتبر ایرانی در فرودگاه تبریز دارای دفتر نمایندگی فروش هستند. مهم‌ترین این ایرلاین‌ها عبارت‌اند از:

 • هما
 • ایران ایرتور
 • آتا
 • آسمان
 • کیش ایر
 • ماهان
 • قشم ایر
 • کاسپین
 • زاگرس
 • معراج
 • آرمان
 • تابان
 • وارش
 • سا‌ها

به این لیست باید هواپیمایی بین‌المللی ترکیش ایرلاین را نیز اضافه کنید. همچنین، شرکت‌های هواپیمایی اطلس گلوبال، پگاسوس، انور ایر، تیلویند ایرلاینز، سعودی و فلای دوبی نیز به این فرودگاه یا از آن به‌صورت فصلی، پرواز دارند.

مقاصد پروازی فرودگاه تبریز

پرواز‌های داخلی از فرودگاه تبریز

مهم‌ترین مقاصد پرواز‌های داخلی از فرودگاه تبریز، شامل شهر‌های تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، اهواز، بندرعباس، کیش، قشم، رشت، کرمان، گرگان، ساری و عسلویه هستند. البته بسیاری از شهر‌های کوچک نیز به‌صورت هفتگی از این فرودگاه پرواز دارند.

از مهم‌ترین مقاصد پرواز‌های خارجی این فرودگاه نیز می‌توان به شهر‌های استانبول، ازمیر، قیصریه و ادنا در ترکیه، نجف و بغداد در عراق، ایروان در ارمنستان و باکو در جمهوری آذربایجان اشاره کرد. برخی از پرواز‌های فصلی و موردی این فرودگاه نیز به مقصد شهر‌های مدینه، هامبورگ، اسپارتا و بوردوم (ترکیه)، تفلیس، موناستیر (ایتالیا) و وارنا (بلغارستان) انجام می‌شوند.

سخن آخر

فرودگاه بین‌المللی تبریز یا شهید مدنی یکی از چهار فرودگاه آسمان باز ایران است که بیش از ۷۰ سال از شروع فعالیت آن می‌گذرد. این فرودگاه در شمال غربی شهر تبریز واقع‌شده و با دو ترمینال پرواز‌های داخلی و خارجی به مسافران خود خدمات می‌دهد. این فرودگاه از سال ۱۳۷۰ به یک فرودگاه بین‌المللی تبدیل شده و در حال حاضر، یکی از مهم‌ترین نقاط حمل‌ونقل هوایی به کشور‌های آسیای میانه، ترکیه، کشور‌های غربی همسایه ایران و اروپا محسوب می‌شود. شما می‌توانید برای رزرو بلیط پرواز‌های داخلی و خارجی از طریق سرویس بلیت سفر اسنپ اقدام کنید.

این فرودگاه به‌طور متوسط روزانه بیش از ۴۰ پرواز داخلی و خارجی دارد و در مجموعه‌ی خود، امکانات متعدد رفاهی، بانکی و خدماتی را فراهم کرده است. بسیاری از هواپیمایی‌های داخلی مانند هما، ایران ایرتور، ماهان و کیش ایر و نیز چند هواپیمایی خارجی مانند ترکیش ایرلاین در این فرودگاه دارای دفتر فروش هستند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.