آشنایی با هواپیمایی معراج و مقررات پرواز

معراج ایرلاین

شرکت هواپیمایی معراج ایرلاین، یکی از جوان‌ترین شرکت‌های خدمات هوایی در ایران است. این شرکت در سال ۱۳۸۹ تأسیس شد و دفتر مرکزی خود را در شهر تهران دایر کرد. معراج به بسیاری از شهر‌های داخلی و نیز چندین کشور خارجی پرواز داشته و از خوش‌نام‌ترین شرکت‌ها در زمینه‌ی امنیت و عدم تأخیر در پرواز‌های خود است.

در این مقاله، ضمن مرور تاریخچه‌ی فعالیت معراج، خدمات آن را معرفی کرده و مقاصد و کلاس‌های پروازی آن را بررسی می‌کنیم. در ادامه، روش‌های خرید بلیط را معرفی کرده و در انتها نیز ضروری‌ترین قوانینی را که هنگام سفر با این شرکت هواپیمایی باید در نظر داشته باشید، شرح خواهیم داد. درصورتی‌که قصد سفر با یک هواپیمایی مطمئن و باکیفیت را دارید با ما همراه باشید.

تاریخچه‌ی معراج و معرفی خدمات آن

لوگوی معراج ایرلاین همان‌طور که گفتیم، معراج ایرلاین، یک شرکت جوان بوده که در سال ۱۳۸۹ تأسیس شده است. بااین‌حال در همین مدت کم، این شرکت خصوصی توانسته است، قدم‌های مهمی در جهت رشد و توسعه خود بردارد. مهم‌ترین این قدم‌ها اخذ گواهی‌نامه‌ی مدیریت تداوم صلاحیت پروازی به‌عنوان اولین شرکت ایرانی دریافت‌کننده‌ی این گواهی‌نامه است.

در این مدت معراج توانسته ناوگان خود را در دو دسته‌ی تشریفاتی و مسافری به هواپیما‌های زیر مجهز کند:

ناوگان تشریفاتی شامل هواپیما‌های زیر:

 • ایرباس A340-300
 • ایرباس A321-231
 • ایرباس A320-232
 • بوئینگ B707-386
 • بوئینگ B737-286
 • داسو فالکن ۵۰

ناوگان مسافرتی شامل هواپیما‌های زیر:

 • ایرباس A300-600
 • ایرباس A320-233
 • ایرباس A319-111

شعار برند معراج، «لذت پروازی مطمئن» است که کاملا در لوگوی این شرکت با رنگ‌های قرمز و آبی و نیز دایره و بال که نشانه‌های پرواز هستند، تصویرسازی شده است.

مقاصد پروازی معراج ایرلاین

در حال حاضر، شرکت هواپیمایی معراج ایرلاین به شهر‌های داخلی زیر پرواز داشته و در همه آن‌ها دارای دفتر فروش بلیط پرواز داخلی است:

تهران (ترمینال دو فرودگاه مهرآباد)، دزفول، بندرعباس، اصفهان، کرمانشاه، مشهد، قشم، تبریز.

مقاصد خارجی هواپیمایی معراج نیز شامل کشور‌های بلغارستان، ارمنستان، گرجستان، روسیه (شهر‌های مختلف)، عراق، ترکیه (شهر‌های مختلف)، هند، کویت، امارات (دبی) و تایلند هستند. از این میان، برخی مقاصد مانند بلغارستان به‌صورت فصلی پرواز دارند. این شرکت در حال حاضر در فرودگاه‌های کشور‌های ترکیه، مالزی، عراق، کویت و امارات دارای ترمینال است.

از میان فرودگاه‌های کشور، فرودگاه مهرآباد، قطب اصلی فعالیت معراج ایر است و در رده‌های بعدی نیز فرودگاه‌های شهید هاشمی نژاد مشهد و فرودگاه بین‌المللی کیش قرار دارند. پرواز‌های بین‌المللی این هواپیمایی از فرودگاه امام خمینی انجام می‌شوند.

ویژگی‌ها و رکورد‌های معراج

ایرلاین معراج، یکی از باکیفیت‌ترین شرکت‌های هواپیمایی ایران ازنظر خدمات پرواز است. دلیل اصلی این موضوع به نظر می‌رسد که مدیریت و نیروی جوان اداره‌کننده‌ی این شرکت است. کیفیت کیترینگ و پذیرایی معراج بسیار بالا بوده و این شرکت برای این خدمات خود از متد‌های روز دنیا استفاده می‌کند.

معراج ایرلاین در میان شرکت‌های ایرانی، کم‌تأخیرترین نیز به شمار می‌رود. این شرکت در سال ۱۳۹۳ به‌طور متوسط تنها هفت دقیقه تأخیر را در بین کل پرواز‌های خود ثبت کرد که یک رکورد محسوب می‌شود. دیگر رکورد این شرکت در میان شرکت‌های رقیب ایرانی‌اش، ثبت طولانی‌ترین پرواز است. این هواپیمایی در سال ۱۳۹۵ محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه وقت کشور و هیئت همراهش را در یک پرواز بدون توقف ۱۷ ساعته از سیدنی استرالیا به تهران بازگرداند.

کلاس‌های پروازی معراج

بلیط پرواز اکونومی معراج

شرکت معراج در سه کلاس پروازی اکونومی، بیزنس کلاس و فرست کلاس خدمات خود را ارائه می‌دهد. همان‌طور که می‌دانید، پرواز‌های بیزنس و فرست کلاس دارای خدمات و نیز فضای بیشتر برای هر مسافر هستند که سبب گران‌تر شدن بلیط هواپیما نیز می‌شوند. بااین‌حال، نکته مهم در خصوص معراج ایرلاین این است که صندلی‌های اکونومی این شرکت نیز دارای فاصله بیشتر نسبت به متوسط صندلی‌های اکونومی شرکت‌های دیگر است.

تعداد صندلی‌های فرست کلاس که گران‌ترین صندلی‌های معراج محسوب می‌شوند، محدود بوده و مسافرین این کلاس پروازی از خدمات مدرن‌تر و بهتر مانند تنوع بیشتر غذایی شامل غذا‌های بین‌المللی و نیز سرگرمی‌های حین پرواز برخوردار خواهند بود.

خرید بلیط هواپیما از معراج

خرید بلیط پرواز داخلی معراج برای خرید بلیط پرواز داخلی و خارجی از معراج، از یکی از راه‌های زیر اقدام کنید:

 • خرید اینترنتی از وب‌سایت معراج به آدرس http://www.meraj.aero/
 • خرید از اپلیکیشن‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات رزرو بلیط هواپیما مانند اسنپ
 • خرید حضوری یا اینترنتی از شرکت‌های هواپیمایی
 • خرید بلیط حضوری از یکی از دفاتر معراج ایرلاین
 • رزرو تلفنی از دفاتر هواپیمایی معراج

در این میان، بهترین روش خرید با تخفیف بلیط‌های معراج ایرلاین، استفاده از اپلیکیشن‌های رزرو بلیط است. در این اپلیکیشن‌ها می‌توانید بلیط‌های بیزنس کلاس و فرست کلاس معراج را نیز با قیمت پایین‌تر رزرو کرده یا بلیط‌های چارتری و لحظه‌ی آخری خریداری کنید.

اطلاعات ضروری برای سفر با معراج

پیش از سفر با هریک از شرکت‌های هواپیمایی باید قوانین مربوط به سفر با آن‌ها را بدانید. مهم‌ترین این قوانین، شامل میزان و نوع بار قابل‌حمل، مدت‌زمان لازم برای حضور در فرودگاه پیش از پرواز و شرایط کنسلی بلیط هستند. اطلاع از این قوانین، سبب کاهش سردرگمی و خطا‌های معمول در فرودگاه می‌شود. در ادامه، این موارد را بررسی می‌کنیم.

حضور در فرودگاه پیش از پرواز

مانند دیگر شرکت‌های هواپیمایی، معراج ایر نیز از مسافران خود می‌خواهد که به‌منظور انجام اموری مانند دریافت کارت پرواز و پذیرش به‌موقع، مدتی پیش از پرواز در فرودگاه حاضر باشند. این مدت برای پرواز‌های خارجی سه ساعت و برای پرواز‌های داخلی دو ساعت است.

شرایط کنسلی بلیط

شرایط کنسلی بلیط پرواز داخلی یا خارجی معراج به شرح زیر است:

کلاس‌های U، UB، UD و UE:

 • از زمان صدور تا ۴۸ ساعت قبل از پرواز: ۷۰ درصد
 • از ۴۸ ساعت تا چهار ساعت قبل از پرواز: ۸۰ درصد
 • از چهار ساعت قبل از پرواز به بعد یا از دست دادن آن: ۹۰ درصد

کلاس‌های X، V، Q، N، M، L، K و H:

 • از زمان صدور تا ۴۸ ساعت قبل از پرواز: ۶۰ درصد
 • از ۴۸ ساعت تا چهار ساعت قبل از پرواز: ۷۰ درصد
 • از چهار ساعت قبل از پرواز به بعد یا از دست دادن آن: ۸۰ درصد

کلاس‌های B، Y، S و E:

 • از زمان صدور تا ۴۸ ساعت قبل از پرواز: ۵۰ درصد
 • از ۴۸ ساعت تا چهار ساعت قبل از پرواز: ۶۰ درصد
 • از چهار ساعت قبل از پرواز به بعد یا از دست دادن آن: ۷۰ درصد

کلاس‌های W، O، R و A:

 • از زمان صدور تا ۴۸ ساعت قبل از پرواز: ۴۰ درصد
 • از ۴۸ ساعت تا چهار ساعت قبل از پرواز: ۵۰ درصد
 • از چهار ساعت قبل از پرواز به بعد یا از دست دادن آن: ۶۰ درصد

کلاس‌های I، D، C، J و Z:

 • از زمان صدور تا ۴۸ ساعت قبل از پرواز: ۳۰ درصد
 • از ۴۸ ساعت تا چهار ساعت قبل از پرواز: ۴۰ درصد
 • از چهار ساعت قبل از پرواز به بعد یا از دست دادن آن: ۵۰ درصد

این شرکت همچنین، نسبت به پرداخت خسارت‌های تأخیر‌های بیش از دو ساعت یا ابطال آن‌ها مطابق روال معمول و قوانین سازمان هواپیمایی کشوری تعهد داشته و عمل می‌کند.

حداکثر بار مجاز

حداکثر بار مجاز معراج ایرلاین حداکثر بار مجازی که می‌توانید در پرواز‌های معراج با خود حمل کنید به تفکیک نوع پرواز‌ها و مقاصد آن‌ها به شرح زیر است:

 • پرواز داخلی اکونومی: ۲۰ کیلوگرم به ازای هر نفر
 • پرواز داخلی بیزنس کلاس: ۳۰ کیلوگرم به ازای هر نفر
 • پرواز خارجی اکونومی کلاس: ۳۰ کیلوگرم به ازای هر نفر
 • پرواز خارجی بیزنس کلاس: ۴۰ کیلوگرم به ازای هر نفر

همچنین حداکثر بار مجاز داخل کابین برای هر نفر در پرواز‌های اکونومی پنج و در پرواز‌های بیزنس و فرست کلاس، هفت کیلوگرم است. هزینه اضافه‌بار نیز در تمامی پرواز‌ها یک درصد به ازای هر یک کیلوگرم است.

قوانین مربوط به بار‌های ممنوعه نیز مشابه دیگر شرکت‌ها بوده و شامل مایعات قابل اشتعال و هرگونه کالای قابل‌انفجار و نیز کالا‌هایی است که اساسا حمل آن‌ها جرم تلقی می‌شود. همچنین درصورتی‌که بار مسافر شکستنی باشد، این هواپیمایی مسئولیتی در قبال آن‌ها نخواهد داشت.

سخن آخر

شرکت هواپیمایی معراج ایرلاین، یکی از جوان‌ترین ایرلاین‌های کشور ماست که فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ آغاز کرده است. این شرکت در توسعه‌ی ناوگان خود با هواپیما‌های ایرباس و بوئینگ به‌خوبی عمل کرده و توانسته است دفاتر خود را در بسیاری از شهر‌های ایران و جهان مانند استانبول، کوالالامپور، بانکوک و دبی دایر کند.

کلاس‌های پروازی معراج، شامل اکونومی، بیزنس کلاس و فرست کلاس شده و تهیه بلیط این شرکت از طریق وب‌سایت رسمی‌اش و نیز اپلیکیشن‌های رزرو بلیط مانند سرویس بلیت سفر اسنپ میسر است. کیفیت غذای مطلوب و تأخیر اندک در پرواز‌ها از ویژگی‌های معراج ایرلاین هستند. قوانین مربوط به حمل بار و مدت‌زمان لازم برای حضور در فرودگاه پیش از پرواز برای این هواپیمایی، کم‌وبیش مشابه دیگر خطوط هوایی کشور است.

سؤالات متداول:

شرایط سفر کودکان به‌تنهایی در معراج ایر چیست؟

کودکان زیر ۱۴ سال می‌توانند با تائید والدین یا قیم خود و نیز حضور آن‌ها در فرودگاه به‌تنهایی با معراج سفر کنند.

مدارک موردنیاز برای پذیرش در فرودگاه چیست؟

علاوه بر بلیط، برای پرواز‌های داخلی باید کارت ملی و شناسنامه و برای پرواز‌های خارجی باید گذرنامه‌ دارای اعتبار کافی و نیز مدرک شناسایی معتبر ارائه دهید.

آیا معراج ایر دچار حادثه نیز شده است؟

معراج ایرلاین، یکی از کم حادثه‌ترین ایرلاین‌های ایرانی است. در تاریخ پنجم اسفند ۱۳۹۷ در پرواز تهران- استانبول، نقص فنی پیش آمد و این هواپیما مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه تبریز شد. پیش از آن نیز در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳، پرواز تبریز-مشهد پس از برخاستن مجبور به بازگشت و فرود اضطراری در فرودگاه تبریز شد.

برخورد پرسنل معراج چگونه است؟

یکی از نقاط قوت شرکت هواپیمایی معراج، برخورد مناسب پرسنل آن است. این شرکت، یکی از سخت‌گیرترین شرکت‌های هواپیمایی در استخدام نیرو به شمار می‌رود و همواره آموزش‌هایی برای پرسنلش در نظر می‌گیرد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.