مکان‌های دیدنی اصفهان را بشناسید.

بدون شک، اصفهان، یکی از اصلی‌ترین شهر‌های توریستی ایران است. در هر موقع از سال که به این شهر سفر کنید با تعداد زیادی گردشگر خارجی در مکان‌های مختلف آن برخورد خواهید داشت. این شهر، یکی از تاریخی‌ترین شهر‌های ایران است که قدمت آن به هزاران سال پیش بازمی‌گردد. اسپهان، سپاهان، اسپهدان و صفاهان از نام‌های شهر اصفهان در طول تاریخ هستند. چنین قدمتی سبب شده است که اصفهان از نظر تعداد مکان‌های گردشگری، یکی از شهر‌های سرآمد در کشور ما باشد.

در این مقاله، مهم‌ترین مکان‌های گردشگری و تاریخی اصفهان، این مهم‌ترین شهر مرکز فلات ایران را معرفی خواهیم کرد. آشنایی با این مکان‌ها پیش از سفر، می‌تواند تجربه شما را از حضور در این شهر بهبود ببخشد و سفرتان را هدفمندتر کند.

مهم‌ترین مکان‌های تاریخی اصفهان

به‌عنوان یک شهر تاریخی، مکان‌های تاریخی، بخش اعظم جاذبه‌های گردشگری اصفهان را تشکیل می‌دهند. نکته مهم این است که بیشتر این مکان‌ها در طول حکومت پادشاهان صفوی که اصفهان را به‌عنوان پایتخت خود برگزیده بودند، ساخته شده‌اند.

لازم است اشاره کنیم به‌طورکلی به دلیل شهرسازی اصولی شهر اصفهان، رفت‌وآمد در این شهر حتی اگر خودروی شخصی نیز نداشته باشید، آسان است. علاوه بر این، برای سفر به مکان‌های مختلف می‌توانید از خدمات تاکسی‌های آنلاین، مانند تاکسی اسنپ استفاده کنید. در ادامه مهم‌ترین این مکان‌ها را بررسی می‌کنیم.

میدان نقش‌جهان

میدان نقش‌جهان، واقع در شمال شرقی شهر اصفهان، یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است. این میدان، یکی از قدیمی‌ترین میدان‌های مدرن جهان است که در ابتدای قرن دهم هجری قمری در عصر صفوی و به دست شاه عباس اول ساخته شد. میدان نقش‌جهان البته تاریخی قدیمی‌تر دارد که تا زمان سلجوقیان نیز پیش می‌رود. دورتادور این میدان، صد‌ها حجره قدیمی وجود دارد که امروزه نیز محل کسب‌وکار‌های پررونق است. در میدان نقش‌جهان، مکان‌های تاریخی دیگر بنا شده‌اند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • مسجد جامع عباسی، که مهم‌ترین مسجد عصر صفوی است و معماری بسیار اصیل و شگفت‌انگیزی دارد. از جمله جاذبه‌های این مسجد، بازتاب صدا زیر گنبد آن است.
 • عمارت عالی‌قاپو، این بنای زیبا در ضلع غربی میدان واقع‌شده و یکی از اصلی‌ترین اقامتگاه‌های پادشاهان صفوی بوده است. این عمارت، ۶ طبقه دارد و از جاذبه‌های آن می‌توان به اتاق موسیقی آن اشاره کرد که مخصوص نوازندگان دربار صفوی بوده است.
 • مسجد شیخ لطف‌الله، در ضلع شرقی میدان نقش‌جهان و روبه‌روی عمارت عالی‌قاپو، قرار دارد که به دستور شاه عباس اول ساخته شده است. این مسجد در دوره اول پهلوی بازسازی شد؛ چراکه در زمان حکومت قاجار به‌شدت آسیب دیده بود.

بازار‌های میدان نقش‌جهان

یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های میدان نقش‌جهان، گشت‌وگذار در بازار‌های آن است. برخی از تاریخی‌ترین و زیباترین این بازار‌ها شامل بازار قیصریه، بازار مسگر‌ها و بازار کفاش‌ها هستند. کوچه‌پس‌کوچه‌ها، حجره‌ها و تیمچه‌هایی که در دل این بازار‌ها یافت می‌شوند، همگی زیبا و آرامش‌بخش هستند.

پل‌های اصفهان

چه در زمان حکومت صفویان و چه قبل از آن، پل‌های زیادی بر روی رودخانه زاینده‌رود ساخته شدند که بسیاری از آن‌ها ازجمله شاهکار‌های معماری دنیا به‌حساب می‌آیند. اصلی‌ترین این پل‌ها دو پل سی‌وسه‌پل و خواجو هستند. این دو پل نیز هر دو در زمان صفویان ساخته شده‌اند.

سابقه ساخت پل خواجو به عصر تیموری بازمی‌گردد که در آن زمان، پل حسن‌بیک نامیده می‌شد؛ اما به دستور شاه عباس صفوی، پل خواجو در همین محل و به شکل امروزی ساخته شد. در مرکز این پل، مکانی به نام شاه‌نشین ساخته شده است. معماری بسیار زیبای این پل، شب‌ها با صدای آوازخوانان اصفهان همراه می‌شود.

دیگر پل معروف اصفهان، سی‌وسه‌پل است که در زمان شاه عباس اول صفوی و با معماری معمار معروف و گرجستانی آن زمان، الله‌وردی‌خان، ساخته شده و دارای سی‌وسه دهنه است که از زیر آن‌ها رودخانه زاینده‌رود عبور می‌کند. سی‌وسه‌پل، خیابان تاریخی چهارباغ عباسی را به خیابان زیبای چهارباغ بالا متصل می‌کند. از دیگر پل‌های اصفهان می‌توان به پل شهرستان متعلق به عصر ساسانیان و پل جویی متعلق به زمان شاه عباس دوم اشاره کرد.

سفر به اصفهان و بازدید از این مکان‌های پرجاذبه از طرق زمینی، هوایی و با رزرو بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس از طریق اپلیکیشن‌های ارائه‌دهنده خدمات گردشگری نیز میسر است.

کاخ چهل‌ستون

یکی از زیباترین و اعجاب‌انگیزترین مکان‌های تاریخی شهر اصفهان، کاخ چهل‌ستون است که در نزدیکی میدان نقش‌جهان در خیابان سپه قرار داشته و در عصر صفوی ساخته شده است. این کاخ، یکی از محل‌های اصلی اقامت شاهان صفوی بوده و بیست ستون دارد؛ اما به دلیل افتادن نقش این بیست ستون در آب استخر کاخ، به چهل‌ستون معروف شده است.

محوطه کاخ چهل‌ستون با درختان و فضای سبز عالی و نیز استخر آن، بسیار آرامش‌بخش و زیباست. در داخل کاخ نیز با معماری بسیار زیبا، دقیق و حساب‌شده‌ای روبه‌رو می‌شویم که مزین به هنر برترین نقاشان ایرانی در دوران صفوی و بعد از آن است. اتاق‌ها و تاریخچه این مکان را راهنما‌های کاخ برای شما توضیح خواهند داد. معماری این کاخ، ترکیبی از سبک‌های ایرانی، چینی و فرنگی است.

هتل عباسی

همان‌طور که از نام این مکان می‌توان حدس زد، هتلی است که در زمان صفویان، اما نه در زمان شاه عباس اول یا دوم؛ بلکه در زمان شاه سلطان حسین ساخته شده است. این کاروانسرا، توسط این پادشاه به مادرش تقدیم شد. کاروانسرای عباسی یا مادر شاه در سال ۱۳۴۴، بازسازی و به یک هتل پنج ستاره تبدیل شد. این هتل، بزرگ‌ترین هتل‌موزه جهان است و اکنون نیز با ۲۲۵ اتاق خود، میزبان بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی محسوب می‌شود.

حضور در محوطه هتل عباسی بدون اقامت در آن نیز امکان‌پذیر است و می‌توانید از هوای مطبوع و محیط سرسبز آن به‌ویژه در فصل بهار و تابستان لذت برده و از رستوران‌های آن استفاده کنید. همچنین، می‌توانید با اقامت در این هتل و رزرو آن از طریق اپلیکیشن‌هایی مانند سرویس رزرو هتل اسنپ تجربه سفر به یک شهر تاریخی را برای خود کامل‌تر کنید.

مکان‌های تاریخی محل ارامنه

اصفهان، پس‌ از اینکه در زمان صفویان، تعداد بسیار زیادی از ارامنه‌ی منطقه ارمنستان کنونی در آن ساکن شدند به یکی از مراکز اصلی ارامنه در ایران بدل شد. محله جلفای اصفهان، تعداد بسیار زیادی از این هم‌وطنان را در خود جای‌داده و مکان‌های تاریخی بسیاری در آن دیده می‌شوند. از مهم‌ترین این مکان‌ها می‌توان به کلیسای وانک و کلیسای بیت‌اللحم اشاره کرد که هر دو در زمان صفویان ساخته شده و بعدا تکمیل شدند. موزه بسیار زیبا و تاریخی کلیسای وانک نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان است. در محله جلفا، علاوه بر این دو کلیسا، ۱۱ کلیسای دیگر مانند مریم و هاکوپ و سرکیس نیز قرار دارند.

دیگر مکان‌های تاریخی شهر اصفهان

مکان‌های تاریخی شهر اصفهان بسیار متعدد هستند، در ادامه به ذکر نام برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • مقبره حضرت یوشع نبی (ع)، جانشین حضرت موسی (ع) در قوم بنی‌اسرائیل در محله قبرستان تاریخی تخت فولاد.
 • منارجنبان، واقع در شمال غربی شهر اصفهان در محله آتشگاه که در قرن هشتم هجری قمری ساخته شده است. این مکان، دارای دو مناره است که با تکان خوردن یکی، دیگری نیز به حرکت درمی‌آید.

 • کاخ هشت‌بهشت، این کاخ در نزدیکی کاخ چهل‌ستون و میدان نقش‌جهان قرار داشته و به‌نوعی معماری چهل‌ستون را تقلید کرده است. هشت‌بهشت، اقامتگاه زنان و فرزندان شاهان صفوی بوده و باغ اطراف آن نیز بسیار زیباست.
 • حمام شیخ بهایی، این حمام در خیابان عبدالرزاق واقع‌شده و توسط شیخ بهایی در عصر صفوی ساخته شده است. معماری بسیار زیبا و مکانیسم گرمایش اعجاب‌انگیز (تنها با یک شمع) از ویژگی‌های این حمام به شمار ‌می‌روند.
 • میدان عتیق (امام علی)، این میدان در نزدیکی میدان نقش‌جهان قرار داشته و سابقه آن به عصر سلجوقیان می‌رسد. بازار‌های زیبا و کهن و نیز مسجد جامع شهر اصفهان که در عصر صفوی بازسازی شد از جاذبه‌های این میدان هستند.

مکان‌های سیاحتی

مکان‌های تاریخی و سیاحتی شهر اصفهان در یکدیگر تنیده شده‌اند. خیابان چهارباغ عباسی که از شاهکار‌های شهرسازی جهان در عصر خود به شمار می‌رود، یکی از بهترین مکان‌های سیاحتی اصفهان است. تمامی میادین و بیشتر مکان‌های تاریخی که بررسی کردیم، دارای جاذبه سیاحتی نیز هستند. بازار‌های میدان نقش‌جهان و میدان عتیق با رستوران‌های سنتی قدیمی‌شان، کافه‌ها و رستوران‌های محله جلفا و نیز خیابان خاقانی با سنگ‌فرش زیبای کوچه‌پس‌کوچه‌هایش از بهترین مکان‌ها برای قدم زدن و سیاحت در شهر هستند.

اما شاید بتوان مهم‌ترین مکان سیاحتی شهر اصفهان را محوطه رودخانه زیبای زاینده‌رود دانست که متاسفانه در سال‌های اخیر در بیشتر مقاطع سال، خشک بوده است. در اطراف رودخانه، فضا‌های سبز و پارک‌های زیبایی مانند ناژوان وجود دارند که در امتداد آن کشیده شده‌اند. محوطه پایین پل‌ها نیز با نمای رودخانه و صدای آرامش‌بخش آب به همین ترتیب هستند.

دیگر مکان سیاحتی مهم شهر اصفهان، کوه صفه است که بیرون از این شهر و در ابتدای جاده شیراز قرار دارد. در محل این کوه، امکانات تفریحی فراوانی تعبیه شده است و اصفهانی‌ها بسیاری از اوقات فراغت خود را در آنجا سپری می‌کنند. از دیگر مکان‌های سیاحتی شهر اصفهان، می‌توان به باغ پرندگان، باغ گل‌ها، مراکز خرید مانند هایپراستار، خیابان نظر و مجتمع تجاری پارک اشاره کرد.

مکان‌های زیارتی اصفهان

اصفهان، جاذبه‌های زیارتی متعددی نیز دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آستان مقدس امام‌زاده درب امام، شامل دو مقبره امام‌زاده زین‌العابدین از نوادگان امام صادق (ع) و امام‌زاده ابراهیم بطحا از نوادگان امام حسن مجتبی (ع)، است. این مکان با معماری زیبا در خیابان عبدالرزاق واقع‌شده است.
 • امامزادگان جعفر و مرتضی (ع)، این امام‌زاده‌ها هر دو از نوادگان امام حسن مجتبی هستند که در قرن هفتم هجری در این مکان به خاک سپرده شدند. این مکان زیارتی در خیابان هاتف اصفهان واقع‌شده است.
 • امام‌زاده زینب (ع)، در محله زینبیه از دختران امام موسی کاظم (ع)
 • امام‌زاده احمد (ع)، از فرزندان ارشد امام باقر (ع)
 • امام‌زاده شاه زید (ع)، از فرزندان امام سجاد (ع)
 • امام‌زاده محسن (ع)، از فرزندان امام موسی کاظم (ع)
 • امام‌زاده شاه کرم (ع)، از نوادگان امام رضا (ع)
 • امام‌زاده باقر (ع)، از فرزندان امام باقر (ع)
 • امام‌زاده ‌هارون ولایت (ع)، از فرزندان امام حسن مجتبی (ع)
 • امام‌زاده اسماعیل (ع)، از فرزندان امام حسن مجتبی (ع)

سخن آخر

اصفهان، به‌نوعی پایتخت فرهنگی ایران و یکی از مهم‌ترین شهر‌های توریستی ایران و خاورمیانه به شمار می‌رود. زیبایی این شهر به دلیل آثار تاریخی، رودخانه زاینده‌رود و نیز شهرسازی زیبایش تا حدی است که به آن لقب نصف جهان را داده‌اند. بیشتر جاذبه‌های گردشگری این شهر را جاذبه‌های تاریخی تشکیل می‌دهند که عمدتا در عصر صفویان ساخته یا بازسازی شده‌اند.

پل‌های زیبا مانند سی‌وسه‌پل و خواجو، عمارت‌ها، مساجد و کلیسا‌های باشکوه مانند عالی‌قاپو، چهل‌ستون، کلیسای وانک و مسجد شیخ لطف‌الله در کنار تعداد زیادی مراکز سیاحتی مانند محوطه رودخانه و خیابان چهارباغ عباسی و مکان‌های زیارتی مانند مقبره‌های فرزندان و نوادگان امامان شیعه از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.