همه چیز درباره کاخ چهل ستون اصفهان + ساعات بازدید

کاخ چهل ستون اصفهان

کاخ چهل ستون اصفهان از دیدنی‌ترین جاذبه‌های تاریخی این شهر و به‌ طور کلی ایران است که هرساله توریست‌های بسیاری را از داخل و خارج کشور به این منطقه جذب می‌کند. این بنای تاریخی در یکی از باغ‌های سلطنتی واقع شده است که از دوران صفویه به‌ یادگار مانده و هنوز سهم بزرگی از تمدن ایران‌زمین را به دوش می‌کشد. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره این بنای تاریخی بیشتر بدانیم.

درباره کاخ چهل ستون اصفهان

پیش از هر چیزی لازم به ذکر است که باغ چهلستون در شمار میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این کاخ در بهترین موقعیت باغ قرار داشته و شکوه آن در همان لحظه اول، مجذوبتان خواهد کرد. شاید کمی تخیل کمک کند که هنوز بتوانید صدای پای سلاطین صفوی را در سرسرای این کاخ شنیده و سفری خیالی در طول تاریخ داشته باشید. زمانی که شاه‌عباس اول، به دلایلی این نیاز را احساس کرد که به جز کاخ اصلی یعنی عالی‌قاپو، یک کاخ دیگر برای برخی از مناسبات خود نیاز دارد، تصمیم به ساخت باغی در موقعیتی عالی گرفت و این‌طور بود که کاخ چهلستون، در باغ سلطنتی جهان‌نما، بنا شد. جالب است بدانید که این کاخ مسیر‌های دسترسی به دیگر کاخ‌ها از جمله کاخ عالی‌قاپو و کاخ هشت‌بهشت دارد.

کاخ پس از شاه‌عباس اول

کاخ چهلستون اصفهان

اما در دوران حکومت شاه‌عباس دوم، این کاخ وسعت پیدا کرده و حتی کاربری آن نیز تغییر کرد. به شکلی که هم کاخ به لحاظ وسعت و مساحت، گسترش پیدا کرد و هم این که بر زیبایی و شکوه آن افزوده شد. در این دوره معماران بسیار حرفه‌ای و دارای ذوق و قریحه عالی روی کاخ کارکرده و به‌جرئت می‌توان گفت که اگرچه شاه‌عباس کبیر یا همان شاه‌عباس صفوی دستور ساخت این کاخ را صادر کرد، اما شاه‌عباس دوم کسی بود که به شکوه و زیبایی آن اضافه کرده و فرصتی فراهم نمود تا کاخ به یکی از باشکوه‌ترین بنا‌های تاریخی ایران تبدیل شود.

اکثر نقاشی‌های مجللی که در این کاخ مشاهده می‌کنید، حاصل چیزی است که در دوران شاه‌عباس صفوی به بنای مذکور اضافه شده است. همین‌طور تالار آینه، تالار هیجده ستون، اتاق‌های بزرگ شمالی و جنوبی کاخ که به تالار آینه چسبیده‌اند و بسیاری از نقاشی‌های سقفی و همین‌طور کاشی‌کاری‌ها در همین دوره انجام شده و به کاخ اضافه شده‌اند.

شاه‌عباس دوم دستور داد که از این کاخ برای ملاقات‌های مردمی استفاده شده و مردمی که نیاز داشتند تا در این فرصت‌ها با شاه ملاقات کرده و مسائل خود را بازگو کنند، به محل کاخ چهل‌ستون اصفهان مراجعه می‌کردند.

این دوران را باید طلایی‌ترین دوران کاربری این کاخ بدانیم که مرتب مردم برای ملاقات‌های عمومی خود مراجعه کرده و مشکلات بسیاری در این کاخ گشوده شده و برطرف گردید. البته پس از شاه‌عباس دوم صفوی نیز این رسم همچنان ادامه داشت تا زمانی که در دوران سلطان حسین، آتش‌سوزی بزرگی در اینجا رخ داد و باعث شد که بخش زیادی از کاخ در آتش بسوزد که البته پس از آن مورد مرمت قرار گرفت.

کاخ چهلستون در دوران حکومت قاجار

دوران حکومت قاجار، بدترین و سیاه‌ترین دوران برای بنا‌های به یادگار مانده از دوران صفویان بود. این کاخ نیز در همین دایره قرار داشته و قاجاریه به طور کلی آن را به یک مکان متروکه تبدیل کرد. این باعث شد که آسیب‌های زیادی به این عمارت شاهنشاهی وارد شده و برخی از بخش‌های آن به طور کلی تخریب شوند.

حتی به شکلی که برخی از آینه‌ها یا درب‌های قیمتی این کاخ جدا شده و برای منظور‌های مختلفی به تهران منتقل شدند. این جدایی تاریخ از بنای اصلی آن، یکی از غم انگیزترین اتفاقاتی بود که تاریخ و فرهنگ ایران زمین در دوران قاجاریان تجربه کرد.

معماری کاخ چهلستون

معماری کاخ چهلستون با نگاهی به عظمت این بنا و سبک معماری و تزئینات آن، شکوه معماری ایرانی در دوران صفویه را به‌خوبی درک خواهید کرد. آینه‌کاری‌ها و نگارگری‌های سقفی و دیواری، عالی به نظر می‌رسند و برای دقایقی طولانی ممکن است به دیوار‌ها و سقف‌ها خیره بمانید.

این کاخ در امتداد حوضچه بزرگ باغ چهلستون قرار گرفته است و ستون‌های سنگی عظیم شبیه به بنا‌های رومی داشته و شکوه خود را به نمایش گذاشته است.

آینه‌کاری‌های محوطه‌های مختلف این کاخ، بی‌نظیر به چشم می‌آیند و باهنر و ظرافت کامل در جای خود قرار گرفته‌اند.

ثبت ملی کاخ چهل ستون اصفهان

در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی بود که این کاخ با شماره ۱۰۸ در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید. همین‌طور در سال ۲۰۱۱ میلادی نیز این کاخ تاریخی با شماره ۱۳۷۲، در شمار میراث جهانی سازمان یونسکو قرار گرفت.

ساعت بازدید از کاخ چهل ستون اصفهان

نقاشی‌های دیواری کاخ

برای بازدید از این کاخ، می‌توانید هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ عصر در فصل بهار و تابستان و از ساعت ۹ صبح تا ۱۶ بعد از ظهر در فصل پاییز و زمستان، به محل آن مراجعه کنید. برای آن که بتوانید به خوبی تمام فضای کاخ را بازدید کرده و چیزی را از دست ندهید، به چیزی نزدیک به ۳ ساعت زمان نیاز خواهید داشت.

هزینه بازدید از کاخ

برای بازدید از این باغ تاریخی در شهر اصفهان، ۵ هزار تومان ورودی برای گردشگران ایرانی و ۵۰ هزار تومان ورودی برای گردشگران خارجی در نظر گرفته شده است.

هتل‌های نزدیک به کاخ

از جمله هتل‌های نزدیک به این کاخ دیدنی، می‌توان به هتل عباسی اصفهان، هتل شیخ بهایی و هتل عالی‌قاپو اشاره کرد. با اقامت در هر یک از این هتل‌ها، فاصله کمی از این کاخ تاریخی داشته و به‌راحتی می‌توانید برای بازدید از آن، رفت‌وآمد داشته باشید.

بهترین تجربه سفر به اصفهان و بازدید از آثار تاریخی شهر

اگر می‌خواهید بهترین سفر به اصفهان را داشته باشید، هر یک از گزینه‌های سفر با خودروی شخصی، خرید بلیط قطار یا هواپیما از سرویس بلیت سفر اسنپ، ممکن است برای شما ایده‌آل باشد. بسته به این که چه شکلی از سفر زمینی یا هوایی را ترجیح بدهید، هر یک از این مدل‌های سفر به اصفهان، جذابیت خاص خود را دارند.

شما تابه‌حال چطور به اصفهان سفر کرده و چه تجربه‌ای از بازدید کاخ چهل ستون اصفهان دارید؟ در پایان این مقاله تجربیات خود را با ما و دیگر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.