۶ نکته مهم برای خرید اینترنتی بلیط قطار

خرید اینترنتی بلیط قطار

۶ نکته مهم برای خرید اینترنتی بلیط قطار

تا به حال با قطار سفر کرده‌اید؟ اکثر افراد موقع خرید اینترنتی بلیط قطار تصور می‌کنند که قرار است ساعت‌ها صدای کشیدن شدن رد پای قطار روی ریل را بشنوند و یک سفر خسته‌کننده داشته باشند؛ اما این همه داستان سفرهای قطاری نیست! بلکه قطار از دل جنگل و کوه راهش را پیدا می‌کند و این سفر را به اندازه‌ای برای مسافرانش لذت‌بخش می‌کند که اصلاً به صدای بیرون و ریل و… توجه نمی‌کنند.

با توجه به اینکه کدام مسیر را برای سفر انتخاب کرده‌اید و مبدأ و مقصدتان کجاست، قطار ممکن است شما را به یک کویرگردی ببرد یا بازدید از جنگل‌های انبوه در هم پیچیده یا کوه و دشت‌هایی را به همراه داشته باشد که ماشین شخصی و… راهی برای رسیدن به آن‌ها ندارند. در حقیقت این مسیر فقط برای سفر با قطار ساخته شده و با هیچ روش دیگری نمی‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

برای شروع یک سفر دل‌انگیز با قطار آماده هستید؟ در این مطلب قرار است نکات مهم خرید آنلاین بلیط قطار را با هم مرور کنیم تا سفر با قطار برایتان مقرون به صرفه و همه‌چیز تمام باشد.

۱) انتخاب بهترین شرکت ریلی برای خرید اینترنتی بلیط قطار

قطارها هم مانند هتل‌ها ستاره دارند و هر کدام از آن‌ها امکانات خاصی را برای رفاه مسافران در طول سفر در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال قطار ۴ ستاره اتوبوسی صبا تهران – مشهد دارای تهویه هوا و تلویزیون است، اما برای قطار ۳ ستاره ۶ تخته پارسی فقط در قسمت امکانات گزینه تهویه هوا ذکر شده است.

برای سفر با قطار ۵ ستاره زندگی که بین تهران و مشهد در حرکت است گزینه پذیرایی و شام هم در قسمت رزرو بلیط دیده می‌شود؛ و این قطار تهویه هوا و تلویزیون هم دارد تا سفر را برای مسافران لذت‌بخش‌تر کند.

با توجه به امکاناتی که هر قطار دارد قیمت آن هم تغییر می‌کند و برای قطارهایی که سرویس‌های پذیرایی و … در نظر گرفته شده بهای بلیط بیشتر خواهد بود. با توجه به اینکه سوپر اپلیکیشن اسنپ لیست تمام قطارهای بین مبدأ و مقصد را برای مسافران نمایش می‌دهد، این امکان را دارید که سرویس‌های مختلف شرکت‌های ریلی را برای هر سفر مشاهده کنید و بعد خرید اینترنتی بلیط قطار را انجام دهید.

با این روش فرصت این را دارید که بهترین شرکت ریلی را برای سفرهای بین‌شهری خودتان انتخاب کنید و از خدماتی که حین سفر دریافت می‌کنید نهایت استفاده را ببرید.

۲) خرید اینترنتی بلیط قطار با تخفیف

برای خرید بلیط قطار باید برنامه‌ریزی کنید. چون در صورتی که بلیط را چند هفته قبل از سفرتان بخرید، امکان استفاده از تخفیف‌های دوره‌ای که برای بلیط­های قطار در نظر گرفته می‌شوند را هم خواهید داشت. هر کدام از این تخفیف‌ها برای سفرهای خاصی و در بازه زمانی خاصی در نظر گرفته می‌شوند و کسانی که سفر با قطار اولین انتخابشان است آن‌ها را رزرو می‌کنند؛ بنابراین اگر بدون برنامه برای خرید بلیط اقدام کنید، احتمال اینکه تخفیف‌های دوره‌ای را از دست بدهید زیاد خواهد بود.

با کمک این تخفیف‌ها می‌توانید سفرهای شخصی یا خانوادگی‌تان را با نصف قیمت یا ارزان‌تر از مبلغ واقعی آن تمام کنید. گاهی این تخفیف‌ها به اندازه‌ای هستند که می‌توانید با مبلغی که برای سفر یک طرفه لازم است هزینه بلیط رفت و برگشتتان را به طور کامل بپردازید. در این حالت قیمت بلیط برگشت برایتان رایگان تمام می‌شود و با هزینه آن می‌توانید سوغاتی تهیه کنید یا از امکانات تفریحی مقصدتان استفاده کنید.

۳) مشخص کردن تعداد مسافران

خرید اینترنتی بلیط قطار برای راحت‌تر شدن مسافران در نظر گرفته شده است. به همین خاطر است که اغلب کسانی که قصد دارند در روزهای مختلف سفر کنند از طریق اینترنت مبدا و مقصد خودشان را مشخص کرده و بعد از انتخاب صندلی بلیط قطار را تهیه می‌کنند؛ بنابراین گاهی تمام صندلی‌ها و کوپه‌های قطار تکمیل می‌شود؛ و فقط کسانی که می‌خواهند تنها سفر کنند امکان انتخاب یکی از صندلی‌های خالی قطار یا کوپه را پیدا می‌کنند.

اگر سفرتان خانوادگی یا دوستانه است و تعداد نفراتی که قرار است با آن‌ها سفر کنید بیشتر از دو نفر هستند، باید حتماً بلیط قطار را چند روز یا یک هفته قبل رزرو کنید تا امکان انتخاب کوپه یا صندلی خالی به تعداد افرادی که قصد سفر دارند داشته باشید.

بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از خرید بلیط قطار آنلاین حتماً تعداد افرادی که قصد سفر دارند را مشخص کنید و برنامه‌ریزی دقیقی برای انتخاب کوپه و صندلی‌های قطار داشته باشید. پس از آن می‌توانید با رزرو کوپه یا صندلی‌های درخواستی سفرتان با قطار را قطعی کنید.

۴) داشتن رمز دوم و رمز پویا کارت بانکی برای خرید بلیط قطار

در گذشته برای خرید بلیط قطار باید تا راه­آهن می‌رفتید و بلیط را به صورت حضوری می‌خریدید. در این روش می‌توانستید بهای بلیط را با پول نقد بپردازید. بعد از ارائه کارت‌های بانکی امکان پرداخت غیر نقدی هم برای خریداران بلیط قطار فراهم شد. با این وجود هنوز لازم بود که متقاضی تا محل فروش بلیط برود و بعد از سفارش و خرید بلیط بهای آن را بپردازد.

اما در روش خرید اینترنتی بلیط قطار دیگر این مسئله وجود ندارد. چون هر متقاضی به محض اینکه مبدأ و مقصد، نوع بلیط، شماره صندلی یا کوپه را انتخاب می‌کند و وارد بخش پرداخت می‌شود، درگاه آنلاین بانکی برای وی باز خواهد شد تا فرآیند خرید را تکمیل کند. برای تکمیل این فرآیند نیاز به کارت‌های عضو شتاب که دارای رمز دوم و رمز پویا هستند خواهید بود؛ بنابراین قبل از اینکه مراحل خرید آنلاین بلیط قطار را شروع کنید، لازم است که کارت بانکی عضو شتاب که رمز پویا و رمز دوم کارت دارند را آماده کنید.

۵) بررسی تعداد صندلی‌ها و کوپه‌های موجود

در روش‌های سنتی فروش بلیط قطار این متصدی فروش بلیط است که از تعداد صندلی‌ها و کوپه‌های موجود در قطار خبر دارد و تا تکمیل ظرفیت آن‌ها بلیط می‌فروشد. به همین خاطر است که اغلب مسافران برای پیدا کردن یک کوپه خالی یا چند صندلی که کنار هم قرار دارند همیشه با مشکل مواجه می‌شوند؛ و دائم باید از متصدی درخواست بررسی شرکت‌های ریلی دیگر که در همان روز و ساعت به مقصد حرکت می‌کنند را داشته باشند.

اما برای خرید آنلاین بلیط دیگر متصدی وجود ندارد که برای خرید بلیط با وی چانه بزنید! بلکه تمام مراحل انتخاب شرکت ریلی، انتخاب صندلی یا کوپه و خرید بلیط بر عهده خودتان است. در این روش می‌توانید مبدأ و مقصد را وارد کرده و با فشردن دکمه جستجو قطارهایی که در آن روز در مسیر مورد نظر حرکت می‌کنند را مشاهده کنید.

در انتهای نام هر قطار در سوپر اپ اسنپ میزان ظرفیت موجود آن هم اعلام شده است؛ بنابراین اگر تعداد نفراتتان زیاد است و می‌خواهید کنار هم در قطار بنشینید یا نیاز به یک یا چند کوپه دربست دارید، امکان انتخاب قطارهایی که ظرفیت بیشتری دارند را خواهید داشت.

۶) بررسی قوانین کنسلی بلیط قطار

همیشه همه کارها روی برنامه پیش نمی‌رود! گاهی ممکن است وقتی همه‌چیز را برای سفر با قطار آماده کرده‌اید، ناگهان مهمان ناخوانده از راه برسد و مجبور شوید سفرتان را کنسل کنید. یا اینکه به خاطر تغییر برنامه‌های کاریتان و… نتوانید سفر با قطار را طبق برنامه‌ای که در نظر گرفته‌اید به سرانجام برسانید. در این زمان به جای غصه خوردن و ناراحتی باید به فکر جبران مشکلاتی که به خاطر این موضوع پیش آمده باشید. یکی از روش‌های جبرانی که برای لغو سفر با قطار وجود دارد امکان کنسلی بلیط قطار قبل از سفر است.

برای کنسلی بلیط قطاری که از سوپر اپلیکیشن اسنپ تهیه کرده‌اید باید قبل از خرید قوانین کنسلی که زیر هر بلیط نمایش داده می‌شود را به دقت بخوانید. در این جدول درصد جریمه کنسلی بلیط مطابق با قوانین راه آهن جمهوری اسلامی ایران نوشته شده و برای هر نوع کنسلی مبلغ خاصی به عنوان جریمه از بهای بلیط کم می‌شود.

به عنوان مثال اگر تا ساعت ۱۲ ظهر قبل از شروع حرکت قطار بلیط را کنسل کنید، ۱۰ درصد جریمه کنسلی از روی بهای بلیط کم شده و مابقی آن به حساب خریدار واریز می‌شود. برای کسانی که تا ۳ ساعت قبل از حرکت قطار این کنسلی را انجام دهند جریمه ۳۰ درصد است و یک ساعت مانده به حرکت قطار می‌توانید بلیط را به صورت حضوری و با جریمه ۵۰ درصدی کنسل کنید.

و در پایان… با خرید اینترنتی بلیط قطار از طریق پلتفرم‌های معتبری مانند سوپر اپلیکیشن اسنپ می‌توانید زودترین، دیرترین، ارزان‌ترین، گران‌ترین و بیشترین تخفیف‌های بلیط قطار را در چند دقیقه بررسی کنید؛ و برای سفرتان با این وسیله نقلیه جذاب بهترین شرکت ریلی و بهترین قطار را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.