چرا با قطار سفر کنیم و چه مزایایی دارد؟

سفر با خرید بلیط قطار

تمام وسایل حمل‌ونقل دارای مزایا و معایبی هستند که باعث انتخاب یا عدم انتخاب افراد برای سفر کردن شده است. در این مطلب به سراغ یکی از وسایل پرطرف‌دار حمل‌ونقل یعنی قطار رفته‌ایم. وسیله‌ای که روزبه‌روز پیشرفت کرده تا به آنچه که امروز می‌بینیم تبدیل شده است. اما چرا برای سفر، قطار را انتخاب کنیم؟ این وسیله چه مزایایی دارد که وسایل نقلیه دیگر از آن بی‌بهره هستند؟

یک‌خانه متحرک برای رسیدن به مقصد

قطار بهترین وسیله سفر

قطار مانند یک خانه است. خانه‌ای متحرک که شما را از مبدا به مقصد مورد نظرتان می‌رساند. وجود کوپه‌های کوچکی که قابلیت تختخواب شدن را دارند، سفر را برای شما راحت‌تر می‌کنند. همچنین تمام امکاناتی که شما در طول سفر به آن احتیاج دارید را می‌توانید در قطار دریافت کنید. علاوه بر این اگر تعداد نفرات شما نسبت به تعداد نفرات کوپه‌ها کمتر بود، می‌توانید آن‌هایی را که مخصوص آقایان یا بانوان است را انتخاب کنید.

شما می‌توانید خرید بلیط قطار را به‌صورت اینترنتی و با مقایسه قیمت، زمان و نوع آن انجام دهید. اگر مدت‌زمان سفر برایتان مهم است، قطار‌های تندرو و اگر می‌خواهید بودجه کمی را بپردازید، قطار‌های معمولی را انتخاب کنید. درهرصورت این وسیله نقلیه به همه افراد با تمام سلیقه‌ها حق انتخاب را داده است.

مزایای سفر با قطار

مزایای سفر با قطار

مزایایی که برای سفر با قطار عنوان شده بسیار بیشتر از معایب آن است. به همین دلیل ابتدا به سراغ بررسی این موارد رفتیم:

۱- تهیه بلیط آسان

معمولا خطوط راه‌آهن که برای رفت‌وآمد قطار‌ها ایجاد شده بسیار زیاد هستند. به همین دلیل در هر مسیر تعداد زیادی قطار وجود دارد که در طول شبانه‌روز در رفت‌وآمد هستند. در نتیجه تهیه بلیط قطار آسان‌تر از دیگر وسایل حمل‌ونقل است.

۲- نظم در حرکت قطار‌ها

برنامه‌ای که برای حرکت قطار‌ها تنظیم شده، به‌صورت کاملا منظم بوده و بدون هیچ‌گونه عیب و نقصی انجام می‌شود. این ویژگی در ۹۵ درصد مواقع درست انجام شده و در نتیجه می‌توانیم آن را یکی از مزایای مهم مسافرت با قطار بدانیم، چرا که تأخیری در حرکت وسایل نقلیه صورت نمی‌گیرد.

۳- قابلیت حمل میزان بار دلخواه

برخلاف هواپیما، زمانی که با قطار سفر کنید، می‌توانید میزان دلخواهی از بار را با خود حمل کنید. هیچ‌گونه سقف مشخصی برای وزن باری که قرار است با خود حمل کنید، وجود ندارد. همچنین هیچ هزینه‌ای را برای بار اضافه خود نباید بپردازید.

۴- قطار، دوستدار محیط‌زیست

قطار دوستدار محیط‌زیست است. در واقع هیچ‌گونه آلودگی و خطری را در زمان حرکت در مسیر‌های بین‌شهری ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل است که به سفر با قطار اصطلاحا سفر سبز نیز می‌گویند.

۵- وجود پزشک همراه در قطار

زمانی که شما با قطار سفر می‌کنید، از مزایایی مانند پزشک همراه برخوردار هستید؛ بنابراین درصورتی‌که مشکلی برایتان پیش بیاید، یک نفر همیشه در محیط قطار حاضر است تا آن را برطرف کند. این موضوع به‌خصوص برای خانم‌های باردار اهمیت زیادی دارد.

۶- راحتی در سفر

مسافرت با قطار بسیار راحت است. به‌خصوص آن‌هایی که به‌صورت کوپه‌ای هستند. در این‌گونه سفر‌ها یک کوپه مانند اتاقی کوچک در اختیار شما قرار خواهد داشت که همه امکانات مانند تخت، میز، صندلی و … را داشته و در نتیجه فضایی راحت را در اختیار شما قرار می‌دهد. معمولا در قطار‌های اتوبوسی تنها یک صندلی و میزی کوچک در دسترس شماست، اما بااین‌حال این مدل‌ها نیز راحت هستند.

۷- سفری بدون تأخیر

معمولا حرکت قطار بدون تأخیر صورت‌گرفته و نیاز به مراحل سخت و پیچیده (مانند هواپیما) قبل از سفر نخواهید داشت. اگر بخواهید با قطار سفر کنید، تنها کافی است ۲۰ دقیقه قبل از ساعت حرکت که روی بلیطتان درج شده، در راه‌آهن حضور داشته باشید.

۸- سرگرمی‌های رایگان در طول سفر

یکی از جذابیت‌های مسافرت با قطار امکان پیاده‌روی در میان راهرو‌ها، ایستادن در کنار پنجره‌ها و بازدید از منظره بیرون است. شما می‌توانید تمام‌مسیری که قطار از آن عبور می‌کند را مشاهده کرده و از آن‌ها لذت ببرید.

۹- خواب راحت

قطار خوابی راحت را برای شما به ارمغان می‌آورد. به‌خصوص در زمانی که سفر شما بیش از حد طولانی باشد می‌توانید به‌راحتی صندلی خود را به‌صورت تخت درآورده و بخوابید. البته این موضوع در قطار‌های اتوبوسی دیده نمی‌شود.

مسافرت آسان و راحت با قطار

۱۰- ایمنی بالا

قطار ایمن‌ترین وسیله حمل‌ونقل است که البته این موضوع به همه ثابت شده است؛ بنابراین یکی از مزایای آن خطری بدون استرس، نگرانی و ایمن است. شما دیگر خطر تصادفات بین جاده‌ای را در هنگام سفر با قطار حس نخواهید کرد.

۱۱- آرامش در طول سفر با قطار

اگر از نوع قطار‌های مسافربری که جدیدتر هستند، استفاده کنید، مطمئنا سکوت و آرامشی عجیب را در طول سفر تجربه خواهید کرد؛ بنابراین می‌توانید به‌راحتی به کار‌هایی مانند مطالعه، کار و … بپردازید.

۱۲- عدم خستگی در طول مسیر

ازآنجایی‌که قطار دارای راهرو‌های طولانی است درصورتی‌که از نشستن روی صندلی خود خسته شدید، می‌توانید در راهرو‌ها قدم زده و از فضای بیرون لذت ببرید. همچنین در قطار رستورانی نیز وجود دارد که دارای یک تلویزیون بوده و می‌توانید با صرف یک نوشیدنی یا غذا در آن مکان زمان خود را سپری کنید. بوفه نیز در صورت نیاز در هر واگن قرار گرفته است.

۱۳- تجهیزات رایگان

بسیاری از امکاناتی که در قطار وجود دارد، به‌صورت کاملا رایگان است. به‌عنوان‌مثال کودکان زیر دو سال نیازی به خرید بلیط ندارند. همچنین بلیط قطار برای افرادی که بین ۲ تا ۱۵ سال هستند، نیز به‌صورت نیم‌بها است.

۱۴- تهیه بلیط آسان

مزیت دیگری که در مورد سفر با قطار می‌توانیم عنوان کنیم، تهیه بلیط آسان آن است. شما می‌توانید از طریق سرویس بلیت سفر اسنپ به‌صورت آنلاین خرید خود را نهایی کنید. همچنین اگر خود به راه‌آهن بروید نیز در صورت ظرفیت خالی امکان خرید بلیط به‌صورت حضوری وجود دارد.

۱۵- مقرون به صرفه

در میان انواع وسایل حمل‌ونقل قطار یکی از کم‌هزینه‌ترین‌هاست. برای خرید بلیط قطار نیازی به پرداخت مبالغ بالا نخواهید داشت. همچنین دیگر هزینه بنزین نیز به عهده شما نخواهد بود؛ بنابراین با انتخاب قطار سفری مقرون‌به‌صرفه را برای خودتان رقم خواهید زد.

۱۶- مسیری بدون ترافیک

ازآنجایی‌که ریل قطار‌ها در خارج از شهر واقع شده، بنابراین دیگر نگرانی بابت ترافیک جاده‌ها، بزرگراه‌ها و همچنین عوارضی‌ها ندارید. همچنین ترافیک‌های سنگینی که در هنگام ورود یا خروج از شهر‌های مختلف در هنگام سفر با ماشین شخصی وجود دارد را تجربه نخواهید کرد. همه چیز به طور منظم درون ریل‌های راه‌آهن انجام می‌شود.

۱۷- سرویس بهداشتی تمیز و راحت

مزیت دیگر سفر با قطار داشتن سرویس‌های بهداشتی است که بسیار تمیز و راحت هستند. این امکان همیشه در طول مسیر در کنار شما بوده و هر زمان که بخواهید می‌توانید از آن استفاده کنید.

۱۸- دسترسی آسان

برخلاف فرودگاه‌ها که معمولا در خارج از شهر قرار گرفته‌اند، ایستگاه قطار در تمام شهر‌ها اغلب در نزدیکی مرکز شهر واقع شده است؛ بنابراین از هر جای شهرتان که هستید، می‌توانید به‌زودی خود را به این مکان برسانید.

معایب سفر با قطار

معایب سفر با قطار

با وجود مزایایی که در مورد این نوع از سفر عنوان شد، معایبی نیز وجود دارد که اگر برایتان مهم است، باید خرید بلیط قطار را فراموش کنید.

۱- سرعت پایین

با قطار مسیر طولانی‌تری را در پیش خواهید داشت. البته این ویژگی در مقایسه با هواپیماست. اما امروزه شاهد انواع قطار‌هایی هستیم که به‌صورت سریع‌السیر بوده و تقریبا تا حد زیادی این مشکل را برطرف کرده‌اند.

۲- برنامه‌های قطار

برخی از قطارها در ایستگاه‌های مختلفی در مسیر خود می‌ایستند تا مسافران را پیاده کنند. اگر مقصد شما یکی از این مکان‌هاست، باید حواستان باشد، یا از کارکنان قطار بخواهید تا به شما کمک کنند.

۳- عدم رعایت بهداشت در برخی از قطار‌ها

برخی از سرویس‌های بهداشتی در قطار‌های قدیمی، از بهداشت کافی برخوردار نیستند. این موضوع ممکن است باعث ناراحتی شما شود.

۴- مکان نامناسب ترمز اضطراری

ترمز خطر در تمام کوپه‌های قطار وجود دارد، تا مسافران بتوانند آن را کشیده و قطار را از حرکت بازدارند. این ترمز در ارتفاع پایینی قرار داشته و در مواقعی ممکن است بی‌دلیل توسط کودکان کشیده شود.

۵- خطرات احتمالی

گاهی ممکن است به دلیل عدم رعایت برنامه صحیح قطار‌ها تصادفاتی در مسیر ریل‌ها رخ‌داده یا خود قطار از مسیر خارج شود که البته این موضوع امروز به کمترین میزان خود رسیده است.

سخن پایانی

با وجود مواردی که در اینجا به آن‌ها اشاره شد، انتخاب سفر با قطار به نظر گزینه مناسبی است. به‌خصوص برای افرادی که ماشین شخصی نداشته یا تمایلی به‌صرف هزینه‌های بالا برای هواپیما ندارند. شما می‌توانید با استفاده از سرویس بلیت سفر اسنپ، خرید بلیط خود را انجام دهید. همچنین اگر تجربه‌ای از مشکلات مسافرت با قطار یا امتیازات این وسیله حمل‌ونقل دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *