اشیا ممنوعه در قطار و اتوبوس کدام‌اند؟

اشیا ممنوعه در قطار و اتوبوس

بسیاری از مسافرانی که قصد سفر با اتوبوس یا قطار را دارند از قوانین حمل بار مطلع نیستند و همین امر سبب می‌شود تا در طول سفر دچار مشکل شوند. طبیعی است که قطار و اتوبوس نیز مانند سایر اماکن عمومی دارای قوانین خاصی هستند. این قوانین در مورد بار همراه مسافرین نیز نکاتی دارد که رعایت آن‌ها برای تمامی مسافرین الزامی است. قوانین مربوط به حمل بار در قطار و اتوبوس به سه دسته تقسیم می‌شوند.

۱. میزان بار مجاز

۲. بار ممنوعه که نمی‌توانید با خود حمل کنید.

۳. وسایل موردنیاز مسافران که باید حتما در چمدانتان داشته باشید.

در این مطلب این قوانین را به شکل جامع بررسی می‌کنیم.

چه وسایلی را نمی‌توانید به داخل قطار ببرید؟

اشیا ممنوعه در قطار

قطار به دلیل راحتی و امنیت، همواره انتخاب اول ما برای سفر است. اتمسفر قطار با کوپه‌های به‌هم‌چسبیده، راهرو‌های تنگ، رستوران و امکانات دیگر فضایی نوستالژیک را برای ما زنده می‌کند که ورود به آن هر چند وقت یک‌بار خوشایند خواهد بود. بااین‌حال نیاز است پیش از سوارشدن به‌قطار قواعد و قوانین آن را به شکل جامع مطالعه کنید. یکی از مهم‌ترین پرسش‌ها وسایل ممنوعه در قطار است که نمی‌توانید آن‌ها را با خود حمل کنید.

 • ازآنجاکه هنگام خرید بلیط قطار به شما اشاره می‌شود که قطار مسئولیتی بابت گم‌شدن وسایلتان ندارد، بهتر است از حمل اشیا قیمتی و باارزش خودداری کنید.
 • دقت داشته باشید که کوپه، محلی عمومی است و با آوردن جعبه، چمدان‌های بزرگ و حجیم، جا را برای دیگران تنگ نکنید. بار‌ها پیش‌آمده که حمل چمدان با سایز نامتعارف سبب درگیری در واگن‌های قطار شده است. از کیف‌های کوچک‌تر استفاده کنید و هنگام بسته‌بندی محل قرارگرفتن بسته خود در کوپه را مدنظر بگیرید.
 • طبیعی است که حمل سلاح سردوگرم در قطار ممنوع است. بسیاری از مسافرین چاقو‌های عجیبی را با خود حمل می‌کند و دلیلشان استفاده برای پوست کندن میوه و کار‌های شخصی است. اگر این وسیله خطری برای سایرین ایجاد کند، مطمئنا مأمور قطار جلوی حمل آن را خواهد گرفت.
 • مواد منفجره، آتش‌زا و هرآنچه می‌تواند سبب آتش‌سوزی در قطار شود، اجازه ورود به کوپه شما را ندارد. درصورتی‌که دلایل کافی برای حمل وسیله موردنظر را دارید، لازم است پیش از سوارشدن آن را به مأمور قطار بسپارید و در مقصد از او تحویل بگیرید.
 • در مورد حیوانات قوانین سختگیرانه‌ای در قطار وجود دارد. حمل هرگونه حیوان چه اهلی باشد و چه وحشی ممنوع است. به‌جز پرندگان در قفس که آن هم باید در حد مجاز باشد و خطری برای سایرین ایجاد نکند. در این صورت امکان دارد مأمور ویژه قطار از شما بخواهد که قفس را در محلی خاص بگذارید و زمان رسیدن به مقصد آن را تحویل بگیرید.
 • حمل انواع نوشیدنی‌های الکلی و مواد مخدر یا قرص‌هایی که شبه مخدر هستند و انسان را از حالت عادی خارج می‌کنند در قطار ممنوع است.

وسایل ممنوعه که نمی‌توانید با خود به داخل اتوبوس ببرید

اشیا ممنوعه در اتوبوس

اتوبوس به‌عنوان پرترددترین وسیله نقلیه با قیمتی مناسب همواره انتخاب مسافرین به‌ویژه در سفر‌های ضروری است. سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای، برای حفظ امنیت مسافران اتوبوس قوانین خاصی را مقرر شده که رعایت آن‌ها الزامی است. شما نیز بهتر است بر این قوانین مسلط باشید تا مشکلی هنگام سوارشدن به اتوبوس برایتان پیش نیاید.

در مورد اشیا ممنوعه در اتوبوس لیست بلندبالایی وجود دارد که به مهم‌ترین موارد آن اشاره می‌کنیم.

 • محموله‌هایی که مخل آسایش مسافران بوده و مغایر اصول ایمنی هستند. در توضیح این بند باید به مواردی چون انواع سلاح سردوگرم، وسایل نوک‌تیز، وسایل پرسروصدا، حمل وسایلی که جای زیادی را در اتوبوس اشغال می‌کنند، و هرآنچه امنیت مسافران را به خطر می‌اندازد اشاره کرد.
 • کلیه وسایل و محموله‌هایی که کالا‌های خطرناک به شمار می‌روند و امکان آسیب رساندن به‌وسیله نقلیه عمومی را دارند. این مواد خطرناک شامل مواد منفجره، مواد قابل اشتعال، مواد سمی، مواد رادیواکتیو، اسید، مواد قابل اشتعال و امثال این‌ها می‌شوند که می‌تواند برای اتوبوس خطرناک باشد.
 • وسایل عفونی و غیربهداشتی و هرآنچه بوی بدی ایجاد می‌کند. از جمله آن‌ها می‌توان به جنازه، لاشه حیوانات، خوراکی‌های فاسد و هرآنچه برای مسافران دیگر آزاردهنده باشد، اشاره کرد.
 • حمل مخدر، روان‌گردان، مشروبات الکلی و قرص‌های شبه مواد مخدر در اتوبوس ممنوع است و با مسافر برخورد‌های سخت قانونی خواهد شد. مسافر وظیفه دارد در حالت عادی سوار اتوبوس شود و مشکلی برای سایرین ایجاد نکند.

کلیه این قوانین برای ایجاد امنیت سایر مسافرین، عدم اخلال در آسایش آن‌ها و تضمین سلامت اتوبوس تا رسیدن به مقصد تنظیم شده است.

مقدار مجاز بار در قطار به چه میزان است؟

بار مجاز در قطار

در مورد بار مجاز در قطار، وسایل شما از دو بعد سایز و وزن مورد بررسی قرار می‌گیرند. سایز مجاز بار ۷۰ در ۷۰ و وزن آن نمی‌تواند بیش از ۳۰ کیلوگرم باشد. اگر باری اضافه بر این دارید باید آن را تحویل باگاژ دهید. باگاژ بخشی از قطار است که وسایل شما را در ابتدای مسیر تحویل گرفته و ضمن مراقبت از آن‌ها در انتهای مسیر تحویلتان می‌دهد. بار شما در باگاژ نیز نمی‌تواند بیش از ۲۰۰ کیلوگرم باشد و بیش از ابعاد ۲ در ۲ متر قابل‌قبول نیست. بهتر است لوازم قیمتی خود را نیز به باگاژ تحویل دهید.

هرچند حمل بار اضافی برای شما مبلغی را می‌تراشد؛ اما امنیت بار شما توسط باگاژ تضمین می‌شود. دقت داشته باشید اگر بار اضافی دارید حتما یک ساعت قبل از حرکت قطار در ایستگاه راه‌آهن حاضر شوید و با بسته‌بندی بار خود آن را تحویل بخش ویژه دهید. حدود چهل دقیقه قبل از حرکت قطار این بخش بسته می‌شود و دیگر پذیرای بار مسافرین نخواهد بود.

مقدار بار مجاز در اتوبوس چه میزان است؟

بار مجاز در اتوبوس

خیلی از مسافرین، اتوبوس را با سفر‌های هوایی اشتباه می‌گیرند. آن‌قدر بار همراهشان می‌آورند که دیگر جایی برای گذاشتن آن‌ها ندارند. حتما بار خود را به حداقل برسانید و آسایش دیگران را برهم نزنید. دقت داشته باشید، با اینکه بار اتوبوس در ایران وزن نمی‌شود؛ اما شما طبق قوانین اجازه حمل بیش از ۲۰ کیلوگرم بار را ندارید. حمل وسایل در ابعاد غیرمتعارف ممنوع است. راننده می‌تواند با هرکدام از این موارد برخورد کند و جایی برای اعتراض شما نمی‌ماند. در خصوص سفر‌های خارجی هر تعاونی قواعد خاص خود را دارد. عموما ۴۰ کیلوگرم بار مجاز هر مسافر است و برای هر کیلوگرم اضافه باید مبلغی را پرداخت کند. اگر بلیط اتوبوس در دست شماست سعی کنید سبک و راحت سفر کنید.

وسایل موردنیاز در سفر با اتوبوس و قطار

سفر با اتوبوس و قطار

چه با اتوبوس سفر می‌کنید و چه با قطار، برخی وسایل را حتما باید همراه خود داشته باشید. ویژه‌تر در سفر‌های طولانی‌مدت و سفر‌های خارجی این وسایل به کمک شما می‌آیند. در اینجا این لوازم ضروری را برایتان لیست کرده‌ایم.

– تنقلات می‌توانند شما را سرگرم کنند. انرژی تازه‌ای در سفر‌های طولانی‌مدت به شما بدهند و تا زمان توقف شما را سیر نگه دارند. آجیل، پسته، تخمه و گردو می‌توانند همسفر‌های خوبی برای شما باشند.

– میوه‌های تازه را فراموش نکنید. آن‌ها ذهن خسته شما را باز می‌کنند و تأمین‌کننده انرژی برای طی سفر هستند. پوست کندن و میل کردن یک سیب یا پرتقال شما را برای مدتی سرگرم خواهد کرد.

– چیپس، اسنک یا غذا‌های خانگی ساده و بدون بو نیز همراه خوبی برای سفر شما خواهند بود. دقت کنید اتوبوس در نقاط خاصی توقف می‌کند و امکان دارد در بین این مسیر‌ها شما گرسنه شوید. به‌هرحال داشتن مقداری خوراکی نیاز شماست.

– بالشت مسافرتی در سفر‌های خارجی یک نیاز است. بالشت‌های بادی کوچک بسیار راحت هستند و اگر مایل به خوابیدن باشید کمک‌حالتان می‌شوند. بالشت‌های دورگردنی از آسیب‌دیدن گردن و مفاصل شما جلوگیری می‌کنند.

– آبی معدنی را در سفر‌های خود فراموش نکنید. به‌ویژه اگر با اتوبوس سفر می‌کنید، امکان دسترسی شما به آب سخت خواهد بود. استراحتگاه‌های بین‌راهی فاصله زیادی با یکدیگر دارند و نیاز است فکری برای رفع تشنگی خود کنید. بااین‌حال در کلیه وسایل نقلیه آب‌سردکن پیدا می‌شود.

– کیف دستی یکی از الزامات سفر است. نمی‌توانید برای دسترسی به وسایل ضروری هر بار چمدان بزرگ خود را بیرون بکشید و مزاحم دیگر مسافران شوید. داخل کیف، لوازمی همچون قرص‌های ضد تهوع، چشم‌بند، عینک آفتابی، دستمال کاغذی و ژل ضدعفونی‌کننده بگذارید تا سفری راحت را تجربه کنید.

– وسایل سرگرمی می‌تواند همسفر خوبی برای شما باشد. اگر علاقه‌مند به موسیقی هستید هندزفری و آهنگ‌های مورد علاقه‌تان را فراموش نکنید. بازی‌های کوچک بی‌سروصدا می‌توانند شما را در طول مسیر سرگرم کنند. داشتن یک مجله پر از جدول‌های حل نشده یا کتابی که دوستش دارید، انتخاب خوبی برای سفر است.

– لباس‌های راحتی بپوشید تا در سفر احساس خستگی نکنید. پوشیدن لباس‌های تنگ، پیراهن و شلوار‌های جین می‌تواند در طی مسیر اذیت‌کننده باشد.

– روانداز را فراموش نکنید. چه در سفر با اتوبوس و چه در سفر با قطار بهتر است از روانداز‌های شخصی استفاده کنید و قبل از سفر آن‌ها را به‌خوبی بشویید.

– اپلیکیشن‌های مکان‌یاب شما را از منطقه‌ای که در آن قرار دارید و فاصله‌تان تا مقصد مطلع می‌کنند. باتوجه‌به سرعت حرکت وسیله نقلیه، زمان نسبتا دقیقی از رسیدن شما به مقصد را در اختیارتان می‌گذارند.

نکات جالب در مورد سفر با اتوبوس و قطار

نکات سفر با قطار یا اتوبوس

 • در سفر با قطار می‌توانید خودروی شخصی خود را با قطار‌های ویژه حمل کنید. این امکان به شما داده شده تا در مقصد به‌راحتی جابه‌جا شوید.
 • اگر قصد اسباب‌کشی به شهر یا کشور خاصی را دارید، می‌توانید از قطار‌های باربری استفاده کنید. خیال شما بابت حمل صحیح لوازم و آسیب ندیدن آن‌ها راحت خواهد بود.
 • اگر وسیله کوچکی را به‌سرعت می‌خواهید به شهری ارسال کنید، به ترمینال اتوبوس‌رانی بروید و آن را تحویل بخش مخصوص حمل وسایل ضروری بدهید. وسیله شما بیمه شده و با اولین اتوبوس به مقصد ارسال خواهد شد.
 • در انتخاب نوع قطار و اتوبوس حتما به علایق خود توجه کنید. با قطار‌های کوپه‌ای راحت هستید یا ترجیح می‌دهید با قطار‌های سریع‌السیر اتوبوسی، زودتر به مقصد برسید؟ اتوبوس‌های وی آی پی را ترجیح می‌دهید یا هزینه سفر برایتان اهمیت دارد؟
 • امروزه قطار‌های ویژه‌ای در ریل‌های راه‌آهن ایران در حال تردد هستند که امکانات وی آی پی در اختیار شما می‌گذارند. از استقبال و فرش قرمز گرفته، تا رستوران‌های منو باز و پذیرایی‌های ویژه. در کوپه‌ها تلویزیون و وسایل خاصی قرار دارد که گذر زمان را برای شما سریع‌تر می‌کند.

سخن پایانی

سفر با اتوبوس و قطار امنیت ویژه‌ای برای شما ایجاد می‌کند، راحت و به‌صرفه بوده و برای تمامی اقشار جامعه در دسترس است. فراموش نکنید شما هنگام سوارشدن در این وسایل نقلیه وارد یک اجتماع تازه شده‌اید و ملزم به رعایت قوانین هستید. پس بهتر است پیش از سفر به‌دقت قوانین مربوطه را بخوانید. همچنین می‌توانید برای تهیه بلیط قطار و اتوبوس از سرویس بلیت سفر اسنپ استفاده کنید. شما هم اگر تجربه‌ای در زمینه حمل بار توسط این دو وسیله نقلیه دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.