۱۱ مسیر ریلی زیبا در ایران که باید ببینید

سفر با قطار

حرکت نرم و پیوسته قطار روی ریل‌ها را دوست دارید؟ قطاری که ضمن رساندنتان به مقصد، نمای متحرکی از مسیر را هم مقابل چشم‌هایتان می‌گذارد. مسیرهای داخلی جذاب برای سفر با قطار کم نیستند. کافی است که تصمیم بگیرید و با خرید بلیط قطار، تدارکاتی برای سفری شیرین و جذاب ببینید. زیباترین و دیدنی‌ترین مسیرها را انتخاب کنید تا سفرتان ذوق‌وشوقی چندمنظوره برایتان فراهم کند. وقتی که راه و مسیر هم جذاب باشد، علاوه بر اشتیاق رسیدن به مقصد، ذوقتان برای ثانیه‌های حرکت روی ریل هم زیاد خواهد بود. کدام مسیرهای داخلی برای سفر با قطار پیشنهاد می‌شوند؟

۱. تهران ـ ساری 

تهران ـ ساری

مسیر تهران ـ ساری واقعا دیدنی است. با عبور از طبیعت زیبا و پل‌های تاریخی مانند پل ورسک می‌توانید خود را به مازندران دوست‌داشتنی برسانید. این پل با قدمتی بیشتر از ۷۰ سال، از سازه‌های معروف دنیا است.  حتی در کتاب گینس هم مشخصاتش به‌ثبت رسیده و نامش را آورده‌اند. در این مسیر حدود ۹۵ تونل وجود دارد. هیجان ورود به حجم موقتی از سیاهی تونل و خروج از آن در دل طبیعتی سبز واقعا جذاب است. نه؟ 

تهران تا ساری راهی طولانی ندارد و با خودرو هم امکان تردد میان این دو شهر وجود دارد. با این حال، اگر دوست دارید که تجربه‌های تازه و شیرینی برای سفرکردن داشته باشید، حتما سفر از تهران به ساری یا بالعکس را با قطار در برنامه‌تان بگنجانید. 

۲. تهران ـ اردبیل 

زیبایی و سرسبزی مسیر تهران-اردبیل را هم دست‌کم نگیرید. وقتی صحبت از سرسبزی و زیبایی‌های طبیعت می‌شود، نباید اردبیل و حوالی‌اش را نادیده بگیرید. ایران علاوه بر شمال، سبزترین دشت‌ها و زیباترین کوه‌ها را هم در شمال‌غربی‌اش به‌نمایش می‌گذارد. اردبیل و گردنه حیران، باغ‌های سبز و گل‌های رنگین در کوهپایه‌هایش در بهار و تابستان دیدن دارد. 

۳. تهران ـ بندرعباس 

برای رساندن خود به بندرعباس و رفتن به قشم زیبا و جزایر جنوبی دیگر از قطار استفاده کنید. رانندگی طولانی از تهران به‌سمت جنوب چندان فکر خوبی نیست. با قطارسواری می‌توانید بی‌دغدغه و آسان در مسیری زیبا که خستگی راه را به تن‌تان نمی‌نشاند به‌سمت جنوب جادویی بروید. 

با رزرو بلیط قطار داخلی و انتخاب قطارهای چندستاره، مسیر طولانی سفر را خوشایندتر کنید. قطارهای بسیار باکیفیتی در کشور مشغول تردد میان شهرها هستند. خدمات برخی از آنها با نمونه‌های مطلوب بین‌المللی هم برابری می‌کند. 

۴. تهران ـ گرمسار 

کویر زیباست و ستاره‌هایش. برای تماشای کویر می‌توانید قطار تهران ـ گرمسار را سوار شوید. با این کار هم از طبیعتی متفاوت و کویری از فاصله‌ای نزدیک دیدن می‌کنید و هم لازم نیست که تجربه ماندن در شب کویری را در دل خود آن منطقه از سر بگذرانید. در واقع، اگر دوست دارید که سری به کویر بزنید اما اهل پیاده‌روی و چادرزدن در آن نیستید، نزدیک‌ترین راه برای درک چنین تجربه‌ای، سوارشدن بر قطار و رفتن از تهران به گرمسار است. گرمسار هم دیدنی‌های زیادی دارد. هم مسیر را با تجربه‌ای متفاوت طی می‌کنید و هم مقصد را می‌گردید. 

۵. تهران ـ رشت 

راهیِ رشت رویایی هستید؟ از تهران با قطار به‌سمت این شهر بروید. مسیر سبز است و کوتاه. تجربه‌ای شاد و راحت از سفر در حوالی جاده‌ها به‌ خودتان هدیه بدهید. مسیر آن‌قدر زیبا و سبز است که با عبور قطار از کنار منظره‌هایش انگار در دل خیالی باطراوت در حرکت هستید. با قطار از تهران به رشت بروید. احتمال اینکه پشیمان شوید، تقریبا نزدیک به صفر خواهد بود. 

۶.تهران ـ لرستان 

لرستان است و آبشارهای بی‌نظیرش. اگر قصد دیدار یکی از مشهورترین آبشارهای ایرانی یعنی بیشه را دارید، باید بدانید که با قطاری اختصاصی می‌توانید به سمت آن بروید. در واقع، با سوارشدن به قطار تهران-لرستان، امکان پیاده‌شدن در ایستگاه بیشه وجود دارد. به‌طور کلی هم مسیر ریلی تهران تا لرستان جذاب است و هرقدر که به لرستان نزدیک‌تر می‌شوید، دشت‌های سبز و طبیعت زیبا هم بیشتر در مقابل چشم‌هایتان نمایان می‌شوند. 

۷. تهران ـ مشهد 

فاصله تهران تا مشهد هم زیاد است. اگر عجله ندارید و دوست دارید که مسیر رسیدن به این شهر زیارتی و سیاحتی را آرام و بی‌دغدغه طی کنید از قطار کمک بگیرید. با رزرو بلیط قطار داخلی می‌توانید راهی مشهد شوید. با خرید بلیط از قطارهای باکیفیت می‌توانید در طول راه از امکانات خوبی برخوردار شوید و علاوه بر خاطره خوش رسیدن به مقصد و گشت‌وگذار در آن، از مسیر هم لذت ببرید.

۸. تهران ـ شیرگاه

مسیر ریلی شیرگاه هم بسیار سبز و دیدنی است. با قطارهای گردشگری برای سفری کوتاه به این منطقه زیبای شمال سفر کنید. عبور از پل‌ها و گذشتن از دل جنگل‌های شمالی می‌تواند اوقات بسیار شیرین و خوشی برایتان رقم بزند. چنین سفری کوتاه است ولی به‌یادماندنی.

۹. تهران ـ اهواز

ارزش سفر به تجربه‌هایی است که در لحظه‌ها و ثانیه‌های مختلف به شما تقدیم می‌کند. اگر به‌دنبال تجربه‌های ناب و دیدنی هستید، سفری با قطار در مسیر تهران-اهواز را از یاد نبرید. این مسیر پر است از آبشارها، دشت‌ها و دره‌های بکر. بخش‌هایی از مسیر که از لرستان می‌گذرد، به‌شدت سبز و خرم‌اند.

۱۰. مشهد ـ ساری

خط ریلی مشهد-ساری می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای گذر از مسیری سبز و جنگلی باشد. به‌احتمال زیاد، جنگل‌های سبز شمالی در مسیر تهران تا ساری را بیشتر از سمت دیگر در راه ساری به مشهد دیده‌اید. پس اگر به‌دنبال تنوع هستید و دوست دارید که بوی جنگل سبز در کوپه قطارتان بپیچد، مسافرت با قطار در این مسیر را هم به‌خاطر بسپارید.

۱۱. قزوین ـ رشت

قزوین ـ رشت

برای دوست‌داران گذر از دل جنگل‌ها با قطار پیشنهاد دیگری هم داریم؛ سفر در مسیر قزوین ـ رشت. رودهای پرشور، جنگل‌های سرسبز و پل بزرگ منجیل در راه ریلی میان قزوین و رشت دیده می‌شوند. در طول راه از تونل‌های زیادی هم گذر خواهید کرد و از دل کوه‌ها به قلب جنگل‌ها می‌رسید.

در آخر 

با تهیه بلیط قطار می‌توانید ایران زیبا را روی ریل سفر کنید و بگردید. خرید آنلاین بلیط و خواندن درباره بهترین مسیرهای سفر با قطار از قبل، به شما در برنامه‌ریزی بهتر و بهینه‌تر سفرتان کمک زیادی می‌کند. حیف است که ایران را نبینید. حالا که این‌همه شهر و منظره برای دیدن و این‌همه راه برای رسیدن وجود دارد، فرصت گشت‌وگذاری خاطره‌انگیز را از خودتان نگیرید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.