کنسلی بلیط قطار به چه شکل است؟ + شرایط استرداد

کنسلی بلیط قطار کوپه‌ای لوکس

بدون شک حداقل برای همه ما یک‌بار پیش‌آمده که قصد سفر کرده‌ایم و به طور ناگهانی به دلایل مختلفی از سفر خود پشیمان شده باشیم و بخواهیم بلیط سفرمان را کنسل کنیم. در چنین شرایطی چه باید کرد؟ در این مقاله قصد داریم به نحوه استرداد بلیط قطار اشاره کنیم و روند کنسلی بلیط قطار را به طور مفصل برای شما شرح دهیم. همچنین در این مقاله با جریمه کنسلی بلیط قطار نیز آشنا می‌شوید.

آشنایی با مفهوم استرداد بلیط قطار

ازآنجایی‌که اینترنت و تکنولوژی، پیشرفت زیادی داشته، شما حتی می‌توانید بلیط سفر خود را به‌صورت آنلاین و بدون هیچ زحمتی خریداری کنید. کافی است به سراغ یکی از سایت‌ها و اپلیکیشن‌های فروش بلیط همانند سرویس بلیت سفر اسنپ بروید و باتوجه‌به تاریخ موردنظر خود بلیط قطاری را رزرو کنید.

به هنگام انتخاب سایت و اپلیکیشن آنلاین خرید بلیط قطار باید توجه داشته باشید که این سایت یا اپلیکیشن توانایی استرداد بلیط قطار را داشته باشد، زیرا برخی از سایت‌های فروش بلیط قطار امکان استرداد بلیط را ندارند. در واقع باید استرداد بلیط نیز به‌صورت آنلاین انجام شود تا شما کمتر به‌زحمت بیفتید.

در نظر داشته باشید استرداد بلیط قطار پروسه‌ای طولانی و خسته‌کننده خواهد بود، ازاین‌رو بهترین روش برای استرداد بلیط سفر شما روش اینترنتی و آنلاین است. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در مورد استرداد آنلاین بلیط قطار در نظر بگیرید، مربوط به بازپرداخت وجه شما خواهد بود که حدود ۷۲ ساعت بعد به‌حسابتان برمی‌گردد.

برای استرداد بلیط به‌صورت حضوری باید پرینت بلیط را به یکی از آژانس‌های مسافرتی تحویل دهید و منتظر بمانید تا روند استرداد آن انجام شود. در ضمن باید جریمه آن را نیز پرداخت کنید. البته مبلغ کمی به‌عنوان خسارت و جریمه از شما می‌گیرند و مابقی مبلغ بلیط را در اختیارتان می‌گذارند.

آشنایی با قوانین مربوط به استرداد بلیط قطار

استرداد بلیط قطار تندرو

از زمانی که اینترنت توسعه پیدا کرده و شما می‌توانید بسیاری از امور زندگی خود را به‌صورت آنلاین انجام دهید، حتی استرداد بلیط نیز با راحتی بیشتری امکان‌پذیر است و قوانین خاصی را در برنمی‌گیرد. کافی است استرداد بلیط را انتخاب کنید تا مبلغ بلیط شما طی ۷۲ ساعت آینده به حسابتان واریز شود.

درصورتی‌که قصد استرداد بلیط سفر خود را دارید باید حداقل ۲۴ ساعت قبل از حرکت قطار درخواست خود را در مورد استرداد بلیط به ثبت برسانید و به کارشناسان مربوطه اعلام کنید تا آن‌ها بتوانند هرچه سریع‌تر بلیط شما را جایگزین کنند. توجه داشته باشید هر یک از شرکت‌های مسافری شرایط و قوانین متفاوتی دارند.

بدین ترتیب شما نمی‌توانید یک فرمول از قوانین و شرایط را برای استرداد بلیط خود در نظر بگیرید. تنها وجه مشترکی که در استرداد بلیط تمام شرکت‌های مسافری است مربوط به اطلاعات درخواستی برای پیش‌بردن روند استرداد است که در زیر این اطلاعات را ذکر می‌کنیم:

 • نام مسافر
 • شماره بلیط
 • شماره کارت بانکی

در نظر داشته باشید بعد از تکمیل اطلاعات خواسته‌شده باید شرایط و قوانین استرداد را به طور کامل قبول کنید و در نهایت هزینه جریمه از مبلغ بلیط کم می‌شود و مابقی مبلغ بلیط بین ۲۴ الی ۷۲ ساعت به‌حساب شما برمی‌گردد.

شرایط استرداد بلیت قطار چیست؟

شرایط استرداد بلیت قطار

درصورتی‌که بلیط قطار را برای سفر خود خریده‌اید؛ ولی به هر دلیل ناگهانی و شخصی نمی‌توانید به سفر بروید، بهتر است برای جلوگیری از هدررفتن پول خود برای استرداد بلیط اقدام کنید. استرداد بلیت قطار ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه برخی از آن‌ها را ذکر می‌کنیم:

 • عدم توانایی مسافر برای رفتن به سفر و لغو کلی سفر
 • موکول شدن تاریخ اجرا سفر به زمان دیگر
 • انتخاب یک شرکت مسافری دیگر و تغییر نوع قطار
 • انتخاب یک مقصد جدید و تغییر روند و برنامه سفر

یکی از اصلی‌ترین شرایطی که باید به هنگام کنسل کردن بلیط قطار در نظر بگیرید، مربوط به درصدی است که به‌عنوان خسارت از مبلغ کل بلیط خریداری‌شده شما کسر می‌شود. هر یک از شرکت‌های مسافری شرایط و درصد خاصی را برای کنسلی بلیط قطار خود در نظر دارند؛ ولی به‌طورکلی شما موظف به پرداخت جریمه هستید.

با روی کار آمدن اینترنت شما می‌توانید خیلی راحت‌تر از قبل برای کنسل کردن بلیط قطار خود دست‌به‌کار شوید و بدون هیچ دردسر و اتلاف وقتی بلیط قطار سفر خود را کنسل کنید و بعد از ۷۲ ساعت پول بلیط را با کسر مبلغی به‌عنوان جریمه تحویل بگیرید.

نحوه ثبت درخواست کنسلی بلیط قطار

جریمه کنسلی بلیط قطار شهرستان‌ها به تهران

درصورتی‌که یکی از پرترافیک‌ترین یا پرمسافرترین بلیط‌های قطار را کنسل کنید، کار شما ساده‌تر خواهد بود و روند کنسلی بلیط قطار شما زودتر انجام می‌شود، زیرا مسافران زیادی خواستار این بلیط هستند. اما درصورتی‌که مسیر شما خیلی پرتردد نباشد و باتوجه‌به قوانین شرکت مسافری شما شاید با شرایط پیچیده‌ای روبه‌رو شوید.

اولین قدم برای کنسلی بلیط قطار هر یک از شرکت‌های مسافری ثبت درخواست آنلاین برای کنسلی یا استرداد بلیط است. برای ثبت درخواست خود نیز باید روند و مراحل زیر را به ترتیب پیش ببرید:

 • به سایت یا اپلیکیشنی که بلیط قطار خود را از آن خریده‌ای وارد شوید.
 • رمز عبور و نام کاربری خود را وارد کنید تا به‌حساب کاربری‌تان دسترسی یابید.
 • از منوی سایت یا اپلیکیشن موردنظر قسمت استرداد بلیط یا کنسلی بلیط را انتخاب کنید (متأسفانه برخی از سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها گزینه استرداد بلیط آنلاین را ندارند، قبل از تکمیل خرید خود باید از وجود این گزینه آنلاین مطمئن شوید.)
 • بلیط قطار موردنظر خود را انتخاب و روی آن کلیک کنید.
 • درخواست کنسلی خود را به ثبت برسانید.
 • درخواست کنسلی بلیط قطار بعد از ۴۸ ساعت تأیید می‌شود.
 • جریمه از مبلغ بلیط کسر می‌شود.
 • در نهایت مابقی مبلغ بلیط به‌حساب شما برمی‌گردد.

روند کنسلی بلیط قطار به‌صورت آنلاین

همان‌طور که گفتیم در زمان‌های گذشته که اینترنت خیلی حضور پررنگی نداشت، افراد برای کنسل کردن بلیط قطار خود باید به‌صورت حضوری به آژانس مسافری موردنظر مراجعه می‌کردند تا طی یک پروسه طولانی بتوانند بلیط قطار خود را استرداد یا کنسل کنند.

این در حالی است که با ظهور اینترنت و مهیاشدن شرایط استرداد و کنسلی آنلاین بلیط قطار شما می‌توانید بدون حضور فیزیکی و خیلی راحت بلیطی که خریداری کرده‌اید را استرداد کنید. کافی است درخواست استرداد و کنسلی بلیط خود را به‌صورت آنلاین ثبت کنید.

در ادامه کارشناسان مربوطه بعد از بررسی درخواست شما، شرایط کنسلی بلیط شما را در نظر می‌گیرند و درخواست شما را تأیید می‌کنند. سپس باتوجه‌به قوانین خود مبلغی را از هزینه بلیط شما کاهش می‌دهند و در ادامه مابقی هزینه بلیط قطار طی ۷۲ ساعت آینده به‌حسابتان واریز می‌شود.

نحوه محاسبه جریمه کنسلی بلیط قطار

کنسلی بلیط قطار اتوبوسی

فراموش نکنید در برخی شرایط خاص شما حتی می‌توانید بدون پرداخت مبلغی به‌عنوان جریمه، بلیط خود را استرداد یا کنسل کنید و در انتها تمام مبلغ بلیط را به طور کامل بگیرید. درصورتی‌که یک ساعت بعد از صدور بلیط برای کنسلی یا استرداد آن دست‌به‌کار شوید، هیچ مبلغی از شما کسر نمی‌شود و خیلی راحت می‌توانید بلیط خود را باطل کنید.

به یاد داشته باشید برای کنسل کردن بلیط قطار هم می‌توانید به‌صورت آنلاین اقدام کنید و هم اینکه به‌صورت حضوری به یکی از مراجع و نمایندگی‌های فروش بلیط قطار سر بزنید؛ ولی درهرصورت باید جریمه‌ای را به‌ازای درخواست کنسلی و استرداد بلیط به شرکت مسافری موردنظر پرداخت کنید.

برای استرداد بلیط باید اطلاعات و مشخصات درخواستی را ارائه دهید تا در نهایت بتوانید با کسر جریمه مبلغ نهایی بلیط قطار خود را دریافت کنید. اطلاعات خواسته شده توسط هر شرکت مسافری با سایرین متفاوت است. قوانین کلی برای محاسبه هزینه جریمه کنسلی بلیط قطار به شرح زیر است:

 • اگر تا ساعت ۱۲ روز پیش از حرکت نهایی قطار درخواست کنسلی خود را ثبت کنید، ۹۰ درصد از مبلغ کل بلیط به شما برمی‌گردد.
 • اگر از ساعت ۱۲ روز پیش از حرکت تا ۳ ساعت قبل از حرکت قطار درخواست استرداد خود را به ثبت برسانید ۷۰ درصد از مبلغ بلیط به شما پس داده می‌شود.
 • اگر ۳ ساعت پیش از حرکت قطار تا لحظه آخر حرکت آن برای کنسلی قطار دست‌به‌کار شوید حدود ۵۰ درصد از بهای بلیط به شما بازپرداخت می‌شود.
 • درصورتی‌که قطار حرکت کند و شما پس از ساعت حرکت قطار برای کنسلی آن اقدام کنید، مبلغ بلیط شما به طور کامل سوخت می‌شود.

بلیط قطار خود را آنلاین کنسل کنید

در این راهنما کلیه مسائل، شرایط، قوانین و هزینه‌های کنسلی بلیط قطار را برایتان شرح دادیم. باتوجه‌به نکات ذکر شده بهتر است برای استرداد بلیط قطار به‌صورت اینترنتی دست‌به‌کار شوید، زیرا در این صورت در وقت خود صرفه‌جویی خواهید کرد. البته که مبلغ کنسلی بلیط بعد از ۷۲ ساعت به‌حساب شما برمی‌گردد.

اگر قصد دارید بلیط قطار خود را به‌صورت اینترنتی بخرید بهتر است از سرویس بلیت سفر اسنپ استفاده کنید؛ زیرا این سرویس دارای خدمات استرداد آنلاین بلیط قطار خواهد بود و شما برای کنسل کردن بلیط خود به دردسر نمی‌افتید.

سؤالات متداول

 1. بلیط‌های استردادی چه زمانی به سیستم فروش برمی‌گردند و قابل خریداری هستند؟

برای پاسخ به این پرسش باید گفت هر یک از شرکت‌های مسافری شرایط و قوانین مخصوص به خود دارند؛ بنابراین برخی از آن‌ها بلافاصله بعد از استرداد، بلیط را در سامانه فروش خود نمایش می‌دهند در حالی برخی دیگر این اقدام را با تأخیر به انجام می‌رسانند.

 1. برای استرداد بلیط باید چه‌کار کرد؟

توجه داشته باشید استرداد بلیط در تمام نمایندگی‌های فروش بلیط قطار امکان‌پذیر است و شما باید کارت ملی خریدار را در دست داشته باشید تا بتوانید برای استرداد بلیط دست‌به‌کار شوید. البته که استرداد بلیط قطار به‌صورت آنلاین نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

 1. درصد جریمه کنسلی بلیط یک روز قبل از حرکت قطار چقدر است؟

درصورتی‌که تا یک روز قبل از حرکت قطار درخواست کنسلی بلیط خود را ثبت کنید تنها ۱۰ درصد از مبلغ کل بلیط قطار از پول شما کسر می‌شود.

 1. آیا امکان استرداد بلیط بدون کسر جریمه وجود دارد؟

بله اگر یک ساعت بعد از تأیید خرید بلیط خود، برای استرداد آن اقدام کنید هیچ مبلغی از کل بهای بلیط شما کم نمی‌شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *