۸ راهکار برای رانندگی ایمن در شب

۸ راهکار برای رانندگی ایمن در شب

به طور کلی رانندگی در شب حتی با وجود خودروی مجهز چراغ‌های جلوی مدرن کار خطرناکی است. خطرهای زیادی از جانب خودروها، انسان‌ها یا حتی حیوانات احتمالی در جاده وجود دارد. در این رابطه ۸ راهکار مهم برای رانندگی ایمن در شب را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

همیشه هشیار باشید

مهم‌ترین نکته در رانندگی در شب آمادگی و هشیاری کامل شماست. خستگی حین رانندگی ساده‌تر از آنچه که تصور می‌کنید رخ می‌دهد: سنگینی پلک، کم شدن تمرکز حواس و در نهایت شما خواب‌آلود شده‌اید و توجه چندانی به مسیر ندارید. بهترین کار برای حل این مشکل شیشه‌های ماشین را پایین کشیده، رادیو را روشن کرده و با خودتان حرف بزنید تا تاثیر خود را بگذارند.

ارتفاع چراغ‌های جلو را تنظیم کنید

شما فقط به وسیله چراغ‌های جلوی ماشینتان می‌توانید مسیر را در تاریکی ببینید، اما گاها می‌بینیم آنطور که باید خوب عمل نمی‌کنند. زاویه آنها را بررسی کنید که هر دو به یک جهت قرار گرفته باشند و محدوده جلوی خودرو روی جاده را روشن کند. البته دقت کنید نور چراغ‌ها بیش از حد بالا نباشند که مزاحم دیگر راننده‌ها شود.

به طور منظم چراغ‌های جلو را بررسی کنید

به طور کلی تا مادامی که چراغ‌ها را روشن نکنید متوجه خاموش بودن احتمالی یکی از آنها نمی‌شوید. بنابراین بهتر است هر از چند گاهی از سالم بودن لامپ‌ها اطمینان حاصل کنید.

چراغ داخلی را خاموش کنید

زمانی که در تاریکی هوا چراغ داخلی خودرو روشن باشد، روی دید روبروی شما تاثیر منفی می‌گذارد. پیشنهاد می‌کنیم از لامپ‌های کم‌نور استفاده کنید تا حتی در صورت روشن بودن هم مشکلی در میزان دید شما ایجاد نکند.

تلفن همراه را کنار بگذارید

استفاده از تلفن‌همراه حین رانندگی هیچوقت مجاز نیست. این موضوع در تاریکی بسیار خطرناک‌تر است. چرا که روشنایی نمایشگر باعث می‌شود موقتا دید شما زمانی که چشمتان را از تلفن‌همراه به سمت جاده میچرخانید کم شود.

به سمت راست جاده متمرکز شوید

قطعا برای شما هم پیش آمده که نور چراغ خودروهایی که در جهت مخالف شما حرکت می‌کنند، باعث آزار چشمانتان شود. برای جلوگیری از این مشکل نگاهتان را به سمت راست جاده متمرکز کنید.

فاصله طولی را حفظ کنید

شما باید در روز به ازای هر ۱۵ کیلومتر در ساعت سرعت، باید به اندازه یک خودرو (حدوداً ۶ متر) از خودرو جلویی فاصله را حفظ کنید. این فاصله در شرایط نامساعد و با سرعت‌های بالا باید افزایش پیدا کند. در تاریکی شب این میزان حداقل به دو برابر افزایش پیدا کند تا از خطر برخورد با خودروی جلو جلوگیری شود.

شیشه جلو را تمیز کنید

شیشه جلوی خودرو حائل بین چشمان شما و جاده است. در شب به هر میزان که این شیشه کثیف باشد، دید شما هم نسبت به جاده کم می‌شود. آن را به طور کامل (از داخل و بیرون خودرو) تمیز کنید. سُرومُر

اشتراک گذاری پست