طرز تهیه تیرامیسو، به شهرت ونیز و به قدمت رُم

طرز تهیه تیرامیسو

طرز تهیه تیرامیسو هم بامزه و سرگرم‌کننده است و هم می‌تواند شما را به یک سفر جذاب و خوشمزه تا ایتالیا ببرد. دسری بین‌المللی با ترکیباتی آسان و در دسترس که نتیجه نهایی، به شدت غافلگیر‌کننده خواهد بود. برخلاف دسر‌های پردردسر، این بار تیرامیسو به قدری راحت و سریع آماده خواهد شد که مطمئنم پای ثابت یخچال شما می‌شود. فقط مراقب کالری غذا باشید!

مواد لازم برای تهیه تیرامیسو خامه‌ای و شیرین

مواد اولیه برای درست کردن تیرامیسو

تیرامیسو، مدت زمان زیادی نیست که جایگاهی با ارزش در میان دسر‌های لوکس پیدا کرده است. این دسر خوشمزه و شیرین با طرز تهیه آسان، عاشقان زیادی دارد. شاید بار اول که نام آن را شنیدید، چندان برایتان ملموس و آشنا نبود. اما مطمئنیم که بعد از در دهان گذاشتن اولین تست تیرامیسو، یک دل نه، که صد دل عاشق آن خواهید شد. مرحله دوم بعد از عاشق شدن، کنجکاوی برای تهیه این دسر جذاب و نگهداری همیشگی آن در یخچال منزل است. ما اینجا هستیم تا در درست کردن تیرامیسو، لحظه به لحظه کنار شما باشیم. جدول زیر حاوی مواد لازم تیرامیسو برای ۴ نفر است.

مواد لازم

مقدار مورد نیاز
قهوه اسپرسو

یک فنجان

بیسکوئیت انگشتی یا لیدی فینگر

۱ بسته

پودر کاکائو

نصف قاشق غذاخوری
زرده تخم مرغ

۳ عدد

پنیر خامه‌ای یا ماسکارپونه

۱۵۰ گرم
خامه

۲۰۰ گرم

شکر

۱۰۰ گرم

دستور تهیه تیرامیسو، تحفه ایتالیا

دستور تهیه تیرامیسو با اسنپ

مواد اولیه طرز تهیه تیرامیسو بر اساس بیسکویت و خامه است. یک دسر بین‌المللی که به تمام دنیا سفر کرده و به عنوان محبوب‌ترین‌ها در منوی همه کافه‌ها و رستوران‌های جهان، حضوری پررنگ و همیشگی دارد. نکته جالب اینجاست که تیرامیسو دستور تهیه‌های متفاوتی دارد. به همین دلیل در هر کشوری شما با یک تیرامیسوی منحصر به‌فرد روبرو هستید. در این مطلب نیز ما قصد داریم تا دسر ایرانی و بومی‌سازی شده تیرامیسو را با مواد اولیه متناسب با ذائقه ایرانی‌ها برای شما شرح دهیم.

  • مرحله‌ی اول: در اولین مرحله تخم مرغ‌ها را شکسته، سفیده و زرده را از یکدیگر جدا کرده و هر کدام را به ظرف‌های جداگانه‌ای منتقل می‌کنیم. بعد از آن زرده‌ها را هم‌زده تا کف کرده و حجم دار شوند و رنگ آن‌ها به رنگ کرمی متمایل شود.
  • مرحله‌ی دوم: بعد از آن شکر را اضافه می‌کنیم، هم می‌زنیم و اجازه می‌دهیم که در زرده کرم رنگ به‌خوبی حل شود. در ادامه پنیر خامه‌ای یا پنیر ماسکارپونه را نیز به مخلوط همزده زرده تخم مرغ و شکر اضافه می‌کنیم. بخوبی همزده تا تمام ترکیبات با هم مخلوط و یکدست شوند.
  • مرحله‌ی سوم: خامه را به ظرفی دیگر منتقل کنید و آن را نیز به خوبی هم بزنید، تا حجم زیادی پیدا کند. خامه همزده زمانی برای استفاده آماده است که اگر ظرف حاوی آن را برگردانید، خامه از ظرف بیرون نریزد و در جای خود ثابت باشد. بعد از آن خامه شکل گرفته را با قاشق یا لیسک به مخلوط آماده شده پنیر، شکر و زرده تخم مرغ اضافه کرده و در ادامه، هم می‌زنیم.
  • مرحله‌ی چهارم: در این قسمت سفیده‌ها را که از زرده تخم مرغ جدا کرده بودیم، در ظرفی جداگانه با همزن برقی هم می‌زنیم تا حجم‌دار شده و به رنگ سفید درآیند. بعد از آن سفیده پف کرده را با لیسک به مخلوط آماده اضافه کنید و خوب زیر و رو کرده تا با یکدیگر ترکیب شوند.

دسر شیرین و دلچسب تیرامیسو، مکمل یک فنجان چای

  • مرحله‌ی پنجم: در ادامه قهوه اسپرسو را آماده کرده و استراحت می‌دهیم تا خنک شود. اگر از قهوه داغ استفاده کنید، بیسکویت‌ها له و خمیر می‌شوند. در ادامه دستور تهیه تیرامیسو، ظرفی عمیق مانند یک کاسه را برداشته و بیسکویت‌های انگشتی یا لیدی فینگر را درون ظرف بریزید، تا کاملا به قهوه اسپرسوی شما آغشته شوند. دقت کنید که بیسکویت‌ها فقط باید به قهوه آغشته شوند و اگر زیاد در قهوه بمانند له شده و خراب می‌شوند.
  • مرحله‌ی ششم: ظرف پیرکسی آماده کنید و بیسکویت‌ها را کنار هم در ته ظرف بچینید. سپس مخلوط آماده شده را به روی بیسکویت‌ها ریخته و آن را کاملا بر سطح بیسکویت‌ها صاف کنید. در ادامه دستور تهیه تیرامیسو، کاکائو الک شده را بر روی مخلوط ریخته و مجددا یک لایه دیگر از بیسکویت‌های انگشتی یا لیدی فینگر را به مایع اسپرسو آغشته می‌کنیم و بر روی لایه قبل می‌چینیم.
  • مرحله‌ی هفتم: تکرار مرحله چیدن بیسکویت‌های انگشتی و آغشته کردن و پوشاندن سطح آن‌ها با مایه خامه، پنیر و تخم مرغ، معمولا تا ۲ الی ۳ مرحله ادامه دارد. در نهایت برای آخرین مرحله وقتی که سطح بیسکویت‌ها را با مایه پنیر و خامه و تخم مرغ پوشاندید و با پودر کاکائو تزیین کردید، با یک سلفون آشپزخانه ظرف آن را بپوشانید و به مدت حداقل ۶ ساعت در یخچال استراحت دهید.
  • مرحله‌ی هشتم: در مرحله آخر طرز تهیه تیرامیسو، بعد از حداقل ۶ ساعت تا حداکثر ۲۴ ساعت، تیرامیسو‌ها را از یخچال خارج کرده و برش بزنید. اگر تیرامیسو شما تا ۲۴ ساعت در یخچال بماند، در هنگام برش زدن قوام خوبی خواهد داشت.

بدون شک بار‌ها برای شما پیشامد کرده که هوس پختن و تهیه یک غذا یا دسر را در سر داشته‌اید، اما مواد اولیه آن در خانه موجود نبوده است. بر همین اساس با سرویس اسنپ اکسپرس در مدت زمانی کمتر از ۳۰ دقیقه به شما کمک می‌کند تا تمام مواد اولیه را در خانه خود، بدون خارج شدن از منزل دور هم جمع کنید. درست کردن تیرامیسو تجربه‌ای است که نباید آن را از دست داد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *