هنگام توقف‌های بین سفر‌های هوایی غیرمستقیم چه کنیم؟

پرواز‌های توقف دار

به‌طورکلی پرواز‌هایی که برای رفتن به مقاصد مختلف وجود دارد در دو نوع اتصالی و توقف دار تقسیم‌بندی می‌شود. نوع توقف دار یا برای پرواز‌های طولانی است که مسیر باید با یک توقف انجام شود یا به دلیل قیمت بالاتر بلیط‌های اتصالی برای رسیدن به مقصد است. درهرصورت اگر انتخاب شما این گزینه باشد، بهتر است این مطلب را از دست ندهید. توضیحات کاملی در مورد نکاتی که در طول این نوع پرواز‌ها باید بدانید را به طور کامل برایتان بازگو کرده‌ایم:

نکات مهم در خصوص پرواز‌های توقف دار

پرواز توقف دار در مسیر‌های طولانی

دانستن نکاتی که در مورد پرواز‌های توقف دار وجود دارد به شما کمک می‌کند تا از پرواز دوم جا نمانید یا بتوانید سختی‌های مسیر را بهتر درک کنید.

حداقل زمانی که در اختیار دارید را در نظر بگیرید، سپس پرواز دوم را انتخاب کنید

ایرلاینی که شما انتخاب می‌کنید، باید حداقل زمانی که قرار است در محل توقف بایستد را به مسافران خود اعلام کند. معمولا زمانی که می‌خواهید بلیط را تهیه کنید چه به‌صورت آنلاین و چه حضوری این موضوع به شما اعلام خواهد شد. البته این زمان به‌صورت تخمینی است. اما در کل بین نیم تا یک ساعت و در پرواز‌های بین‌المللی تا ۲ ساعت است.

در طول مسیر صبور باشید

ممکن است شما به دلایل مختلفی بخواهید از پرواز‌های توقف دار برای رسیدن به مقصد استفاده کنید. در این شرایط باید برای انتخاب خود صبور باشید. گاهی ممکن است مدت‌زمان پیاده‌شدن از هواپیمای قبلی و زمان پرواز بعدی هر دو در عرض نیم ساعت باشد که در این صورت باعث اضطراب شما خواهد شد. بهتر است با درنظرگرفتن این موضوع پرواز دوم را با ۲ ساعت تأخیر یا بیشتر بگیرید، تا آن را از دست ندهید. این کار به‌خصوص برای افرادی که بچه به همراه دارند، اهمیت بیشتری دارد.

یک بلیط را خریداری کنید

پرواز‌هایی که به‌صورت توقف دار هستند، نیازی به خرید بلیط جداگانه ندارند. حتی اگر شما پرواز اول را با یک ایرلاین و پرواز دوم را با ایرلاین دیگری طی کنید. درهرصورت برای هر دو تنها یک بلیط نیاز خواهید داشت.

یک ایرلاین را انتخاب کنید

بهتر است در زمان خرید بلیط‌های توقف دار، هر دو پرواز را با یک ایرلاین تجربه کنید. برای این کار باید در زمان خرید بلیط گزینه‌های مشابه را انتخاب کنید.

یکبار خرید کنید

اگر برای رسیدن به مسیر باید از پرواز توقف دار استفاده کنید، بهتر است که از تنها یک بلیط استفاده کنید. این مسیر به‌اندازه کافی به شما فرصت می‌دهد تا به پرواز دائم برسید. اگر شما دو بلیط مجزا برای دو سفر خود در پرواز توقف دار استفاده کنید، در صورت کنسل شدن یکی از آن‌ها، پرواز دیگر نیز از دست خواهد رفت.

نزدیک خروجی بنشینید

اگر سفر شما به‌صورت توقف دار بود، بهتر است مکانی را در نزدیکی خروجی هواپیما برای نشستن انتخاب کنید. بااین‌وجود می‌توانید پس از نشستن هواپیما به‌سرعت از آن پیاده شده و خود را به پرواز بعدی برسانید.

پرواز مستقیم هنوز هم بهترین گزینه پیش روی شماست

اگرچه به دلایل مختلفی می‌توانید پرواز توقف دار را انتخاب کنید، اما بهتر است قبل از هر چیز به‌راحتی خود در طول سفر تا رسیدن به مقصد نیز توجه کنید. در پرواز‌های مستقیم درست است که باید زمان طولانی را در هواپیما باشید، اما بدون اتلاف وقت و داشتن استرس در طول مسیر به مقصد خواهید رسید.

چرا مسافران ساعات طولانی را در فرودگاه هستند؟

دلایل توقف مسافران بین دو پرواز در فرودگاه

باوجودآنکه پرواز‌های اتصالی برای بسیاری از مقاصد وجود دارد، اما هنوز هم در برخی از مسیر‌ها پرواز‌های توقف دار دیده می‌شود. در این توقف مسافران تنها فرصت این را دارند که خود را از هواپیمای اول به دوم برسانند. ممکن است با ورود به برخی از فرودگاه‌ها شاهد افرادی باشید که یا به انجام کار‌های شخصی خود پرداخته‌اند یا در حال استراحت روی صندلی‌ها هستند. دلیل وجود این افراد در فرودگاه چیست؟

تأخیر پرواز دوم

معمولا زمانی که بین پرواز اول و دوم وجود دارد بین نیم ساعت تا یک ساعت است. اما گاهی این زمان بیشتر خواهد شد که آن هم به دلیل تأخیر در پرواز دوم است. کارگزاری که برای هر ایرلاین در فرودگاه وجود دارد، باید مکان استراحت، غذا، در صورت نیاز تهیه بلیط از ایرلاینی دیگر یا حتی هتلی مناسب برای استراحت را در اختیار مسافرانش قرار دهد. البته تنها زمانی این فاصله تأخیر به‌حساب می‌آید که بیشتر از نیم ساعت طول کشیده باشد.

زمان پرواز دوم

گاهی نیز ممکن است خود پرواز توقف دار، دلیل این تأخیر باشد. هنگام تهیه بلیط حداقل زمانی که در فرودگاه، توقف هواپیما صورت می‌گیرد، به شما اعلام می‌شود. معمولا مسافرانی که در فرودگاه دیده می‌شوند، ممکن است گاهی در انتظار پرواز دوم خود باشند.

از زمان خود در فرودگاه استفاده کنید

استفاده از زمان توقف در مسیر

فرض کنید زمانی که شما در پرواز توقف دار باید بگذرانید بیشتر از سه ساعت باشد، در این صورت بهتر است به بهترین شکل ممکن از زمان خود استفاده کنید. ما در اینجا لیستی از پیشنهاداتی که می‌توانید در زمان توقف در فرودگاه انجام دهید، را به شما معرفی کرده‌ایم:

 1. در پرواز‌های بین‌المللی معمولا افراد مختلفی از ملیت‌های متفاوت دیده می‌شوند. شما می‌توانید با نشستن در فرودگاه نظاره‌گر این افراد باشید. نوع لباس، گویش، رفتار و حرکات این افراد مطمئنا برای شما جذاب خواهد بود.
 2. اگر فرودگاه دارای محوطه سرسبز و باز است، بهتر است به بیرون رفته و از آب‌وهوای لذت‌بخش آن بهره‌مند شوید. در برخی از فرودگاه‌هایی که در جنوب شرقی آسیا هستند، باغ‌های زیبایی وجود دارد که نمونه آن‌ها کوالالامپور و چانگی سنگاپور است.
 3. در مواقعی که توقف شما در بین راه بیشتر از ۵ ساعت طول می‌کشد، می‌توانید یک مسافرت یک‌روزه را برای خود ترتیب دهید. البته اگر اجازه خروج از فرودگاه را داشته باشید. خود فرودگاه‌ها نیز در برخی مواقع تور‌های تفریح ویژه‌ای را برای مسافران در نظر می‌گیرند.
 4. از محوطه‌های سرگرم‌کننده مانند بازی برای کودکان، فروشگاه‌ها، اتاق‌های پخش فیلم و … در زمانی که در میان مسیر توقف دارید، استفاده کنید.
 5. اگر تمایلی به استفاده از تفریحات ندارید، می‌توانید به سالن‌های استراحت رفته و از امکانات آن بهره‌مند شوید. در این قسمت صندلی‌های راحت، حمام، نوشیدنی و … وجود دارد.
 6. به تابلوی بزرگی که مربوط به اعلانات است، توجه کنید. این تابلو شامل زمان دقیق پرواز بعدی شماست. با داشتن اطلاعات کافی در مورد آن زمان خود را تا رسیدن به گیت و ورود به هواپیما تخمین بزنید تا از پرواز جا نمانید.

این کار‌ها را در زمان توقف هواپیما انجام ندهید

کار‌های ممنوعه در زمان توقف هواپیما

در میان تمام مواردی که عنوان شد، برخی از فعالیت‌ها نیز جزء نباید‌ها در پرواز‌های توقف دار است:

 1. باید ابعاد مناسبی را برای کیفی خود در نظر بگیرید. هر ایرلاین به شما اجازه بردن ابعاد و وزن خاصی از چمدان را می‌دهد.
 2. در داخل چمدان در مسیر‌های طولانی به‌هیچ‌عنوان مایعات یا موادی که در صورت فشار ریخته می‌شوند را قرار ندهید.
 3. مواد و وسایل گران‌قیمت خود را درون چمدانی که قرار است در قسمت بار هواپیما قرار گیرد، نگذارید.
 4. سعی کنید از تابلوی فرودگاه کلیه اطلاعاتی که برای پروازتان نیاز دارید، را ببینید. در این صورت نیازی به پرسش‌های چندباره از مسئولینی که در فرودگاه هستند، نخواهید داشت.
 5. می‌توانید برای مسیر‌های طولانی از پرواز‌های فرست کلاس و بیزینس کلاس استفاده کنید تا در طول سفر راحت‌تر باشید.

سخن پایانی

پرواز‌های توقف دار به دلایلی مانند مسافت زیاد، نبودن پرواز یکسره و ارزان‌تر بودن بلیط انتخاب می‌شوند. اگر انتخاب شما این مدل از پرواز است، باید تمام نکاتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، را رعایت کنید. همچنین می‌توانید از سرویس بلیت سفر اسنپ برای خرید هر دو مدل پرواز استفاده کنید. اگر شما هم تجربه‌ای از سفر‌های توقف دار داشته‌اید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *