چرا همه هواپیما‌ها وای‌فای ندارند؟

سرعت وای‌فای هواپیما در ارتفاعات

با توسعه علم و فناوری اینترنتی یا تکنولوژی‌های آنلاین بسیاری از امور از طریق اینترنت و به‌صورت آنلاین امکان‌پذیر است. تصور کنید شما تاجری هستید که به طور دائم با مشتریان و فروشندگان خود از طریق اینترنت ارتباط می‌گیرید. هم‌زمان با یک پرواز شما جلسه آنلاین بسیار مهمی نیز در حال اجرا خواهد بود که نباید آن را از دست بدهید ولی چاره چیست؟ شما می‌توانید از وای‌فای درون هواپیما استفاده کنید البته همه هواپیما‌ها مجهز به وای‌فای نیستند.

نحوه عملکرد وای‌فای هواپیما در ارتفاعات بالا

شاید با خود فکر کنید چند ساعتی که در پرواز هستید نیازی به اینترنت نخواهید داشت ولی در عصر حاضر باتوجه‌به شغلی که دارید مجبور هستید در بیشتر مواقع آنلاین باشید. اما وای‌فای حاضر در هواپیمایی که در بالاترین ارتفاع ممکن حرکت می‌کنند چطور کار می‌کند و آنتن‌دهی آن‌ها به چه صورت است؟

اینترنت وای‌فای درون هواپیما به ۲ روش تأمین می‌شود ولی متأسفانه سرعت وای‌فای هواپیما بسیار پایین است و در مقابل، قیمت آن‌ها بسیار گران خواهد بود. در ادامه این بخش ۲ روش اتصال وای‌فای در هواپیما را برایتان شرح می‌دهیم:

 1. برخی از هواپیما‌ها از تلفن‌های روی زمین که در برج‌های پهن باند واقع شده‌اند، آنتن خود را می‌گیرند. در چنین شرایطی وای‌فای هواپیمایی که شما با آن در حال سفر هستید، به نزدیک‌ترین سیگنال اینترنتی برج پهن باند متصل می‌شود و شاید اینترنت شما سرعت کمی داشته باشد ولی هرگز قطع نمی‌شود مگر اینکه از روی رد بگذرید یا خیلی از زمین دور باشید.
 2. وای‌فای هواپیما به اینترنت ماهواره‌ای وصل می‌شود. در واقع آنتن‌دهی وای‌فای هواپیما به سیگنال‌های اینترنتی که از ماهواره به زمین ارسال می‌شود بستگی دارد. ماهواره‌ها حتی سایر سیگنال‌های لازم را ارسال می‌کنند. به‌طورکلی آنتن وای‌فای هواپیمای شما از نزدیک‌ترین سیگنال هواپیمایی دریافت می‌شود و توسط برد به تلفن همراه مسافران می‌رسد.

دلیل سرعت پایین وای‌فای در هواپیما

هواپیما‌های دارای وای‌فای

پیش‌ازاین نیز گفتیم با اینکه قیمت وای‌فای هواپیما بسیار گران است ولی سرعت آن بسیار پایین خواهد بود؛ دلیل این سرعت پایین چیست؟ اولین دلیل سرعت پایین اینترنت سختی آنتن‌دهی وای‌فای هواپیما است. اگر از تلفن زمین بنیاد سیگنال بگیرد سرعت آن نسبت به سیگنال‌های ماهواره‌ای کمتر خواهد بود.

 • در وای‌فای تلفن زمین بنیاد هر یک از مسافران تنها می‌توانند یکی از دستگاه‌های خود را به وای‌فای وصل کنند و با سرعت کم از تمام مرورگر‌های سطح وب کمک بگیرند در واقع می‌توان گفت سرعت این وای‌فای‌ها از ۳ مگابایت بر ثانیه بیشتر نیست.
 • برای پرواز‌های طولانی‌تر می‌توان از وای‌فای هواپیما متصل به فناوری ماهواره‌ای استفاده کرد زیرا سرعت این وای‌فای‌ها حدود ۱۲ مگابایت بر ثانیه محاسبه شده است.

در حال حاضر هنوز بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی با حضور اینترنت درون هواپیما موافقت نکرده و حتی استفاده از تلفن همراه را درون هواپیما درست نمی‌دانند. اما با آزمایش‌های بسیاری که انجام شده برخی از پرواز‌های بین‌المللی می‌توانند از اینترنت ماهواره‌ای استفاده کنند تا سرعت بهتری را در اختیار مسافران خود بگذارند.

درصورتی‌که از اینترنت مخابراتی زمینی استفاده کنند، با گذر از روی آب‌ها و در برخی مناطق وای‌فای مسافران به طور کامل قطع می‌شود و استفاده از فناوری ماهواره‌ای نیز تا حد زیادی پرهزینه و سخت است. ولی به‌تازگی از تکنولوژی باند کیو استفاده می‌شود که در مقابل فرکانس و آنتن‌دهی بالایی که دارد بسیار مقرون‌به‌صرفه است. سرعت این فناوری وای‌فای بین ۱۲ الی ۱۸ گیگاهرتز محاسبه شد.

دلیل گران بودن اینترنت وای‌فای در هواپیما‌ها

اینترنت در هواپیما

ازآنجایی‌که استفاده از هر ۲ روش دریافت سیگنال اینترنتی هزینه‌بر است، اینترنتی که به دست مسافران می‌رسد بسیار گران خواهد بود. در بیشتر هواپیما‌ها از فناوری ماهواره‌ای تکنولوژی باند ال استفاده می‌کنند که با اینکه سرعت بسیار پایینی دارد، بسیار گران هم است.

هر چه سرعت اینترنت بالاتر باشد بدون شک هزینه آن نیز گران‌تر است. به‌خاطر داشته باشید برخی از ایرلاین‌ها وای‌فای را به‌عنوان خدمات قابل‌ارائه خط هوایی خود در اختیار مسافران قرار می‌دهند، درحالی‌که برخی از آن‌ها هزینه جداگانه‌ای برای وای‌فای هواپیما دریافت می‌کنند.

ازآنجایی‌که اتصال وای‌فای هواپیما و سرعت دهی آن نیاز به نصب تجهیزات پیشرفته دارد و روند بسیار سنگینی را بر عهده خطوط هوایی قرار می‌دهد، در نتیجه دستیابی به این وای‌فای هواپیمایی بسیار گران و حتی غیرمنطقی خواهد بود. توصیه می‌کنیم اگر کار شما بسیار ضروری است از اینترنت وای‌فای هواپیما استفاده کنید در غیر این صورت برای وب‌گردی یا سایر مسائل بهتر است، منتظر باشید تا فرود آیید.

چگونه سرعت وای‌فای هواپیما را افزایش دهیم؟

نحوه افزایش سرعت وای‌فای هواپیما

استفاده از وای‌فای هواپیما تنها یک ایده تجمل‌گرایی نیست بلکه بسیاری از افراد کار‌های ضروری خود را باید در طول سفر انجام دهند و به طور واقعی به این وای‌فای هواپیمایی نیاز دارند. اما ازآنجایی‌که سرعت اینترنت وای‌فای هواپیما بسیار پایین است این امکان وجود دارد که شما کلافه شوید، چاره حل این مشکل چیست؟

خوشبختانه با توسعه علم و فناوری همه چیز به‌قدری پیشرفت کرده که هیچ کاری نشد ندارد، در نتیجه شما حتی می‌توانید سرعت پایین وای‌فای هواپیمای خود را افزایش دهید کافی است به موارد ذکر شده در زیر توجه کنید:

 • به‌روزرسانی خودکار تلفن همراه خود را غیرفعال کنید.
 • سیستم پشتیبان‌گیری از برنامه‌های مختلف و گالری تصاویر خود را غیرفعال کنید.
 • خدمات ابری را به حالت تعلیق درآورید.
 • افزونه‌های نصب شده روی مرورگر خود را غیرفعال کنید.
 • از دانلود کردن فایل‌های حجم بالا اجتناب کنید.
 • کش‌های انواع برنامه‌های تلفن همراه خود را پاک کنید.
 • تب‌های زیادی را در مرورگر تلفن همراه خود باز نکنید.
 • تنظیمات را به DNS خودکار تغییر دهید.
 • برای بالابردن سرعت وای‌فای هواپیما می‌توانید سایت‌هایی که پیش‌تر باز کرده‌اید را مشاهده کنید.
 • از نسخه برنامه کاربردی به‌جای نسخه وب استفاده کنید.

در پرواز خود از اینترنت وای‌فای استفاده کنید

شاید برایتان تعجب‌آور باشد که چطور می‌توان در طول پرواز تلفن همراه خود را از حالت هواپیما خارج کرد و از اینترنت هواپیما بهره‌مند شد. تعجب نکنید با توسعه علم و فناوری به‌روز، هر چیزی امکان‌پذیر است. طبق آزمایش‌های انجام شده روشن بودن تلفن همراه در طول پرواز خطرناک نیست و شما حتی می‌توانید از اینترنت وای‌فای هواپیما‌های مجهز نیز استفاده کنید.

اگر قصد سفر دارید از طریق سرویس بلیت سفر اسنپ، بلیط پرواز خود را تهیه کنید. بهتر است از ایرلاین‌هایی بلیط بخرید که به تمام سیستم‌های به‌روز مجهز باشند و بتوانند پروازی خاطره‌انگیز و لذت‌بخش برای شما فراهم کنند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *