هیچهایک یک روش مسافرتی خاص

اگر یک طبیعت‌گرد حرفه ‌ای باشید و خیلی از شهرها یا حتی کشورها و فرهنگ‌ها را مشاهده کرده‌اید، بدون‌شک حداقل یک‌بار سفر به سبک هیچهایک نیز به ذهن شما خطور کرده است. ولی آیا حاضرید به این سبک خاص و متفاوت که شاید ریسک‌های زیادی به همراه داشته باشد سفر کنید؟ قبل از اقدام برای هر عمل بهتر است اطلاعات کافی در مورد آن کسب کنید.

هیچهایک چیست؟

هیچهایک سفرهای این چنینی به سفرهایی گفته می‌شود که فرد مسافر بدون پرداخت هزینه جابه‌جا شود. این نوع سفرها هم کوتاه هستند و هم می‌توانند مدت طولانی ادامه داشته باشند که در بیشتر مواقع این نوع سبک سفر برای مسیرهای طولانی کاربرد دارد.

شاید شما از محل زندگی خود تا محل کارتان این روش را امتحان کنید ولی جزء مسافران این نوع سفرها نخواهید بود. به طور معمول زمانی که مسافر برای جابه‌جایی از استانی به استان دیگر به همراه کوله خود از روش حمل و نقل رایگان استفاده می‌کند می‌توان این سبک سفر را مشاهده کرد.

در کشورهای خارجی حتی برای حمل و نقل از کشوری به کشور دیگر از همین روش استفاده می‌کنند و بدون هزینه جابه‌جا می‌شوند. وقتی که شما کوله‌پشتی خود را برمی‌دارید و بدون رزرو هتل یا بلیط حمل و نقل به دل جاده می‌زنید و پیاده هستید، در واقع از همین سبک سفر استفاده می‌کنید.

در ادامه این سفر بدون‌شک به راننده‌ای برمی‌خورید که دوست دارد در طول مسیر تنها نباشد و به داستان‌های یک فرد غریبه گوش دهد یا داستان‌های خود را برای او تعریف کنید.

درباره هیچهایک و رایگان سواری

با شنیدن این کلمه تصویر ذهنی از فردی لب جاده به همراه یک کوله‌پشتی بزرگ، کلاه آفتاب‌گیر و یک بطری آب که انگشت شصت خود را به سمت بالا گرفته است برای شما ایجاد می‌شود. در بیشتر فیلم‌ها افرادی با این نشانه‌ها سفر می‌کردند و در واقع با رایگان سواری، خود را به مقصد می‌رساندند.

در ادامه این رایگان سواری، محل اقامت این افراد نیز به طور معمول رایگان خواهد بود. به عبارت دیگر فردی که به این سبک سفر می‌کند شب‌های خود را در اتاق هتل‌های لوکس و راحت اقامت ندارد بلکه چادر کوچکی برپا می‌کند یا حتی در مکان‌های عمومی می‌خوابد و شب خود را به صبح می‌رساند.

شاید این سبک سفر هیجان‌انگیز به نظر برسد ولی برای هر کسی مناسب نیست، زیرا با روحیه هر فردی متناسب نخواهد بود. اگر به کمپ کردن علاقه دارید و خسته نمی‌شوید شاید تا حدودی با این نوع سفر کنار بیایید؛ ولی اگر آدمی هستید که آستانه تحمل پایینی دارید، به هیچ‌وجه به این نوع سفرها فکر نکنید.

چگونه هیچهایکر شویم؟

پیدا کردن خودرو برای هیچهایک این افراد هیچ هزینه‌ای برای رفت و آمد یا حتی اقامت خود پرداخت نمی‌کنند از این‌رو شاید این مدل رفت و آمد روش خوبی برای سفر باشد، ولی سفرهای این چنینی کار هر کسی نخواهد بود. افراد هیچهایکر برای طبیعت احترام زیادی قائل هستند و هرگز با خودرو شخصی و تک‌سرنشین مسافرت نخواهند کرد.

در ضمن این افراد دوست دارند در طول مسیر تنها نباشند و از صحبت‌های یک راننده کامیون بامزه و خوش‌ذوق لذت ببرند و سرگرم شوند. به زبان ساده اینکه رایگان سفر کنید و رایگان اقامت بگیرید باعث می‌شود شما یکی از این افراد باشید ولی باید ویژگی‌های خاص یک فرد مسافر این چنینی نیز در شما وجود داشته باشد.

در ضمن باید خود را برای هر اتفاقی آماده کنید. این روش مسافرتی نیاز به اطلاعات کافی دارد و شما باید تحت هر شرایط هشیار و قوی باشید، تا از پس سختی‌های سفر خود برآیید. در ادامه به نکات و ترفندهای مهم این سبک سفر اشاره می‌کنیم.

۹ نکته مهم برای هیچهایکرها

اگر برای شروع سفر به این سبک مصمم هستید، بهتر است قبل از شروع این سفر متفاوت و خاص خود اطلاعات کاملی کسب و سپس سفر رایگان سواری خود را شروع کنید. در ادامه ۹ نکته و ترفند مهم برای هیچهایکر شدن را ذکر می‌کنیم:

 • برای یک پیاده‌روی طولانی آماده باشید، زیرا این احتمال وجود دارد که راننده‌ای شما را سوار نکند و شما مجبور شوید خودتان پیاده‌روی کنید.
 • همیشه هوشیار باشید و نقشه مسافرت خود را در دسترس قرار دهید، زیرا با اینکار از نزدیک‌ترین مکان‌ها برای استراحت و اسکان باخبر می‌شوید. در ضمن با بررسی نقشه از مکان‌های دیدنی نزدیک به خود نیز اطلاعاتی کسب می‌کنید.
 • آب و غذای کافی به همراه خود داشته باشید. در ضمن چادر مسافرتی،کیسه خواب و سایر وسایلی که مورد نیازتان است را با خود داشته باشید، زیرا این امکان وجود دارد که شما محل اقامت و اسکانی پیدا نکنید.
 • وسایل لازم و ضروری همانند چراغ قوه، عینک، کلاه آفتابی و غیره را به همراه خود داشته باشید.
 • برای پیدا کردن یک ماشین و تجربه رایگان سواری خوب باید در محل مناسبی بایستید که راننده شما را از دور ببیند و بتواند به خاطر شما توقف کند.
 • برای این سفرها نباید در مرکز شهر که وسایل حمل و نقل عمومی وجود دارند، هیچهایک کنید بلکه در مکان‌های دور از شهر و دور از دسترس به رایگان سواری روی ببرید.
 • در نظر داشته باشید پمپ بنزین‌ها به طور معمول مکان مناسبی برای پیدا کردن یک راننده و ماشین خواهد بود.
 • از مردم محلی حاضر در منطقه سفر خود پرس و جو کنید، تا هم مشکلات شما رفع شود و هم از مشکلات آینده پیشگیری کرده باشید.
 • راننده‌های مرد بیشتر شما را سوار می‌کنند؛ بنابراین منتظر یک راننده خانم نمانید و وقتتان را تلف نکنید.

بررسی امنیت هیچهایک

هیچهایک در ایران با توجه به اینکه از ظاهر شما مشخص می‌شود که شما یک مسافر و فرد غریبه هستید، شاید برخی از افراد بدذات قصد آزار شما و آسیب رساندن را داشته باشند، از این‌رو بهتر است با هر راننده‌ای همسفر نشوید و این مساله را جدی بگیرید.

بهترین حالت این سفر کردن‌ها چند نفری است، زیرا در این صورت خطرات کمتری پیش‌روی شما خواهد بود هرچند بیشتر هیچهایکرها به تنهایی سفر می‌کنند.

با توسعه تکنولوژی و اینترنت شما می‌توانید قبل از سوار شدن به خودرو مورد نظر از پلاک و اطلاعات آن عکس بگیرید و برای یکی از دوستان خود ارسال کنید. طی این نوع سفر باید هشیار باشید، زیرا خطر همیشه در کمین شما خواهد بود.

خودروهایی که چندین سرنشین مرد دارند گزینه مناسبی برای شما نخواهند بود. سعی کنید راننده‌های تنها یا حداقل زوجین را برای هم‌مسیری خود انتخاب کنید. به طور کلی باید محتاطانه به این نوع سفرها دست بزنید، زیرا خطرات زیادی وجود دارند.

آیا هیچهایک در ایران امکان‌پذیر است؟

اگر به سفرهای متفاوت و طولانی مدت با شرایط خاص علاقه دارید این سبک سفر را امتحان کنید. خبر خوب اینکه به تازگی در کشور عزیز ما نیز شرایط مناسبی برای این سبک سفر ایجاد شده و خطرات کمتری متوجه هیچهایکرها خواهد بود.

با بررسی آمارهای به دست آمده زنان بسیاری در کشور ما از این روش برای سفر استفاده کرده‌اند و تجربه‌های دلچسب و جذابی برای خود به وجود آورده‌اند که در سفرهای معمولی چنین لذت‌هایی وجود ندارد. در نهایت اگر به این سبک سفر علاقه‌مند هستید نگران نباشید، در ایران نیز از رایگان سواری استقبال می‌شود و شما می‌توانید بین استان‌ها به این روش سفر کنید.

وسایل مورد نیاز برای هیچهایک

با توجه به اینکه طی این سبک سفر شما باید در معرض دید راننده‌ها باشید، بهتر است از لباس‌های رنگ روشن استفاده کنید تا راننده‌ها در هر نور و زمانی شما را ببینند. علاوه بر نوع پوشش شما وسایل دیگری نیز برای سفرهای این چنینی لازم است که در ادامه این وسایل را نام می‌بریم:

 • نقشه راه
 • چتر
 • پانچو
 • ماژیک، کاغذ، مقوا( برای نوشتن مقصد نهایی خود بر روی مقوا و نشان دادن آن به راننده‌ها)
 • کلاه آفتابگیر
 • کرم ضد آفتاب
 • پاور بانک
 • چاقوی جیبی
 • خوراکی‌های سیرکننده، مقوی، و سبک
 • کمی پول نقد

اپلیکیشن و وبسایت مورد استفاده برای هیچهایک

هیچهایک بین کشورها در حال حاضر که تا حدودی با نکات مهم، ضروری و امنیتی این نوع سفر پرمخاطره آشنا شدید و اگر قصد دارید سفر هیچهایک خود را آغاز کنید، در ابتدا باید وسایل آن را خریداری کنید. برای خرید تمام وسایل مناسب برای این سفر لازم نیست به چندین فروشگاه سر بزنید و با مراجعه حضوری خرید خود را تکمیل کنید.

خوشبختانه با توسعه اینترنت شما خیلی راحت می‌توانید تمام وسایل مورد نیاز خود را به صورت اینترنتی و آنلاین از طریق سرویس فروشگاه اسنپ خریداری کنید.

این سایت و اپلیکیشن تمام کالاهای ضرورری برای سفر شما را تامین می‌کند و بعد از ثبت سفارش نهایی شما، در کوتاه‌ترین زمان ممکن آنها را درب منزل یا به آدرس مورد نظر شما می‌فرستد. با این خرید اینترنتی شما بدون زحمت و تنها از یک فروشگاه کلیه وسایل لازم برای سفر خود را می‌توانید به صورت غیر حضوری و با چند کلیک ساده خریداری کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *