چه عواملی روی قیمت بلیط هواپیما اثرگذار هستند؟

ایرلاین هواپیمای ایرانی

اگر تجربه سفر با هواپیما را داشته باشید، حتما می‌دانید که قیمت بلیط آن در روز‌های مختلف سال، متفاوت است. قیمت بلیط هواپیما در برخی موارد به صورت هفتگی یا حتی روزانه هم تغییر می‌کند و تقریبا می‌توان گفت هیچ نرخ ثابتی ندارد. اما چه عواملی روی قیمت اثرگذار هستند و چرا هیچ‌وقت نمی‌توان رقم ثابتی را برای بلیط، تعیین کرد؟

عوامل مؤثر در افزایش یا کاهش قیمت بلیط هواپیما

اگرچه شرکت‌های هواپیمایی، قیمت‌گذاری بلیط هواپیما را در چهارچوب مشخص و بر اساس شیوه‌نامه‌های دریافتی انجام می‌دهند، اما در سراسر دنیا، مواردی هست که قیمت نهایی بلیط در روز‌ها و ساعت‌های مختلف را تغییر می‌دهند؛ در ادامه، نگاهی به برخی از اثرگذارترین فاکتور‌ها خواهیم داشت. علاوه براین، به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید بلیط را با پرداخت هزینه پایین‌تر خریداری کنید.

نوع ایرلاین و کلاس پروازی

نخستین مسأله‌ای که باعث تفاوت در قیمت بلیط هواپیما برای یک مبدا و مقصد مشخص می‌شود، نوع ایرلاین و کلاس پروازی آن است. ایرلاین‌ها هواپیما‌های مختلف با امکانات متفاوتی دارند که در قالب کلاس پروازی دسته‌بندی می‌شوند:

کلاس اکونومی

در این کلاس پروازی، تعداد صندلی‌های کابین در حالت حداکثری بوده و فاصله بسیار کمی هم با یکدیگر دارند؛ مسافران حتی نمی‌توانند آن را تنظیم کنند. سطح امکانات و خدمات در این کلاس هم کمتر از موارد دیگر است و در مسیر‌های طولانی، صرفا با غذای سرد از شما پذیرایی خواهد شد.

قیمت بلیط‌های کلاس اکونومی یا اقتصادی، معمولا پایین است و همین مسأله، تقاضا برای خرید آن‌ها را افزایش می‌دهد.

کلاس بیزنس

پرواز کلاس بیزنس کلاس پروازی بیزنس یا تجاری، به‌مراتب راحت‌تر از کلاس اکونومی بوده و علاوه بر کم بودن تعداد صندلی‌ها، بسیار راحت‌تر نیز هست. در اینجا، نوع پذیرایی و امکاناتی که مسافران دریافت می‌کنند نیز بسیار مناسب است و طبیعتا باید پول بیشتری را هم پرداخت کنند. معمولا کابین مخصوص بیزنس، در جلوی هواپیما و پشت کابین فرست کلاس قرار می‌گیرد.

فرست کلاس

بهترین و راحت‌ترین کلاس پروازی، فرست کلاس یا درجه یک است. قیمت بلیط هواپیما‌های فرست کلاس، تا حد قابل توجهی بیشتر بوده و به همان نسبت، امکانات بیشتری از جمله تلویزیون، صندلی‌های بسیار راحت، اینترنت، تخت خواب و حتی حمام نیز در اختیار مسافران قرار خواهد گرفت.

کلاس‌های پروازی فرست کلاس، بیشتر مناسب مسیر‌های پروازی طولانی‌تر بوده و معمولا در هواپیما‌های ایرلاین‌های خارجی می‌توان آن‌ها را پیدا کرد. در این سفر‌ها همچنین معمولا منویی از غذا‌های مختلف پیش روی مسافران قرار گرفته و پذیرایی مفصل‌تری هم از آن‌ها می‌شود.

روز و ساعت پرواز هواپیما

معمولا بلیط هواپیما را می‌توان از سه ماه تا دو هفته قبل از پرواز، با کمترین قیمت خریداری کرد. اگر در این زمان موفق به خرید نشدید، بهتر است بدانید قیمت بلیط عموما در روز‌های میانی هفته مثل دوشنبه یا سه‌شنبه و همچنین در ساعات ابتدایی و پایانی روز، پایین‌تر خواهد بود.

تأثیر مناسبت‌ها و تعطیلات روی قیمت بلیط

زمان سفر هم یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل اثرگذار روی قیمت بلیط است. همیشه در زمان تعطیلات رسمی یا مناسبت‌های مختلف مثل مسابقات ورزشی، ایام عزاداری یا رویداد‌های مذهبی، قیمت بلیط شهر‌های توریستی به واسطه تقاضای زیاد مسافران، افزایش پیدا می‌کند؛ این افزایش قیمت معمولا تا پایان تعطیلات یا رویداد مورد نظر ادامه دارد و در روز‌های پایانی کمتر می‌شود.

بعد از اتمام تعطیلات نیز همیشه قیمت بلیط برگشت به شهر‌های مختلف، تا حد قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد! تعطیلات مدارس و دانشگاه‌ها هم نقش زیادی در بالا رفتن قیمت دارند.

فاصله‌ی بین مبدأ و مقصد

هواپیما هر اندازه فاصله میان مبدا و مقصد پرواز بیشتر باشد، قیمت بلیط هواپیما نیز افزایش پیدا خواهد کرد؛ این یعنی اگر در بازه زمانی مشخصی بخواهید با هواپیما از تهران به بندرعباس سفر کنید، لازم است پول بیشتری را برای خرید بلیط در مقایسه با مسیر تا اصفهان پرداخت کنید.

در پرواز‌های خارجی، این مسأله اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند و در مسافرت‌های طولانی که لازم است چندین مسیر هوایی مختلف طی شده و هواپیما در چندین ایستگاه برای سوخت‌گیری توقف کند، قیمت بلیط تا حد قابل توجهی بیشتر خواهد شد.

سیستمی یا چارتری بودن بلیط هواپیما

بلیط‌های هواپیما به دو صورت سیستمی و چارتری به فروش می‌رسند و همین مسأله تا حد زیادی می‌تواند روی قیمت اثرگذار باشد.

البته، نوع بلیط به هیچ‌وجه روی هواپیما، خدمات و سطح امکانات تفاوتی ندارد. در واقع، شما با خرید بلیط سیستمی، همان خدماتی را دریافت می‌کنید که صاحب بلیط چارتری از آن‌ها برخودار می‌شود و حتی ممکن است در یک پرواز، کنار افرادی قرار بگیرید که نوع بلیط آن‌ها با شما متفاوت است. با این حال، تفاوت‌های اساسی میان این بلیط‌ها وجود دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد.

بلیط سیستمی

بلیط‌های سیستمی، نرخ یکسانی داشته و بر اساس مصوبه شرکت‌های هواپیمایی قیمت‌گذاری می‌شوند. قیمت این بلیط‌ها معمولا به صورت سالانه تعیین شده و مسافران می‌توانند از ماه‌ها قبل برای خرید اقدام کنند. هزینه چنین بلیط‌هایی برای افرادی با سنین مختلف نیز متفاوت است و بزرگسالان باید مبلغی متفاوت از کودکان را پرداخت کنند.

این نوع بلیط‌ها قابلیت استرداد دارند؛ به این معنی که وقتی شما پول را پرداخت می‌کنید، بسته به زمان لغو و قوانین شرکت مربوطه، بخشی از پول پرداختی کسر شده و مابقی به شما برگردانده می‌شود.

در صورتی که ظرفیت هواپیما تکمیل نشده یا حتی نیمی از صندلی‌ها خالی باشد، شرکت‌های هواپیمایی مجوز کاهش یا افزایش قیمت بلیط سیستمی را نخواهند داشت.

بلیط چارتری

بلیط هواپیما قیمت بلیط‌های چارتری در مقایسه با بلیط‌های سیستمی می‌تواند بیشتر یا حتی کمتر باشد! این بدان خاطر است که آژانس‌های هواپیمایی یا شرکت‌های چارترکننده با اجاره همه یا بخشی از صندلی‌های یک پرواز (عموما پرواز‌های پرتقاضا)، بلیط آن‌ها را با قیمت متفاوتی به فروش می‌رسانند. قیمت این بلیط‌ها در فصول مختلف سال و بسته به زمان سفر و میزان تقاضا، می‌تواند توسط شرکت مورد نظر تغییر کند.

معمولا از آن جهت می‌گویند بلیط‌های چارتری ارزان‌تر هستند که در صورت نزدیک شدن به زمان پرواز و پر نشدن صندلی‌ها، شرکت‌ها قیمت بلیط را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهند تا ضرر نکنند و پرواز، خالی به سمت مقصد نرود. اگر خوش‌شانس و البته هوشیار باشید، احتمالا می‌توانید این بلیط‌ها را تا ۳۰۰ هزار تومان کمتر یا حتی به صورت نیم‌بها‌ هم خریداری کنید!

بلیط چارتر، قوانین مخصوص به خود را هم دارد؛ مثلا هزینه بلیط برای تمام مسافران در رده‌های سنی مختلف، یکسان است و در صورت خرید بلیط، امکان استراداد آن‌ها نیز وجود ندارد.

اپلیکیشن اسنپ، بهترین همراه برای سفر

طبیعتا برای پیدا کردن بلیط‌های ارزان‌تر و همچنین برنامه‌ریزی سفر، نیاز به برنامه‌ای دارید که بتواند در تمام لحظات مسافرت، در کنار شما باشد. اگر می‌خواهید بلیط پرواز را با کمترین قیمت خریداری کنید، سرویس بلیت سفر اسنپ در خدمت شماست؛ با استفاده از این سرویس می‌توانید قیمت بلیط هواپیما در روز‌ها و ساعات مختلف روز را بررسی کرده و چند هفته قبل، آن را خریداری کنید. مسافران همچنین می‌توانند با تعیین تاریخ برگشت، بلیط برگشت را نیز از قبل خریداری کنند تا در حین سفر به مشکل نخورند.

از آنجایی که برای سفر با هواپیما توصیه می‌شود که حداقل ۲ ساعت زودتر در فرودگاه حاضر شوید، با سرویس تاکسی اینترنتی اسنپ می‌توانید از هر جایی به صورت اینترنتی تاکسی کرایه کرده و در سریع‌ترین زمان ممکن، به فرودگاه برسید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *