ارگ راین کرمان

ارگ راین کرمان

در میان آثار به‌جامانده از دوران ساسانیان، ارگ راین کرمان را نیز می‌بینیم. یکی از مراکز دیدنی که در این شهر واقع شده و امروزه آن را دومین بنای خشتی بزرگ در جهان می‌شناسند. همین موضوع باعث شده تا سالانه گردشگران زیادی از نقاط مختلف جهان برای بازدید از این مکان تاریخی به شهر راین بیایند. در این مطلب می‌خواهیم ارگ راین کرمان را از زوایای مختلف بررسی کنیم.

معرفی ارگ راین

 

شهر راین در کرمان واقع شده است. یکی از مناطق کویری ایران که همه‌ساله تعداد زیادی از گردشگران را به سمت خود جذب می‌کند. راین دارای بنا‌های تاریخی و دیدنی زیادی است. در گذشته این شهر به‌عنوان یکی از مراکز مهم برای دادوستد کالا بود. هنگام ورود به راین، تعداد زیادی از بنا‌های تاریخی را می‌بینیم که ارگ راین کرمان نیز یکی از آنهاست. قلعه‌ای که به دلیل نما و طراحی‌اش حس و حالی مشابه با ارگ بم را به ما منتقل خواهد کرد.

این مکان، به‌عنوان دومین بنای خشتی بزرگ در جهان به ثبت رسیده که کاملا نشان‌دهنده مساحت زیاد آن است. ارگ راین دارای ۲۲ هزار مترمربع مساحت و ۴۴ هزار مترمربع حریم بنا است که به‌تنهایی در آن زمان به‌عنوان یک شهر در نظر گرفته می‌شد. یکی از دلایل احداث این بنا در زمان ساسانیان نگهبانی از مردم شهر راین بود. اما بسیاری از اعیان‌نشینان نیز در این ارگ سکونت داشتند. درهرصورت ارگ راین مکانی است که توانسته بار‌ها در برابر نفوذ دشمنان و لشگر‌های مختلف مقابله کند و در میان جنگ‌های مختلف نفوذناپذیر باشد.

این بنا شباهت زیادی به ارگ بم که آن هم در کرمان واقع شده، دارد. مصالح به‌کاررفته در آن، معماری بی‌نظیر و حتی ظاهرش برگرفته از این بناست، اما مساحت آن بسیار کوچک‌تر است.

اگر این روزها به ارگ راین سر بزنید خواهید دید که بخش‌های مختلفی از آن به طور کامل بازسازی و احیا شده‌اند. در این مکان، دیدنی‌های زیادی مانند بازار، آتشکده و … وجود دارد که برای گردشگران، بسیار جذاب است. بر اساس آنچه که در تاریخ عنوان شده تا ۱۵۰ سال گذشته افراد زیادی در این مکان زندگی می‌کردند، اما کم‌کم به دلیل فرسودگی بیش از حد خانه‌هایشان به شهر راین و کرمان نقل‌مکان کردند.

تاریخچه ارگ راین

ساخت این بنا به دوران ساسانی برمی‌گردد. در آن زمان به دلیل مکان مناسبی که این بنا از نظر تجاری داشت، یک موقعیت بسیار عالی به‌حساب می‌آمد. به همین دلیل افراد زیادی قصد حمله به آن را داشتند.

در دورانی که نادرشاه حاکم ایران بود، میرزا حسین‌خان راینی و پس از آن محمدعلی‌خان در دوره زندیه، حکومت ارگ راین را به عهده داشتند. محل سکونت این افراد و اقوام و نزدیکانشان نیز دقیقا در همین مکان بود. بسیاری از تجار، کشاورزان و مشاغل دیگر نیز در آن زمان در ارگ راین زندگی می‌کردند.

کاربرد دیگر ارگ راین برای دادوستد بود. کاروان‌های مخصوص کسب‌وکار، از ارگ راین به‌عنوان مکانی برای عبور و مرور و استراحت خود استفاده می‌کردند. به همین دلیل از آن به‌عنوان یکی از مکان‌های مهم برای دادوستد کالا‌های مختلف به‌خصوص پارچه استفاده می‌شد.

علاوه بر این درگذشته این مکان را یکی از مهم‌ترین مراکز برای ساخت شمشیر، چاقو و تفنگ می‌دانستند.

معماری ارگ راین

معماری ارگ راین

معماری ارگ راین بسیار هوشمندانه و درعین‌حال به زیباترین شکل ممکن انجام شده است. یک بنای تاریخی با طرحی مربعی که در داخل آن چندین برج زیبا دیده می‌شود. زمانی که وارد این ارگ می‌شوید، شاهد راهرو‌‌هایی هستید که در انتهای آن‌ها ساختمان‌هایی قرار گرفته است. ۴ راهرو و ۴ ساختمان که هرکدام با سبک متفاوتی ساخته شده و دارای ویژگی‌هایی مخصوص به خود هستند.

در اطراف قلعه راین یک حصار با ارتفاع ۱۰ متر و پهنای ۵ متر ایجاد شده است. این مکان دارای یک درب در قسمت شرقی است که هم ورود و هم خروج از طریق آن انجام می‌شد.

اگر به قسمت بالای درب ورودی نگاهی بیندازید، یک جایگاه را خواهید دید. این مکان مخصوص نگهبان ارگ بوده است. یک سوراخ مربعی نیز برای او در نظر گرفته شده بود تا بتواند به‌خوبی به اطراف بنا مسلط باشد.

افرادی که به کار ساخت ابزار مختلف با فلز مشغول بودند، در بخش ورودی این ارگ فعال بودند.

یک خندق ۱۵۴ متری نیز در مناطقی از جمله جنوب، جنوب شرقی و شرق ارگ راین نیز ایجاد شده بود که دو کاربرد داشت: یکی دفاع از قلعه و دیگری عبور آب و سیلاب …

از بیرون ارگ راین شاهد ۱۲ حصار خواهید بود که با متراژ‌های مختلف ایجاد شده‌اند. این حصار‌ها در زمان جنگ مورداستفاده قرار می‌گرفت. کنگره‌هایی که در این قسمت دیده می‌شود، مخصوص تیراندازان بوده است.

در ارگ راین ۱۶ برج قرار دارد که در گوشه‌ها و میانه حصار درونی و بیرونی واقع شده‌اند. ۱۵ برج در فضای داخل و بیرون ارگ بوده و یک برج نیز که به‌عنوان برج اصلی ارگ به‌حساب می‌آمد، مخصوص اطلاع‌رسانی بود. تمام برج‌ها دوطبقه بوده و دارای پله‌هایی هستند که در دو سمت آن‌ها واقع شده است. همچنین در بدنه آن‌ها نیز روزنه‌هایی دیده می‌شود که در زمان جنگ برای تیراندازی استفاده می‌شد. برج‌های ارگ راین به‌وسیله خشت و چینه درست شده‌اند.

معماری درونی ارگ راین کرمان نیز فوق‌العاده است. بخش داخل آن به سه قسمت تقسیم شده است. تعداد زیادی خانه در این مکان ساخته شده که البته بیشتر مخصوص اعیان‌نشینان، حاکمان و اقوام آن‌ها بوده است. اما درهرصورت محله‌های عامه نشین نیز در این بنای تاریخی وجود داشته که هنوز هم بقایای آن دیده می‌شود. تمام قسمت‌های ارگ راین به‌وسیله پله‌های مدور خشت و گل از هم جدا شده‌اند.

کوچه‌های خشتی و مکان‌هایی مانند مکتب‌خانه، زورخانه و… در این مکان دیده می‌‎شود. تمام این بنا‌ها به‌صورت ۲ یا ۳ طبقه ساخته شده‌اند. مشهورترین بنا در این محل، ارگ کوشک زیبای هشت ضلعی و حاکم‌نشین است.

 

تصاویر دیدنی از ارگ راین

تصاویر دیدنی ارگ راین

ورودی ارگ راین

ورودی ارگ راین

شب‌های ارگ راین

شب‌های ارگ راین

 

نمایی از داخل خانه‌های ارگ راین

نمایی از داخل خانه‌های ارگ راین

نگهبانی ارگ راین

نگهبانی ارگ راین

دیدنی‌های اطراف ارگ راین

دیدنی‌های اطراف ارگ راین

اگرچه گشت‌وگذار در ارگ راین و دیدن مکان‌های دیدنی آن به‌اندازه کافی برایتان لذت‌بخش خواهد بود، اما بهتر است سری نیز به مکان‌های اطراف آن بزنید:

آبشار راین که آن را با نام زر رود نیز می‌شناسند، یکی از مکان‌های دیدنی در اطراف ارگ راین است که پیشنهاد می‌کنیم به آن سر بزنید. این آبشار در دامنه کوه هراز واقع شده است.

دومین مکان دیدنی، روستای زیبا و ییلاقی گیشیگان است که این روستا در ۳۰ کیلومتری شهر راین قرار گرفته و دارای آب‌وهوا و چشم‌انداز بسیار زیبایی است.

مسجد جامع راین نیز یکی دیگر از مراکز گردشگری در میدان اصلی شهر راین است که قدمت دیرینه‌ای دارد.

مساجد معروف دیگری نیز در اطراف این بنا وجود دارند که مربوط به گذشته‌های دور هستند. اگر به مکان‌های تاریخی علاقه دارید، می‌توانید از تمام این بنا‌ها دیدن کنید.

ارگ راین کرمان دقیقا در کجا واقع شده است؟

اگر بخواهیم مکان دقیقی از ارگ راین را عنوان کنیم، آن را در ۱۰۵ کیلومتری جنوب غربی کرمان و در دامنه کوه هزار می‌بینیم. این محل در خیابان امام و پس از آن خیابان بیمارستان واقع شده است.

ساعت بازدید ارگ راین کرمان و قیمت ورودی آن

این مکان تاریخی در همه روز‌ها به جز روز‌های وفات و شهادت رسمی اجازه بازدید را به گردشگران می‌دهد. می‌توانید در بین ساعات ۹ صبح تا ۷ عصر زمانی مناسب را برای رفتن به ارگ راین اختصاص دهید. البته بهترین فصل برای بازدید، پاییز و بهار است. چرا که هوای بسیار مطبوعی را احساس خواهید کرد.

برای بازدید از ارگ راین باید مبلغی را پرداخت کنید. این عدد برای افراد داخلی و خارجی متفاوت است. هرساله این مبلغ ممکن است کم یا زیاد شود. درهرصورت بهتر است قبل از ورود به آنجا از مبلغ نهایی ورودی مطمئن شوید. می‌توانید با تماس گرفتن با مدیریت این مکان تاریخی، قیمت را بپرسید.

نتیجه‌گیری

مکان‌های تاریخی مهم در ایران

در نهایت باید این را اضافه کنیم که مکان‌های تاریخی که در ایران وجود دارد، به‌قدری هنرمندانه و زیبا طراحی و ساخته شده‌اند که افراد زیادی از سرتاسر جهان برای بازدید از آن‌ها به کشور ما می‌آیند. حال‌آنکه بسیاری از ما هنوز حتی از وجود این مکان‌های دیدنی مطلع نیستیم. داشتن اطلاعات هرچند کوتاه در مورد این آثار تاریخی مطمئنا میل شما را نیز به بازدید از آن‌ها بیشتر خواهد کرد. ارگ راین یکی از این مراکز است. برای سفر به شهر کرمان و بازدید از مکان‌های تاریخی آن از سرویس بلیت سفر اسنپ استفاده کنید. شما هم می‌توانید تجربه خود را از مکان‌های دیدنی در شهر کرمان و ارگ راین کرمان با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.