سفر چه فوایدی دارد و تأثیرات آن بر سلامت روان چگونه است؟

فواید رفتن به سفر

فرقی نمی‌کند سفر به دور دنیا و چند کشور اروپایی باشد یا حتی کشور خودتان، سفر رفتن فواید بسیار زیادی دارد که از نظر علمی نیز ثابت شده‌اند. به عبارتی تمام سفر‌ها علاوه بر اینکه سرگرم‌کننده، لذت‌بخش و هیجان‌انگیز هستند، دامنه تجربه انسان را نیز بیشتر می‌کنند. در این زمینه، تحقیقات زیادی انجام شده که نشان می‌دهند سلامت جسمی و بهبود وضعیت روحی، روانی و عاطفی انسان، از جمله فواید رفتن به سفر‌های کوتاه و بلند است. بدین منظور اجازه دهید تا برخی از مهم‌ترین تأثیرات سفر بر سلامت روان و جسم را که محققان به طور علمی بررسی و تأیید کرده‌اند، با هم مرور کنیم.

تأثیرات سفر بر سلامت روان و جسم

یک سفر کوتاه در آخر هفته یا سفری طولانی‌مدت در روز‌های تعطیلات به مناطق بسیار دور، مجموعه مزیت‌ها و فواید ریزودرشت زیادی را به ارمغان می‌آورد که در بخش زیر، به مهم‌ترین این موارد خواهیم پرداخت.

سفر کردن، وضعیت سلامتی شما را بهبود می‌بخشد

آرامش از تأثیرات سفر بر سلامت روان

یکی از مهم‌ترین و بدیهی‌ترین فواید سفر رفتن، ارتقای سطح سلامتی جسم و روح و به طور خاص کاهش استرس و فشار‌های ناشی از روزمرگی است. طبق مطالعه‌ای که روی افراد سفر رفته انجام‌گرفته است مشخص شد که پس از تعطیلات، ناراحتی‌های جسمی افراد کاهش‌یافته و کیفیت خواب و اخلاق و رفتار آن‌ها نسبت به قبل از تعطیلات بسیار بهبودیافته بود. برای کسانی هم که باور دارند رفتن به سفر نسبت به ماندن در خانه استرس بیشتری دارد، می‌توان گفت که شاید در موارد بخصوص این‌طور باشد اما در حالت معمول، اگر خرید بلیت و رزرو هتل برای شما استرس‌زاست، اجازه دهید یک متخصص، این کار را برای شما انجام دهد.

برای مثال از یک آژانس مسافرتی استفاده کرده یا به‌جای تنها سفر کردن، یک سفر گروهی و برنامه‌ریزی شده از قبل را مدنظر قرار دهید. بدین ترتیب سفر کردن به شما این امکان را می‌دهد تا مدتی به‌دوراز هیاهو و تلاش شبانه‌روزی و کار، به استراحت پرداخته و از فشار و استرس دور شوید. در واقع شاید یکی از شناخته‌شده‌ترین تأثیرات سفر بر سلامت روان، آرامش باشد که در تمام عمر به دنبال آن هستیم.

سفر کردن مهارت‌های اجتماعی را ارتقا می‌دهد

افزایش مهارت‌های اجتماعی

شما می‌توانید تنها با چند سفر کوتاه، تجربه‌های خوشایند مختلفی را کسب کرده و به دنبال آن مهارت‌های اجتماعی زیادی به دست آورید. به عبارت بهتر، سفر رفتن شما را مجبور می‌کند تا اجتماعی باشید. زیرا مردم عادت دارند از یکدیگر سؤال بپرسند، اینکه اهل کجا هستید، چگونه به فلان شهر یا کشور سفر کرده‌اید، از کدام مناطق دیدن کرده و چه چیز آنجا را بیشتر دوست داشتید.

علاوه‌برآن وقتی به یک مکان جدید سفر می‌کنید، دور از تصور نیست که به رویداد‌ها و جشن‌های مخصوص و محلی آنجا دعوت شوید. شرکت کردن در این مجموعه دورهمی‌ها و مهمانی‌ها به شما این فرصت طلایی را می‌دهد تا با افرادی ملاقات کنید که اگر به این سفر نمی‌رفتید، هرگز شانس دیدار و معاشرت با آن‌ها را پیدا نمی‌کردید؛ بنابراین بزرگ فکر کنید، زیرا دنیا چیزی بیشتر از خانه یا شهرتان برای بذل و بخشش به شما دارد.

سفر کردن مهارت‌های ارتباطی را بهبود می‌بخشد

تقویت مهارت‌های ارتباطی از فواید رفتن به سفر

این موقعیت را تصور کنید که به جایی دور سفر کرده‌اید و کسی زبان انگلیسی ندانسته و افراد آن منطقه فقط به زبان بومی و محلی خود صحبت می‌کنند. بدین ترتیب وقتی دو نفر به زبانی مشترک صحبت نکنند، با استفاده از قوه تخیل و زبان اشاره ابتدایی، خود را درگیر کرده و حتی از تصاویر برای ارتباط برقرار کردن با یکدیگر استفاده می‌کنند.

البته می‌دانیم امروزه با ارتقای سطح امکانات، هیچ‌چیز نشدنی به نظر نمی‌رسد. برای مثال همه ما مترجم گوگل داریم که عالی عمل می‌کند، ولی همیشه که وای‌فای در اختیار نخواهیم داشت! بدین ترتیب اگر به‌اندازه کافی بیرون رفته و سفرکرده باشید، کم‌کم متوجه خواهید شد که چگونه بدون زبان مشترک و با ایماواشاره به‌گونه‌ای مؤثر با دیگران ارتباط برقرار کنید. در نتیجه از صحبت نکردن به زبان محلی نترسیده و سعی کنید تا جایی که امکان دارد با مردم ارتباط برقرار کنید.

سفر باعث می‌شود قدر آنچه را دارید بیشتر بدانید

روحیه شکرگزاری در سفر

از فواید رفتن به سفر، تقویت روحیه شکرگزاری است. در واقع سفر کردن به ما کمک می‌کند تا سبک زندگی خود را بهتر درک کرده و متواضع باشیم. حقیقت این است تا زمانی که زندگی در سایر نقاط جهان و کشور‌های مختلف را نبینید، هرگز به این حقیقت پی نخواهید برد که چقدر تا الان خوش‌شانس بوده‌اید.

شاید اکنون برایتان کمی خنده‌دار باشد اما چیز‌های ساده‌ای مانند جاری شدن آب باران و حتی رعدوبرق ناگهانی، در حین سفر کردن و پس از آن، معنای جدیدی برای شما پیدا خواهند کرد. از طرفی ممکن است با خود بگویید که جهت قدردانی برای داشته‌هایتان نیازی به سفر ندارید. قبول می‌کنیم که این حرف می‌تواند درست باشد، اما بااین‌حال به شما قول می‌دهیم که سفر کردن باعث می‌شود بیش‌ازپیش برای داشته‌هایتان قدردان باشید.

افق دید و طرز فکر شما را گسترش می‌دهد

تغییر طرز فکر افراد در سفر

ارتباط با افراد متفاوت از فرهنگ‌های مختلف به شما این امکان را می‌دهد تا با مسائل و مشکلات افراد دیگر و شیوه زندگی‌کردن و طرز فکر روزمره آن‌ها آشنا شده و دنیا را چندی از دید آن‌ها بنگرید؛ بنابراین بیایید به‌جای تجربه زندگی از قاب تلویزیون و فیلم یا روایت اشخاص دیگر، خودتان همه چیز را لمس کرده و تجربه کنید.

زیرا گشتن‌های مداوم باعث برانگیختن حس کنجکاوی جدیدی در شما می‌شود که حتی پیش‌تر، از وجود آن آگاهی نداشتید. این‌چنین، افق دید شما گسترش‌یافته و دنیا را از نگاه سایر مردم جهان خواهید دید و چه‌بسا وقتی به شهر خود بازگشتید مسائل را بهتر تشخیص داده و حتی درباره خیلی از آن‌ها تجدیدنظر می‌کنید.

سلیقه و ذائقه شما را وسعت می‌بخشد

سفر کردن سلیقه و ذائقه را وسعت می‌بخشد

یکی از جذاب‌ترین فواید رفتن به سفر، امتحان کردن غذا‌های مختلف با عطر و طعم‌های گوناگون است. البته این مورد فقط مختص کشور‌های خارجی نبوده و خوب می‌دانید که هر شهر ایران نیز غذا‌های محلی و سنتی به‌غایت متنوع و خوشمزه خود را دارد. از طرفی وقتی به یک منطقه سفر می‌کنید، مردم محلی در تلاش هستند تا غذا‌ها و سنت‌های خود را به نمایش بگذارند. بدین ترتیب این شما هستید که بیشترین لذت را از چشیدن غذا‌های مختلف خواهید برد.

هرچند که خوردن در سرتاسر دنیا درک کاملا متفاوتی از انواع غذا‌ها به شما می‌دهد. به عبارتی هیچ دو فرهنگی یکسان نبوده و هیچ دو آشپزی نیز شبیه به هم نیستند. این تفاوت‌ها، بسیاری چیز‌ها را شامل شده و باعث می‌شوند انتخاب‌های عجیب‌وغریب زیادی در انتظار شما باشد.

با شرایط مختلف سازگار می‌شوید

سازگاری با شرایط مختلف

طبیعی بوده که گاهی همه چیز به‌خوبی پیش نرفته و اشتباهی رخ دهد. مهم این است وقتی همه چیز بد پیش می‌رود، وحشت نکرده و به حفظ آرامش خود بپردازید. برای مثال فرض کنید در هند و فصل بارانی آن هستید و فاضلاب به خیابان اصلی برگشت‌خورده است. شما می‌توانید انتخاب کنید که در آب قدم زده یا اینکه در هتل بمانید. بله، بهتر است بیرون بروید و با هر چیزی که به دستتان می‌رسد برخورد کرده و دست‌وپنجه نرم کنید.

یا مثلا فرض کنید آب قطع شده و تا دو روز قرار است وصل نشود. داخل هتل می‌مانید؟ خیر، شما چند بطری آب خریداری کرده و نیاز‌هایتان را رفع می‌کنید و طبق معمول به کار‌هایتان ادامه دهید. در واقع منظور ما این است که شما می‌توانید تقریبا با هر موقعیتی سازگار شوید. بدین ترتیب که باید از توانایی‌های خود برای غلبه بر موانع کمک گرفته و خوشحالی و قدرت پس از آن را تجربه کنید.

اعتمادبه‌نفس شما را افزایش می‌دهد

افزایش اعتماد به نفس در سفر

از دیگر تأثیرات سفر بر سلامت روان، افزایش اعتمادبه‌نفس است. در واقع بعد از اینکه چند سفر داخلی یا بین‌المللی را تجربه کردید، هوشیارتر و آگاه‌تر خواهید شد و طبق روال طبیعی، هرچه تجربه بیشتری کسب کنید، اعتمادبه‌نفس بیشتری نیز به دست خواهید آورد. برای مثال قرارگرفتن در جایی که کسی را نمی‌شناسید و حتی به زبان آن‌ها نمی‌توانید با تسلط کامل صحبت کنید، شما را مجبور می‌کند تا اعتمادبه‌نفس پیدا کرده و برای رفع نیاز‌های خود با دیگران ارتباط بگیرید.

سفر، عشق و دوست داشتن را بیشتر می‌کند

از فواید رفتن به سفر، افزایش عشق و محبت

از دیگر تأثیرات سفر بر سلامت روان، تشویق دوست داشتن و عشق و محبت و در نهایت امید به زندگی است. منظور ما از این عبارت، فقط محبت به خانواده و دوستان نیست. درباره شخص شما صحبت می‌کنیم که به افرادی که در سفر خود ملاقات می‌کنید عشق خواهید ورزید. حتی بسیاری از ساختمان‌ها و مکان‌هایی که بازدید می‌کنید را دوست داشته و در نهایت زنده‌بودن و زندگی جدید خود را بیشتر از همیشه دوست خواهید داشت.

سفر کردن آموزشی واقعی را ارائه می‌دهد

آموزش در سفر

سفر بهترین آموزشی است که با پول می‌توان آن را خرید و آموخت. اگر قصد دارید پزشک یا متخصص شوید، اگر می‌خواهید آشپزی حرفه‌ای را بیاموزید، اگر به دنبال یادگیری جغرافیای جهان و تاریخی که بر آن گذشته است هستید و اگر به طراحی لباس علاقه دارید، چمدان‌های خود را ببندید و سفر کنید. زیرا از دیگر فواید رفتن به سفر این است که در مورد خیلی چیز‌ها بهتر یاد خواهید گرفت.

ملاقات با افراد مختلف از فرهنگ‌ها و جوامع بزرگ، آموزشی را ارائه می‌دهد که ده‌ها و حتی صد‌ها کتاب درسی یا دوره آموزشی از ارائه آن ناتوان هستند. در واقع هیچ جایگزینی برای کسب تجربه واقعی در سفر کردن وجود ندارد.

سفر کردن به شما اجازه می‌دهد تا خاطره بسازید

ثبت خاطرات در سفر

اگر با دوستان و خانواده خود سفر می‌کنید، از طریق رویداد‌ها و اتفاقاتی که با آن‌ها تجربه می‌کنید، پیوند‌های مادام‌العمری بینتان ایجاد می‌شود. در واقع سفر‌های کوتاه و بلند به نقاط مختلف و ملاقات با انسان‌ها و شرایط متفاوت و لذت‌بخش، صرف‌نظر از اینکه در عکس‌های یادگاری ثبت می‌شوند، در ذهن و یاد شما همچون خاطره‌ای شیرین تا پایان عمر، حکاکی می‌شوند.

با سفر کردن، زندگی را بیشتر تجربه کن!

سفر کردن یکی از بهترین هدایایی است که می‌توانید به خودتان یا دیگران هدیه بدهید. سفر، رشد شخصی شما را افزایش می‌دهد و به شما امکان می‌دهد تا از منطقه امن و راحت خود بیرون‌آمده و با احساس استقلال بیشتر، رویا‌های خود را به طور مؤثرتری دنبال کنید. بدین ترتیب تنها چیزی که پس از انتخاب مقصد اهمیت پیدا می‌کند، خرید بلیت و رزرو اقامتگاه یا هتل بوده که برای این موارد به ترتیب می‌توانید از سرویس بلیت سفر اسنپ و سرویس رزرو اقامتگاه‌های اقتصادی اسنپ بهره ببرید.

حال شما به ما بگویید، آخرین باری که سفر کرده‌ا‌ید چه زمان بوده است؟ کجا رفته و چه تجربه‌ای داشته‌اید؟ چه مزایای دیگری از سفر کردن را تجربه کرده‌اید؟ و در آخر، مقصد بعدی شما کجاست؟

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *