سوغات تهران چیست؟

سوغات تهران چیست؟

از نظر افراد زیادی ترافیک و آلودگی هوا تنها چیزی است که می‌توان به‌عنوان سوغاتی از تهران به شهر‌های مختلف برد. شاید هم عبور از کوچه و خیابان‌های شلوغ مجالی برای گشتن در بازار‌های بزرگ و پیداکردن سوغاتی که مخصوص شهر تهران باشد را به گردشگران نمی‌دهد. اما در این مطلب لیستی کامل از وسایلی را در اختیار دارید که می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان هدیه یا سوغاتی شهر تهران استفاده کنید.

سوغاتی‌های خوراکی شهر تهران

برای معرفی سوغاتی‌های تهران ابتدا به سراغ خوراکی‌ها رفتیم که البته در هر کجای تهران می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید:

سیب دماوند

سیب دماوند

نزدیک‌ترین کوه به تهران دماوند است که سیب‌های بسیار معروفی دارد؛ بنابراین می‌توانیم آن را در دسته سوغاتی‌های خوراکی این شهر قرار دهیم. سیب دماوند، اسامی مختلفی را مانند شفیع آباد، گلاب، عایق الماسی، کهنز و قندک به خود اختصاص داده است. البته در فصل پاییز تنوع بالاتری از آن را با عناوین گلشاهی، عباسی مشهد، دریان، اخلمد خراسان و … می‌بینیم. به جز سیب دماوند در این شهر گردو و عسل نیز وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را به‌عنوان سوغاتی با خود به شهر خود ببرید.

دوغ آبعلی

دوغ آبعلی

در میان خوراکی‌هایی که به‌عنوان سوغاتی شهر تهران عنوان شده، می‌توانیم به دوغ آبعلی نیز اشاره کنیم. این دوغ‌ها که به‌صورت محلی بوده و طعم مطبوعی را دارند، معمولا در شیشه‌های مخصوص و در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند. بهترین مکان برای خرید دوغ آبعلی اصل، جاده هراز است.

سوهان شهرری

سوهان

شاید برایتان عجیب باشد، اما در تهران نیز سوهان وجود دارد. این سوغاتی را می‌توانید در شهرری و هنگام زیارت شاه عبدالعظیم از بازار بزرگ این منطقه خریداری کنید.

آلوچه و لواشک دربند

آلوچه و لواشک

دربند که یکی از نقاط گردشگری در شهر تهران است نیز محصولاتی دارد که می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید. آلوچه و لواشک‌هایی که در این مکان قرار گرفته برای سوغاتی انتخاب خوبی هستند.

کشمش شهریار

کشمش شهریار

شهریار که یکی از شهرستان‌های اطراف تهران است دارای آب‌وهوای مطبوعی بوده و میوه‌های آن در میان شهروندان تهرانی بسیار معروف است. یکی از محصولات این منطقه، کشمش است که به‌عنوان سوغاتی می‌توانید از آن استفاده کنید.

گوجه سبز شهریار

گوجه سبز

ازآنجایی‌که شهریار آب‌وهوای مطبوعی دارد، میوه‌های آن نیز از مرغوبیت بالایی برخوردار است. می‌توانید از گوجه‌سبزهای این منطقه به‌عنوان سوغاتی استفاده کنید. طعم و کیفیت این محصولات در مقایسه با گوجه‌سبزهای موجود در شهر‌های دیگر کاملا متفاوت است.

گلاج فیروزکوه

گلاج

در میان سوغاتی‌های خوراکی تهران، گلاج را نیز می‌بینیم که مربوط به عشایر فیروزکوه است. این نان اصیل دارای طعم بسیار خوبی است که برای تهیه آن از مواد اولیه گرفته شده از دام و غلات استفاده می‌شود. به همین دلیل بسیار مقوی است. گلاج در روغن حیوانی سرخ می‌شود و می‌توانید از آن به‌عنوان یک سوغاتی خوراکی استفاده کنید.

قهوه تهران

قهوه

در میان سوغاتی‌های خوراکی تهران، قهوه نیز دیده می‌شود. تعداد زیادی قهوه‌فروشی در سطح شهر تهران وجود دارد که می‌توانید انواع قهوه‌های اصل را از آنجا خریداری کنید.

 

صنایع‌دستی شهر تهران

به جز خوراکی‌ها تعداد زیادی از صنایع‌دستی در تهران موجود هستند که می‌توانید آن‌ها را به‌عنوان سوغاتی شهر تهران خریداری کنید:

قالی‌بافی

قالی‌بافی

در میان صنایع‌دستی مربوط به شهر تهران می‌توانیم به قالی‌بافی اشاره کنیم. هر دوی آن‌ها مربوط به منطقه‌هایی مانند کرج، دماوند و شمیرانات هستند که تنوع بالایی از این محصولات را در آنجا خواهید دید. البته در داخل خود شهر تهران نیز بسیاری از هنرمندان به قالی‌بافی و چهره بافی و … مشغول‌اند که می‌توانید آثار ارزشمند آن‌ها را در فروشگاه‌های مختلف ببینید.

نقاشی روی چرم

نقاشی روی چرم

سوغاتی نفیس دیگری که در دسته صنایع‌دستی قرار می‌گیرد، نقاشی روی چرم است. این هنر از دوران قاجار در تهران مرسوم بوده و قیمت آن بسیار بالاست. می‌توانید از گزینه نقاشی روی پارچه با قیمت ارزان‌تر نیز برای خرید استفاده کنید.

جاجیم فیروزکوه

جاجیم

یکی دیگر از هنر‌های دستی در فیروزکوه که می‌توانید با خود به‌عنوان سوغات ببرید، جاجیم است. در این منطقه به دلیل پرورش گوسفندان، مقادیر زیادی پشم تولید شده که از آن برای تهیه جاجیم استفاده می‌شود.

چاپ باتیک

باتیک

باتیک، چاپ روی پارچه است که در میان صنایع‌دستی مربوط به تهران دیده می‌شود. در این فرایند، از قالب‌های مخصوص استفاده می‌شود که طرح‌های متفاوت را روی پارچه ایجاد می‌کنند. رنگ‌هایی که کاملا طبیعی و برگرفته از موادی مانند زردچوبه، انار، روناک و اسپرک است.

سفال

سفال

سفال یکی دیگر از محصولاتی است که می‌توانید به‌عنوان سوغاتی برای همشهریان خود ببرید. خاک رس مرغوبی که در تهیه این ظروف استفاده می‌شود، باعث شده تا از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

شیشه‌گری

شیشه‌گری

در میان سوغاتی‌هایی که می‌توانید از شهر تهران تهیه کنید، صنایع‌دستی شیشه‌گری نیز دیده می‌شود. همچنین نقاشی روی شیشه از سالیان قبل در این شهر رونق داشته و این روز‌ها به‌عنوان یکی از منابع اقتصادی برای گردشگران به‌حساب می‌آید.

 

سایر سوغات تهران

به جز خوراکی و صنایع‌دستی، موارد زیر نیز می‌تواند به‌عنوان سوغاتی از شهر تهران خریداری شود:

لباس

لباس برند

بسیاری از تولید‌کنندگان ایرانی در شهر تهران به فعالیت مشغول هستند. به دلیل عدم وجود هزینه باربری، لباس‌های این تولیدی‌ها ارزان‌تر از دیگر شهر‌ها هستند. علاوه بر این نمایندگی اکثر برند‌های مطرح در دنیا نیز در تهران واقع شده است.

تابلوفرش

خرید تابلوفرش

یک بخش از بازار تهران به فروش تابلوفرش اختصاص‌داده‌شده است. تعداد زیادی حجره‌های مختلف در این منطقه وجود دارد که تابلو‌هایی با موضوعات مختلف را به فروش می‌رسانند. می‌توانید یک تابلوفرش کوچک را برای سوغاتی انتخاب کنید.

نقره

خرید نقره

در بازار تهران، بخشی مخصوص به فروش نقره در نظر گرفته شده است. تعداد زیادی از زیورآلات و ظروف نقره را در این قسمت می‌بینید که می‌توانید به‌عنوان سوغات تهران آن‌ها را خریداری کنید.

لوازم آشپزخانه

خرید لوازم آشپزخانه

در میان سوغات تهران می‌توانیم لوازم آشپزخانه را نیز جای دهیم. چرا که یک بازار بزرگ مخصوص این محصولات وجود دارد که انواع مختلفی از وسایل آشپزخانه را در خود جای‌داده است. می‌توانید هم به‌صورت عمده و هم تکی از این فروشگاه‌ها خرید کنید.

 

سوغاتی‌های تهران را از کجا بخریم؟

خرید سوغاتی تهران

  • پارکینگ پروانه منطقه‌ای است که در چهارراه استانبول واقع شده است. در این مکان می‌توانید سوغاتی‌هایی که مربوط صنایع‌دستی، را تهیه کنید. البته تنها روز‌های جمعه از ساعت ۸ تا ۱۶ می‌توانید به این مرکز خرید بروید.
  • بازار تجریش یکی دیگر از مکان‌هایی است که می‌توانید هر سوغاتی را در آن پیدا کنید. انواع خوراکی‌ها و صنایع‌دستی در این بازار موجودند. حتی برخی از میوه‌هایی که در کشور ایران نایاب هستند، را نیز می‌توانید در بازار تجریش پیدا کنید. این بازار در کنار مترو تجریش قرار گرفته و رفتن به آن بسیار آسان است.
  • خیابان ویلا در فردوسی نیز منطقه دیگری در تهران است که دارای تعداد زیادی فروشگاه با موضوع صنایع‌دستی است. انواع بلور، شیشه و … که در بالا به آن‌ها اشاره شد در این خیابان وجود دارد.
  • اگر تمایل دارید، برای سوغاتی قهوه بخرید، بهتر است به خیابان هفت‌تیر یا فردوسی بروید. دو فروشگاه بسیار بزرگ قهوه در این مکان‌ها وجود دارد که قهوه‌ای با طعم اصیل را در اختیار شما قرار می‌دهند.
  • شهر کتاب‌هایی که در جای‌جای مناطق تهران واقع شده‌اند، نیز مکان‌های مناسبی برای خرید سوغاتی هستند. در این فروشگاه‌ها می‌توانید صنایع‌دستی بسیار زیبایی را پیدا کنید.
  • به جز خود شهر تهران، ملارد، روستای گرگ تپه، شهرک مدرس، باقرآباد و روستای خیرآباد که در حومه تهران واقع شدند نیز می‌تواند مکان‌های مناسبی برای خرید سوغاتی‌هایی نظیر صنایع‌دستی باشند.
  • اگر می‌خواهید ادویه را به‌عنوان سوغاتی شهر تهران خریداری کنید یا به دنبال خرید پارچه هستید، به بازار بزرگ تهران، سر بزنید.

سخن پایانی

همان‌طور که مشاهده کردید، تهران نیز باوجودآنکه شهری صنعتی است، اما سوغاتی‌هایی دارد که شامل صنایع‌دستی، خوراکی‌ها و … می‌شود. هرکدام از مواردی که در اینجا به آن‌ها اشاره شد، تاریخی مخصوص به خود را داشته و هدیه‌ای جذاب برای آشنایان شما خواهند بود.

برای مراجعه به محل‌های معرفی شده، می‌توانید از سرویس درخواست خودروی اسنپ استفاده کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن شما را به مقصد مورد نظرتان برساند. همچنین برخی از این محصولات خوراکی در سرویس سوپرمارکت اسنپ موجود بوده و نیازی به‌صرف زمان برای خریدش نخواهید داشت. کافی است محصول مورد نظرتان را انتخاب کنید تا آن را درب منزل تحویل بگیرید. همچنین اگر تجربه خرید سوغاتی از تهران را داشته‌اید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *