چطور خودروی خود را یک روزه برای سفر آماده کنیم

چطور خودروی خود را یک روزه برای سفر آماده کنیم

کم کم به روزهای آخر تابستان نزدیک می‌شویم و هر روز می‌تواند به عنوان یک فرصتی برای مسافرت خانوادگی تلقی شود. قبلا مطلبی در رابطه با «آماده‌سازی خودرو برای مسافرت» نوشته بودیم که بررسی موارد قبلی زمان زیادی را به خود اختصاص می‌داد. حال ما تصور می‌کنیم شما یک راننده محتاط هستید و روغن خودروی خود را به موقع عوض می‌کنید و در نهایت از سالم بودن خودروی خود اطمینان نسبی دارید. ولی ناگهان بنا به شرایطی فردا صبح عازم یک مسافرت جاده‌ای هستید و فرصت چندانی برای بررسی خودرو ندارید.

در این شرایط چه کار می‌کنید؟ در این مطلب قصد داریم مهم‌ترین اجزای خودرو برای یک سفر ناگهانی را به شما معرفی کنیم.

لاستیک

فرسایش و ترک‌های عمیق روی تایر که به مرور زمان ایجاد شده می‌تواند باعث انفجار لاستیک و منجر به یک حادثه دلخراش شود. در بهترین حالت ممکن شما باید هفته‌ای یک بار تایرها را بررسی کنید، ولی شما برای مسافرت فردا صبح زمان چندانی ندارید. بنابراین لاستیک‌ها را به خوبی چک کنید و به دنبال میخ، ناهمواری‌های مشکوک و ترک‌های عمیق روی آنها باشید. در ضمن می‌توانید به تاریخ خرید لاستیک‌ها هم توجه کنید؛ اگر عمر تایرها بیش از ۶ سال است باید کمی دقت خود را بالاتر از حد معمول ببرید و بعد از اتمام مسافرت سریعا نسبت به تعویض آنها اقدام کنید.

راه ساده‌ای که برای بررسی آج تایر وجود دارد استفاده از یک سکه کوچک است. اگر بیش از نصف سکه داخل آج فرو رفت زمان تعویض تایرها رسیده و اگر به میانه سکه رسیدید، باید به فکر عوض کردن لاستیک‌ها در آینده نزدیک باشید.

میزان فشار هوای لاستیک هم جزو مواردی است که باید به آن دقت بسیاری داشته باشید. فشار هوا تاثیر خیلی زیادی در کیفیت حرکت خودرو و میزان مسافت پیموده شده دارد.

به هیچ عنوان لاستیک یدک را فراموش نکنید! حتما از سلامت کامل لاستیک یدکی خود اطمینان داشته باشید تا در صورت پنچر شدن ناگهانی بتوانید مشکل را برطرف کنید. طبیعتا برای تعویض لاستیک نیاز به ابزار مورد نیاز دارید، بنابراین جعبه لوازم یدکی را هم بررسی کنید تا تمامی وسایل حیاتی برای تعویض لاستیک را هم همراه خود برده باشید.

سیستم خنک‌کننده

کاپوت را بالا بزنید و سطح آب رادیاتور و همچنین دیگر مخازن را (فقط زمانی که موتور سرد است!) بررسی کنید. اگر نیاز به پر کردن مخازن بود، به مقدار مناسب ترکیب ضد یخ و آب داخل آن بریزید.

با دقت زیر کاپوت را نگاه کنید تا مواردی که به چشم می‌آید مثل شلنگ رادیاتور دچار ترک و آسیب‌دیدگی نشده باشند. تمام تسمه‌ها را بررسی کنید و در صورت هرگونه آسیب، نسبت به تعویض آنها اقدام کنید. تعویض یک روزه آنها بستگی به مهارت مکانیکی شما دارد ولی حتی در غیر این صورت این موضوع به حدی مهم هست که سفرتان را به تعویض بیاندازید.

روغن

حتی در صورتی که روغن خودروی خود را به تازگی -قبل از ۱۶۰۰ کیلومتر حرکت- عوض کرده‌اید، باز هم باید به این نکته توجه کنید که طول سفر پیش رو بسته به مقصدتان، ممکن است هزاران کیلومتر باشد. تعویض روغن خودرو کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و به راحتی انجام می‌شود. اگر خودروی شما دچار روغن‌سوختگی شده پیشنهاد می‌کنیم همراه با خود روغن اضافی ببرید و در طول سفر هم سطح روغن خودرو را چک کنید.

گیربکس

اگر گیربکس خودرویتان اتوماتیک است چندان جای نگرانی وجود ندارد. ولی با این حال اگر مسافت زیادی را طی کرده‌اید سطح روغن گیربکس را چک کنید تا در صورت کمبود روغن، مخزن آن را به حد نیاز افزایش و یا به کلی روغن را تعویض کنید.

فیلتر هوا

فیلتر هوا را بررسی و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. همچنین مطمئن شوید که محدوده خروجی هوا عاری از آشغال‌های اضافی باشد.

ترمزها

با خودتان رو راست باشید؛ شما به هیچ عنوان به سفر طولانی مدت با ترمز بد علاقه‌ای نخواهید داشت. متاسفانه بررسی ترمزها و تعمیر احتمالی آنها چیزی نیست که به سرعت انجام شود و اگر می‌دانید این قطعات نیاز به تعویض دارند، همین موضوع بهترین دلیل قانع‌کننده برای به تعویق انداختن سفر و یا حتی تعویض وسیله نقلیه است.

مایع برف پاک‌کن

پر کردن مخزن برف پاک‌کن به سادگی فراموش می‌شود، ولی در عین حال همین موضوع در تجربه سفرتان بیشترین تاثیر را می‌گذارد. تصور کنید در جاده شیشه کثیف شده و به سختی جلوی خود را مشاهده می‌کنید. پس مخزن مایع برف پاک‌کن را فراموش نکنید!

اشتراک گذاری پست