درجا کار کردن خودرو به موتور آسیب می‌زند

احتمالا شما هم جزو افرادی هستید که در هوای سرد ماشینتان را روشن می‌کنید تا درجا کار کند و اصطلاحا «گرم» شود. این موضوع یک باور عمومی است که تصور می‌شود با روشن گذاشتن خودرو برای مدت ۱۰ دقیقه‌ای ماشین گرم شده، دمای کاربراتور بالا رفته و آماده حرکت می‌شود. اما این موضوع توسط مهندسان خودرو رد شده و اساسا از پایه غلط است.

موتورهای امروزی از نوع سوخت-تزریقی بوده و دارای یک سیستم «واحد کنترل موتور» یا «ECU» هستند و حتی در دمای زیر صفر درجه هم به سرعت موتور را آماده حرکت می‌کند. به گفته مهندسان خودرو در مقایسه با شروع حرکت، بیکار گذاشتن موتور هیچ کمکی به عملکرد بهتر موتور نخواهد کرد.

آسیبی که این موضوع به موتور وارد می‌کند در هوای سرد و زمستانی بیشتر بوده و یکی از ضررهای پنهان درجا کار کردن ماشین در زمستان رقیق شدگی روغن موتور است. مشخص شده در جا کار کردن خودرو به هیچ عنوان «گرم شدن خودرو» نیست و باعث نفوذ سوخت به روغن و کاهش خواص روانکاری روغن و افزایش سایش می‌شود. علاوه بر این سوخت بیشتری هم به دلیل در جا کار کردن موتور به هدر خواهد رفت.

بله سوالتان مشخص است؛ با این اوصاف چه باید کرد؟ استارت بزنید، مطمئن شوید که پنجره‌ها عاری از یخ و برف است و حرکت کنید. به همین سادگی. با این کار موتور با سرعت بهتری گرم می‌شود و عملکرد خودرو به مراتب بهتر خواهد شد.

اشتراک گذاری پست