راهنمای کامل کلاس های نرخی پرواز

انواع کلاس نرخی پرواز

اگر تجربه‌ی سفر با هواپیما را داشته باشید، احتمالا عبارت کلاس نرخی هواپیما یا کلاس‌های پرواز به گوشتان خورده است. این کلاس‌ها را با کلاس پروازی که شامل اکونومی (Economy) یا معمولی، بیزنس کلاس (Business Class) یا تجاری و فرست کلاس (First Class) می‌شوند، نباید اشتباه بگیرید. قیمت بلیط پرواز و خدمات رفاهی کلاس‌های نرخی متفاوت است درحالی‌که ممکن است کلاس پروازی‌شان مشابه باشد. اما چرا انواع کلاس نرخی پرواز وجود دارند و تفاوت آن‌ها در چیست؟

این سؤالی است که در این مقاله قصد داریم به آن پاسخ دهیم. پیش از آن اما لازم است که با کلاس‌های پروازی آشنایی مختصری داشته باشیم تا درک کلاس نرخی آسان‌تر شود. مطالعه‌ی این مقاله پیش از خرید بلیط پرواز می‌تواند در هزینه‌ها و نیز تجربه‌ی سفر شما مؤثر باشد.

انواع کلاس نرخی پرواز

مقایسه انواع کلاس‌های نرخی هواپیما سه کلاس پروازی بررسی‌شده، هریک شامل کلاس‌های نرخی متفاوتی می‌شوند. این فاکتور روی بلیط با یک حرف یا دو حرف انگلیسی روبه‌روی عبارت کلاس نرخی یا شناسه نرخی روی بلیط خود مشاهده خواهید کرد. تفاوت بلیط‌های مختلف با کلاس نرخی هواپیمای متفاوت در خدماتی است که بیرون از کابین دریافت می‌کنند. درواقع مثلا همه کلاس‌های نرخی اکونومی ازنظر خدمات و امکانات داخل کابین با هم برابر هستند اما در خصوص خدمات دیگر با هم تفاوت دارند.

هر شرکت هواپیمایی در تعیین شرایط کلاس‌های نرخی‌اش با دیگری متفاوت عمل می‌کند؛ اما چارچوب کلی همه آن‌ها مطابق قوانین هواپیمایی کشوری و بین‌المللی است. همچنین هر شرکت می‌تواند از حروف جداگانه‌ای برای نشان دادن کلاس‌های نرخی‌اش استفاده کند. به‌عنوان‌مثال، حرف N در ایرلاین‌های مختلف می‌تواند برای‌شناسه‌های نرخی متفاوتی استفاده شود. ذکر این نکته نیز ضروری است که طبق قوانین کشوری، تغییر قیمت کلاس‌های نرخی توسط شرکت‌های هواپیمایی تنها یک‌بار در سال مجاز است.

در ادامه مهم‌ترین موارد تفاوت انواع کلاس نرخی هواپیما را بررسی می‌کنیم.

شرایط استرداد بلیط

از تفاوت‌های مهم انواع کلاس نرخی هواپیما، شرایط استرداد بلیط در صورت کنسلی از سوی مسافر یا هواپیمایی است. هرچه کلاس نرخی گران‌تر باشد، این شرایط، به نفع مسافر، سنگینی بیشتر خواهد داشت. به‌عنوان‌مثال، میزان جریمه‌ی او در صورت کنسلی بلیطش کمتر شده یا در شرایط لغو یا تأخیر در پرواز، خدمات بیشتری دریافت خواهد کرد.

مزیت خرید بلیط گران‌تر این است که مطمئن خواهید بود حتی اگر پرواز خود را از دست بدهید، بخش عمده هزینه پرداخت‌شده را پس خواهید گرفت. این در حالی است که برای کلاس‌های نرخی بسیار ارزان، بخش عمده هزینه‌ی بلیط به‌عنوان جریمه، نزد شرکت هواپیمایی باقی می‌ماند.

میزان بار مجاز

بار مجاز پرواز شرکت‌های هواپیمایی از انواع کلاس نرخی هواپیما برای تنظیم هزینه پرداخت‌شده توسط مسافر با میزان بار همراه او استفاده می‌کنند. درواقع، این روشی برای هرچه منصفانه‌تر کردن قیمت بلیط است. حداکثر بار مجاز برای کلاس‌های نرخی گران‌تر در پرواز‌های داخلی می‌تواند تا ۳۰ کیلوگرم نیز افزایش یابد. این درحالی است که مسافرین با بار کمتر با خرید بلیط‌های با کلاس نرخی ارزان‌تر، می‌توانند هزینه‌ی خدماتی که دریافت نمی‌کنند را نپردازند. این تفاوت معمولا شامل مقدار بار مجاز در داخل کابین نمی‌شود؛ چراکه این خدمات، جزء خدمات داخل کابین محسوب می‌شود.

دیگر موارد تفاوت کلاس‌های نرخی

در کشور ما عمده تفاوت انواع کلاس نرخی پرواز به دو مورد گفته‌شده بازمی‌گردد. اما متمایزکردن بلیط‌ها با کلاس نرخی، تنها مختص کشور ما نیست و برای پرواز‌های بین‌المللی و در کشور‌های دیگر هم انجام می‌شود. در کشور‌های دیگر، خدمات ارائه‌شده به افراد توان‌خواه جسمی، نوزادان، بانوان باردار و حیوانات خانگی نیز در شناسه‌‌های نرخی مختلف متفاوت است.

مقایسه کلاس‌های نرخی دو ایرلاین ایرانی

ماهان و ایران‌ایر، دو هواپیمایی پرطرف‌دار ایرانی هستند که در ادامه، شرایط کنسلی بلیط این دو هواپیمایی را در کلاس‌های نرخی متفاوت آورده‌ایم.

کلاس نرخی هواپیما ایرلاین تا ساعت ۱۲ ظهر سه روز پیش از پرواز تا سه ساعت پیش از پرواز تا نیم ساعت پیش از پرواز
L ماهان ۱۵ درصد ۴۰ درصد ۵۰ درصد
ایران ایر ۳۰ درصد ۶۰ درصد  
I ماهان ۲۰ درصد ۴۰ درصد ۵۰ درصد
ایران ایر ۳۰ درصد ۶۰ درصد  
N ماهان ۲۰ درصد ۵۰ درصد ۷۰ درصد
ایران ایر ۳۰ درصد ۶۰ درصد  
C ماهان ۳۰ درصد ۴۰ درصد ۷۰ درصد
ایران ایر ۳۰ درصد ۶۰ درصد  

گران‌ترین کلاس نرخی ماهان ایر با حداقل نود درصد استرداد وجه، کلاس U و ارزان‌ترین کلاس آن با حداکثر ۵۰ درصد بازگشت وجه، L است. این هواپیمایی، کلاس‌های نرخی W، WW و WA را نیز با حداقل ۲۰ و حداکثر ۷۰ درصد استرداد وجه با توجه به روز و ساعت کنسلی ارائه می‌دهد.

هواپیمایی ایران ایر نیز کلاس‌های نرخی X، M، K، V، S، Y و J را با شرایط مشابه کلاس‌هایی که در جدول آوردیم، ارائه می‌دهد. بلیط‌های این هواپیمایی، شامل کلاس‌های نرخی T، P، R و B با حداقل ۱۰ و حداکثر ۵۰ درصد استرداد وجه با توجه به روز و ساعت کنسلی نیز می‌شوند.

سخن آخر

هنگام سفر‌های هوایی، یکی از اصلی‌ترین تصمیماتی که باید گرفته شود، انتخاب کلاس کلی پرواز و سپس کلاس نرخی است. صندلی‌های هواپیما ازنظر امکانات، خدمات، راحتی و فاصله‌ای که از یکدیگر دارند، به‌طورکلی به سه دسته‌ی اکونومی، بیزنس کلاس و فرست کلاس تقسیم می‌شوند. امکانات، خدمات و نیز قیمت هریک از این کلاس‌های پروازی به ترتیب افزایش می‌یابند.

انواع کلاس نرخی هواپیما نیز از نظر خدمات باربری، شرایط استرداد و کنسلی و نیز میزان بار مجاز با هم متفاوت هستند. این کلاس‌ها در سه کلاس پروازی کلی جای گرفته و در خدمات داخل کابین با یکدیگر تفاوتی ندارند. درحالی‌که خرید بلیط باتوجه‌به این شاخص‌ها ممکن است باعث ایجاد سردرگمی شود، توصیه می‌کنیم با استفاده از سرویس بلیت سفر اسنپ و تنها با مشخص‌کردن محدوده قیمت بلیط و دیگر مشخصات سفر خود، به آسان‌ترین و سریع‌ترین روش، بلیط پرواز خود را تهیه کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.