چگونگی تغییر مشخصات مسافر در بلیط هواپیما

مشخصات بلیط هواپیما

به دلایل مختلفی ممکن است که نیاز به تغییر مشخصات مسافر در بلیط هواپیما داشته باشید. اما باید دید که اصولا چنین چیزی در پرواز‌ها میسر بوده و پس از خرید و ثبت بلیط به نام یک شخص، می‌توان اطلاعات مسافر را در آن تغییر داد یا خیر؟ برای دنبال کردن پاسخ این پرسش، در ادامه با ما همراه باشید.

آیا می‌توان نام را در بلیط هواپیما تغییر داد؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که به طور کلی امکان تغییر نام در پرواز‌ها وجود ندارد. به ویژه در پرواز‌های خارجی سخت‌گیری بیشتری وجود داشته و ممکن است شما بتوانید در برخی از پرواز‌های داخلی چارتر، تنها به اصلاح نام بپردازید.

تغییر مشخصات بلیط هواپیما

امکان تغییر مشخصات بلیط هواپیما ممکن است که شما پس از خرید بلیط پرواز، به دلایلی بخواهید، بلیط خود را به شخص دیگری انتقال داده و از این جهت، نیازمند تغییر مشخصات مسافر باشید. در شرایطی دیگر نیز احتمال درج اطلاعات مسافر به صورت نادرست روی بلیط وجود داشته و این تغییرات، تنها مربوط به اصلاح مشخصات خود شما می‌شود.

نخستین موردی که در اینجا باید به آن توجه داشته باشید، نوع بلیط است. در واقع شرایط، زمانی که بلیط پرواز شما سیستمی بوده یا از نوع چارتر باشد، کاملا متفاوت خواهد بود.

لازم به توضیح است که در بلیط‌های سیستمی، به‌طور کلی امکان تغییر مشخصات مسافر وجود نداشته و شما نمی‌توانید این مشخصات را به نام دیگری تغییر داده یا حتی اصلاح کنید. در این شرایط تنها باید بلیط خود را کنسل کرده و در صورت نیاز مجدد بلیط پرواز خریداری کنید.

اما در خصوص مشخصات بلیط هواپیما در پرواز‌های چارتر، اوضاع کمی متفاوت است و بیشتر شرکت‌ها، با دریافت مبلغی نه چندان زیاد، تغییر مشخصات را اعمال می‌کنند. با خرید بلیط هواپیما از سرویس بلیت سفر اسنپ، بهترین تجربه خرید اینترنتی بلیط هواپیما را رقم خواهید زد و از مناسب‌ترین قیمت و امکانات در این خصوص برخوردار می‌شوید.

قوانین ایرلاین‌ها برای اصلاح نام در بلیط هواپیما

تغییر مشخصات بلیط پرواز همان طور که انتظار می‌رود، شرکت‌های هواپیمایی مختلف، قوانین متفاوتی در خصوص تغییر و اصلاح نام در بلیط هواپیما دارند. برخی از این شرکت‌ها با دریافت هزینه، تنها یک حرف را در نام مسافر تغییر داده و برخی دیگر حتی همین یک تغییر کوچک را نیز در قوانین خود تعریف نکرده‌اند. به طور مثال در شرکت‌های هواپیمایی ماهان یا قطر ایرویز، با پرداخت هزینه مربوط به اصلاح نام مسافر، امکان تغییر در تنها یکی از حروف نام یا نام خانوادگی وجود داشته و بیشتر از آن، حتی با پرداخت هزینه نیز امکان‌پذیر نخواهد بود. اما جالب است بدانید که در دیگر شرکت‌های هواپیمایی، حتی همین اندازه تغییر جزئی نیز پیش‌بینی نشده و در صورتی که نام مسافر به اشتباه درجه شده یا به هر شکلی نیاز به تغییر آن باشد، باید بلیط کنسل شده و دوباره نسبت به خرید و ثبت بلیط اقدام کرد.

تغییر اطلاعات و استرداد بلیط هواپیما در کلاس‌های هوایی

جرایم تغییر و استرداد بلیط با توجه به کلاس پرواز، نرخ تغییر مشخصات بلیط هواپیما و استرداد بلیط هواپیما متغیر خواهد بود که در اینجا به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

کلاس نرخی J

در کلاس نرخی J، امکان تغییر و استرداد بلیط هواپیما تا پیش از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز، با جریمه ۲۰ درصدی از مبلغ بلیط همراه خواهد بود و در صورتی که این زمان به ساعت ۱۲ ظهر به بعد روز قبل از پرواز موکول شود، جریمه به ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت.

کلاس نرخی C

در کلاس نرخی C با استرداد یا تغییر پیش از ساعت ۱۲ روز قبل از پرواز، ۲۰ درصد جریمه تعریف شده و پس از آن ۴۰ درصد خواهد بود.

کلاس نرخی Y

در این کلاس نرخی با استرداد یا تغییر پیش از ساعت ۱۲ روز قبل از پرواز، ۲۰ درصد جریمه تعریف شده و پس از آن ۴۰ درصد خواهد بود.

کلاس نرخی V

در این کلاس نرخی با استرداد یا تغییر پیش از ساعت ۱۲ روز قبل از پرواز، ۲۰ درصد جریمه تعریف شده و پس از آن ۴۰ درصد خواهد بود.

کلاس نرخی Q

تا ساعت ۱۲ روز قبل پیش از پرواز، نرخ جریمه بابت تغییر یا استرداد بلیط، معادل ۳۰ درصد بوده و پس از این زمان به ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت.

کلاس نرخی M

تا ساعت ۱۲ ظهر روز پیش از پرواز، جریمه ۳۰ درصدی بابت استرداد در نظر گرفته شده و از این زمان به بعد، جریمه معادل ۶۰ درصد خواهد بود.

کلاس نرخی N

لازم به ذکر است که در کلاس نرخی N، هیچ گونه امکان تغییر و استرداد بلیط تعریف نشده و جریمه کامل و ۱۰۰ درصدی خواهد بود. در واقع شما باید بلیط پرواز خود را سوخت شده بدانید.

در ثبت مشخصات بلیط پرواز دقت کنید

با این توضیحات، به نظر می‌رسد که باید حین خرید بلیط هواپیما و درج مشخصات، دقت کافی به خرج دهید، زیرا امکان تغییر مشخصات مسافر در بلیط هواپیما تقریبا بسیار ضعیف بوده و تنها در بلیط‌های چارتر با پرداخت هزینه میسر خواهد بود. شما چه تجربه‌ای در این‌باره دارید؟

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *