بازدید از مترو مسکو به‌عنوان یکی از جاذبه‌های دیدنی روسیه

بازدید از مترو مسکو

اگر پیش‌ازاین به روسیه و شهر زیبا و دیدنی مسکو سفر کرده باشید؛ احتمالا می‌دانید که مترو مسکو به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب شده و دارای مشخصاتی عالی است که شما را مجذوب خود خواهد ساخت.

در ادامه با ما همراه باشید تا درباره این مترو بیشتر بدانیم.

مترو مسکو

مترو شهر مسکو

پیش از هر چیزی لازم به ذکر است که مترو مسکو، همیشه بسیار شلوغ بوده و در این شهر مردم استفاده زیادی از مترو به‌عنوان وسیله نقلیه می‌کنند. مترو شهر مسکو، دارای ۲۱۲ ایستگاه بوده و ۱۴ خط دارد. کل این مترو، از یک مسیر ۳۶۰ کیلومتری عبور کرده و بخش قابل‌توجهی از شهر را پیمایش می‌کند. جالب است بدانید که در بین ۲۱۲ ایستگاه مترویی که اشاره کردیم؛ ۴۴ ایستگاه آن از مراکز مهم دیدنی شهر مسکو بوده و برای مسافرانی که به اینجا سفر می‌کنند، فوق‌العاده ارزشمند خواهند بود. از این روی درصورتی‌که به شهر مسکو سفر می‌کنید، حتما این ۴۴ ایستگاه تاریخی متروی شهر را در نظر داشته و از آن‌ها بازدید کنید.

سری بزنیم به زمان ساخت مترو مسکو

ساخت این مترو به سال ۱۹۳۱ میلادی بازمی‌گردد. البته نخستین ایستگاه در سال ۱۹۳۵ میلادی افتتاح شد که در نقطه مرکزی شهر یعنی سوکولنیکی قرار داشت. ساخت این مترو به‌وسیله کارگران روسی انجام گرفت و بخش قابل‌توجهی از آن‌ها به‌صورت داوطلبانه به این پروژه اضافه شدند. البته این مهندسان انگلیسی بودند که طراحی مترو را انجام داده و این باعث شد تا سبک طراحی آن در بعضی از بخش‌ها، به متروی لندن شباهت‌هایی داشته باشد.

ساخت‌وساز مترو ادامه داشت تا زمانی که جنگ جهانی دوم اتفاق افتاده و این روی شرایط مترو و طراحی ایستگاه‌های آن، تأثیر گذاشت. نخستین تأثیر این بود که ساخت‌وساز مترو، برای مدتی متوقف شده و در ضمن ایستگاه‌های ساخته شده نیز با طراحی‌های مربوط به جنگ، پر شدند. حتی جالب است بدانید که وقتی حملات هوایی شدت گرفت، مردم برای پناه گرفتن به ایستگاه‌های مترو می‌رفتند.

با به پایان رسیدن جنگ جهانی دوم، دوباره ساخت‌وساز مترو شهر رونق گرفت و ایستگاه‌های قبلی که به دلیل جنگ بسته شده بود، افتتاح شده و ایستگاه‌های جدیدی به آن اضافه شدند. البته همچنان برخی از ایستگاه‌ها حال و هوای جنگ و آثاری از آن را با خود یدک کشیده و عجیب نیست که در بازدید‌های خود رد پای جنگ جهانی دوم را در این ایستگاه‌ها مشاهده کنید. لازم به ذکر است که در حال حاضر نیز این مترو دستخوش تحولاتی شده و همچنان ممکن است که بخش‌هایی به آن اضافه شده یا تزئینات جدیدی دریافت کند.

ایستگاه‌های دیدنی مترو مسکو

همان‌طور که در بالا نیز اشاره کردیم، بعضی از ایستگاه‌های این مترو، خود یک جاذبه گردشگری جداگانه هستند که به‌هیچ‌وجه نباید آن‌ها را از دست بدهید. در اینجا اشاره‌ای به تعدادی از این ایستگاه‌های دیدنی خواهیم انداخت:

ایستگاه میدان انقلاب

ایستگاه میدان انقلاب

این ایستگاه در سال ۱۹۳۸ میلادی افتتاح شده و در آن می‌توانید چیزی نزدیک به ۸۰ مجسمه برنزی از چهره‌های معروف روسی که در انقلاب روسیه نقش داشتند را مشاهده کنید. جالب است بدانید که افسانه عجیبی در خصوص این مجسمه‌های ایستگاه میدان انقلاب مترو شهر مسکو وجود دارد. این‌طور که گفته می‌شود با لمس کردن هر یک از این مجسمه‌ها، رویداد خاصی را در زندگی خود تجربه خواهید کرد!

ایستگاه پارک کولتری

ایستگاه پارک کولتری

زمان افتتاح این ایستگاه به سال ۱۹۳۵ میلادی بازمی‌گردد. جورجی کروتیکوف روسی، معماری بود که این ایستگاه را طراحی کرد و ستون‌های مرمرین آن را هرگز از یاد نخواهید برد. در حال حاضر این ایستگاه محلی است که در آن کنسرت‌های خیابانی برگزار شده یا مراسمی مربوط به رقص و اسکیت بازی شکل می‌گیرد.

ایستگاه مایاکوفسکا

ایستگاه مایاکوفسکا

این ایستگاه در سال ۱۹۳۸ میلادی افتتاح شده و جالب است بدانید که موفق شد در سال ۱۹۳۹، یعنی یک سال بعد در نیویورک جایزه بزرگ را در نمایشگاه جهانی از آن خود کند. اینجا همان ایستگاهی است که جلسات خصوصی استالین با نزدیکان وی برگزار شده و سخنرانی مشهور وی نیز در همین‌جا انجام شد. موزاییک‌های آسمان شوروی در ۲۴ ساعت را در ایستگاه مایاکوفسکا خواهید یافت که از ۳۴ موزاییک تشکیل شده و بسیار دیدنی است.

ایستگاه آرباتسکایا

ایستگاه آرباتسکایا

این ایستگاه در مقایسه با دیگر ایستگاه‌های مشهور مترو، وسعت بزرگتری داشته و ساخت آن در سال ۱۹۳۵ میلادی انجام شد. این ایستگاه با سبک معماری گوتیک ساخته شده و لوستر‌های بزرگ و بسیار باشکوهی در آن آویخته شده است که چشم‌ها را به خود خیره می‌سازد. معماری شگفت‌انگیز این ایستگاه و همین‌طور تزئینات و دکوراسیون آن، ساعتی شما را به خود مشغول خواهد ساخت.

ایستگاه کیفسا

ایستگاه کیفسا

این ایستگاه در حقیقت یکی از شناخته‌شده‌ترین ایستگاه‌های مترو در روسیه و در کل جهان محسوب شده و شکوه عالی آن را هرگز در جایی دیگر نخواهید دید. نیکیتا خروشچف کسی بود که این ایستگاه را طراحی کرد و در آن از تزئینات عالی، لوستر‌های لاکچری، گچ‌بری‌های طلایی و مسی خارق‌العاده و … بهره برد. این ایستگاه نشانه‌ای از یادبود مودت روسیه و اوکراین بوده که در سال ۱۹۵۴ میلادی به جمع ایستگاه‌های قبلی مترو اضافه شد.

ایستگاه الکتروزوودسکایا

ایستگاه الکتروزوودسکایا

در این ایستگاه ۳۱۸ لامپ به شکلی خارق‌العاده کنار هم قرار گرفته و یک فضای خاص ایجاد کرده‌اند. همان‌طور که احتمالا از نام ایستگاه حدس می‌زنید؛ الکتروزوودسکایا ارتباطی با لامپ دارد. حدس شما درست است و این اسم به از کارخانه لامپ نزدیک به این ایستگاه گرفته شده و زمان ساخت آن به دوران جنگ جهانی دوم بازمی‌گردد. همین‌طور دیوار‌های ایستگاه نیز در جای خود دیدنی هستند و پوشش سنگ مرمر آن‌ها با ترکیبی یادآور دوران ژوراسیک دیده می‌شود.

ایستگاه نووسلوبودسکایا

ایستگاه نووسلوبودسکایا

این ایستگاه و تابلو‌های شیشه‌ای که در خود جای‌داده، یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر مسکو است. در این ایستگاه می‌توانید از ۳۲ تابلوی شیشه‌ای دیدن کنید که هر یک زیبایی خاص خود را دارند. الکسی دوشکین روسی، معماری بود که این ایستگاه را در سال ۱۹۵۲ میلادی ساخت و تابلو‌های شیشه‌ای با قاب‌های برنجی را در آن به یادگار گذاشت. پیش‌ازاین البته یک نقاشی بزرگ از استالین نیز در این ایستگاه قرار داشت که بعد‌ها برداشته شده و در حال حاضر یک نقاشی از پرواز کبوتر‌های سپید به‌جای آن نصب شده است.

ایستگاه نووکوزنتسکایا

ایستگاه نووکوزنتسکایا

در این ایستگاه موزاییک‌های سقفی فوق‌العاده‌ای به کار برده شده که در آن‌ها طرحی از سرباز‌های ارتش سرخ دیده می‌شود. به‌واقع ایستگاه نووکوزنتسکایا به مفاهیم مربوط به جنگ و قهرمان‌های روسی اختصاص‌یافته و برداشتی نیز از کلیسای جامع شهر دارد که می‌توان در آن به‌خوبی مشاهده کرد. نیمکت‌های مرمرین باشکوه و دیوار‌های سنگی منقش، همگی در این ایستگاه، هر بیننده‌ای را مجذوب خود خواهند ساخت.

سفر به روسیه و گردش در متروی مسکو

اگر می‌خواهید سفر شما به کشور زیبا و دیدنی روسیه؛ سفری فراموش‌نشدنی و بی‌نظیر باشد، باید پیش از هر چیزی در خصوص پرواز عالی و محل اقامت مناسب در آن، برنامه‌ریزی کنید. از این روی پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید بلیط سفر به روسیه، از سرویس بلیت سفر اسنپ استفاده کرده و به‌سادگی تنها با چند کلیک و در کمترین زمان، بلیط خود را خریداری کنید. همین‌طور انتخاب هتل محل اقامت در شهر مسکو را از طریق سرویس رزرو هتل اسنپ دنبال کرده و ضمن مطالعه مشخصات هتل‌های مختلف، بهترین هتل مناسب خود را رزرو کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.