مکان‌های دیدنی مشهد (سیاحتی، زیارتی، تاریخی و …)

مکان های دیدنی مشهد

شهر مقدس مشهد با داشتن بارگاه ملکوتی امام رضا (ع)، پرسفرترین شهر در ایران محسوب شده و هیچ زمانی از سال این شهر را خالی از مسافران و زائران نمی‌بینیم. اگر علاقه‌مند به گردشگری در شهر مشهد هستید، در این مطلب با ما همراه شوید تا نگاهی به جاذبه‌های گردشگری زیارتی، سیاحتی و تفریحی این شهر مقدس ایران بیندازیم.

جاذبه‌های گردشگری زیارتی مشهد

قطعا مهم‌ترین جاذبه زیارتی مشهد و به طور کلی ایران، حرم مطهر امام رضا (ع) است، اما به جز این نیز شهر مشهد اماکن مذهبی دیگری دارد که نباید از قلم انداخت.

حرم امام رضا (ع)

حرم مطهر امام رضا (ع)

حرم امام رضا (ع) را باید بهترین مکان زیارتی در ایران دانست که هر ساله یا بهتر بگوییم هر روزه، زائران زیادی؛ به زیارت آن ‌می‌روند. این حرم، یکی از باشکوه‌ترین مکان‌های مذهبی در سراسر ایران بوده و در سال ۱۳۱۰، با شماره ثبت ۱۴۰، در شمار میراث ملی قرار گرفت. لازم به ذکر است که حرم امام رضا (ع)، بار‌ها و بار‌ها مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفته و بخش‌هایی به آن اضافه شده است.

حرم امام رضا (ع)، دارای صحن‌های مختلفی بوده به نام‌های صحن هدایت، صحن بعثت، صحن کوثر، صحن قدس، صحن جامع رضوی و … که مجموع آن‌ها به ۹ صحن می‌رسد. در حقیقت این صحن‌ها، محوطه‌های بزرگی هستند که محل تجمع زائران بوده و پیش و پس از زیارت حرم، در اینجا مشغول به دعا می‌شوند.

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد

یکی از برترین و مشهورترین مساجد در کشور را باید مسجد گوهرشاد بدانیم. این مسجد در دوران حکومت تیموریان ساخته شده و معماری ایرانی و اسلامی در آن به وضوح دیده می‌شود. اتفاقا این مسجد در فاصله کمی از حرم مطهر رضوی قرار داشته و شما می‌توانید با استفاده از سرویس درخواست خودروی اسنپ، در فاصله زمانی بسیار کمی از حرم به این مسجد برسید. البته اگر کمی اهل پیاده‌روی باشید نیز با توجه به فاصله بسیار کم حرم و مسجد، قدم زدن تا رسیدن به این مسجد کار سختی نیست.

مساحت کل مسجد چیزی نزدیک به ۹۴۱۰ متر مربع بوده و صحن آن به ۲۸۵۰ متر مربع می‌رسد. قوام الدین بن زین الدین شیرازی، کسی بود که این مسجد را بنا کرد. اگر تصمیم به بازدید و زیارت این مسجد در شهر مشهد داشتید، حتما به ایوان مقصوره آن نیز بروید که به شکل قرینه در میان چهار ضلع مسجد دیده می‌شود. محرابی که در بخش پایانی این ایوان قرار گرفته، با کاشی‌های معرق با نقش نوشته آیت الکرسی، بسیار فوق‌العاده به چشم می‌آید.

از دیگر اماکن مذهبی شهر مشهد می‌توان به مقبره خواجه ربیع، مسجد ۷۲ تن، گنبد خشتی، آرامگاه خواجه اباصلت، آرامگاه خواجه مراد، مدرسه میرزا جعفر و … اشاره کرد.

جاذبه‌های تاریخی شهر مشهد

اگر در شهر مشهد بخواهید زمانی را به بازدید از جاذبه‌های تاریخی این منطقه اختصاص دهید، گزینه‌های متعددی پیش روی شما قرار خواهد داشت. از جمله مکان‌های زیر را در خاطر داشته باشید:

خانه داروغه

خانه داروغه مشهد

خانه داروغه در شهر مشهد، یکی از آثار ملی کشور به حساب می‌آید. معماری خاص این عمارت و قدمت تاریخی آن، هر روح هنردوستی را به خود مجذوب می‌کند. این خانه در سال‌های پایانی حکومت قاجاریان در ایران به فرمان آخرین داروغه این خطه بنا شد. در واقع این خانه برای اقامت از مهمانان رسمی داروغه بنا شده بود و مدتی نیز خود او در اینجا زندگی می‌کرد.

جالب است بدانید که خانه داروغه مدتی نیز برای مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می‌گرفت تا این که در سال ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۳۵۷ به عنوان یکی از آثار ملی کشور شناخته شده و تحت حمایت میراث فرهنگی قرار گرفت. در این زمان مرمت‌هایی روی این بنا صورت گرفته و به وضعیت فعلی درآورده شد.

این عمارت تاریخی در محله بزرگ نوغان، نزدیک محله قبر میر در خیابان نواب صفوی شهر مشهد واقع شده است. اگر از طریق خط راه آهن به مشهد سفر کرده باشید، از همان جا چیزی نزدیک به ۷ دقیقه سواری تا این عمارت فاصله دارید. پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید بلیط قطار مشهد، از سرویس بلیت سفر اسنپ استفاده کرده و بهترین تجربه خرید اینترنتی بلیط را رقم بزنید.

خانه توکلی مشهد

خانه توکلی مشهد

را به یدک کشیده و موزه مردم‌شناسی که در آن برپاست نیز جذابیت خاص خود را دارد. پیش از هر چیزی باید بگوییم که خانه توکلی مشهد را خانه اجنه نیز می‌نامند. زمان ساخت این خانه نیز مانند خانه داروغه به دوران قاجاریان بازمی‌گردد. خانه توکلی در خیابان نواب صفوی قرار گرفته است. طاق‌های آجری این بنا و ستون‌های برجسته آن، معماری دوران قاجار

احتمالا می‌پرسید که به چه علت این خانه را به نام خانه اجنه می‌شناسند. علت عجیب و غریبی ندارد. در دورانی افراد بی‌خانمان در این عمارت سکنی داشته و سر و صدای آن‌ها در تاریکی خانه، باعث رعب و وحشت مردم شده و گمان می‌کردند که اجنه در این خانه سکونت دارند.

قدمت ساخت این خانه به سال ۱۲۲۱ هجری شمسی بازمی‌گردد و اسحاق خان قرایی کسی بود که این خانه را برای فردی به نام کشمشیان که از ثروتمندان شهر بود، ساخت. پس از او نیز شخصی به نام توکلی این خانه را خرید و باعث شد که نام خانه توکلی بر آن ثبت شود.

در این منطقه هتل‌های زیادی وجود دارند و شما می‌توانید با استفاده از سرویس رزرو هتل اسنپ، هتل مورد علاقه خود در این منطقه را رزرو کرده و از اقامت در آن لذت ببرید.

جاذبه‌های گردشگری تفریحی

حتما در شهر مشهد، باید زمانی را نیز به گردش و تفرج اختصاص داده و از میان جاذبه‌های گردشگری تفریحی و طبیعی نیز مقاصدی را برای خود انتخاب کنید. در این میان، با جاذبه‌هایی چون آبشار، باغ وحش، پارک، جنگل، شهربازی و …، گزینه‌های متعددی را پیش روی خود خواهید داشت.

باغ وحش وکیل آباد

باغ وحش وکیل آباد

باغ وحش وکیل آباد، یکی از بزرگترین و مشهورترین باغ وحش‌های ایران به حساب می‌آید. این باغ وحش در انتهای بلوار وکیل آباد قرار داشته و مجموعه بزرگی از حیوانات را در خود جای داده است. ۴۰ هزار متر مربع، مساحت این باغ وحش را به خود اختصاص داده و چیزی نزدیک به ۱۲۵ گونه جانوری در آن وجود دارند. از جمله حیواناتی که در این باغ وحش قرار دارند، می‌توان به ببر اندونزی، شامپانزه، خرس، شیر آفریقایی، لاما، گوزن، سیاه گوش و … اشاره کرد.

آبشار آبگرم کلات

آبشار آبگرم کلات مشهد

در نزدیکی روستای آبگرم، به آبشار آبگرم کلات می‌رسید. این آبشار چیزی نزدیک به ۷۵ کیلومتر از شهرستان کلات فاصله دارد. همان طور که از نام این آبشار می‌توان حدس زد، آب آن گرم بوده و معمولا دمایی نزدیک به ۳۵ درجه سانتی‌گراد دارد. حال و هوای سرسبز حومه این آبشار و آب شفاف و نشاط‌آور آن، همگی برای سپری کردن یک بعد از ظهر دلچسب در دامان طبیعت فوق‌العاده هستند.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری طبیعی و مکان‌های تفریحی شهر مشهد، می‌توان به غار مغان، مجموعه تفریحی گردشگری و گیاه‌شناسی باغ مشهد، پارک علمی پروفسور بازیما، پارک آبی ایرانیان، بوستان مینیاتوری مشهد و … اشاره کرد.

مراکز خرید مشهد

از جمله بهترین مراکز خرید مشهد، برج تجاری آرمیتاژ گلشن، مرکز خرید آرمان، بازار رضا، مجتمع تجاری الماس شرق و … هستند. در این مراکز خرید، می‌توانید به راحتی خرید‌های خود را از مارک‌های معتبر انجام داده و همینطور از رستوران‌ها و کافه‌های آن‌ها نیز لذت ببرید.

سفر به مشهد با سرویس بلیت سفر اسنپ

برای آن که بهترین سفر تفریحی و زیارتی به شهر مقدس مشهد را تجربه کنید، از سرویس بلیط سفر اسنپ استفاده کرده و به راحتی بلیت اتوبوس، قطار یا هواپیما را به سریع‌ترین و راحت‌ترین فرم خریداری کنید. شما چه تجربه‌ای از سفر به مشهد داشته و تا به حال کدام یک از جاذبه‌های گردشگری یا اماکن زیارتی و سیاحتی آن را از نزدیک دیده‌اید؟ تجربیات و نظرات خود را با ما و دیگر کاربران وب سایت به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *