در صورت گم‌شدن گذرنامه در سفر چه کاری باید انجام داد؟

گم‌کردن پاسپورت در سفر، یکی از اتفاقات شایع میان افرادی است که به کشور‌های خارجی سفر می‌کنند. این اتفاق برای افرادی که با راه چاره آشنا نباشند، می‌تواند مسافرت را به یک کابوس بزرگ تبدیل کند!

اگر شما هم چنین مشکلی دارید، از شما می‌خواهیم که اول خونسردی خود را حفظ کنید؛ سپس همراه ما باشید تا مهم‌ترین راهکار‌ها در صورت گم‌شدن گذرنامه در سفر را بیان کنیم.

گزارش گم‌شدن گذرنامه به پلیس محلی

نخستین گام در صورت گم‌شدن پاسپورت، مراجعه به اداره پلیس محلی و گزارش مسئله به صورت کتبی است.

در چنین شرایطی، پلیس هم گزارشی جداگانه تهیه کرده و در اختیار شما قرار می‌دهد تا از آن بتوانید برای دریافت ویزای جدید استفاده کنید. این گزارش همچنین مهمترین سند رسمی و معتبر خواهد بود که نشان می‌دهد گذرنامه شما مفقود شده است.

مراجعه به سفارت یا کنسولگری ایران

در مرحله بعدی باید به سفارت یا کنسولگری ایران در کشوری که هستید، مراجعه کنید؛ اگر آدرس سفارت را ندارید، می‌توانید از بخش اطلاعات اداره پلیس کمک بگیرید.

از اینجا، کار ساده‌تر می‌شود و لازم است فرم‌های مختلفی که در اختیارتان قرار می‌گیرد را به‌دقت پر کرده و منتظر صدور ویزا بمانید.

این کار علاوه بر جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی، زمان دقیق بازگشت شما به کشور را نیز مشخص کرده و مشکلات احتمالی را هم از پیش روی شما خواهد برداشت.

حتما مدارک شناسایی کامل از جمله کارت شناسایی، عکس و در صورت وجود، کپی پاسپورت را هم همراه خود داشته باشید.

بعد از گم‌کردن پاسپورت در سفر، معمولا یک یا ۲ روز طول می‌کشد که پاسپورت جدیدتان صادر شود. درصورتی‌که فرصت کافی برای دریافت گذرنامه را نداشته باشید، یک پاسپورت اورژانسی در اختیارتان قرار می‌گیرد تا با آن بتوانید به کشور بازگردید.

این پاسپورت البته هیچ کاربرد دیگری ندارد و نمی‌توان از آن برای سفر‌های بعدی استفاده کرد.

درصورتی‌که با برگه‌های تردد موقت راهی ایران شوید، یک برگه جدید در فرودگاه به شما داده خواهد شد که لازم است همراه با آن و سایر مدارک، به اداره گذرنامه مراجعه کرده و برای دریافت پاسپورت جدید خود اقدام کنید.

چند توصیه برای مسافران

همیشه پاسپورت را در جایی مطمئن قرار دهید؛ در صورت نیاز می‌توانید آن را به صندوق امانات هتل بسپارید. به‌علاوه، برای تردد در سطح شهر یا حتی رفتن به شهر‌های دیگر، نیازی به پاسپورت ندارید و همراه داشتن کارت شناسایی، کافی خواهد بود.

توصیه می‌کنیم هرگز گذرنامه و سایر مدارک مهم را داخل چمدان یا کیف پول‌تان قرار ندهید چرا که شانس مفقودی یا سرقت آن‌ها به‌مراتب بالاست. کیف‌های کمری بهترین گزینه برای حمل لوازم مهم هستند.

قبل از سفر، حتما اطلاعات مربوط به سفارت یا کنسولگری ایران در کشور‌های مختلف را یادداشت کنید تا در صورت بروز مشکل، بتوانید خود را به سفارت ایران برسانید.

به‌علاوه، توصیه می‌شود یک رونوشت از تمام مدارک مهم را همراه خود داشته یا داخل تلفن همراهتان ذخیره کنید تا علاوه بر درج صحیح اطلاعات در فرم درخواست ویزا، در صورت نیاز بتوان از آن‌ها یک رونوشت هم تهیه کرد.

اگر در همان مراحل ابتدایی متوجه گم‌شدن پاسپورت در سفر شدید، سریعا به سفارت یا کنسولگری مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید؛ این کار، روند صدور ویزا و پاسپورت جدید را تسریع بخشیده و از سوء استفاده‌های احتمالی نیز جلوگیری می‌کند.

قبل از سفر حتما یک بیمه مسافرتی با پوشش مفقودی گذرنامه را تهیه کنید که در صورت مواجهه با مشکل، بسیاری از کار‌ها را بتوان با سرعت بالاتری انجام داد.

سخن پایانی

اگرچه دنیا با گم‌شدن پاسپورت در سفر به پایان نمی‌رسد، ولی بعضا می‌تواند مشکلات بسیاری را برای مسافران به همراه داشته باشد.

مثلا ممکن است فاصله سفارت یا کنسولگری با موقعیت شما، زیاد باشد یا به‌عنوان یک مسافر خارجی به زبانی که مردم محلی سخن می‌گویند، مسلط نباشید.

سرقت پاسپورت همراه با سایر وسایل از جمله کیف پول و مدارک دیگر هم می‌تواند خاطره‌ای تلخ را برای شما رقم بزند. بااین‌حال، با حفظ خونسردی در هر مرحله از سفر می‌توان اوضاع را با دید بهتری مدیریت کرد. در نهایت می‌توانید از سرویس بلیت سفر اسنپ برای خرید بلیط هواپیما استفاده کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *