همه چیز درباره‌ی فرودگاه کرمان؛ از تاریخچه و خدمات تا امکانات

فرودگاه کرمان

فرودگاه کرمان که با نام فرودگاه بین‌المللی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی کرمان نیز شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین قطب‌های هوایی ایران است که سالانه بیش از یک میلیون مسافر را در مسیر‌های مختلف جابه‌جا می‌کند. اگر قصد سفر هوایی به شهر زیبای کرمان را دارید و می‌خواهید از همین حالا با فرودگاه بزرگ این شهر آشنا شوید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تاریخچه راه‌اندازی فرودگاه کرمان

فرودگاه رفسنجانی فرودگاه کرمان یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های مرکز و جنوب شرق ایران است که ساخت آن در سال ۱۳۰۴ آغاز و در سال ۱۳۳۵ تکمیل شد. در همین زمان بود که نخستین پرواز‌ها در زمینه جابه‌جایی مسافران و بار میان تهران و کرمان کلید خورد و هر هفته، دو پرواز از نوع DC6 انجام می‌شد.

باند اصلی این فرودگاه، در ابتدا حدود ۲۶۰۰ متر طول داشت و مساحت پایانه آن هم به ۶۰۰ مترمربع می‌رسد. در سال ۱۳۶۰، عملیات توسعه فرودگاه با جدیت بیشتری دنبال شد و طول فرودگاه به ۳۸۴۵ متر و عرض آن هم از ۴۵ به ۶۰ متر رسید. در سال ۱۳۶۶، مساحت پایانه اصلی نیز به ۱۲۰۰ متر رسید و سه سال بعد با اضافه‌شدن بخش مربوط به انتقال حجاج به بیت‌الله الحرام، ۱۴۰۰ متر به مساحت این ترمینال افزوده شد؛ هم‌اکنون فرودگاه کرمان، یک ترمینال داخلی ۳۶۰۰ متری و یک ترمینال خارجی ۳۲۰۰ متری دارد. طی سال‌های اخیر، دو باند دیگر، یکی با کاربرد نظامی و دیگری با کاربرد پرواز‌های اضطراری که البته در حال حاضر از آن به‌عنوان تاکسی وی نیز استفاده می‌شود، در این فرودگاه احداث شده است.

بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در سال ۱۳۹۶ نام فرودگاه بین‌المللی کرمان به فرودگاه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تغییر نام پیدا کرد. گفتنی است استان کرمان، سه فرودگاه دیگر در شهر‌های سیرجان، جیرفت و بم هم دارد که در مسیر‌های اختصاصی و بسیار محدودی مشغول فعالیت هستند.

اطلاعات فرودگاه کرمان

اگر قصد ارتباط با فرودگاه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی کرمان را دارید، می‌توانید از شماره‌های زیر استفاده کنید:

  • اطلاعات پرواز: ۱۹۹ از داخل استان و ۳۲۱۱۰۰۳۱ با پیش‌شماره ۰۳۴ برای سایر شهر‌ها
  • شماره روابط‌عمومی فرودگاه: ۳۱۲۱۲۰۷۰ با پیش‌شماره ۰۳۴
  • شماره دفتر مدیرکل: ۳۲۱۱۰۱۹۴ با پیش‌شماره ۰۳۴
  • شماره‌تلفن اداره کل فرودگاه‌های کرمان: ۶- ۳۲۱۱۰۱۱۳ با پیش‌شماره ۰۳۴
  • سامانه پیام کوتاه جهت انتقادات و پیشنهادت: ۱۰۰۰۰۴۰۷

ترمینال‌های فرودگاه کرمان

ترمینال فرودگاه کرمان فرودگاه هاشمی رفسنجانی کرمان، دو ترمینال اصلی داخلی و خارجی دارد که در هرکدام از آن‌ها، امکانات مختلفی در انتظار کاربران است. امکانات ترمینال داخلی، بسیار زیاد بوده و در بخش‌های مختلف آن می‌توان باجه‌های فروش محصولات، دستگاه‌های خودپرداز و بخش اطلاعات را پیدا کرد. به‌علاوه، یک نمازخانه و سرویس بهداشتی در سالن اصلی و یکی در بخش ترانزیت قرار گرفته است. سالن مراقبت از کودک در ترمینال داخلی قرار گرفته و واحد اورژانس نیز در همین بخش مستقر شده است.

تمام پرواز‌های ورودی و خروجی به کشور عراق، از ترمینال خارجی انجام می‌شود. در این پایانه، غرفه بانک‌های ملت و ملی آماده خدمت‌رسانی به تمام مسافران هستند و مسافران می‌توانند از اینترنت رایگان نیز استفاده کنند. باجه گذرنامه هم در همین پایانه قرار دارد.

مقاصد پروازی

علی‌رغم اندازه بزرگ این فرودگاه، تعداد مسیر‌های پروازی مربوط به فرودگاه رفسنجانی، به چند شهر اصلی تهران، اصفهان، شیراز، تبریز، کیش، زاهدان، اهواز و مشهد محدود است.

از این فرودگاه همچنین تعداد زیادی از زائرین حرم مطهر ائمه (ع)، روزانه از کرمان به شهر‌های نجف و بغداد در عراق منتقل می‌شوند.

ایرلاین‌های فعال در فرودگاه بین‌المللی کرمان

بر خلاف سایر فرودگاه‌های کشور، در اینجا تعداد شرکت‌های هواپیمایی فعال نیز بسیار کم هستند و ایرلاین‌های بزرگی مانند کیش ایر، قشم ایر، ماهان، ایران‌ایر و زاگرس حضور دارند. در این میان، ماهان بیشترین حجم پرواز را دارد.

اطلاعات پرواز فرودگاه کرمان

افرادی که می‌خواهند از وضعیت پرواز‌های فرودگاه بین‌المللی کرمان مطلع شوند، کافی است با شماره‌های تلفن ۳۲۱۱۰۰۳۱ و ۳۲۱۱۰۰۳۲ با پیش‌شماره ۰۳۴ تماس بگیرند؛ اگر داخل استان باشید هم شماره ۱۹۹ را شماره‌گیری کنید. به‌علاوه، می‌توان با مراجعه به وب‌سایت رسمی فرودگاه‌های کشور به آدرس fids. airport.ir، از وضعیت دقیق تمام پرواز‌های ورودی و خروجی فرودگاه کرمان مطلع شوند.

امکانات فرودگاه بین‌المللی کرمان

فرودگاه بین‌المللی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی کرمان باتوجه‌به حجم بالای مسافرانی که روزانه از طریق این فرودگاه جابه‌جا می‌شوند، در بخش‌های مختلف آن می‌توان تمام امکانات رفاهی و خدماتی که از یک فرودگاه بین‌المللی انتظار دارید را پیدا کرد؛ اتاق سیگار، نمازخانه، سرویس بهداشتی، اتاق مراقبت از کودک، دفاتر امانت‌داری و بسته‌بندی بار، غرفه اداره پست و دفاتر فروش بلیط هواپیما از جمله این موارد هستند. غرفه‌های مواد غذایی و سوغاتی، غرفه مربوط به فروش سنگ‌های تزئینی و انواع غرفه‌های تجاری در هر دو پایانه مشغول خدمت‌رسانی هستند. در ادامه، در مورد سایر امکانات مهم فرودگاه بین‌المللی کرمان هم به‌صورت جداگانه صحبت خواهیم کرد.

خدمات بانکی

در پایانه‌های مختلف فرودگاه کرمان، دستگاه‌های خودپرداز مربوط به بانک‌های مختلف قرار گرفته است تا بدون هیچ مشکلی بتوانید کار‌ها را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید. در ترمینال داخلی، غرفه بانک ملی نیز فعال است.

افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند هم در ترمینال خارجی می‌توانند غرفه بانک ملت جهت تحویل ارز مسافرتی و غرفه بانک ملی را جهت دریافت عوارض خروج از کشور، پیدا کنند.

حمل‌ونقل عمومی

بیرون از فرودگاه هاشمی رفسنجانی کرمان، اتوبوس‌های اختصاصی استان کرمان به‌صورت گسترده، فعالیت دارند و هر ۳۰ دقیقه در محل ایستگاه‌ها حاضر می‌شوند. در بخش راستی خروجی مربوط به پایانه اصلی فرودگاه هم تاکسی‌های خطی با نرخ مصوب می‌توانند شما را به بخش‌های مختلف شهر ببرند.

هرچند، توصیه ما استفاده از سرویس درخواست خودروی اسنپ است چرا که علاوه بر هزینه پایین، در سریع‌ترین زمان می‌تواند شما را به مقصد دلخواهتان برساند. اگر مسافر هستید و با خیابان‌ها و مسیر‌های اصلی کرمان آشنا نیستید نیز استفاده از این سرویس می‌تواند حسابی در به‌موقع رسیدن به فرودگاه به شما کمک کند.

خدمات CIP فرودگاه کرمان

بخش تشریفات فرودگاه بین‌المللی کرمان هم پذیرای تمام افرادی است که می‌خواهند سفری متفاوت و دلپذیر را تجربه کنند. در پرواز‌های ورودی، مسئولان همراه با خودروی اختصاصی و تابلویی که نام شما بر روی آن نوشته شده، به استقبالتان آمده و شما را به سالن تشریفات می‌برند. در این سالن، تا اتمام فرایند دریافت بار و انجام سایر کار‌ها، می‌توانید با انواع غذا‌ها و نوشیدنی‌ها از خود پذیرایی کرده و از امکانات سالن تشریفات استفاده کنید. در پرواز‌های خروجی نیز مسافران از گیتی جداگانه وارد سالن CIP می‌شوند تا علاوه بر بازرسی اختصاصی و اتلاف کمتر وقت، سایر تشریفات از جمله دریافت کارت پرواز و تحویل بار، توسط کارشناسان انجام شود. در نهایت نیز شما را با خودروی اختصاصی تا هواپیما منتقل خواهند کرد.

سخن پایانی

فرودگاه کرمان با در اختیار داشتن امکانات گسترده، علاوه بر زمینه مسافری و باری، کاربرد‌های نظامی زیادی هم دارد. برای افرادی که قصد سفر هوایی به کرمان را دارند، راه‌های مختلفی جهت تهیه بلیط وجود دارد که بهترین آن‌ها، استفاده از سرویس بلیت سفر اسنپ است. این سرویس به شما کمک می‌کند که به‌سادگی لمس صفحه گوشی و انتخاب چند گزینه، بلیط هواپیما کرمان را با کمترین هزینه خریداری کرده و از تخفیف‌های ویژه نیز برخوردار شوید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.