آشنایی با فرودگاه رشت، خدمات و امکانات آن

فرودگاه رشت

اگرچه سفر به شمال کشور با خودرو شخصی جذابیت‌های خاص خود را دارد، اما بسیاری از افراد، سفر هوایی را به استان گیلان و مرکز زیبای آن انتخاب می‌کنند. به همین بهانه، امروز قصد داریم در مورد فرودگاه سردار جنگل رشت، امکانات، خدمات، ترمینال‌ها و … صحبت کنیم. فرودگاه رشت یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های ارتباطی هوایی در شمال کشور محسوب می‌شود.

تاریخچه راه‌اندازی فرودگاه رشت

مسیر‌های دسترسی به فرودگاه رشت داستان مربوط به راه‌اندازی فرودگاه سردار جنگل رشت، به سال‌های دهه ۱۳۲۰ شمسی بر می‌گردد؛ زمانی که دولت به‌منظور بهبود سیستم حمل‌ونقل هوایی، در خیابان رودباری که پیش‌تر توسط اهالی محلی با نام‌های «زمین طیاره» و «بالون صحرا» شناخته می‌شد، کار ساخت این فرودگاه بزرگ را آغاز کرد. این فرودگاه در نزدیکی کارخانه لامپ‌سازی که هم‌اکنون با نام ایران الکتریک رشت شناخته می‌شود، واقع شده بود و توسعه جدی آن سبب شد تا در ۱۸ خرداد ۱۳۲۶، فرودگاه رشت با نام «سلیمان داراب» به‌صورت رسمی افتتاح شود.

در ابتدا، روز‌های دوشنبه و پنجشنبه، پرواز‌های مختلفی در مسیر رشت – تهران – تبریز و بالعکس آن توسط شرکت هواپیمایی ایران انجام می‌شد، اما بعد از چند سال، فعالیت‌های این فرودگاه به‌صورت کامل متوقف شد. پس از آن، مدیران، محل جدیدی را برای فعالیت این فرودگاه در شمال شرقی رشت در نظر گرفتند و تمام تجهیزات را در سال ۱۳۴۴ به آنجا منتقل کردند. در نهایت، این فرودگاه در سال ۱۳۴۷ و موقعیت فعلی آن، به‌صورت رسمی افتتاح و کار خود را با قدرتی بیشتر از قبل در پیش گرفت.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و گسترش سیستم‌های حمل‌ونقل هوایی، پرواز‌های خارجی هم در دستور کار فرودگاه بین‌المللی رشت قرار گرفت؛ در سال ۱۳۸۹ نیز به دنبال تحریم‌های یک‌طرفه اتحادیه اروپا در مورد پذیرش هواپیما‌های ایرباس، برخی از پرواز‌های شرکت هواپیمایی هما به مقاصد استکهلم و هامبورگ، از همین فرودگاه انجام شد.

فرودگاه سردار جنگل رشت در ارتفاع ۴۰ متر پایین‌تر از سطح دریا قرار گرفته و با مساحت کلی ۲۲۰ هکتاری، دارای ترمینال‌های اختصاصی برای پرواز‌های داخلی و خارجی و همچنین سالن پاویون است. توسعه سیستم‌های آب‌کشی و زهی کانال‌های آبی، ساخت تاکسی وی موازی و تغییر مسیر رودخانه‌های نزدیک باند، از جمله برنامه‌ها برای بهبود وضعیت کلی این فرودگاه بزرگ است.

اطلاعات فرودگاه رشت

نقشه راهنمای فرودگاه رشت به‌منظور ارتباط مستقیم با مدیران و بهبود خدمات فرودگاه، در وب‌سایت رسمی به آدرس rasht. airport.ir تمام اطلاعات مربوط به فرودگاه، راهنمای پرواز‌ها، قوانین و اطلاعات تماس درج شده است تا مسافران بدون هیچ واسطه‌ای با بخش‌های مختلف در ارتباط باشند. در این سایت همچنین می‌توان توصیه‌نامه‌های بهداشتی و پرسش‌های متداول سایر کاربران را پیدا کرد.

شماره‌های تماس زیر، از مواردی هستند که احتمالا قبل از سفر به کارتان خواهند آمد:

  • تلفن مستقیم: ۳۴۸۸۸۵۱۰ / ۳۳۷۲۹۷۳۱ با پیش‌شماره ۰۱۳
  • تلفن روابط‌عمومی: ۳۴۸۸۸۰۰۰ داخلی ۱ با پیش‌شماره ۰۱۳
  • تلفن گویا: ۳۴۸۸۰۰۰۰ با پیش‌شماره ۰۱۳
  • دفتر مدیر ترمینال: ۳۴۸۸۸۵۱۰ با پیش‌شماره ۰۱۳
  • اطلاعات پرواز: ۱۹۹ (از داخل استان گیلان) و ۳۴۸۸۸۱۹۹ با پیش‌شماره ۰۱۳ از سایر استان‌ها

ترمینال‌های فرودگاه رشت

راهنمای ترمینال‌های فرودگاه رشت فرودگاه سردار جنگل رشت به‌اندازه دیگر فرودگاه‌های بزرگ کشور، شلوغ نیست؛ این یعنی نباید در آن به دنبال پایانه‌های بزرگ و بسیار خاص باشید.

ترمینال داخلی

پرواز‌های ورودی و خروجی برای مقاصد داخلی از ترمینال اصلی که ساختمان جدید آن در سال ۱۳۹۲ مورد بهره‌برداری قرار گرفت، انجام می‌شود. این پایانه با مساحت ۶ هزار مترمربعی با ارائه امکانات مدرن و خدمات مخصوص، روزانه در خدمت تعداد زیادی از مسافران است.

ترمینال خارجی

برای پرواز‌های خارجی، هنوز ترمینال جدیدی راه‌اندازی نشده و پایانه قدیمی آن که در سال ۱۳۴۷ ساخته شده بود، هم‌اکنون به‌عنوان ترمینال پرواز‌های خارجی مورداستفاده فرودگاه است. البته، احداث یک ساختمان جدید، در دستور کار مدیران قرار دارد و ساختمان فعلی نیز تا حدی بازسازی شده است.

ترمینال پاویون (VIP)

فرودگاه رشت با استفاده از یک ساختمان ۳۳۰ مترمربعی که به‌عنوان ترمینال پاویون یا همان VIP شناخته می‌شود، خدمات کامل تشریفات را برای مسافران ایرانی و خارجی در تمام خطوط پروازی ارائه می‌دهد. ساختمان تشریفات جدید هم در حال ساخت است تا این خدمات، باکیفیت بالاتری ارائه شود.

مقاصد پروازی

فرودگاه رشت سردار جنگل بیشترین فعالیت فرودگاه سردار جنگل رشت، در زمینه جابه‌جایی مسافران و انواع بار میان شهر‌های بزرگ داخلی است. از فرودگاه رشت فقط برای ۹ شهر تهران، مشهد، شیراز، اهواز، کیش، اصفهان، شیراز، عسلویه و بندرعباس پرواز وجود دارد. تنها مقصد خارجی از فرودگاه رشت نیز شهر آستراخان روسیه است که توسط شرکت هواپیمایی پارس ایر انجام می‌شود.

ایرلاین‌های فعال در فرودگاه بین‌المللی رشت

مطابق با اطلاعات موجود، هم‌اکنون ۱۳ شرکت از جمله وارش، ایران ایرتور، پارس، آسمان، سا‌ها، پویا، هما، قشم ایر، کیش ایر، تابان، چابهار، سپهران و ایران‌ایر برای فرودگاه رشت پرواز دارند. در میان شرکت‌های خارجی هم فقط ایرلاین سعودی به شمال ایران پرواز انجام می‌دهد. گفتنی است در گذشته، شرکت ترکیه‌ای اطلس گلوبال نیز پرواز‌های مستقیمی را میان رشت و استانبول انجام می‌داد، ولی این پرواز‌ها با تعطیلی شرکت در سال ۲۰۲۰ متوقف شد.

اطلاعات پرواز فرودگاه رشت

مسافران علاوه بر امکان تماس با شماره‌تلفن ۱۹۹ (از داخل استان گیلان) و شماره‌تلفن ۳۴۸۸۸۱۹۹ با پیش‌شماره ۰۱۳ (برای سایر استان‌ها) جهت ارتباط با بخش اطلاعات پرواز فرودگاه سردار جنگل رشت، می‌توانند به وب‌سایت رسمی فرودگاه‌های کشور به آدرس fids. airport.ir، تمام جزئیات مربوط به پرواز‌های ورودی و خروجی شامل شماره پرواز، شرکت هواپیمایی، وضعیت، تاریخ و ساعت حرکت را مشاهده کنند.

امکانات فرودگاه بین‌المللی رشت

امکانات فرودگاه رشت در فرودگاه بزرگ رشت، امکانات مختلفی از جمله پارکینگ شبانه‌روزی اختصاصی، خودپرداز‌های بانکی، غرفه‌های فروش مواد غذایی و سوغاتی، رستوران‌های مختلف با غذا‌های دریایی، ایرانی و خارجی، کافی‌شاپ و غرفه‌های امانت‌داری و بسته‌بندی بار در خدمت مسافران هستند. در ادامه، در مورد برخی دیگر از امکانات این فرودگاه صحبت خواهیم کرد:

حمل‌ونقل عمومی

در بخش بیرونی فرودگاه، تاکسی‌های خطی با رنگ زرد را در تمام بخش‌ها می‌توان پیدا کرد که در مسیر‌های ازپیش‌تعیین‌شده می‌توانند شما را به تمام بخش‌های مختلف شهر ببرند. در صورت نیاز هم می‌توان از تاکسی‌های سفید اختصاصی استفاده کرد.

اگر می‌خواهید سفری سریع و بدون دردسر با بهترین هزینه را داشته باشید، ما استفاده از سرویس درخواست خودروی اسنپ را توصیه می‌کنیم. استفاده از این سرویس، رایگان است و به شما کمک می‌کند تا در کمترین زمان، به بخش‌های مختلف شهر سفر کنید.

خدمات CIP فرودگاه رشت

فرودگاه شهر رشت همان‌طور که گفتیم، این فرودگاه دارای سالن تشریفات اختصاصی بوده و مسافرانی که قبل از خرید بلیط، هزینه‌های مربوط به CIP را نیز خریداری می‌کنند، می‌توانند منتظر سفری جذاب‌تر باشند.

برای پرواز‌های ورودی، کارکنان این بخش همراه با خودروی شخصی و تابلویی که نام مسافر بر روی آن نوشته، به استقبال مسافر آمده و آن را به سالن تشریفات منتقل می‌کنند تا در صف‌های طولانی در انتظار بار خود نباشید و بتوانید در این سالن از خود پذیرایی کنید. برای پرواز‌های خروجی نیز مسافران به همین سالن منتقل می‌شوند و تمام امور مربوط به دریافت کارت پرواز، تحویل بار و … توسط کارکنان انجام خواهد شد. به‌علاوه، این افراد با خودروی اختصاصی تا پای پرواز همراه می‌شوند.

اجاره خودرو بدون راننده

دفتر شرکت یوروپکار در فرودگاه سردار جنگل رشت، حضوری فعال دارد و انواع خودروهای ایرانی و خارجی را با ارائه گواهینامه و کارت شناسایی، به مسافران اجاره می‌دهد. هزینه اجاره روزانه خودرو، از ۳۰۰ هزار تومان تا ۱.۵ میلیون تومان برای ماشین‌های مختلف، متغیر است.

سخن پایانی

اگر برای سفر هوایی به شمال ایران، بلیط هواپیما را از قبل تهیه نکنید، ممکن است موقع سفر با مشکلات مختلفی از جمله پرشدن صندلی‌ها مواجه شوید. ازاین‌رو توصیه می‌شود از قبل، با استفاده از سامانه‌های مختلف از جمله سرویس بلیت سفر اسنپ، برای خرید بلیط اقدام کنید. استفاده از این اپلیکیشن، بسیار ساده و رایگان است و ضمن خرید بلیط با کمترین قیمت، می‌توان از تخفیف‌های مختلف نیز برخوردار شد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *