مشهورترین تاکسی‌های جهان؛ مردم شهرهای مختلف دنیا چه تاکسی‌هایی سوار می‌شوند؟

تاکسی اینترنتی

همه ما به یاد می‌آوریم که زمانی با تماس‌گرفتن با آژانس تاکسی می‌گرفتیم یا اینکه سر خیابان منتظر تاکسی می‌شدیم. امروزه شیوه تاکسی‌رانی در جهان تغییر کرده است و بیشتر مردم در شهرهای بزرگ از تاکسی اینترنتی استفاده می‌کنند. تا پایان این مقاله همراهمان باشید تا با مشهورترین تاکسی‌های جهان و تحولی که تاکسی اینترنتی در دنیا ایجاد کرد، آشنا شوید. پیش از آن شاید برایتان جالب باشد که درباره تاریخچه تاکسی‌رانی هم بدانید! پس این مقاله جذاب را از دست ندهید.

تاریخچه تاکسی‌رانی در جهان

تاریخچه تاکسی‌رانی در جهان

می‌توان گفت که نخستین تاکسی شهری در ابتدای قرن هفدهم پدید آمد، یعنی زمانی که ساکنان لندن برای جابه‌جایی در شهر از درشکه‌های کرایه‌ای استفاده می‌‌کردند. اما دوران مدرن تاکسی‌رانی از اوایل قرن بیستم آغاز شد.

هنری فورد، مخترع و کارآفرین مشهور آمریکایی، دنبال راهی بود که برای مردم خودروهای ارزان بسازد. تا پیش از آن، خودرو وسیله‌ای تجملاتی محسوب می‌شد که فقط اعیان و اشراف به آن دسترسی داشتند. با تأسیس کارخانه خودروسازی فورد در سال ۱۹۰۳ میلادی و تولید انبوه خودروی ارزان، استفاده از این وسیله به‌سرعت در جهان همه‌گیر شد و از آن به‌عنوان تاکسی در شهرهای مختلف جهان استفاده کردند. به‌تدریج سازمان‌ها و اتحادیه‌های تاکسی‌رانی هم در شهرهای مختلف جهان برای مدیریت و سازمان‌دهی تاکسی‌ها شکل گرفتند.

مشهور‌ترین تاکسی‌های جهان

شهرها و کشورهای مختلف دنیا سامانه تاکسی‌رانی مخصوص به خود را دارند. در این بخش، مشهورترین تاکسی‌های جهان را معرفی می‌کنیم.

۱. تاکسی‌های زرد نیویورک

تاکسی‌های زرد نیویورک

اولین تاکسی‌ها با موتور درون‌سوز در سال ۱۹۰۷ میلادی از فرانسه وارد نیویورک شدند. مسئولان به این تاکسی‌ها رنگ زرد قناری زدند تا تشخیص آنها برای شهروندان آسان باشد.

امروزه خیابان‌های نیویورک مملو از تاکسی‌های فورد زردرنگ است به طوری که تعداد این خودروها حتی از تعداد خودروهای شخصی هم بیشتر است.

۲. فیاکرهای وین

فیاکرهای وین

یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر وین تاکسی‌های اسب‌ران این شهر موسوم به فیاکر است. این درشکه‌های اعیان با اسب‌های سفید کشیده می‌شوند و امروزه صرفا برای مراسم‌های مختلف مانند عروسی استفاده می‌شوند.

۳. ریکشای هندی

ریکشای هندی

ریکشای هندی می‌تواند همه‌جا برود! اگر به این کشور سفر کردید و خواستید راهتان را در میان ازدحام دهلی نو پیدا کنید، ریکشای ارزان هندی در خدمت شماست.

۴. توک‌تاک‌های سه‌چرخ تایلند

توک‌تاک‌های سه‌چرخ تایلند

توک‌تاک‌های تایلندی رقیب ریکشای هندی‌اند و البته شباهت زیادی هم به آنها دارند. این سه‌چرخه‌های رنگارنگ که با انواع زلم‌زیمبو تزئین شده‌اند، مسافران را در شهرهای شلوغی مانند بانکوک به مقصد می‌رسانند.

۵. سه‌چرخه‌های فیلیپین

سه‌چرخه‌های فیلیپین

کشورهای جنوب شرق آسیا جزو پرجمعیت‌ترین نقاط دنیا هستند. این تراکم باعث شده است که سامانه حمل‌ونقل عمومی در این کشورها خودش را با شرایط سازگار کند. برای همین هم استفاده از سه‌چرخه‌های جمع‌وجور به‌جای تاکسی از هند گرفته تا فیلیپین رایج است. سه‌چرخه‌های فیلیپین اغلب شامل یک موتورسیکلت و نشیمنگاهی سایه‌دارند که سمت راست موتور نصب شده است.

۶. فیات‌های زرد و مشکی بمبئی

فیات‌های زرد و مشکی بمبئی

ریکشا تنها تاکسی کشورهای جنوب شرق آسیا نیست. مثلا فیات‌های زرد و مشکی شهر بمبئی هم جزئی از فرهنگ و شخصیت این شهر هستند.

۷. تاکسی‌های سیاه لندن

تاکسی‌های سیاه لندن

تاکسی‌های سیاه لندن که به آنها بلک کب می‌گویند یکی از نمادهای این شهرند. هرچند این تاکسی‌ها کوچک‌اند، راحت هستند و رانندگانی بسیار مؤدب دارد، رانندگانی که برای خودشان یک پا راهنمای گردشگری هستند! اگر بخواهید در این شهر راننده تاکسی شوید، باید از هفت خان رستم بگذرید و انواع دوره‌ها را بگذرانید، از خیابان‌شناسی لندن گرفته تا روان‌شناسی برخورد با مسافران.

۸. تاکسی‌ های لوکس مونیخ

تاکسی‌ های لوکس مونیخ

کشور آلمان را به صنعت خودروسازی‌اش می‌شناسیم. بی‌ام‌دابیلو، بنز، آئودی و فولکس واگن گل سرسبد صنعت خودروسازی این کشور صنعتی هستند. جای تعجب ندارد که برخی محصولات این شرکت‌ها به‌عنوان تاکسی به مردم و گردشگران خدمت کنند. امروزه خیابان‌های آلمان، به‌خصوص شهر مونیخ، پر از تاکسی های لوکس اینترنتی یا غیراینترنتی مانند مرسدس بنز‌های کلاس E3 کرمی‌رنگ است.

۹. سَن ویلرهای چینی

سَن ویلرهای چینی

این تاکسی‌های کوچک اغلب از یک درشکه و دوچرخه‌ای مکانیکی یا برقی ساخته شده‌اند. این تاکسی‌های سه‌چرخ طوری طراحی شده‌اند که در شهرهای شلوغ چین مسافر را در سریع‌ترین زمان به مقصد برسانند. این تاکسی‌ها از سال ۱۹۵۰ میلادی تا به امروز در حال جابه‌جایی مسافر در شهرهای چین هستند. هرچند با مدرن‌شدن چین و بیشترشدن خودروهای بنزینی و بزرگراه‌ها در این کشور، این تاکسی‌ها هم تعدادشان کمتر شده است.

۱۰. تاکسی‌ های لوکس توکیو

تاکسی‌ های لوکس توکیو

تاکسی‌ها در ژاپن گرانقیمت‌اند، اما این گرانی بی‌حساب‌وکتاب نیست. در توکیو، مسافران سوار برخی از مدرن‌ترین و لوکس‌ترین محصولات خودروسازی این کشور پیشرفته می‌شوند. درهایی که خودکار باز می‌شوند، فضای داخلی راحت و شیک و رانندگانی مؤدب با دستکش‌های سفید از ویژگی‌های تاکسی‌های این شهرند.

۱۱. هیونداهای کوچک کلمبیایی

هیونداهای کوچک کلمبیایی

هیوندای کوچک و زردرنگ آتوس به‌خاطر مصرف کم و هزینه نگهداری اندک، رایج‌ترین تاکسی در کشور کلمبیاست. با توجه به ابعاد کوچک این خودرو، چندان راحت نخواهید بود، اما لااقل ارزان هستند.

۱۲. تاکسی‌دوچرخه‌ای مکزیکوسیتی

تاکسی‌دوچرخه‌ای مکزیکوسیتی

این تاکسی‌دوچرخه‌های برقی سبزرنگ بهترین وسیله برای جابه‌جایی در مرکز شهر شلوغ مکزیکوسیتی هستند. این شهر زمانی غرق آلودگی هوا بود و این تاکسی‌ها بخشی از ابتکار موفق مکزیکی‌ها برای احیای هوای پایتختشان بود.

۱۳. تاکسی‌های جورواجور پاریس

تاکسی‌های جورواجور پاریس

بزرگ‌ترین شهر فرانسه سامانه تاکسی‌رانی یکدست ندارد. فرانسوی‌ها نماد آزادی و پذیرش تنوع فرهنگی‌اند و در پاریس می‌توانید انواع خودروها و سه‌چرخه‌های برقی را به‌عنوان تاکسی پیدا کنید. فقط کافی است علامت تاکسی بالای آنها نصب شده باشد.

۱۴. تاکسی‌های قرمزرنگ هنگ‌کنگ

تاکسی‌های قرمزرنگ هنگ‌کنگ

در شهر هنگ‌کنگ ۳ نوع تاکسی وجود دارد که رایج‌ترینشان تاکسی قرمز است. این تاکسی‌های قرمزرنگ شاید خودروهای چندان مدرنی به نظر نرسند، اما به‌اندازه کافی راحت و جادار‌ند.

۱۵. توک‌تاک‌های لیسبون

توک‌تاک‌های لیسبون

شاید عجیب به نظر برسد، اما شعار ریکشا می‌تواند همه‌جا برود درست از آب درآمده است و این سه‌چرخه‌های معروف راه خود را از جنوب شرق آسیا به پرتغال باز کرده‌اند.

در سال‌های اخیر، استفاده از توک‌تاک‌های رنگارنگ و ریکشا به‌عنوان تاکسی در شهر لیسبون رونق پیدا کرده است. این خودروهای کوچک به مسافران امکان می‌دهند در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر جابه‌جا شوند.

تاکسی‌های آبی جهان

بسیاری از شهرهای جهان کنار رودخانه‌ها و دریاچه‌ها بنا شده‌اند. برخی از آنها حتی روی آب ساخته شده‌اند. بنابراین تاکسی‌های آبی نیز در این شهرها دیده می‌شوند. در ادامه نگاهی به برخی از این تاکسی‌ها می‌اندازیم.

۱. قایق‌های سنتی ابرای دبی

قایق‌های سنتی ابرای دبی

دبی به تاکسی‌ های لوکس مشهور است، اما در کنار آن زرق‌وبرق، قایق‌های سنتی و چوبی ابرا از قرن هجدهم میلادی تا به امروز به همان شیوه سنتی مشغول جابه‌جایی مسافر در سواحل این شهر بوده‌اند.

۲. قایق‌های شیکارای دریاچه دال کشمیر

قایق‌های شیکارای دریاچه دال کشمیر

در ایالت شمالی جامو و کشمیر هند، روی دریاچه دال می‌توانید این قایق‌های چوبی زردرنگ را ببینید که مسافران را در این دریاچه جابه‌جا می‌کنند.

۳. تاکسی‌های آبی سیدنی

تاکسی‌های آبی سیدنی

یکی از بهترین روش‌ها برای لذت بردن از بندر زیبای سیدنی، سوارشدن به قایق‌های مدرن و تندروی زردرنگی است که با پنجره‌های باز، امکان لذت‌بردن از هوای مطبوع و مرطوب بندر را به مسافران می‌دهند.

۴. تاکسی‌های اکسیژن شهر ویکتوریا

تاکسی‌های اکسیژن شهر ویکتوریا

این تاکسی‌های بامزه بیضی‌شکل که در ماه‌های مارس تا اکتبر در دسترس‌اند، یکی از جاذبه‌های شهر ویکتوریای کانادا هستند.

۵. تاکسی‌‌های آبی ونیزی

تاکسی‌‌های آبی ونیزی

ونیز شهری است که روی آب بنا شده و به‌جای خیابان، آبراه دارد. پس طبیعی است که به‌جای خودرو، قایق‌ها تاکسی شما باشند. البته این قایق‌تاکسی‌های لوکس چندان ارزان نیستند.

تاکسی اینترنتی در جهان

تاکسی اینترنتی در جهان

دومین تحول بزرگ در حوزه تاکسی‌رانی پس از تولید انبوه خودرو، گسترش تلفن‌های همراه و توسعه اینترنت در جهان بود. با گسترش این دو، به‌مرور کسب‌وکارهایی نوین به‌عنوان تاکسی آنلاین بین راننده و مسافر واسطه شدند و تاکسی شهری سنتی را به حاشیه راندند. مثلا اوبر اکنون در ۷۲ کشور و ۱۰هزار و پانصد شهر جهان کاربر دارد.

مزیت رقابتی تاکسی اینترنتی، انعطاف‌پذیری آن در مقایسه با شیوه‌های سنتی است. امروزه می‌توانید با نصب یکی از این برنامک‌های تاکسی اینترنتی، به‌راحتی تاکسی بگیرید. هر کسی که صاحب خودروی شخصی است نیز می‌تواند به‌راحتی در این پلتفرم‌ها ثبت‌نام کند و هر زمان که خواست مسافرکشی کند. دیگر نیازی به کاغذبازی نیست و خودروی شما حتما نباید زرد یا از مدلی خاص باشد.

در کشور ما نیز از اوایل دهه ۹۰ خورشیدی، پلتفرم‌های تاکسی اینترنتی شکل گرفته‌اند و تاکسی‌رانی کشور را به کل تغییر داده‌اند. زمانی دفاتر آژانس در شهرهای بزرگ و کوچک کشور فعالیت می‌کردند، اما امروزه این کسب‌وکارها جای خود را به تاکسی اینترنتی داده‌اند. حتی بسیاری از تاکسی‌های زرد سنتی نیز امروزه از این پلتفرم‌ها برای مسافرکشی استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های ماشین مناسب برای تاکسی اینترنتی

اگر شما هم قصد دارید به میلیون‌ها نفری بپیوندید که شغل دوم یا حتی شغل اولشان تاکسی‌رانی است، باید بدانید که درآمد بیشتر شما وابسته به کسب امتیاز بیشتر در پلتفرم‌های تاکسی اینترنتی است. این امتیاز به عوامل مختلف فنی و غیرفنی بستگی دارد که یکی از آنها ماشین مناسب و تمیز است.

خودروی مناسب باید:

  • حداقل راحتی را برای مسافران فراهم کند؛
  • سیستم سرمایشی و گرمایشی‌اش سالم باشد؛
  • بیرون و درونش تمیز باشد؛
  • از نظر فنی مشکلی نداشته باشد.

این عوامل سبب کسب امتیاز بیشتر از مسافران و در نتیجه افزایش درآمدند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.