هفت نکته‌ی اقتصادی مهم در خرید بلیط پرواز خارجی

خرید بلیط پرواز خارجی ارزان با اسنپ

قیمت پرواز‌های خارجی در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری یافته‌اند. این افزایش به‌ویژه برای مقاصد دورتر و نیز پرواز‌های با کلاس‌های بیزنس یا فرست کلاس بیشتر نیز بوده است. به همین دلیل به‌یادداشتن نکاتی اقتصادی هنگام خرید بلیط پرواز خارجی، می‌تواند هزینه سفر شما را کاهش دهد. این راهکارها از زمان مناسب برای خرید بلیط، انتخاب روز مناسب برای پرواز تا رزرو از اپلیکیشن‌های تخفیفی را شامل می‌شوند.

در این مقاله، مهم‌ترین راهکار‌های کاهش هزینه بلیط پرواز‌های خارجی را مرور می‌کنیم. درصورتی‌که قصد سفر خارجی را دارید پیش از تهیه بلیط این مقاله را مطالعه کرده و به مقدار قابل‌توجهی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

قیمت‌ها را زیر نظر داشته باشید

یکی بهترین راهکارها برای کاهش هزینه خرید بلیط پرواز خارجی این است که هرچه زودتر نسبت به بررسی قیمت‌ها اقدام کنید. بهتر است به‌محض اینکه ویزای خود را گرفتید یا تصمیمتان برای سفر قطعی شد، اقدام به بررسی سایت‌ها نمایید. هرگز تهیه‌ی بلیط خود را به روز‌های پایانی موکول نکنید؛ چراکه در این صورت، علاوه بر اینکه ممکن است پرواز‌های خوب را از دست بدهید؛ بلکه شاید مجبور شوید هزینه‌ی بیشتری نیز بپردازید.

علاوه بر این حتما شرکت‌های هواپیمایی مختلف را با هم مقایسه کنید. دقت داشته باشید که هرکدام، از چه هواپیمایی استفاده می‌کنند. بسیاری از شرکت‌ها از یک هواپیما برای مسیر‌های مشابه استفاده می‌کنند اما قیمت‌های متفاوتی دارند.

به‌طورکلی، گفته می‌شود که بهترین زمان برای خرید بلیط پرواز‌های خارجی از هشت هفته پیش از پرواز تا دوهفته قبل از آن است. پیش‌ازاین موعد بهتر است، تحقیقات خود را در خصوص هواپیمایی‌ها، خدمات و قیمت‌هایشان انجام داده باشید.

به نوع خدمات دقت کنید

کلاس نرخی پرواز‌های خارجی

ممکن است هزینه‌ی بلیط پرواز خارجی یک شرکت هواپیمایی برای یک مسیر مشخص، ارزان‌تر از دیگری باشد اما شاید نیاز‌های شما را برآورده نکند. این نیاز‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشد:

  • اضافه‌بار
  • نوع باری که با خود می‌توانید وارد هواپیما کنید
  • خدمات به نوزادان، افراد توان‌خواه یا بانوان باردار
  • خدمات دیگر نظیر دلیوری بار و چمدان و غیره

به‌عنوان‌مثال، ممکن است یک شرکت هواپیمایی، هزینه‌ی اضافه‌بار بسیار گران‌تری نسبت به رقبای خود داشته باشد درحالی‌که قیمت بلیط پروازش، ارزان‌تر است. باید برآورد تمام این هزینه‌ها را در محاسبه‌ی هزینه‌ی بلیط خود در نظر داشته باشید.

بلیط روز‌های ارزان‌تر را بخرید

خرید به‌موقع بلیط پرواز خارجی درصورتی‌که تاریخ سفرتان انعطاف دارد، سعی کنید در تاریخ‌هایی از سال یا ماه سفر کنید که تعداد مسافران کمتر است و درنتیجه، شرکت‌های هواپیمایی قیمت‌هایشان را کاهش می‌دهند. به‌عنوان‌مثال و به‌طورکلی، بلیط پرواز‌های اروپا در فصول سرد سال به‌غیراز ایام کریسمس، ارزان‌تر است. همچنین، شرکت‌های هواپیمایی، بلیط‌های خود را در ایام نوروز معمولا گران‌تر می‌کنند؛ چراکه ترافیک پرواز‌ها نیز بیشتر است.

همچنین، به‌طورکلی، بلیط پرواز‌های آخر هفته (جمعه، شنبه و یکشنبه) معمولا گران‌تر از بلیط پرواز‌های اول هفته، یعنی دوشنبه تا چهارشنبه است. بهتر است درصورتی‌که قصد پرواز خارجی دارید، این روز‌ها را برای رفت‌وبرگشت خود انتخاب کنید. در بین این روز‌ها نیز طبق تجربه، ساعات پایانی روز سه‌شنبه به‌وقت ایران، بهترین ساعات برای خرید بلیط‌های ارزان هستند.

همچنین، فکر خرید بلیط چارتر و لحظه آخری برای پرواز‌های خارجی را هم بهتر است کنار بگذارید. این گزینه هرچند که برای پرواز‌های داخلی به دلیل تعدد پرواز‌ها می‌تواند در هزینه‌های شما صرفه‌جویی کند اما درصورتی‌که خرید بلیط پرواز خارجی خود را به این دلیل به تعویق بیندازید، احتمال پیدانکردن پرواز، بیشتر از پیداکردن آن خواهد بود و ممکن است تنها بلیط‌های گران‌قیمت برای شما باقی بمانند.

ارزان‌ترین فرودگاه و مسیر را انتخاب کنید

مسیر ارزان بلیط پرواز خارجی بسیاری از شهر‌های بزرگ و اروپایی، بیش از یک فرودگاه دارند. شاید برای شما تفاوتی نکند که در کدام‌یک از آن‌ها فرود بیایید. به همین دلیل، بهتر است هنگام خرید بلیط پرواز خارجی، قیمت هریک از فرودگاه‌های شهر مقصدتان را نیز با یکدیگر مقایسه کنید. به‌عنوان‌مثال، لندن شش فرودگاه بین‌المللی دارد که فرودگاه هیترو (Heathrow) گران‌ترین و مجلل‌ترین آن‌هاست اما برای یک سفر اقتصادی، گزینه‌ی مناسبی محسوب نمی‌شود. بقیه‌ی فرودگاه‌ها یعنی YXU، London City، Gatwick، Luton و Stansted and Southend ارزان‌تر هستند و در میان آن‌ها فرودگاه Luton ارزان‌ترین محسوب می‌شود.

اگر هدفتان صرفه‌جویی هرچه بیشتر در هزینه بلیط است، بهتر است مسیر‌های طولانی‌تر برای پرواز‌های مشابه را نیز در نظر داشته باشید. این پرواز‌ها وقت بیشتری از شما می‌گیرند و نیز خستگی بیشتر در پی دارند؛ چراکه بین مسیر و در فرودگاه‌های دیگر نیز توقف دارند. بااین‌حال، قطعا نسبت به پرواز‌های مستقیم و یکسره، قیمت ارزان‌تری دارند.

تکی‌تکی بلیط بخرید

درصورتی‌که قصد سفر‌های دسته‌جمعی را دارید، بهترین راهکار برای کاهش هزینه‌های خرید بلیط، سفر با تور است. تور‌های مسافرتی به دلیل حجم بالای کاری‌شان و نیز قرارداد‌هایی که با شرکت‌های هواپیمایی دارند، قطعا در هزینه‌ی بلیط هواپیما و البته از دیگر جهات نیز برای شما به‌صرفه‌تر عمل می‌کنند.

بااین‌حال، بسیاری از افراد به دلایل مختلفی، تمایلی به سفر با تور ندارند. در این صورت بهتر است به‌جای این‌که چندین بلیط را با هم بخرید، اقدام به خرید تک‌به‌تک آن‌ها کنید. خرید دسته‌جمعی بلیط اگرچه برای پرواز‌های داخلی می‌تواند مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد؛ اما برای پرواز‌های خارجی معمولا این‌چنین نیست. بیشتر ایرلاین‌های خارجی تنها روی بلیط‌های تکی، تخفیف قائل می‌شوند و برنامه‌ی چندانی برای ارائه‌ی تخفیف روی خرید‌های تعدادی ندارند. دلیل آن نیز مشخص است. در فرهنگ غرب، سفر دسته‌جمعی و خانوادگی معمولا کمتر از فرهنگ‌های شرقی و ایرانی اتفاق می‌افتد.

خرید از اپلیکیشن‌های رزرو بلیط

خرید بلیط پرواز خارجی از اسنپ شاید تصور کنید که خرید از خود شرکت‌های هواپیمایی می‌تواند مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد؛ اما این تصور درست نیست. شرکت‌های هواپیمایی معمولا طرح‌های تخفیفی چندانی در نظر نمی‌گیرند و قیمت‌هایشان مقطوع است. در عوض با خرید از اپلیکیشن‌های رزرو بلیط می‌توانید از محل همکاری‌هایی که این شرکت‌ها با اپلیکیشن‌های شناخته‌شده مانند اسنپ دارند، تخفیف‌های قابل‌ملاحظه‌ای دریافت کنید.

علاوه بر این، حسن بزرگ این اپلیکیشن‌ها این است که یافتن بلیط ارزان را برای شما بسیار ساده می‌کنند. کافی است که مثلا در اپلیکیشن اسنپ، مبدا، مقصد و دیگر اطلاعات لازم را وارد کنید تا با لیست کاملی از بیشتر گزینه‌هایی که در اختیار خود دارید، مواجه شوید. این گزینه‌ها تمامی پرواز‌ها از بیشتر هواپیمایی‌ها را شامل می‌شوند. همچنین، می‌توانید با استفاده از گزینه‌ی مرتب‌سازی بر اساس قیمت، نتایج نشان‌داده‌شده را از ارزان‌ترین به گران‌ترین بلیط پرواز خارجی مدنظر خود مشاهده کنید.

به‌طورکلی، می‌توان گفت که استفاده از یک اپلیکیشن کارآمد و کامل می‌تواند تا حد زیادی دیگر راهکار‌های مطرح‌شده در این مقاله را پوشش دهد؛ هرچند که بهتر است به آن‌ها نیز توجه داشته باشید.

به نرخ بلیط پرواز دقت کنید

بلیط هواپیما اسنپ هر یک از کلاس‌های پروازی، خود شامل نرخ‌های قیمتی متفاوتی هستند که خدمات و امکانات متفاوتی را نیز شامل می‌شوند. حتی اگر با پرواز اکونومی سفر می‌کنید باید بدانید که این کلاس پروازی خود به کلاس‌های دیگری مانند K، M، N، O، Q و S تقسیم می‌شود که معمولا کلاس‌های O و Q از بقیه ارزان‌تر هستند. کلاس‌های بیزنس و فرست کلاس نیز به همین ترتیب هستند.

سخن آخر

باتوجه‌به افزایش قیمت خرید بلیط پرواز خارجی در سال‌های اخیر، توجه به نکاتی هرچند کوچک می‌تواند تأثیر مهمی در هزینه‌های سفر داشته باشد. در این میان، مهم‌ترین نکته، توجه به زمان پرواز و انتخاب روز‌های مناسب برای سفر است. توصیه می‌شود بلیط پرواز خود را از هشت تا دوهفته پیش‌ازتاریخ پرواز خریداری کرده و برای آن، تحقیقات لازم به عمل‌آورید. همچنین توجه داشته باشید، فصل و مناسبت‌های مختلف در کشور مقصد می‌تواند بر قیمت بلیط شما اثرگذار باشد.

درحالی‌که عوامل دیگری مانند فرودگاه، مسیر، نوع سفر دسته‌جمعی یا تکی، کلاس نرخی پرواز و غیره می‌توانند بر قیمت بلیط اثرگذار باشند، خرید بلیط پرواز خارجی از اپلیکیشن سرویس بلیت سفر اسنپ می‌تواند تا حد زیادی نتیجه‌ی دلخواه را برای شما حاصل کرده و در زمان شما نیز صرفه‌جویی کند. این اپلیکیشن بیشتر پرواز‌ها را نشان می‌دهد و می‌توان نتایج نشان‌داده‌شده در آن‌ها را برحسب قیمت مرتب‌سازی کرد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *