چگونه روغن زیتون اصل را تشخیص دهیم؟

تشخیص روغن زیتون اصل

روغن زیتون یکی از غنی‌ترین و سالم‌ترین انواع روغن خوراکی در جهان است و به همین دلیل موضوع تشخیص روغن زیتون اصل نیز اهمیت زیادی دارد. این روغن به دلیل خواص فراوانی که دارد به‌صورت گسترده‌ای در بخش‌های مختلف دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر کشور یونان و کشور سان مارینو بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان روغن زیتون در جهان هستند. در سان مارینو هر فرد سالانه به طور متوسط ۲۴ لیتر روغن زیتون مصرف می‌کند! کاربرد وسیع این روغن در آشپزخانه و همچنین خواص بی‌نظیر آن در بحث زیبایی باعث شده تا توجه ویژه‌ای به این مایع طلایی ارزشمند صورت بگیرد.

اما در بحث خرید و استفاده از روغن زیتون موضوع اصلی میزان کیفیت آن است. روغن زیتون اصل باید بیشترین میزان ممکن از عصاره میوه زیتون را داشته باشد. هرچه این میزان کاهش پیدا کند، خواص و کیفیت محصول نهایی نیز کاهش پیدا خواهد کرد. اما تشخیص روغن زیتون اصل از روغن زیتون تقلبی چگونه صورت می‌گیرد؟ راهکار‌های زیادی وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توانیم در هنگام خرید از اصل بودن روغن زیتون اطمینان حاصل کنیم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که چطور با چند روش ساده روغن زیتون اصل را از نوع تقلبی آن تشخیص دهید.

 

تاریخچه روغن زیتون

تاریخچه روغن زیتون

پیش از اینکه به سراغ روش‌های تشخیص روغن زیتون اصل برویم، بهتر است کمی درمورد تاریخچه این ماده غذایی ارزشمند بدانیم. گیاه زیتون بومی سواحل مدیترانه است. نخستین‌بار در دوران نوسنگی بود که مردم به این گیاه توجه نشان دادند و با خواص بی‌نظیر این گیاه آشنا شدند. در آن زمان درختان زیتون به‌صورت وحشی و خودرو در بخش آسیای کوچک و همچنین یونان باستان رشد می‌کردند.

مردم مینوسی (تمدنی پیش از یونانی -۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح – در عصر برنز در سواحل مدیترانه، منطقه کرت) نخستین افرادی بودند که اقدام به تهیه روغن زیتون کردند. آن‌ها که به خواص میوه درخت زیتون واقف بودند، میوه چیده شده را له می‌کردند و آن را برای مدتی در مخزن‌هایی به‌صورت ثابت نگه می‌داشتند. پس از مدتی روغن گیاه خارج می‌شد و در بخش بالایی مخزن قرار می‌گرفت. مواد و ترکیبات اضافی نیز از بخش پایینی مخزن خارج می‌شدند. تولید روغن زیتون توسط مردم سواحل مدیترانه با سود و ثروت زیادی همراه بود. صنعت تولید روغن زیتون رفته‌رفته در جهان فراگیر شد و پس از یونان به سمت آسیای کوچک، ساحل شام، شبه‌جزیره سینا و ترکیه رسید.

کشف قدیمی‌ترین روغن زیتون در دسامبر سال ۲۰۱۴ در محل بقایای روستایی ۷۷۰۰ساله در منطقه جلیله در شمال فلسطین اتفاق افتاد. این روغن زیتون در کوزه‌ای سفالی قرار داشت و مطالعات باستان‌شناسی نشان داد که این روغن باید متعلق به ۵۸۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و مربوط به نخستین کارگاه جهانی برای تولید روغن زیتون باشد.

روش‌های تشخیص روغن زیتون اصل

روش‌های تشخیص روغن زیتون اصل

تمام خواص و ویژگی‌های مثبتی که درمورد روغن زیتون گفته می‌شود، تنها زمانی می‌تواند حاصل شود که ما از روغن زیتون اصل و باکیفیت استفاده کنیم. استفاده از روغن‌زیتون‌های ارزان و بی‌کیفیت نه‌تنها تأثیر مثبتی بر سلامت و زیبایی ما ندارند، بلکه می‌تواند با واردکردن مواد و ترکیبات سمی و مضر به بدن زمینه‌ساز بروز مشکلات سلامتی نیز شود. اما تشخیص روغن زیتون اصل از چه طریق می‌تواند صورت گیرد؟ برای خرید روغن زیتون اصل نیازی نیست که در این زمینه متخصص باشید. تنها با توجه کردن به چند نکته ساده در هنگام خرید می‌توانید تا حد زیادی اطمینان حاصل کنید که محصولی که خریداری می‌کنید از کیفیت مناسبی برخوردار است.

به‌طورکلی روغن زیتون اصل و بکر به روغنی گفته می‌شود که به طور ۱۰۰٪ از عصاره میوه زیتون که به‌صورت کاملا مکانیکی فشرده شده حاصل شود. این روغن که تنها و تنها عصاره میوه زیتون، بدون هیچ افزودنی دیگری است، روغن زیتون فرا بکر خوانده می‌شود.

اما در اکثر مواقع این فرایند برای تولیدکنندگان چندان به‌صرفه نیست؛ بنابراین آن‌ها تغییرات اندکی در روند تولید روغن زیتون ایجاد می‌کنند. بااین‌حال همچنان می‌توان با تشخیص روغن زیتون اصل به سراغ گزینه‌های مرغوب‌تر رفت. به‌طورکلی برای شناخت روغن زیتون اصل باید به این نکات توجه کرد:

توجه به رنگ، بو و مزه روغن زیتون

برای خرید روغن زیتون بکر می‌توانید مقداری از آن را امتحان کنید. روغن زیتون اصل باید بویی تازه مشابه بوی علف یا بوی خود میوه درخت زیتون را داشته باشد. خوردن کمی روغن زیتون باکیفیت باید موجب تحریک غدد چشایی شما شود و شما را به سرفه بیندازد. همچنین احساس کمی مزه تلخ می‌تواند نشانه خوبی باشد. پس از بلعیدن آن نیز باید اثر چربی آن در انتهای گلو سریع از بین برود. این موارد می‌تواند تا حد زیادی به شما در تشخیص روغن زیتون اصل کمک کند.

توجه به تاریخ تولید

به‌طورکلی روغن‌ها تاریخ انقضای مشخصی ندارند و معمولا به‌ندرت دچار فساد می‌شوند. اما این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که هرچه روغن زیتون تازه‌تر باشد، از کیفیت و خواص بیشتری نیز برخوردار خواهد بود. بهتر است از خرید روغن‌زیتون‌هایی که بیش از ۱۸ ماه از تولید آن‌ها گذشته صرف‌نظر کنید.

توجه به بطری و بسته‌بندی

روغن زیتون باید در محیطی به‌دوراز نور آفتاب نگه‌داری شود. روغن‌زیتون‌هایی که در شیشه‌های تیره قرار دارند می‌توانند گزینه مناسبی برای خرید باشند.

خرید از فروشگاه‌های معتبر

یکی از ساده‌ترین راهکار‌ها برای خرید روغن زیتون بکر مراجعه به فروشگاه‌های معتبر است. جایی که بتوانید روغن زیتون را پیش از خرید تست کنید یا در مقابل خودتان مراحل تهیه روغن زیتون انجام شود.

توجه به قیمت

علاوه بر درنظرگرفتن تمام موارد گفته شده، توجه به قیمت روغن زیتون نیز می‌تواند راهکار خوبی برای تشخیص روغن زیتون اصل باشد. زیتون میوه‌ای نسبتا گران‌قیمت است و از طرفی مراحل تهیه روغن زیتون نیز دشوار است؛ بنابراین نمی‌توان انتظار داشت محصولات ارزان‌قیمت کیفیت و خلوص بالایی داشته باشند.

ویژگی‌های روغن زیتون تقلبی

ویژگی‌های روغن زیتون تقلبی

چگونه متوجه شویم روغن زیتونی که در فروشگاه‌ها در مقابل خود می‌بینیم اصل یا تقلبی هستند. برای تشخیص روغن زیتون تقلبی می‌توانید به نکات زیر توجه کنید:

طعم ماندگی یا کپک

اگر پس از چشیدن روغن زیتون طعمی مانده یا مشابه کپک در دهان خود احساس کردید، می‌توانید مطمئن شوید که این روغن زیتون دارای کیفیت مناسبی نیست.

باقی‌ماندن اثر چربی در انتهای گلو

پس از خوردن چند قطره روغن زیتون اگر پس از مدتی همچنان آثار آن را در انتهای گلو خود احساس کردید، روغن زیتون نمی‌تواند دارای کیفیت و خلوص بالایی باشد و احتمالا دارای درصد قابل‌توجهی ناخالصی است.

بسته‌بندی نامناسب

روغن زیتون حتی اگر به‌درستی تهیه شده باشد و خلوص بالایی هم داشته باشد، با نگهداری در شیشه‌های به رنگ روشن و جذب نور آفتاب می‌تواند خواص خود را از دست بدهد. البته که تولیدکنندگان حرفه‌ای روغن زیتون به این بخش مهم تولید، یعنی بسته‌بندی استاندارد محصول نیز توجه کافی دارند؛ بنابراین اگر روغن زیتون را در شیشه‌های روشن و شفاف مشاهده کردید، می‌توانید نتیجه بگیرید که محصول درون شیشه دارای کیفیت بالایی نیست.

قیمت ارزان

قیمت خیلی ارزان می‌تواند یک نشانه واضح از تقلبی بودن روغن زیتون باشد؛ بنابراین بهتر است پول خود را، حتی به میزان اندک برای خرید چنین محصولاتی هدر ندهید.

آزمایش ساده تشخیص روغن زیتون اصل از روغن زیتون تقلبی

خرید روغن زیتون اصل

با دو آزمایش ساده می‌توان تشخیص داد که آیا روغن زیتون خالص و باکیفیت است یا ناخالصی‌هایی در آن وجود دارد.

آزمایش یخچال برای تشخیص روغن زیتون اصل

مقداری روغن زیتون را به مدت ۲۴ ساعت در یخچال قرار دهید. پس از ۲۴ ساعت اگر مشاهده کردید که روغن زیتون به شکل جامد درآمده، می‌توانید تقریبا اطمینان حاصل کنید که روغن زیتون شما اصل است. اما اگر همچنان به حالت مایع بود احتمالا روغن حاوی مقداری ناخالصی است.

آزمایش فتیله برای تشخیص روغن زیتون تقلبی و اصل

ضمن رعایت ایمنی، مقدار روغن زیتون را در ظرفی نشکن بریزید و با استفاده از یک انبر فتیله‌ای را در آن نگه دارید. با روشن‌کردن فتیله اگر مشاهده کردید که از فتیله دود برخاسته یا آتش به‌سرعت خاموش شد می‌توانید نتیجه بگیرید روغن زیتون دارای کیفیت چندان بالایی نیست. فتیله در روغن زیتون باکیفیت به مدت طولانی، بدون ایجاد دود، مشتعل باقی خواهد ماند.

خواص روغن زیتون برای سلامت و زیبایی

تأثیر استفاده از روغن زیتون اصل در سلامت و زیبایی

دلیل محبوبیت روغن زیتون، خواص کم‌نظیر آن و همچنین دردسترس‌بودن آن است. تقریبا در هر کجای جهان می‌توان با کمی جستجو روغن زیتون اصل را خریداری کرد. اما از جمله خواص بی‌شمار روغن زیتون برای سلامت و زیبایی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • جلوگیری از بیماری‌های قلبی عروقی: اسید‌های چرب موجود در روغن زیتون از نوع غیراشباع هستند که با کاهش میزان کلسترول خون مانع از انسداد عروق خواهند شد.
  • رفع مشکلات گوارشی: استفاده از روغن زیتون اصل می‌تواند به تحرک و فعالیت صحیح روده‌ها کمک کند و مانع از بروز مشکلات گوارشی از جمله یبوست شود.
  • جلوگیری از افسردگی: مطالعات نشان داده روغن زیتون حاوی مقادیری سروتونین است که به‌عنوان هورمون شادی نیز شناخته می‌شود. مصرف مرتب روغن زیتون اصل می‌تواند موجب بهبود خلق‌وخو نیز شود.
  • تقویت حافظه: روغن زیتون با داشتن مقادیر فراوانی امگا ۳ و امگا ۶ تأثیر بسیار مثبتی بر عملکرد مغز و بهبود حافظه دارد.
  • کاهش درد: مطالعات نشان داده که روغن زیتون به دلیل داشتن ماده‌ای به نام اولئوکانتال می‌تواند؛ مانند یک مسکن عمل کند و موجب کاهش درد‌های عمومی بدن شود.
  • پاک‌سازی و رطوبت‌رسانی به پوست: استفاده از روغن زیتون اصل می‌تواند باعث پاک‌سازی منافذ عمیق پوست از هر نوع چربی اضافه و آلودگی‌های باکتریایی و شیمیایی شود. همچنین روغن زیتون به حفظ رطوبت و نرمی و لطافت پوست نیز کمک می‌کند.
  • تسکین آفتاب‌سوختگی: روغن زیتون با داشتن آنتی‌اکسیدان‌های مؤثری مثل توکوفرول می‌تواند آسیب‌های ناشی از آفتاب‌سوختگی را برطرف کند و موجب التیام پوست شود.
  • تقویت رشد مو‌ها: روغن زیتون با داشتن ترکیبات غنی می‌تواند مشکلات مو و پوست سر را نیز برطرف کند و موجب تقویت رشد و زیبایی مو‌ها شود.

 

خرید روغن زیتون اصل و باکیفیت

مصرف روغن زیتون اصل و باکیفیت در طولانی‌مدت می‌تواند تأثیرات مثبتی در زندگی ما ایجاد کند. سلامت بخش‌های مختلف بدن، بهبود خلق‌وخو و همچنین زیبایی پوست و مو‌های ما می‌تواند با مصرف روغن زیتون بکر و طبیعی حفظ شود. شاید جستجو و خرید روغن زیتون اصل همیشه برای ما ساده نباشد. در این صورت می‌توانیم به‌راحتی با استفاده از سوپرمارکت تحویل فوری اسنپ در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به ساده‌ترین روش روغن زیتون اصل و باکیفیت را خریداری کنیم و درب منزل تحویل بگیریم.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *