چطور زعفران اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

تشخیص زعفران اصل از تقلبی

زعفران یکی از ادویه‌های پرکاربرد و خوش طعم است که علاوه بر غذا در تهیه انواع نوشیدنی، دسر، کیک و … کاربرد دارد. البته، زعفران اصل است که در طعم خوش غذا و دسر‌ها مؤثر بوده و نوع تقلبی آن می‌تواند تنها یک رنگ زعفرانی را به شما تحویل دهد. دررابطه‌با این موضوع باید گفت که بیشتر افراد در زمان خرید قادر به تشخیص زعفران اصل از تقلبی نیستند و درنهایت نوع تقلبی آن را خریداری می‌کنند.

به همین دلیل در این مقاله قرار است به نکاتی اشاره کنیم که با دانستن آن‌ها می‌توانید زعفران اصل را از تقلبی تشخیص دهید؛ بنابراین اگر علاقه‌مند هستید تا این نکات را بدانید و بتوانید در زمان خرید نوع اصل آن را خریداری کنید، با ما همراه باشید.

روش تشخیص زعفران اصل به چه صورت است؟

برای این که در مورد اصل بودن زعفران اطمینان حاصل کنید، نکاتی وجود دارد که در ادامه مهم‌ترین موارد آن را بیان کرده‌ایم. دقت کنید تا در زمان خرید زعفران حتما به سراغ نمونه‌ی اصلی بروید تا هم خاصیت رنگ‌دهی خوبی داشته باشد و هم این که طعم و عطر آن خوب باشد.

طعم زعفران را بچشید

یکی از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین روش‌هایی که برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی وجود دارد، چشیدن زعفران است.

معمولا زعفران اصلی طعم تلخی دارد و هرگونه طعم دیگری جز این مورد، نشان‌دهنده نمونه‌ی تقلبی است.

به طور مثال زعفران نباید مزه‌ی شیرین دهد، البته در این صورت ممکن است به آن مواد قندی اسپری کرده باشند که برای سنگین شدن وزن زعفران این کار را انجام می‌دهند، پس حتما به این مورد دقت داشته باشید.

به سرشاخه‌های زعفران دقت کنید

روش تشخیص زعفران تقلبی

یکی دیگر از کار‌هایی که می‌توانید برای تشخیص زعفران تقلبی از اصل انجام دهید، این است که به سرشاخه‌های آن دقت کنید. در زعفران اصلی حالت شیپوری را در سرشاخه‌ها مشاهده می‌کنید. اگر در غیر این صورت باشد و زعفران این فرم را نداشته باشد، زعفران انتخاب شده تقلبی است.

رنگ زعفران را مدنظر قرار دهید

هرچه رنگ زعفران تیره‌تر باشد، کیفیت بیشتر را نشان می‌دهد. معمولا زعفران‌های اصل رنگ تیره‌ای دارند. بیشتر افرادی که این موضوع را نمی‌دانند فکر می‌کنند که این رنگ تیره نشان‌دهنده‌ی قدیمی یا کهنه بودن زعفران است! درصورتی‌که اصلا این‌طور نیست.

در تشخیص زعفران تقلبی از اصل، اگر رنگ زعفران هر رنگی به جز رنگ زرشکی بود، (مثلا رنگ قرمز یا نارنجی)، به تقلبی بودن آن شک کنید.

از بوی زعفران به اصل بودن آن پی ببرید

بوی زعفران اصل

یکی دیگر از روش‌هایی که برای تشخیص زعفران تقلبی از اصل وجود دارد، بوی زعفران است. معمولا نمونه‌های اصلی بوی تندی دارند و زمانی که چیده می‌شوند و درون ظرف قرار می‌گیرند، به‌محض باز شدن درب ظرف بوی تند و عطر آن در فضا می‌پیچید. در مدل تقلبی اما این عطر احساس نمی‌شود. البته نکته‌ای که وجود دارد این است که زعفران‌های قدیمی که چند مدت (سال) از چیدن آن‌ها گذشته ممکن است دیگر عطر و بویی نداشته باشند.

زعفران را با گیاه گلرنگ اشتباه نگیرید

گیاهی که بسیار شبیه به زعفران بوده و بسیاری از سودجویان آن را به‌جای زعفران در بازار می‌فروشند، گیاه گلرنگ است. معمولا افرادی که هیچ‌گونه اطلاعاتی در زمینه‌ی خرید زعفران ندارند، این دو را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. روش فروش گلرنگ به‌جای زعفران این است که آن را رنگ می‌کنند و در بازار می‌فروشند. همچنین ممکن است تا مواد قندی را به آن اسپری کنند تا وزن آن را بالا ببرند. با کمی دقت متوجه این موضوع خواهید شد.

از روی رنگ‌دهی زعفران تقلبی را تشخیص دهید

رنگ‌دهی زعفران اصل

یکی دیگر از روش‌های خوب و کاربردی برای تشخیص زعفران تقلبی از اصل، سرعت رنگ‌دهی آن است. معمولا زعفرانی که اصل و درجه یک باشد، سرعت رنگ‌دهی پایینی دارد، اما در نمونه‌های تقلبی برعکس این موضوع رخ می‌دهد. برای متوجه شدن این موضوع می‌توانید زعفران را بعد از خرید دم کنید و اگر در حین دم کردن شروع به رنگ دادن کرد، قطعا تقلبی است.

اگر زعفران شما اصل باشد به زمانی در حدود ۳۰ دقیقه برای رنگ دادن نیاز دارد. پس حتما بعد از خرید زعفران رنگ‌دهی آن را تست کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

به وزن زعفران توجه کنید

وزن زعفران تقلبی و اصل

اگر در زمان خرید زعفران به فروشگاهی مراجعه کرده باشد که در مورد آن مطمئن نباشید یا تابه‌حال تجربه‌ی خرید از آنجا را نداشته باشید، باید این احتمالا را بدهید که به شما زعفران تقلبی فروخته شده باشد یا در زعفران اصلی نیز برای افزایش وزن به آن مواد قندی را اسپری کرده باشند تا وزن زعفران و به نسبت، قیمت آن را افزایش دهند.

معمولا برای انجام این کار از حل کردن قند و شکر در آب، نوشابه و… استفاده می‌کنند.

چربی نداشتن زعفران را مدنظر بگیرید

به‌عنوان آخرین راهکار در مورد تشخیص زعفران اصل از تقلبی می‌توانید فاکتور چرب بودن زعفران را در نظر بگیرید. برای انجام این کار نیز می‌توانید زعفران را بین کاغذ یا دستمال کاغذی قرار دهید و اگر متوجه شدید که چرب شده، نمونه تقلبی است. چرا که رشته‌های زعفران اصلی چرب نیست.

به‌عنوان جمع‌بندی باید گفت

با استفاده از هرکدام از این روش‌هایی که در بالا گفتیم، می‌توانید زعفران اصل را به‌سادگی از نمونه‌ی تقلبی تشخصی دهید. البته، بهتر است تا همان ابتدا برای این که خیالتان از بابت این موضوع راحت باشد، برای خرید به فروشگاه‌ها یا مراکز خرید معتبر مراجعه کنید. یکی دیگر از کار‌هایی که برای خرید زعفران اصل می‌توانید انجام دهید، این است که زعفران را از سرویس سوپرمارکت اسنپ خریداری کنید. با کمک این سرویس علاوه بر این که می‌توانید بدون دردسر چیزی که نیاز دارید را تهیه کنید، خیالتان از بابت اصل بودن کالا نیز راحت است و در زمان و هزینه‌های شما تا حد زیادی صرفه‌جویی می‌شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *