تاریخچه ورود بستنی به دنیای خوراکی‌ها

ورود بستنی به جهان

احتمالا شما هم در زمان صرف بستنی به تنها چیزی که فکر می‌کنید، مزه آن است. طعمی بی‌نظیر که کمتر کسی از آن خوشش نمی‌آید. اما آیا تابه‌حال به تاریخچه این خوراکی دلچسب در روز‌های گرم سال فکر کرده‌اید؟ اینکه چه کسی آن را اختراع کرده و چه مسیری را طی کرده تا اکنون با این شکل و شمایل به دست شما برسد؟ با داشتن اطلاع از این موارد، لذت صرف بستنی برای شما در هر بار بیشتر از قبل خواهد شد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را حتما بخوانید.

 

تاریخچه بستنی

تاریخچه بستنی

بستنی در تاریخ بشر تغییرات زیادی کرده است. شاید فردی که اولین‌بار طعم آن را چشیده یا اختراع کرده، هیچگاه فکر نمی‌کرد که تا این اندازه تغییرات جدی روی آن انجام گیرد و در نهایت به یکی از پرمصرف‌ترین مواد غذایی در جهان تبدیل شود. تاریخچه زیادی در مورد بستنی در دسترس نیست اما سعی کردیم همین مواردی که در اختیار داریم را به طور کامل در این مطلب جای دهیم.

 

ورود نوشیدنی‌های یخی و شروع زمزمه‌های تولید بستنی در جهان

ورود بستنی

این‌طور که از تاریخ مشخص است، اولین فردی که پایه و اساس بستنی را در میان مردم قرار داد، اسکندر مقدونی در قرن چهارم بوده است. این فرد علاقه زیادی به نوشیدن مایعات یخی داشت. پس از آن در سال ۶۲ قبل از میلاد نیز فردی که امپراتوری رم را به عهده داشت، به دلیل علاقه زیاد به محصولات خنک، از یخ‌های موجود در طبیعت استفاده کرده و آن‌ها را با چاشنی و میوه‌ها میل می‌کرد.

آوازه این کار به گوش سرتاسر جهان رسید. در ایران نیز مردم با تبعیت از آن به سراغ برف‌های تمیز رفته و با ترکیب‌کردنشان با آب انگور، دسر‌های خوشمزه‌ای را تهیه کردند. اما جرقه اصلی برای تولید بستنی‌های استریل در جهان، در سال ۱۷۵۱ در مریلند ایجاد شد. در این سال فردی با استفاده از تجربیاتی که به دست آورده بود، اولین کارخانه بستنی‌سازی را تأسیس کرد. بعد‌ها در سال ۱۷۷۶ امریکایی‌ها اولین بستنی‌فروشی را در نیویورک پایه‌گذاری کردند. نام ICE Cream نیز توسط همین افراد روی بستنی گذاشته شد. در سال ۱۸۴۳ اولین دستگاه بستنی‌سازی در جهان اختراع شد.

با وجود این دو مکان برای تولید بستنی، جای یک چیز خالی بود. آن هم وجود مکانی که بتواند بستنی را در سرتاسر جهان تولید کند. در سال ۱۹۴۵ بود که دو برادر به نام‌های برت بسکین و ایرو رابینز اقدام به تأسیس یک فروشگاه زنجیره‌ای جهانی به نام فروشگاه‌های Baskin-Robbins کردند که محل اصلی آن در شهر گلندیل کالیفرنیا بود. این فروشگاه‌ها در اولین سال تأسیس خود چیزی در حدود ۳۱ طعم مختلف بستنی را تولید و وارد بازار کردند.

ورود بستنی به ایران

در اواخر دوران ناصرالدین‌شاه بود که بستنی برای اولین‌بار وارد ایران شد. اما در آن سال‌ها تنها اهالی دربار می‌توانستند آن را مصرف کنند؛ بنابراین فردی به نام “ممد ریش” با استفاده از دستورالعمل‌هایی که از جای‌جای جهان جمع‌آوری کرده بود، اولین‌بار بستنی را در ایران تولید کرد. این مکان کم‌کم به یک مکان تفریحی تبدیل شد و اغلب ساکنین تهران و دیگر شهرستان‌ها به آنجا می‌رفتند تا طعم بستنی را امتحان کنند.

با گذشت زمان، فرد دیگری به نام اکبر مشهدی ملایری نیز وارد پروسه تولید بستنی شد و به‌صورت شریکی با ممد ریش یک بستنی‌فروشی را در تهران راه‌اندازی کردند. از آن زمان تا کنون به تعداد این فروشگاه‌ها اضافه شده تا جایی که این روز‌ها در هر کوچه و خیابان یا هر مغازه می‌توانیم از طعم بی‌نظیر بستنی‌های مختلف لذت ببریم.

پرطرف‌دارترین بستنی‌های جهان در تاریخ کدام‌اند؟

بستنی‌های پرطرف‌دار

اگرچه زادگاه اصلی تولید بستنی تنها در یک کشور بود، اما رفته‌رفته به یک دسر بین‌المللی تبدیل شد. امروزه انواع مختلفی از بستنی را می‌بینیم که برخی از آن‌ها تنها در شهر یا کشور‌های خاصی تهیه شده و به‌عنوان خوراکی معروف آنجا به فروش می‌رسد. مانند بستنی سنتی و فالوده که مخصوص کشور خودمان است. درهرصورت بهتر دانستیم تا در این قسمت لیستی از معروف‌ترین بستنی‌ها را برایتان قرار دهیم:

بستنی قیفی

بستنی قیفی

با وجود دستگاه‌های بستنی‌سازی کم‌کم ورود انواع مختلف بستنی در دنیا آغاز شد. اولین بستنی قیفی در جهان به‌وسیله مهاجری ایتالیایی که ایتالو مارچیونی نام داشت، تولید شد. او در سال ۱۹۰۳ قالب بستنی قیفی خود را به ثبت رساند.

بستنی سنتی

بستنی سنتی

در کشور ما اولین بستنی به‌صورت سنتی بود که با نام بستنی زعفرانی به فروش می‌رسید. بستنی را درون بشکه‌های مخصوص نگهداری می‌کردند. نحوه تهیه آن مخلوط کردن شکر، خامه، ثعلب، شیر و زعفران بود که درون یک بشکه در میان یخ و نمک قرار گرفته و تکان داده می‌شد.

این مدل بستنی را می‌توانیم یکی از بهترین شاهکار‌های هنر ایران بدانیم. پکیجی کامل از مواد شادی‌آور که زعفران، گلاب، خامه و پسته را شامل می‌شود. اکبر مشهدی ملایری این بستنی را تولید کرد و می‌توانیم آن را مخصوص ایران بدانیم.

فالوده

فالوده

فالوده نیز یکی از اولین خوراکی‌های یخی است که وارد ایران شد. این خوراکی نیز در دسته بستنی‌ها قرار گرفته و با استفاده از نشای برنج تهیه می‌شود. البته اسم اصلی آن پالوده بوده است. در قدیم ترکیبات این خوراکی شامل روغن بادام، پسته و روغن‌های حیوانی نیز می‌شد.

جلاتو

جلاتو

جلاتو بستنی اصیل مربوط به ایتالیاست. این بستنی در حدود ۲۰۰۰ سال پیش در امپراتوری رم باستان تولید شد. بستنی، به‌صورت منجمد بوده و چربی آن نسبتا کمتر از انواع بستنی‌های معمولی است. رایحه جلاتو نیز کمی بیشتر است.

سافت بستنی

سافت بستنی

این مدل را نیز می‌توانیم در خانواده جلاتو قرار دهیم. یعنی تقریبا مشابه اما سبک‌تر است. در سال ۱۹۳۰ بود که امریکایی‌ها این مدل بستنی را تولید کردند. به دلیل چربی کمتری که دارد، می‌تواند در رژیم‌های غذایی استفاده شود.

پاپسیکل‌ها

پاپسیکل

بستنی‌های یخی موجود در سال ۱۹۹۲، بعد‌ها توسط شرکت بزرگی به نام پاپسیکل به‌صورت گسترده تولید شد؛ بنابراین با نام همین کارخانه نیز به ثبت جهانی رسید. البته در ایران آن را با نام بستنی یخی نیز می‌شناسند. اما تهیه آن بر پایه شیر است.

دون دورما

دون دورما

زادگاه این بستنی در ترکیه است. کشسانی و چسبندگی بالایش باعث ایجاد شکلی شبیه به آدامس در آن شده و در نتیجه دیرتر از انوع معمولی آب می‌شود. این بستنی از ترکیب ثعلب و مصطک تهیه شده و کش دار است.

ماست بستنی

ماست بستنی

این بستنی را در اغلب کشور‌های جهان می‌بینیم و از زمان ورودش به دنیای بستنی‌ها، به دلیل سالم بودن، نسبت به دیگر مدل‌ها طرف‌داران بیشتری را پیدا کرده است. چربی و قند در این نوع از بستنی کمتر بوده و در سال ۲۰۱۲ به‌عنوان یکی از بستنی‌های پرسود در جهان تبدیل شده است.

رول بستنی

رول بستنی

زادگاه این بستنی در کشور‌های شرق آسیاست. روند تولید آن نیز تنها ۵ دقیقه خواهد بوده و ترکیبی از شیر، خامه و تخم‌مرغ است.

بستنی سرخ شده

بستنی سرخ شده

شروع تولید این محصول در کشور امریکا، مکزیک و چین بوده است. اما این روز‌ها آن را در برخی از کافه‌ها نیز می‌بینیم.

بستنی سوربه

بستنی سوربه

این بستنی نیز تقریبا مشابه با جلاتو است. اما پایه اصلی تولید آن آب است. اصلیت این بستنی مربوط به کشور فرانسه بوده و از شکر و میوه در تولید آن استفاده می‌شود.

سخن پایانی

اگرچه تنوع بستنی این روزها بسیار بیشتر از مدل‌هایی است که در این مطلب عنوان شد، اما این موارد جزء پرآوازه‌ترین بستنی‌ها در طول تاریخ بوده‌اند که به دلیل دستورالعمل‌های خوشمزه‌شان، بدون تغییر تا به امروز مورداستفاده قرار گرفته‌اند. اگر هوس خوردن انواع بستنی‌های خوشمزه کرده‌اید، می‌توانید از طریق سرویس سوپرمارکت اسنپ به‌راحتی تهیه کرده و از طعم آن‌ها لذت ببرید. شما هم اگر در مورد مدلی از بستنی‌های معروف در جهان و تاریخشان اطلاعاتی دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *