نکاتی برای پاک کردن لکه جوهر

بدون‌شک همه ما حداقل یک بار لباس خود را با جوهر کثیف کرده‌ایم، تصور کنید جوهر خودکار به طور ناخواسته و بدون آگاهی لباس شما یا فرزندانتان را آلوده کرده است، از چه روشی برای پاک کردن لکه جوهر استفاده می‌کنید؟ در این مقاله قصد داریم چندین روش برای پاک کردن این لکه را برای شما شرح دهیم.

۵ روش پاک کردن لکه جوهر خودکار

بسیاری از افراد در این تصور هستند که پاک کردن لکه جوهر از روی لباس کاری غیرممکن است. در صورتی که شما می‌توانید با کمک برخی از روش‌های ساده این لکه را از روی لباس خود پاک کنید. کافی است بعد از اینکه لباس شما به جوهر آلوده شد بلافاصله برای پاک کردن این لکه دست به کار شوید.

اگر لباس شما نیز به این لکه آلوده شده است، نگران نباشید با توجه به اینکه پایه اساسی انواع جوهر‌ها آب است، از این‌رو پاک کردن این لکه‌ها نیز کار خیلی سختی نخواهد بود. البته در صورتی که لباس شما به جوهر‌های دائمی مانند جوهر خودنویس آغشته شده باشد، کار شما کمی سخت می‌شود.

به طور کلی در این بخش با ۵ مورد از روش‌هایی که در کوتاه‌ترین زمان و با ساده‌ترین وسایل لکه‌ی جوهر را از روی لباس شما پاک می‌کند آشنا می‌شوید. بنابراین نگران کثیفی لباس خود یا فرزند دلبندتان نباشید.

۱- پاک کردن لکه جوهر با کمک مایع لباسشویی

اولین و ساده‌ترین راه برای تمیز کردن لکه‌ی جوهر از روی لباس، شستشوی لباس با مایع لباسشویی است. در صورت آلودگی لباس خود با جوهر این احتمال وجود دارد که به دلیل دستپاچگی بیش از حد خود، به مایع لباسشویی فکر نکنید و به دنبال روش‌های سخت‌تر باشید.

در نظر داشته باشید مایع لباسشویی خیلی راحت می‌تواند این لکه به ظاهر سخت را از روی لباس شما پاک کند، البته باید به نوع جوهر نیز توجه کنید. در برخی موارد بعضی از جوهر‌ها را نمی‌توان تنها با مایع لباسشویی پاک کرد و باید از روش‌های دیگر نیز کمک بگیرید.

۲- امکان پاک کردن لکه جوهر با آبلیمو

آبلیمو حالت اسیدی دارد از این‌رو می‌توان از این محلول ترش مزه به عنوان یک مایع سفیدکننده استفاده کرد. بدین‌ترتیب آبلیمو نیز یکی از روش‌های مناسب و کاربردی برای پاک کردن لکه‌ی جوهر از روی لباس خواهد بود. برای پاک کردن این لکه از روی لباس با کمک آبلیمو باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • پارچه تمیزی را انتخاب کنید.
 • مقداری آبلیمو بر روی این پارچه بریزید.
 • پارچه آغشته به آبلیمو را به آرامی بر روی لکه‌ی جوهر روی لباس بکشید.
 • در نهایت بعد از پاک شدن لکه‌ی جوهر لباس خود را بشویید.

۳- پاک کردن لکه جوهر با استفاده از الکل

به طور حتم از خاصیت‌های پاک‌کنندگی الکل باخبر هستید، همان‌طور که پد‌های لاک پاک‌کن آغشته به الکل می‌توانند لاک ناخن را پاک کنند، الکل نیز توانایی پاک کردن لکه‌های جوهر را دارد. حتی اگر لکه‌ی جوهر روی لباس شما دائمی باشد، باز هم الکل می‌تواند این لکه را به خوبی پاک کند.

 • پارچه تمیزی را انتخاب کنید.
 • پارچه تمیز را زیر قسمت لکه‌دار لباس قرار دهید.
 • پارچه دیگری را در نظر بگیرید.
 • مقداری الکل بر روی این پارچه بریزید.
 • به آرامی پارچه آغشته به الکل را بر روی لکه‌ی لباس بکشید.
 • در آخر قسمت لکه‌دار لباس را به خوبی بشویید.

۴- اسپری مو پاک‌کننده لکه‌ی جوهر از روی لباس

اگر الکل خالص در دسترس شما نیست، می‌توانید از محصولاتی که الکل دارند استفاده کنید. برای مثال اسپری مو الکل دارد و برای پاک کردن لکه جوهر به شما کمک می‌کند. در ضمن با کمک این اسپری نه تنها لکه جوهر‌های معمولی بلکه لکه‌ی جوهر‌های دائمی نیز قابل پاک‌سازی هستند.

قبل از اینکه به بخش لکه‌دار لباس خود اسپری مو بزنید، بهتر است پارچه تمیزی زیر این بخش قرار دهید. در این صورت بعد از پاشیدن اسپری بر روی لکه متوجه می‌شوید که لکه جوهر به پارچه زیری منتقل می‌شود.

۵- لاک پاک کن یکی از پاک‌کننده‌های لکه‌ی جوهر

پیش از این نیز گفتیم تمام محصولاتی که به الکل آغشته هستند، می‌توانند لکه‌ی جوهر را از روی لباس شما پاک کنند. لاک پاک کن نیز یکی از همین محصولات است که به دلیل داشتن الکل می‌تواند لکه‌ی جوهر را به خوبی پاک کند. نکته مهم به هنگام استفاده از این روش این است که لاک پاک کن می‌تواند به لباس شما آسیب برساند.

بنابراین قبل از کشیدن لاک پاک کن بر روی بخش لکه‌دار لباس آن را در بخشی که دیده نمی‌شود، امتحان کنید و اگر اتفاق بدی رخ نداد، می‌توانید از این محصول بهداشتی الکل‌دار برای پاک کردن لکه‌ی جوهر از روی لباس خود استفاده کنید.

روش های پاک کردن لکه جوهر از روی مبل

لکه‌های جوهر روی مبل کمی بدقلق‌تر از لکه‌های جوهر روی لباس هستند، از این‌رو برای پاک کردن لکه جوهر از روی مبل شاید به زمان بیشتری نیاز داشته باشید. از آنجایی که مبلمان یکی از گران‌قیمت‌ترین وسایل خانه است، در صورت کثیف شدن با لکه‌ی جوهر حق دارید نگران و ناراحت شوید.

اما با کمک ترفند‌های زیر شما می‌توانید خیلی راحت و در مدت زمان کوتاهی لکه‌ی جوهر را از روی مبل خود پاک کنید. در ادامه ۳ روش مفید برای این کار را به صورت مفصل، شرح می‌دهیم.

۱- لکه‌ی جوهر روی مبل را با نمک پاک کنید

شاید باور این موضوع برای شما سخت باشد ولی یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌های پاک کردن لکه جوهر از روی مبل استفاده از نمک معمولی آشپزخانه است. به عبارت دیگر طبق تحقیقات به عمل آمده می‌توان نمک آشپزخانه را روشی قطعی برای از بین بردن لکه‌ی جوهر روی مبل دانست.

 • محل لکه‌دار روی مبل را با آب خیس کنید.
 • مقداری نمک بر روی محل لکه‌ی جوهر بریزید.
 • با یک دستمال نرم یا حتی پنبه نمک را بر روی لکه بکشید.
 • آنقدر این کار را ادامه دهید، که لکه ناپدید شود.

۲- با کمک گلیسیرین جوهر روی مبل را پاک کنید

خوشبختانه برای تمیز کردن لکه‌ی جوهر روی مبل لازم نیست خود را به زحمت بیندازید یا از محصولات و وسایل گران‌قیمت استفاده کنید. شما خیلی راحت با کمک گلیسیرین که ماده‌ای ارزان قیمت است، می‌توانید لکه‌ی جوهر روی مبل خود را از بین ببرید.

ناگفته نماند اگر لکه‌های جوهر روی مبل شما قدیمی هستند، بهتر است گلیسیرین را با مایع ظرفشویی مخلوط کنید و سپس روی لکه بکشید. همچنین می‌توانید گلیسیرین را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه روی لکه بگذارید و سپس شاهد پاک شدن آن باشید.

فراموش نکنید بعد از پاک شدن لکه باید محل لکه‌دار مبل را با آب تمیز کنید تا مایع ظرفشویی یا گلیسیرین روی مبل از بین برود و پاک شود.

۳- با الکل می‌توانید لکه روی مبل را پاک کنید

پیش از این نیز به خاصیت پاک‌کنندگی الکل اشاره کردیم، فرقی ندارد لکه‌ی جوهر، خودکار و ماژیک بر روی مبل، لباس، فرش یا پارچه باشد، به هر حال شما با کمک الکل می‌توانید این لکه را پاک کنید. کافی است کمی الکل سفید بر روی لکه‌ی مبل بکشید تا بلافاصله لکه‌ی مورد نظر محو شود.

بعد از اینکه لکه‌ی روی مبل با الکل پاک شد، فراموش نکنید مبل را از الکل نیز تمیز کنید. با خیس کردن بخش لکه‌دار مبل و شستن آن می‌توانید الکل را از روی مبل پاک کنید.

روش‌های پاک کردن لکه جوهر از روی فرش و موکت

برای حذف لکه‌ی جوهر خودکار از روی فرش و موکت خود روش‌های زیادی پیش‌روی شما است که ما قصد داریم ۳ مورد از ساده‌ترین و بهترین روش‌ها را به صورت مفصل برایتان شرح دهیم. به طور حتم اگر روی فرش یا موکت شما لکه‌ی جوهر خودکار دیده شود باعث ناراحتی شما خواهد بود.

اما خیلی نگران نباشید با کمک روش‌های ذکر شده در بخش‌های بعدی شما می‌توانید این وسیله گران قیمت و ارزشمند خود را از هر گونه لکه‌ی جوهر پاک کنید. تنها مسأله مهم در پاک کردن لکه‌های جوهر خودکار سرعت عمل است بدین‌معنا که بلافاصله بعد از ایجاد لکه باید برای پاک کردن آن دست به کار شوید.

۱- استفاده از ماست برای حذف لکه جوهر

درست است که ماست یکی از مواد خوراکی مفید و سالم محسوب می‌شود و شاید از اینکه فرش خود را به این ماده مقوی آغشته کنید، دلتان بسوزد ولی ماست یکی از بهترین روش‌ها برای پاک کردن لکه‌ی جوهر از روی فرش و موکت است.

چند قاشق از این ماده مقوی کار شما را راه می‌اندازد. هر چه ماست پرچرب‌تر باشد تأثیر لکه‌زدایی آن بیشتر خواهد بود. بدین‌ترتیب کافی است چند قاشق از ماست پر چرب خود را بر روی لکه بریزید. ماست رنگ جوهر را به خود می‌گیرد و فرش یا موکت به طور کامل تمیز می‌شود.

در نهایت باید ماست‌های رنگی را از روی فرش جمع کنید. اگر لکه‌ی جوهر قوی باشد یا به عمق فرش نفوذ کرده باشد بهتر است این کار را چند باری تکرار کنید. در ادامه با کمی آب و یک حوله یا دستمال تمیز ماست باقی‌مانده بر روی فرش را جمع کنید.

۲- اسپری مو مفید برای از بین بردن لکه جوهر

همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفتیم اسپری مو نیز توانایی از بین بردن لکه‌ی جوهر را از روی سطوحی مانند لباس، فرش و موکت دارد. مواد لازم برای حذف لکه‌ی جوهر از روی فرش با کمک اسپری مو را در زیر نام می‌بریم:

 • یک قوطی اسپری مو
 • یک دستمال حوله‌ای
 • چند برگ دستمال کاغذی
 • یک حوله تمیز
 • مقداری آب ولرم

بعد از اینکه موارد ذکر شده را آماده کردید باید مقداری از اسپری مو را بر روی لکه بپاشید و بلافاصله دستمال حوله‌ای خود را بر روی لکه‌ی خیس بگذارید تا خیسی اسپری حسابی جذب لکه شود. با توجه به نوع لکه و جنس آن باید چند باری این کار را انجام دهید.

بعد از اینکه با این کار لکه‌ی جوهر از روی فرش پاک شد باید با کمی آب و حوله تمیز بر روی فرش یا موکت خود بکشید تا اسپری مو از درون فرش خارج و فرش به طور کامل تمیز شود.

۳- شوینده ملایم برای پاک کردن لکه‌ی جوهر

در صورتی که روش‌های پاک کردن با مواد ذکر شده در بالا برای شما تاثیرگذار نبود، بهتر است از مواد شوینده‌ ملایم مانند شامپو بچه استفاده کنید. در صورتی که مواد شوینده شما بیش از حد قوی باشند، بدون‌شک به فرش یا موکت شما آسیب وارد می‌شود.

برای مثال می‌توانید مقداری شامپو بچه روی لکه بریزید؛ سپس آب ولرم روی فرش اسپری کنید. در نهایت با فرچه بر روی لکه بکشید تا به طور کامل پاک شود.

می‌توانید خیسی محل لکه‌دار فرش را بعد از پاک شدن لکه با دستمال حوله‌ای بگیرید. در نظر داشته باشید برای خشک شدن کامل فرش بهتر است این کار را چند بار انجام دهید.

نحوه پاک کردن لکه‌ی ماژیک

در صورتی که فرزند شما خردسال است بدون‌شک با لکه‌های ماژیک در محل‌های مختلف و سطوح متنوع روبه‌رو شده‌اید و به دنبال روشی برای پاک کردن این لکه‌ها از روی فرش، مبلمان و حتی لباس‌های خود هستید. تمیز کردن لکه‌ی ماژیک از روی سطوح مختلف کار سختی نیست. کافی است یکی از مواد زیر را در منزل خود داشته باشید:

 • الکل
 • شامپو فرش
 • شامپو مخصوص مبلمان
 • ضدعفونی‌کننده دست
 • اسپری مو
 • لاک پاک کن
 • سرکه سفید مقطر
 • آبلیمو
 • خمیر دندان معمولی
 • جوش شیرین

برای این کار، ابر نازک یا حوله‌ای نرم را به یکی از مواد ذکر شده در بالا آغشته کنید و بر روی لکه بکشید بعد از امتحان کردن چند باره این کار بدون شک لکه ماژیک از روی سطح مورد نظر شما پاک می‌شود.

برای پاک کردن لکه جوهر سریع باشید

اکنون که با انواع مواد پاک‌کننده لکه‌ی جوهر خودکار، جوهر دائمی و لکه‌ی ماژیک آشنا شدید، توصیه می‌کنیم بعد از مشاهده لکه بر روی لباس، مبلمان، فرش یا موکت خود همان لحظه برای پاک کردن آن دست به کار شوید زیرا هر چه ماندگاری لکه بیشتر شود پاک کردن آن سخت‌تر خواهد بود.

برای خرید اسپری مو، الکل، گلیسیرین، لاک پاک کن و سایر موارد مورد نیاز در مراحل پاک کردن لکه جوهر می‌توانید به سوپرمارکت تحویل فوری اسنپ سر بزنید و خیلی راحت محصول مورد نظر خود را سفارش دهید تا در مدت زمانی کوتاه به شما تحویل داده شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.