چگونه یک مشاور روانشناس خوب پیدا کنیم؟

پزشک روانشناس

همه ما گاهی دچار مشکلاتی می‌شویم که روانمان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، اوضاع از کنترلمان خارج می‌شود، در تصمیم‌گیری دچار شک و سردرگمی می‌شویم یا چالش‌هایی روبه‌رویمان ظاهر می‌شوند که به‌تنهایی توان یافتن راهکار مناسبی برایشان نداریم. در این موقعیت‌ها، کمک‌گرفتن از روانشناس خبره و کاربلد راه چاره است. این‌روزها، با وجود فرصت مشاوره روانشناسی آنلاین دسترسی به مشاوران و روانشناسان راحت‌تر از قبل شده است اما سؤال اینجاست که چگونه می‌توانیم متخصصی را انتخاب کنیم که راهکارهای دقیق و اثربخشی برای مشکلات ما دارد؟

اول از همه، چرا از مشاوران روانشناسی کمک بگیریم؟

مشاوران روانشناس می‌توانند در زمینه‌های مختلف به ما کمک کنند. زمانی که مشکلی جسمانی برای عضوی از بدنمان پیش می‌آید به متخصص‌های پزشکی مراجعه می‌کنیم. برای رویارویی با مشکلات روان و روح هم آشنایی با کارشناس خوب برای قرارگرفتن در مسیر تعادل و سلامت به ما کمک زیادی می‌کند. اگر در موقعیت‌های زیر هستید به انتخاب مشاور خوب فکر کنید: 

  • درباره موضوعاتی احساس سردرگمی دارید و به‌رغم کمک‌گرفتن از دوستان و خانواده نمی‌توانید راهی برای حل مشکلات‌تان پیدا کنید. 
  • مشکلاتی مانند نداشتن تمرکز، اضطراب مداوم و استرس دارید و به‌طور کلی، زندگی‌تان از مسیر معمولی و عادی‌اش خارج شده است. 
  • نگرانی‌های بی‌مورد درباره موضوعات مختلف آرامش را از شما گرفته‌اند. 
  • عادت‌های اشتباهی مانند مصرف مواد مخدر و الکل پیدا کرده‌اید و توانایی مدیریت اوضاع برای بازگشت به حالت عادی را ندارید. 

این‌ها فقط گوشه‌ای از موقعیت‌هایی است که می‌توانید از مشاوران برای بهبود اوضاع کمک بگیرید. مشاوران در زمینه‌هایی مانند مطالعه رفتار انسان‌ها، ارزیابی سلامت روان، بررسی تغییرات رفتاری و تشخیص و درمان اختلالات روحی مختلف تحصیل کرده‌اند. برای همین می‌توانند به مراجعان خود در راه شناخت و بیان مسائل و مشکلاتشان کمک کنند. 

مشاوران روانشناسی در کنار مراجعان خود هستند تا امکان تغییر رفتارها و نگرش‌ها را برایشان ممکن کنند، در مسیر بازگشت یا ساختن یک زندگی متعادل همراهی‌شان کنند و الگوهای رفتاری سالم را به آنها یاد بدهند. این روزها مشاوران تحصیل‌کرده بسیاری وجود دارند. حتی اگر دسترسی برای مراجعه حضوری به آنها نداشته باشیم، استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی آنلاین می‌تواند ما را از مزایای حضور این افراد بهره‌مند کند. 

برای انتخاب مشاور روانشناس خوب به چه نکاتی دقت کنیم؟ 

انتخاب مشاور کار سختی نیست. فقط باید نکاتی را در این زمینه بدانیم و رعایت کنیم. توجه به توصیه‌های زیر در این زمینه در انتخاب خدمات مشاوره خوب به ما کمک می‌کنند: 

  • استفاده از توصیه افراد دیگر؛ 
  • توجه به سابقه کاری و تحصیلی مشاور؛ 
  • بررسی هزینه‌ها و توانایی پرداختشان. 

۱. استفاده از توصیه افراد دیگر 

یکی از بهترین راه‌ها برای پیداکردن مشاور مناسب، کمک‌گرفتن از دیگران است. از کسانی کمک بگیرید که تجربه مراجعه به مشاور خوب را داشته‌اند و از نتیجه کارش راضی بوده‌اند. البته دقت کنید که لازم است زمینه مشکل و مسئله‌تان با آن فرد در حوزه‌ای یکسان قرار داشته باشد. در غیر این صورت، شاید در مسیری قرار بگیرید که به رفع مشکلتان کمکی نمی‌کند. به توصیه‌های افراد قابل‌اعتماد در این زمینه توجه داشته باشید. 

۲. توجه به سابقه کاری و تحصیلی مشاوران

سابقه کاری مشاور

دنیای روانشناسی بسیار متنوع و گسترده است. در انتخاب مشاور به سوابق کاری و تحصیلی‌اش دقت کنید. ببینید که رشته او دقیقا چه بوده و گرایش تخصصی‌اش چیست. سعی کنید با انتخاب مشاور متخصص در زمینه رفع مشکلتان، مسیر درمان و بهبودی را کوتاه‌تر و مؤثرتر کنید. 

۳. بررسی هزینه‌ها و توانایی پرداخت‌شان 

مقوله هزینه‌ها در استفاده از هر خدماتی مهم است. باید بدانید که هزینه و دستمزد هر جلسه استفاده از خدمات روانشناسی چقدر است. اگر هزینه‌ها متناسب با بودجه‌تان نباشد، امکان توقف و نیمه‌کاره‌ماندن روند مشاوره وجود خواهد داشت.

این نکته را البته نباید فراموش کنید که هزینه‌کردن برای سلامت روان از آن بخش هزینه‌هایی است که خیلی‌ها اهمیتش را نمی‌دانند. این کار نه‌تنها به تک‌تک‌ ابعاد زندگی شخصی شما کمک می‌کند بلکه نوعی سرمایه‌گذاری برای زندگی بهتر در آینده است. اگر بگوییم با هزینه‌کردن برای مشاوره روان‌شناسی از بسیاری هزینه‌های اقتصادی، جسمی و روانی در آینده پیشگیری می‌کنید، واقعا بیراه نگفته‌ایم.

۴. استفاده از امکان مشاوره روانشناسی آنلاین

شناسایی مشاوران خوب با کمک اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های آنلاین بسیار ساده است. در قسمت پیش توصیه کردیم که از دوستان و آشنایان برای شناخت بهترین‌ها کمک بگیرید. با مراجعه به بسترهای آنلاین مشاوره، کاربران قبلی می‌توانند حکم همان آشنایان و دوستان را پیدا کنند و نظرات ثبت‌شده‌شان درباره هر مشاور و خدماتش برای تصمیم‌گیری به کمکتان می‌آید. 

بررسی هزینه‌ها و دستمزد هر مشاور در استفاده از خدمات آنلاین هم برایتان به‌سادگی مقدور می‌شود. کافی است که نگاهی به فهرست مشاوران و هزینه دستمزدهایشان بیندازید. دیگر تصمیم‌گیری درباره مراجعه به آنها برایتان بسیار ساده می‌شود. 

یکی از جذابیت‌های شاخص استفاده از مشاوره روانشناسی آنلاین هم در احساس آرامشی است که برایتان فراهم می‌کند. از منزل یا هر جای دیگری که دوست داشته باشید، امکان برقراری ارتباط با مشاوران را دارید. بعضی‌ها که شاید شما هم جزوشان باشید از مراجعه حضوری گریزان هستند. 

شاید احساس شرم یا احساسات منفی دیگر مانع از مراجعه حضوری‌شان می‌شود. دلیل هرچه که باشد، جلسات مشاوره آنلاین کار را ساده می‌کنند. در منزل یا هرجایی که احساس آرامش بیشتری دارید، با مشاوران تماس بگیرید و راحت‌تر و بی‌پرده‌تر با آنها وارد گفت‌وگو شوید. 

در آخر

مشاوره آنلاین

انتخاب بهترین مشاور روانشناسی آسان نیست ولی با توجه به روش‌هایی که در این مقاله گفتیم، چندان سخت هم نیست. در این مقاله درباره راه‌هایی گفتیم که به شما کمک می‌کنند روان‌شناس موردنظرتان را پیدا کنید. وقتی می‌توانیم با کمک‌گرفتن از کارشناسان آگاه و باتجربه، راه‌های میان‌بری برای حل مسائل و چالش‌ها پیدا کنیم، چرا چنین چیزی را از خودمان دریغ کنیم؟ 

این نکته را بازهم یادآوری می‌کنیم که خدمات مشاوره روانشناسی آنلاین هم محدودیت‌های زمانی و مکانی را از میان برداشته‌اند و شرم را برای بعضی از افراد حساس به حداقل رسانده‌اند.  

شما چه پیشنهادهایی درباره انتخاب روانشناس خوب دارید؟ چه تجربه‌هایی از مشاوره‌های قبلی داشته‌اید؟ مطمئن باشید که نظرات شما می‌تواند برای خیلی‌ها راهگشا باشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.