چگونه مبلمان خود را در منزل تمیز کنیم؟

تمیزکردن مبلمان در منزل به شیوه اصولی

تمیزی وسایل منزل اهمیت بسیار زیادی در نظافت آن دارد. زمانی که شما محیط را تمیز و مرتب می‌کنید، اگر وسایل خانه دچار کثیفی و آلودگی باشند محیط اطراف شما همچنان به‌هم‌ریخته و نامرتب دیده می‌شود. به همین دلیل یکی از مهم‎ترین ارکان نظافت، اطلاع از روش‌های مختلف و مراحل درست برای نظافت وسایل منزل مانند فرش، مبل، آینه و… است. اما ما در این مطلب قرار است به مراحل درست، روش تمیزکردن مبل‌ها در خانه بپردازیم.

تمیزکردن مبلمان در منزل

مبل‌ها یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین لوازم منزل بوده و توجه زیادی را به سمت خود جلب می‌کنند. معمولا افراد برای کار‌های مختلف مثل نشستن، خوابیدن، استراحت، تماشای تلویزیون، مطالعه کتاب و… از مبل استفاده می‌کنند؛ بنابراین مبلمان جز لوازم پرمصرف منزل به‌حساب می‌آیند، به همین دلیل شست‌وشو و نحوه تمیزکردن مبلمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و شما باید حتما هر دو ماه یک‌بار دستی به سر و روی مبل‌های خود بکشید تا هم تمیز بمانند و هم طول عمر آن‌ها طولانی‌تر شود.

نکات مهم برای تمیزکردن مبل‌ها در خانه

موارد مهم در نحوه تمیزکردن مبل‌ها در خانه

تمیزکردن مبلمان در منزل به شیوه‌ای اصولی، مراحلی دارد که افراد باید این مراحل را به‌درستی پشت سر بگذارند، تا به مبلمان آن‌ها آسیبی وارد نشود. چرا که یکی از مواردی که در حین شست‌وشوی مبل‌ها اهمیت زیادی دارد این است که در حین کار به بدنه و پارچه مبل آسیب نرسد به همین دلیل لازم است تا بادقت کامل و با شناخت درست از جنس مبلمان خود مراحل تمیزکردن را طی کنید. در ادامه این مطلب شیوه اصولی شست‌وشوی مبل را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

مراحل نحوه تمیزکردن مبل‌ها در خانه

در ادامه مراحل اصولی و استادانه برای نحوه تمیزکردن مبل‌ها در خانه را برای شما آورده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم گام‌به‌گام تا انتها با ما همراه باشید تا ظاهر مبل خود را به روز‌های اول برگردانید:

۱- گردوخاک مبل را بگیرید

گرفتن گردوخاک مبلمان

در ابتدا برای استفاده از هر روشی برای تمیزکردن مبلمان باید با استفاده از یک جاروبرقی خرده‌های اشغال و گردوخاک را از گوشه و کناره‌های مبل کاملا پاک کنید و در انتها نیز با استفاده از یک دستمال گردوخاک‌های باقی‌مانده را از بین ببرید.

یکی از بهترین روش‌های برای حذف آلودگی‌ها و گردوغبار از روی سطح مبل، استفاده از یک برس مخصوص است. شما می‌توانید با تهیه برس‌های کوچک و مخصوص، سطح مبل و حتی کوسن‌ها را از هرگونه آلودگی و گردوغبار پاک کنید.

۲- استفاده از پرزگیر برای افرادی که حیوان خانگی دارند

گرفتن پرز مبل‌ها

برخی از افراد به دلیل علاقه به حیوانات، از سگ یا گربه در منزل خود نگهداری می‌کنند. موهای این حیوانات با جاروبرقی از روی سطح مبل پاک نمی‌شود؛ بنابراین لازم است که حتما از پرزگیر استفاده شود تا مبل‌ها و حتی فرش‌ها از هرگونه پرز پاک شوند.

۳- استفاده از راهنمای شست‌وشو و مراقبت مبل‌ها

تمامی مبل‌ها دارای یک برچسب راهنما برای شست‌وشو و نگهداری هستند که به شما کمک می‌کنند تا مبلمان شما به هنگام شستن دچار آسیب نشوند. شما با بررسی این راهنما می‌توانید بهترین روش برای شست‌وشوی مبل‌های خود انتخاب کنید. در ادامه برای راحتی کار شما در حین مطالعه برچسب راهنما، نماد‌های مختلف برای نحو شست‌وشو را به طور خلاصه بررسی کرده‌ایم:

  • X: این حرف در برچسب راهنما نشان می‌دهد که شما باید برای تمیزی مبل از جاروبرقی و شامپو مخصوص استفاده کنید.
  • O: این علامت برای بیان این است که شما نباید هرگز در حین شست‌وشو از آب داغ استفاده کنید، زیرا باعث آسیب به مبل شما می‌شود. پس در تمام مدت شست‌وشو باید از آبسرد استفاده شود.
  • W: این علامت نشان می‌دهد که شما نباید از شوینده‌های خارجی برای شست‌وشو این مبل استفاده کنید. در واقع تنها راه تمیزکردن این دسته از مبل‌ها استفاده از بخارشو یا آب به‌تنهایی است.
  • WS: این علامت به این معناست که شما می‌توانید از مواد شیمیایی در کنار آب برای تمیزکردن مبلمان خود استفاده کنید. اما سعی کنید درصد پاک‌کنندگی این مواد شیمیایی زیاد بالا نباشد تا از رنگ‌پریدگی و آسیب به بافت مبل شما جلوگیری شود.
  • S: در این حالت شما فقط باید از روش‌های خشک مثل جاروبرقی و گردگیری برای تمیزکردن مبل خود استفاده کنید.

۴- حالا زمان استفاده از بخارشو است.

اکنون پس از مراحل گردگیری، بهترین زمان برای تمیزکردن مبل‌ها، استفاده از بخارشو است. بخارشو تمامی کثیفی‌ها و آلاینده‌های آلوده در مبل را به‌راحتی و به‌صورت کامل از بین می‌برد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت بخارشو این است که نیازی نیست از مواد شیمیایی استفاده کنید و صرفا با استفاده از فشار بخار آب نیز می‌توانید تمامی آلودگی‌ها را پاک کنید.

۵- شوینده مناسب با مبل خود را انتخاب کنید.

استفاده از شامپو مناسب برای تمیزکردن مبلمان

اگر شما دستگاه بخارشو ندارید یا به هر دلیلی نمی‌خواهید از آن استفاده کنید می‌توانید از شامپو مخصوص و فرچه مناسب برای تمیزکردن مبل خود استفاده کنید. فقط توجه کنید که فرچه نرم باشد و به بافت مبل شما آسیب وارد نکند.

۶- از تثبیت‌کننده رنگ مبل استفاده کنید.

یکی از مواردی که به شما کمک می‌کند تا مبل شما هنگام شست‌وشو دچار آسیب نشود، تثبیت‌کننده رنگ است. این تثبیت‌کننده‌ها را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید و بعد از تمیزکاری، مقداری از آن را به مبلمان خود آغشته کنید تا رنگ و جنس پارچه آن آسیب نبیند.

۷- اجازه دهید مبلتان به‌صورت کامل خشک شود.

پس از شست‌وشو صحیح مبل و طی‌کردن مراحل بالا، اجازه دهید مبل شما کاملا خشک شود. ترجیحا سطح مبل خود را با یک پارچه نازک بپوشانید تا گردوغبار موجود در هوا روی سطح مبل نچسبند. بعد از خشک‌شدن مبل می‌توانید دوباره مثل روز‌های گذشته از آن استفاده کنید.

پاک‌کردن لکه‌های خاص از روی مبل

نحوه تمیزکردن مبل‌ها در خانه از شر لکه‌های خاص

برخی از لکه‌ها با روش‌های معمولی پاک نمی‌شوند و حتما باید از روش‌های خاص برای پاک‌کردن آن‌ها استفاده کرد. در ادامه شایع‌ترین لکه‌ها بر روی مبل و روش پاک‌کردن آن‌ها را برای شما مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱- پاک‌کردن لکه خون

یکی از لکه‌هایی که خیلی سخت از روی سطح مبل پاک می‌شود، لکه خون است. برای پاک‌کردن این لکه مقداری نشاسته را در آب حل کرده و یک مخلوط خمیری درست کنید. سپس خمیر حاصل شده را روی لکه بگذارید و اجازه دهید تا خشک شود و در انتها نیز با فرچه، خمیر و لکه خون را از روی مبل پاک کنید.

۲- پاک‌کردن لکه جوهر

یکی از ترسناک‌ترین لکه‌هایی که می‌تواند روی مبل شما ایجاد شود، لکه‌های جوهر است. برای پاک‌کردن لکه جوهر از روی مبل سدیم کلرید را روی لکه جوهر بریزید و محل را خیس کنید؛ سپس مقداری آمونیاک نیز به مخلوط اضافه کرده و در انتها محل موردنظر را کامل بشویید.

۳- پاک‌کردن لکه نوشیدنی‌ها

برای پاک‌کردن اثر نوشیدنی‌های مختلف مانند نوشابه، مقداری نمک را به همراه آب به محل موردنظر آغشته کنید و پس از چند دقیقه با استفاده از یک دستمال یا اسفنج محل موردنظر را پاک کنید.

دیگر نگران یافتن روش تمیزکردن مبل‌ها در خانه نباشید

در کل نحوه تمیزکردن مبل‌ها در خانه از اصول و ارکان خاصی پیروی می‌کند و شما باید برای جلوگیری از آسیب رسیدن به مبل خود یک سری از نکات را حتما رعایت کنید. امیدوارم این مقاله برای شما مناسب بوده و توانسته باشید از تمامی نکات موردنظر برای شست‌وشوی مبل خود اطلاع پیدا کنید. اگر مبلمان شما لکه شده و قصد تمیزکردن مبل‌ها را در خانه دارید، می‌توانید مواد موردنیاز برای تمیزکردن مبلمان را از طریق سرویس سوپرمارکت اسنپ سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *