خانه‌های تاریخی کاشان که نباید از دست بدهید

خانه‌های بی‌نظیر و تاریخی کاشان

کاشان از شهر‌های تاریخی و بسیار دیدنی ایران‌زمین محسوب می‌شود که جاذبه‌های گردشگری متعددی را در خود جای‌داده است. از جمله این مکان‌های دیدنی، می‌توان به خانه‌های تاریخی کاشان اشاره کرد. این خانه‌های تاریخی در نقاط مختلفی از شهر کاشان قرار دارند و بازدید از تک‌تک آن‌ها، فوق‌العاده خواهد بود.

توصیه می‌کنیم که تا انتهای این مطلب با ما همراه بمانید تا نگاهی به جذاب‌ترین و دیدنی‌ترین خانه‌های تاریخی شهر کاشان بیندازیم.

خانه‌های تاریخی کاشان

از جمله خانه‌هایی با قدمت بالا و ارزش تاریخی که باید حتما در شهر کاشان از آن‌ها دیدن کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

خانه طباطبایی

خانه طباطبایی در کاشان

این یکی از دیدنی‌ترین آثار تاریخی در شهر کاشان و به‌طورکلی ایران‌زمین است. برای بازدید از خانه طباطبایی‌ها، باید به محله سلطان احمد در شهر کاشان بروید. قدمت ساخت این خانه به سال ۱۲۵۰ هجری قمری بازمی‌گردد، یعنی زمانی که قاجاریان بر ایران حکومت داشتند. استاد علی مریم بود که این خانه را در مساحتی نزدیک به ۴۷۰۰ مترمربع به خواست حاج سید جعفر طباطبایی نطنزی بنا کرد.

با ورود به خانه، آن را در سه بخش می‌بینیم که شامل:

  1. بخش بیرونی
  2. بخش اندرونی
  3. بخش ویژه خدمه

معماری این خانه به شکلی بوده که برای ورود به حیاط آن، باید به‌اندازه چند پله پایین‌تر بروید. در حقیقت می‌توان گفت که سازه خانه مقداری پایین‌تر از سطح خیابان است. جالب است بدانید که این سبک ساخت‌وساز، به دلیل در امان نگاه‌داشتن خانه در مقابل بلایای طبیعی چون زلزله بوده است. این خانه تاریخی، ۴۰ اتاق دارد که در مجموع چهار حیاط پراکنده شده‌اند. همین‌طور سه بادگیر و دو قنات نیز در آن جای دارند. به‌علاوه باتوجه‌به ساخت سرداب در خانه‌های آن دوران، در این خانه بزرگ و وسیع، چهار سرداب نیز مطابق انتظار داریم. تزئینات این خانه و گچ‌کاری‌های عالی آن، بی‌نظیر به چشم می‌آید و بازدید از این منزل تاریخی، ساعت‌ها شما را به خود سرگرم نگه خواهد داشت.

آدرس: کاشان، خیابان علوی، محله سلطان امیراحمد، جنب امامزاده امیراحمد

خانه راهب

خانه راهب

خانه راهب به یادگار مانده از دوران قاجار است و در زمینی به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع قرار دارد. این خانه در دو بخش اندرونی و بیرونی ساخته شده و شاه نشین میان آن‌ها قرار گرفته است. در این خانه بخش‌های مختلفی داریم که هر یک با نام‌هایی خاص شناخته می‌شوند. از جمله آن‌ها می‌توان به محفل عشاق، پنج دری، پاشیر، نمخانه، هشتی ورودی، ایوان تابستانی، ایوان زمستانی، مطبخ، پناه متفکران و … اشاره کرد.

در سال ۱۳۹۲ بود که استاد سید اکبر حلی این خانه را مورد بازسازی و مرمت قرار داده و در اینجا هتلی به نام مهینتسان دایر شد. سقف‌های بلند و تزئینات گچ‌کاری هتل، آن را به اقامتگاهی تاریخی و بسیار باارزش تبدیل ساخته است.

آدرس: کاشان، خیابان فاضل نراقی، کوچه فرهنگ ۳۱

خانه بروجردی‌ها

خانه بروجردی‌ها کاشان

خانه بروجردی‌ها در سال ۱۲۷۵ هجری قمری ساخته شد. این خانه نیز مانند خانه طباطبایی‌ها، در دوران قاجار و به خواست آقای بروجردی و به دست استاد علی مریم بنا گردید. مطابق سبک معماری آن دوران، دو بخش اندرونی و بیرونی را در این خانه تاریخی داریم.

جالب است بدانید که ساخت خانه بروجردی‌ها، در پی یک قصه عاشقانه شکل گرفته است. امروز که برای بازدید از این خانه به محل آن مراجعه می‌کنید، بدانید که ساخت آن به دلیل عشق پسر آقای بروجردی به دختر آقای طباطبایی بود. این عشق بالا گرفت و زمانی که پسر برای خواستگاری از دختر مراجعه کرد، آقای طباطبایی شرطی گذاشت که باید داماد منزلی شبیه به منزل خودش برای دختر او بسازد و این اتفاق رخ داد.

جالب است بدانید که خانه بروجردی‌ها کاملا شبیه به خانه طباطبایی‌ها ساخته شده و تزئینات آن نیز شبیه به همین خانه است، اما فرایند ساخت و ساز آن بسیار طولانی‌تر بوده و چیزی نزدیک به ۱۸ سال به طول انجامید.

یکی از زیباترین قسمت‌های این منزل، کاشی کاری‌های حیاط آن است که طرح میوه و خوراکی‌های مختلف و رنگارنگ در آن دیده می‌شود.

آدرس: کاشان، خیابان علوی، محله سلطان امیراحمد

خانه عامری‌ها

خانه عامری‌ها کاشان

یکی از بزرگترین خانه‌های تاریخی کاشان، خانه عامری‌ها است. این خانه مساحتی نزدیک به ۷ هزار متر مربع داشته و در دوره زندیه ساخته شده است. این خانه در دوره قاجاریه مورد بازسازی قرار گرفته و به بار هنری و زیبایی آن افزوده شد. سهام السلطنه عامری کسی بود که این خانه را بازسازی کرده و بخش‌هایی را به آن اضافه نمود.

خانه عامری‌ها هفت حیاط دارد که در بخش‌های اندرونی و بیرونی قرار گرفته‌اند. شاه نشین هفت دری زیباترین بخش آن را به خود اختصاص داده و حوضخانه نیز فوق‌العاده دیدنی است.

جالب است بدانید که این خانه تاریخی اکنون به عنوان یک هتل ۵ ستاره تغییر کاربری داده و از بهترین و زیباترین هتل‌های شهر کاشان به حساب می‌آید. در این هتل ۳۸ اتاق داریم که هر یک با تزئینات تاریخی و سنتی تکمیل شده و با شکوه تمام برای سپری کردن یک اقامت رویایی منتظر مسافران خوش قریحه هستند.

آدرس: کاشان، محله علوی، خیابان علوی، بن بست باستان هفتم، پلاک صفر

خانه منوچهری

خانه منوچهری کاشان

در محله محتشم، به خانه تاریخی زیبایی می‌رسید که آن را به نام خانه منوچهری می‌شناسیم. این خانه در دوران حکومت صفویه در ایران ساخته شد. البته یک بار بر اثر زلزله دچار آسیب‌های زیادی شد که دوباره در دوران قاجاریه مورد بازسازی و مرمت کامل قرار گرفت.

ابوالفضل شاهی در سال ۱۳۸۶ این خانه را خریداری کرده و به خوبی آن را مورد مرمت دوباره قرار داد. در همین زمان این خانه از خانه‌های تاریخی کاشان، با شماره ۱۹۳۲۷ در میان آثار ملی کشور به ثبت رسید.

لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۶ میلادی، این خانه به‌عنوان یکی از خانه‌های کاندید جایزه معماری آقاخان شناخته شد. در حال حاضر اگر برای بازدید از این خانه تاریخی به محل آن مراجعه کنید، عمارت را در دو بخش جداگانه می‌بینید که یکی از همان دوران بازسازی قاجار به‌جامانده و بخشی دیگر در دوران پهلوی ساخته شده و به این خانه اضافه گشته است.

در طی بازدید از این خانه تاریخی، حتما به یاد داشته باشید که از کارگاه بافندگی آن نیز دیدن کنید که سیر تاریخ صنعت بافندگی در ایران را به نمایش درآورده است.

آدرس: کاشان، خیابان محتشم، کوچه شهید ثابت، کوی عمارت هفتم، شماره ۵۹

خانه عباسیان

خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان کاشان، دارای تزئینات بسیاری بوده و به همت محمد ابراهیم تاجر کاشی در سال ۱۲۵۰ هجری قمری ساخته شد. این خانه مساحتی نزدیک به ۷ هزار متر مربع داشته و فرایند ساخت و ساز آن نزدیک به ۲۰ سال طول کشید.

پنج طبقه خانه عباسیان، بعد‌ها جدا شده و هر طبقه به فردی متفاوت فروخته شد. آقای عباسیان که یک تاجر فرش بود، بخشی از این خانه، یعنی یکی از حیاط‌های بیرونی را خریداری کرده و این باعث شد که این خانه، نام عباسیان را به خود بگیرد.

اتاق آیینه‌خانه عباسیان، شکوه فوق‌العاده‌ای داشته و ایستادن در آن، شما را به عالمی رویایی می‌برد که نمی‌توانید سر از رمز و راز آن دربیاورید. کافی است که در یکی از آینه‌های اتاق نگاه کنید تا هزاران تصویر از شما در پی آن دیده شود.

آدرس: کاشان، خیابان علوی، کوی سلطان امیراحمد

سفر به کاشان و بازدید از خانه‌های تاریخی شهر

با خرید بلیط قطار یا هواپیما از سرویس بلیت سفر اسنپ، می‌توانید سفری رویایی و فراموش‌نشدنی به این شهر دیدنی کشور داشته و از خانه‌های تاریخی کاشان بازدید کنید. به جز این مواردی که در بالا اشاره کردیم؛ خانه‌های دیدنی و قدیمی دیگری نیز در این شهر وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به؛ خانه تاج، خانه حکیم‌باشی، خانه بالاچی، خانه حشمت اله خان، خانه حسینی و بنی کاظمی، خانه رزاقیان، خانه احسان، خانه مرشدی، خانه عادل، خانه عطار‌ها، خانه مشکی، خانه شریفیان، خانه رئیسیان و … اشاره کرد.

شما تا به حال کدام یک از این خانه‌های تاریخی را بازدید کرده و درباره آن‌ها چه می‌دانید؟

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *