به‌راحتی در خانه گز اصفهان درست کنید

طرز تهیه گز خانگی به‌سادگی

گز، یکی از سوغاتی‌های خوشمزه‌ی شهر اصفهان است و انواع مختلفی از آن وجود دارد. گز را می‌توان به شکل ساده، آردی، به همراه مغز پسته و انواع آجیل یا بدون آن خریداری کنید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید خودتان در خانه نیز می‌توانید انواع گز را درست کنید و از طعم آن لذت ببرید. در این مقاله قرار است به طرز تهیه گز خانگی و روش‌های متنوعی که برای درست‌کردن آن وجود دارد، بپردازیم؛ بنابراین اگر شما نیز دوست دارید تا گز خانگی درست کنید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. چرا که قرار است ساده‌ترین آموزش را در اختیار شما قرار دهیم.

گز خانگی خوشمزه با طعم اصیل اصفهانی

درست‌کردن انواع گز در خانه

اگر اهل شیرینی‌های خوشمزه و اصیل هستید و می‌خواهید این گز خوشمزه را در خانه درست کنید، دست‌به‌کار شوید. مواد لازم را آماده کرده و مراحل تهیه آن را پیش ببرید.

مواد لازم برای تهیه گز خانگی و بسیار خوشمزه

حالا که آماده‌ی درست‌کردن گز خانگی هستید، به سراغ مواد اولیه و لازم برای تهیه آن می‌رویم. در جدول زیر مواد لازم برای تهیه گز خانگی برای ۴ نفر قید شده است. شما بر حسب نفرات می‌توانید این اندازه‌ها را کم یا زیاد کنید.

مواد لازم مقدار موردنیاز
شکر ۲۵۰ گرم
سفیده تخم‌مرغ ۵ عدد
گلاب ۴ قاشق غذاخوری
گلوکز مایع ۳۰۰ گرم
آرد سفید به میزان کافی
آب ۴/۳ پیمانه
پسته، گردو، آجیل به میزان لازم

 

طرز تهیه گز خانگی ساده

مخلوط آب و شکر برای درست‌کردن گز

در ادامه مراحل تهیه گز خانگی به سبک لقمه‌ای را آورده‌ایم. با استفاده از این آموزش مرحله‌به‌مرحله شما می‌توانید به‌سادگی و بدون دردسر در خانه گز درست کنید.

 • مرحله‌ی اول: اولین قدم برای درست‌کردن گز خانگی این است که مغزیجات موردنظرتان را بدون استفاده کردن از روغن در یک تابه‌ی مناسب، اندکی تفت دهید تا حالت برشته در آن‌ها ایجاد شود و خامی آن‌ها گرفته شود.
 • مرحله‌ی دوم: یک قابلمه‌ی مناسب را انتخاب کنید و در آن آب را به همراه شکر مخلوط کنید. برای این که حل شدن شکر درون آب راحت‌تر انجام شود، می‌توانید قابلمه را روی حرارت قرار دهید و تحت حرارت این کار را انجام دهید
 • مرحله‌ی سوم: بعدازاین که شکر درون آب حل شد، زمان اضافه‌کردن گلوکز است. زمانی که گلوکز را اضافه کردید از یک قاشق چوبی یا لیسک استفاده کنید و به‌خوبی مواد را هم بزنید تا جایی که کاملا حالت کش داری در آن ایجاد شود که به‌اصطلاح می‌گویند، مواد نخ بدهد.
 • مرحله‌ی چهارم: در این مرحله باید سفیده‌ی تخم‌مرغ را از زرده‌ی آن جدا کنید و سفیده را آن‌قدر هم بزنید تا پف کند. برای انجام این کار بهتر است تا از یک همزن برقی استفاده کنید که سبب می‌شود فرایند هم زدن کوتاه‌تر شود و هم این که حجم سفیده ۲ برابر شود.

هم زدن تخم‌مرغ برای پف کردن مواد گز

 

 • مرحله‌ی پنجم: بعدازاین که سفیده را به‌خوبی به هم زدید، گلاب را به آن اضافه کنید و مجددا به هم بزنید تا به‌خوبی با یکدیگر مخلوط شوند.
 • مرحله‌ی ششم: در همین حین باید مراقب شهد باشید و حواستان را جمع کنید که در حین هم زدن به جوش نیاید. برای این که مطمئن شوید که شهد به حالت نخ دادن رسیده است. مقداری از آن را روی انگشتتان بریزید و اگر حالت کش‌دار در آن ایجاد شد و بین انگشتان شما کش آمد، شهد آمده شده است.
 • مرحله‌ی هفتم: زمانی که مطمئن شدید که شهد آماده شده است. باید مقداری از آن را داخل سفیده‌ی تخم‌مرغ بریزید و اجازه دهید تا هم دما شوند. بعدازاین که هم دما شدند، کل سفیده را داخل قابلمه‌ی شهد بریزید و به حالت پارویی مواد را کاملا هم بزنید و مخلوط کنید.
 • مرحله‌ی هشتم: حالا به مرحله‌ی داغ زدن مواد می‌رسیم. این مرحله باید بادقت و حوصله انجام شود و مراقب باشید تا مواد ته نگیرند. برای این کار با استفاده از یک همزن برقی که روی دور تند تنظیم شده است مواد را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه هم بزنید. همچنین هرچند دقیقه یکبار بهتر است تا همزن را خاموش کنید و با استفاده از قاشق چوبی به حالت پارویی مجددا مواد را زیرورو کنید تا ته نگیرند.
 • مرحله‌ی نهم: برای این که گز شما حاصل شود، لازم است تا مرحله‌ی هم زدن را یک تا دو ساعت ادامه دهید. اما اگر حرارت شعله را کم کرده و از یک شعله‌پخش‌کن نیز استفاده کنید، می‌توانید هرازگاهی قابلمه را ر‌ها کرده و بعد از چند دقیقه شروع به هم زدن کنید تا خسته نشوید.

 

گز خانگی به همراه مغز پسته

 

 

 • مرحله‌ی دهم: وقتی مواد به مرحله‌ای رسید که سفت شد و از قاشق دیگر نریخت، گز آماده است و می‌توانید شعله را خاموش کنید.
 • مرحله‌ی یازدهم: حالا زمان اضافه‌کردن، مغز‌هایی است که از قبل بو داده‌اید. باید آن‌ها را به گز اضافه کنید و مخلوط گز و مغز آجیل را هم بزنید تا به‌خوبی با یکدیگر مخلوط شوند. البته اگر دوست ندارید تا درون گز شما مغزیجات باشد، می‌توانید آن را به حالت ساده نیز درست کنید.
 • مرحله‌ی دوازدهم: در نهایت اندکی صبر کنید تا گز کمی سرد شود و حالت داغی خود را از دست بدهد. بعدازاین که گز اندکی سرد شد، می‌توانید آن را به هر شکلی که دوست دارید در بیاورید و برای انجام این کار بهتر است تا از قالب استفاده کنید.
 • مرحله‌ی سیزدهم: برای این که گز شما به قالب نچسبد، باید دقت داشته باشید که حتما مقداری آرد را به ته قالب بپاشید و سپس گز را با استفاده از آن فرم دهید. گز را برای یک روز درون یخچال نگهداری کرده و سپس مصرف کنید.

طرز تهیه گز به سبک آردی

درست‌کردن گز آردی در خانه

گز آردی یکی دیگر از انواع گز بوده که در بین مردم بسیار محبوب است و طرف‌داران خود را نیز دارد. درست‌کردن گز آردی نیز بسیار ساده و راحت است و شما می‌توانید مانند گز ساده آن را در خانه درست کنید.

مواد لازم برای تهیه گز آردی

در ادامه و در جدول زیر به مواد لازم برای تهیه گز آردی اشاره کرده‌ایم:

مواد اولیه مقدار موردنیاز
شکر یک پیمانه
گلاب ۴/۱ پیمانه
گلوکز ۴/۱ پیمانه
سفیده تخم‌مرغ یک عدد
پسته ۵۰ گرم

 

درست‌کردن گز آردی به‌صورت مرحله‌به‌مرحله

طرز تهیه گز آردی

در ادامه به روش درست‌کردن گز آردی به شکل مرحله‌به‌مرحله پرداخته‌ایم. با استفاده از این روش شما می‌توانید گز آردی را به بهترین شکل ممکن درست کنید و لذت ببرید.

 • مرحله‌ی اول: روش درست‌کردن گز آردی تا حدی مشابه به گز ساده است. در اولین قدم برای درست‌کردن گز آردی باید شکر و گلاب را در یک قابلمه‌ی مناسب با یکدیگر مخلوط کنید و اجازه دهید تا روی حرارت ملایم شکر در گلاب حل شود.
 • مرحله‌ی دوم: در همین زمان که گلوکز را به محتویات داخل قابلمه اضافه کنید و هم بزنید تا به غلظت موردنظر برسد.
 • مرحله‌ی سوم: سفیده‌ی تخم‌مرغ را از زرده جدا کنید و سپس سفیده را با استفاده از یک همزن به‌خوبی به هم بزنید تا پف کند.
 • مرحله‌ی چهارم: در این مرحله بهتر است سری به شهد بزنید و اگر به غلظت موردنظر رسیده بود و حالت کش‌دار و آب‌نباتی در آن ایجاد شده بود، مقداری از آن را به سفیده‌ی تخم‌مرغ اضافه کنید.
 • مرحله‌ی پنجم: بعدازاین که تا حدودی مواد هم دما شدند، می‌توانید ظرف حاوی سفیده‌ی تخم‌مرغ را به محتویات درون قابلمه اضافه کنید و دائما با استفاده از همزن یا قاشقک به حالت پارویی هم بزنید تا مواد گز آماده شوند.
 • مرحله‌ی ششم: حالا زمان اضافه‌کردن پسته است. پسته‌هایی را که از قبل کمی بو داده‌اید و خامی آن گرفته شده است را به مواد گز اضافه کنید و مجددا هم بزنید. تا اینجای کار همان‌طور که دیدید تمام مراحل درست‌کردن گز یکسان بود و از اینجا کمی روش درست‌کردن متفاوت خواهد شد.
 • مرحله‌ی هفتم: باید یک ظرف را پر از آرد کنید و با استفاده از قاشق مایه گز را درون ظرف بریزید و به‌خوبی بغلتانید. بعدازاین که گز‌ها به‌خوبی آردی شدند، می‌توانید آن‌ها را به شکل دلخواه در بیاورید. در نهایت گز‌ها را داخل یک ظرف در بسته قرار دهید و اجازه دهید برای حداقل ۲ ساعت درون یخچال بماند تا خودش را به‌خوبی بگیرد.
 • مرحله‌ی هشتم: گز آردی شما آماده است و بهتر است تا برای این که حالت تازگی خود را حفظ کند، درون ظرفی که آن را نگهداری می‌کنید، مقداری آرد بپاشید.

گز ساده و آردی رو از اسنپ سفارش بده!

در این مطلب سعی کردیم راهنمای کامل و در حین حال ساده‌ای برای درست‌کردن گز ساده و گز آردی به شما ارائه دهیم. همان‌طور که متوجه شدید درست‌کردن گز و دستور تهیه آن بسیار راحت است و خودتان می‌توانید در خانه به‌سادگی و حتی با امکانات محدود آن را درست کنید. البته، گاهی اوقات ممکن است که مواد اولیه برای تهیه آن را در خانه نداشته باشید و بی‌خیال درست‌کردن آن شوید.

در این مواقع به‌جای منصرف شدن از درست‌کردن یا دردسر‌های خرید حضوری، می‌توانید تلفن همراهتان را بردارید و از سوپرمارکت تحویل فوری اسنپ هرآنچه که نیاز دارید را سفارش دهید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.