فواید نوشیدن آب در طی شبانه روز علی الخصوص در فصل تابستان

درصد زیادی از وزن بدن ما از آب است. زمانی که این ماده به طرق مختلف از بدن دفع می‌شود، باید آن را جایگزین کنیم. نوشیدن آب بهترین کار برای جبران کمبود این ماده در بدن است. در غیر اینصورت، بدنتان دچار کم آبی خواهد شد که خود یک عامل مختل‌کننده برای فعالیت‌ها و عملکرد بدن است. در این مطلب می‌خواهیم به مواردی بپردازیم که فواید نوشیدن آب را بیشتر از قبل مشخص می‌کند.

عوارض کمبود آب بدن در فصل تابستان؛

در تابستان به دلیل گرم بودن هوا تعریق بیشتری صورت می‌گیرد. بنابراین بدن، آب بیشتری را از دست می‌دهد. به همین دلیل مصرف مایعات در تابستان باید بیشتر از دیگر فصول سال باشد. در واقع باید حتما میزان آبی که (تقریبا ۸۵ درصد) در بدن ما وجود دارد، به روشی تأمین شود تا در اثر تعریق این درصد کمتر از حالت عادی نشود.

به طور کلی کمبود آب مشکلاتی را به همراه دارد که در فصل تابستان به دلیل از دست دادن آب بیشتر بدن چند برابر خواهد شد. کم تحرکی، خستگی، ایجاد سنگ کلیه، یبوست، خشکی چشم، فشار خون بالا، کم خونی و … از عوارض عدم نوشیدن مایعات در این فصل هستند.

۱۰ دلیل اهمیت نوشیدن آب در تابستان

در میان فوایدی که در مورد نوشیدن آب در تابستان عنوان شده موارد زیر جزء مهم‌ترین‌ها هستند:

۱. باعث افزایش تولید بزاق می‌شود.

اولین اتفاق در فرایند هضم غذا برخورد بزاق با ماده‌ای است که وارد دهان می‌شود. در این مرحله تجزیه غذا درون دهان شما اتفاق می‌افتد. یکی از فواید نوشیدن آب افزایش میزان بزاق و در نتیجه کمک به هضم راحت‌تر غذاهاست.

۲. دمای بدن را تنظیم می‌کند.

زمانی که بدنتان گرم است، تعریق اتفاق افتاده و به مرور آب موجود در بافت‌های مختلف از دست رفته و شما باید آن را جبران کنید. نوشیدن آب در تابستان، باعث می‌شود تا دمای بدن شما به صورت طبیعی بوده و بیش از حد گرم نشود. این موضوع به خوبی اهمیت نوشیدن مایعات در تابستان را مشخص می‌کند.

۳. آب از اندام‌های بدن شما محافظت می‌کند.

تأثیر دیگر مصرف مقدار مناسب آب در طول روز، روی عملکرد اندام‌هاست. این کار باعث می‌شود تا مفصل، نخاع و بافت‌هایی از بدن که به آب نیاز دارند، نرم شده و کار خود را بهتر انجام دهند. بنابراین شما دچار بیماری‌های ناشی از خشکی این مناطق مانند آرتروز نخواهید شد.

۴. روی عملکرد دستگاه گوارش تأثیر می‌گذارد.

اهمیت دیگر آب، در عملکرد دستگاه گوارش است. افرادی که دچار یبوست هستند، معمولا کمتر آب می‌خورند، به همین دلیل روده آن‌ها به درستی کار نمی‌کند.

۵. باعث کاهش وزن می‌شود!

شاید برایتان عجیب باشد اما بسیاری از مشاوران تغذیه بر این باورند که نوشیدن آب می‌تواند باعث کاهش وزن شود. البته زمانی شما می‌توانید تأثیر آب را ببینید که به عنوان مثال حجم بزرگی از غذایتان را آب در برگرفته و در نتیجه معده شما را پر کند. مانند خوردن سبزیجات پر آب یا میل کردن سوپ در وعده‎‌های غذایی… برخی افراد نیز در هنگام گرسنگی آب زیادی می‌نوشید و بنابراین می‌توانند اشتهای خود را تا حدی کنترل کنند.

۶. باعث اکسیژن‌رسانی بهتر به اندام‌های مختلف بدن شما می‌شود.

نوشیدن مقدار کافی آب روی گردش خون نیز مؤثر است. پس از وارد شدن این ماده به بدن، مقدار زیادی از آن وارد خون شده و در نتیجه به گردش خون کمک می‌کند. گردش خون بیشتر، باعث اکسیژن‌رسانی بهتر به اندام‌ها و در نتیجه عملکرد بهترشان خواهد شد.

۷. از ایجاد برخی از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.

بسیاری از بیماری‌ها بر اثر کمبود آب در بدن ایجاد می‌شوند. از میان آن‌ها می‌توانیم به سنگ کلیه، عفونت‌های مجاری ادراری، فشار خون بالا و … اشاره کنیم. بنابراین با نوشیدن مقدار کافی آب، می‌توانید این امراض را از خود دور کنید.

۸. آب کافی در بدن، انرژی شما را بیشتر می‌کند.

برای افزایش انرژی در بدن نیاز به متابولیسم بالا دارید. نوشیدن کافی آب می‌تواند میزان آن را در بدن شما بیشتر کند.

۹. حالات روحی شما را بهبود می‌بخشد.

زمانی که شما دچار کم آبی هستید، احتمالا با شرایطی مانند خستگی یا اضطراب روبه رو خواهید بود. بنابراین با نوشیدن مرتب آب می‌توانید این مشکلات را از خود دور کنید.

۱۰. میزان آب کافی در بدن باعث شفافیت پوست می‌شود.

در نهایت نیز نوشیدن آب کافی در طول روز شفافیت و درخشانی پوست شما را به دنبال دارد. رطوبت پوست، توسط آبی که می‌نوشید تأمین شده و به دنبال آن کلاژن‌سازی بهتر انجام می‌شود.

در تابستان چقدر آب بنوشیم؟

فرقی نمی‌کند که در فصل تابستان، بهار، زمستان یا پاییز باشید. زمانی که دمای هوا به میزانی است که تعریق و دفع آب بیشتری در بدن صورت می‌گیرد، باید مقدار ورودی آن را بیشتر کنید. قانون ثابتی برای نوشیدن میزان مشخصی از آب در طول روز وجود ندارد. اما متخصصان تغذیه و پزشکان مقدار میانگینی را عنوان کرده‌اند که هر فرد با توجه به سبک زندگی خود از آن استفاده کند. بر اساس این گزارشات میزان آب مورد نیاز برای خانم‌ها بین ۵ تا ۱۱ لیوان و برای آقایان بین ۵ تا ۱۵ لیوان است. می‌توانید در روز‌هایی که فعالیت بیشتری دارید، مقدار بیشتر و در روز‌هایی که فعالیت کمتری دارید، مقدار کمتری آب بنوشید.

چند نکته مهم در مورد آب خوردن

قهوه و چای را جایگزین آب نکنید.

افرادی زیادی با در نظر گرفتن اینکه در طول روز مقدار زیادی چای یا قهوه می‌خورند، خیالشان بابت میزان کافی آب مورد نیاز بدنشان راحت است. نکته اینجاست که یکی از فواید مهم نوشیدن آب، تشدید ادرار و کمک به عملکرد کلیه است. کافئین موجود در چای و قهوه اجازه نمی‌دهد این فرایند اتفاق بیفتد.

منتظر تشنگی نباشید.

زمانی که بدن شما دچار کمبود آب می‌شود، حس تشنگی به سراغتان می‌آید. احتمالا در این مواقع کاهش تعریق را نیز حس خواهید کرد. در این فرایند، میزان مایعاتی که در بدنتان وجود دارد به هم می‌خورد. بنابراین مغز به شما هشدار می‌دهد که مقداری آب را به بدن خود برسانید. در غیر این صورت احتمالا دچار سردرد، تهوع و … خواهید شد. بهتر است آب را به تدریج وارد بدن کنید تا با شرایط تشنگی رو به رو نشوید.

آب زیاد خوردن ممنوع!

برخلاف برخی افراد که در طول روز آب کمی می‌خورند، برخی نیز در نوشیدن آن زیاده‌روی می‌کنند. آبی که وارد بدن می‌کنید باید از طریق کلیه‌ها دفع شود و اگر میزان ورودی و خروجی با هم یکسان نباشد، درصد الکترولیت‌هایی که در بدن شماست، به هم میریزد. این ویژگی باعث ایجاد مشکلاتی در مغز خواهد شد.

نوشیدن آب در تمام ورزش‌ها ضروری نیست!

افراد زیادی بر این باورند که هر نوع ورزشی نیاز به نوشیدن مایعات دارد. در صورتیکه برای ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی معمولی که تعریق زیادی انجام نمی‌شود، نیازی به نوشیدن حجم زیادی از آب نخواهید داشت.

آب خنک باعث افزایش متابولیسم بدن نمی‌شود.

برخی از افرادی که در رژیم‌های غذایی به سر می‌برند، براین باورند که آب خنک باعث افزایش متابولیسم بدن آن‌ها خواهد شد. این موضوع ارتباطی به هم ندارد. تنها راه افزایش متابولیسم بدن ورزش کردن است، نه انتخاب یک نوشیدنی گرم و سرد!!!

نوشیدن آب همیشه مفید نیست!

در برخی مواقع مصرف آب نه تنها برای بدن مفید نیست، بلکه باعث ایجاد مشکلات جدی در آن خواهد شد. به عنوان مثال مصرف آب و مایعات زیاد در حین خوردن غذا گوارش را با مشکل رو به رو خواهد کرد. بر اساس نظر پزشکان متخصص در این زمینه، نیم ساعت قبل و ۲.۵ ساعت بعد از غذا زمان مناسبی برای نوشیدن مایعات نیست.

سخن پایانی

در این مطلب تنها به بخش کوچکی از فواید نوشیدن آب برای بدن اشاره کردیم. بسیاری از اثرات آب به صورت تخصصی بوده و نیازمند توضیحات بسیار طولانی و دقیق‌تر است. اما همین نکات کوچک نیز به خوبی می‌تواند اهمیت و فرایندی که پس از وارد شدن آب در بدن اتفاق می‌افتد را به طور کامل به شما نشان دهد. شما می‌توانید برای خرید آب معدنی از سرویس سوپرمارکت اسنپ، استفاده کنید. اطلاعات خود را در زمینه فواید نوشیدن آب با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.