گیاه‌ خواری چیست؟ بررسی فواید و معایب گیاه‌خواری

از نام این نوع روش تغذیه مشخص است که فرد گیاه‌خوار تنها به خوردن انواع مواد گیاهی و غذاهای گیاهی اکتفا می‌کند و از هیچ گونه گوشت سفید یا قرمزی در خوراکی‌های خود استقبال نخواهد کرد. در نظر داشته باشید گیاه‌خواران باید نکات زیادی را در این روش تغذیه در نظر بگیرند، زیرا در صورت کمبود هر نوع ویتامین الزامی دچار مشکلات فیزیکی و حتی روحی می‌شوند. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب گیاه‌ خواری می‌پردازیم؛ تا انتهای متن همراه ما باشید.

گیاه‌ خواری چیست؟

برای گیاه‌خوار شدن باید رژیم تغذیه‌ای خاصی را از یک منبع معتبر انتخاب کنید و پیرو آن دست به‌کار شوید. اگر این روش تغذیه به درستی و کامل انجام شود بدون‌شک بهترین فواید را برای بدن انسان خواهد داشت ولی متاسفانه افراد در بیشتر مواقع اصول و روند صحیح گیاه‌‌خواری را دنبال نمی‌کنند و به مشکلات فیزیکی برمی‌خورند.

گیاه‌‌خواری تنها به معنای عدم مصرف گوشت و مرغ نیست بلکه این رژیم غذایی به ۲ دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شود:

 • وجترین (Vegetarian): گیاه‌خوارانی که از هیچ گوشت قرمز و سفیدی استفاده نمی‌کنند ولی با خوردن محصولات لبنی یا تخم‌مرغ مشکلی ندارند.
 • وگان (Vegan): به فرد گیاه‌خواری که به طور کلی هیچ محصول حیوانی را مصرف نمی‌کند وگان می‌گویند. در واقع این فرد حتی محصولات لبنی را نمی‌خورد.

فراموش نکنید گیاه‌‌خواری روش تغذیه خاص و ویژه‌ای است که به طور حتم باید توسط یک پزشک حاذق در همین حوزه برای شما تعیین شود. بسیاری از افراد تنها به دلایلی همانند حمایت از حقوق حیوانات به این سبک غذایی روی آورده‌اند ولی برخی دیگر به خاطر حفظ سلامتی خود و طول عمر بالا گیاه‌‌خواری را انتخاب کرده‌اند.

چگونه گیاه‌خوار شویم؟

در سال‌های اخیر ما بیشتر از دهه‌های گذشته با افراد گیاه‌‌خوار و رژیم غذایی گیاه‌‌خواری روبه‌رو شده‌ایم، زیرا شبکه‌های اجتماعی با توسعه تکنولوژی بیش از پیش به تبلیغ این رژیم غذایی و ارائه اطلاعات لازم در این مورد کمک می‌کنند.

از این‌رو با افزایش علم و آگاهی و همچنین مشاهده غذاهای متنوع شاید حتی شما نیز به گیاه‌خوار شدن فکر کنید. اگر قصد دارید به این رژیم غذایی روی بیاورید، باید بدانید که این سبک تغذیه کمی سخت است و شاید باب میل شما نباشد. برای گیاه‌‌خوار شدن باید طبق اصول و مراحل زیر پیش بروید:

 • به صورت ناگهانی و به یک‌باره به گیاه‌‌خواری دست نزنید.
 • خوراکی‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌های حیوانی که تا به امروز مصرف می‌کردید را به یک‌باره و ناگهانی حذف نکنید.
 • در مورد ذائقه و سلیقه خود بیشتر فکر و جستجو کنید.
 • یک برنامه اصولی و دقیق برای این سبک غذایی خود تهیه کنید.

با توجه به اینکه بیشتر افراد بدون هیچ برنامه دقیق و اصولی به این روش تغذیه روی می‌آورند، با گذر زمانی نه‌چندان طولانی یا از رژیم غذایی خود خسته می‌شوند و آن را رها می‌کنند یا اینکه بافت بدن آنها یا برخی از اعضای بدنشان دچار مشکل می‌شود. از این‌رو باز هم آنها مجبور به ترک این سبک تغذیه خواهند بود.

۶ فایده گیاه‌ خواری

گیاه‌خواران فیبر زیادی به بدن جذب می‌کنند و در مقابل سموم بدنشان نیز تخلیه می‌شود یا حتی به بافت آنها نمی‌رسد. فیبر زیاد باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش می‌شود، بدین‌ترتیب اصلی‌ترین و بهترین فایده این رژیم غذایی عملکرد بهتر سیستم گوارشی خواهد بود.

ناگفته نماند علاوه بر سیستم گوارشی، گیاه‌‌خواری تاثیرات زیادی بر روی بدن افراد دارد که در ادامه گذشته از سیستم گوارشی قصد داریم ۶ فایده مهم این سبک تغذیه را برای شما شرح دهیم.

۱-کمک به بهبود وضعیت و سلامت قلب

به‌طور حتم می‌دانید که انواع گوشت‌های قرمز و سفید چربی‌های زیادی دارند و وجود همین چربی‌ها می‌تواند به سلامت قلب شما آسیب برساند. ولی با کاهش تدریجی و حذف دائمی گوشت‌ها و این چربی‌ها شما به سلامت قلب و همچنین سیستم گردش خون خود کمک می‌کنید.

در ضمن با حذف گوشت‌ها و چربی‌های حاصل از آنها، کلسترول خون شما کاهش می‌یابد و پمپاژ قلبتان بهتر عمل می‌کند. در نتیجه از هر گونه سکته قلبی یا حتی سکته مغزی جلوگیری می‌شود.

۲-لاغری و تناسب اندام

بیشتر افراد به دنبال کاهش وزن و داشتن اندامی ایده‌آل خواهند بود. یکی از راه‌های لاغر شدن استفاده از رژیم غذایی گیاهی است ولی از آنجایی که گیاه‌خوران گوشت را از برنامه غذایی خود حذف می‌کنند، به خوردن کربوهیدرات‌ها روی می‌برند. بدین‌ترتیب این امکان وجود دارد که با گیاه‌‌خواری چاق شوید.

خبر خوب اینکه این رژیم غذایی در بلند مدت و همچنین با بالا رفتن سن افراد باعث کاهش وزن چشم‌گیر در آنها می‌شود. بنابراین، شما می‌توانید با صبوری و گیاه‌‌خواری بلند مدت به وزن و اندام ایده‌آل خود دست پیدا کنید.

۳-کنترل دیابت

گیاه‌خواران در واقع به خام‌خواری نیز عادت دارند و همین امر می‌تواند قند خون آنها را کاهش دهد و در نهایت هرگز مشکل دیابت در آنها مشاهده نشود. اگر گیاه‌خواران خام‌خواری کنند بدون‌شک فیبر درون بدن آنها افزایش می‌یابد و در نتیجه قند خونشان پایین می‌آید.

در ادامه باید گفت در رژیم گیاه‌‌خواری از انواع میوه‌ها و سبزیجات استفاده می‌شود، بدین‌ترتیب با این رژیم سبک و سالم احتمال ابتلا به دیابت کاهش می‌یابد و می‌توان قند خون را کنترل کرد.

۴-جلوگیری از ابتلا به سرطان

آهن موجود در غذاهای گوشتی بلافاصله به بدن انسان جذب می‌شود. در واقع حتی اگر بدن فرد دچار کمبود آهن نباشد، باز هم آهن به بدن او جذب می‌شود. در مقابل سبزیجات و گیاهان، آهنی دارند که تنها در صورت لزوم و اگر بدن به کمبود آهن دچار باشد، آهن جذب بدن آنها می‌شود.

اگر به طور دائم گوشت بخورید، آهن زیادی جذب بدن شما می‌شود و حتی ممکن است به برخی بیماری‌های سرطانی و قلبی دچار شوید. پس اگر به گیاه‌‌خواری روی آورید به طور حتم هیچ آسیبی به بافت‌های بدن شما وارد نمی‌شود و شما سلامت باقی می‌مانید.

۵-کمک به سلامت دستگاه گوارش

پیش از این نیز گفتیم، سبزیجات و میوه‌ها فیبر زیادی دارند و گیاه‌خواران بیش از هر چیزی از همین ۲ نوع خوراکی تغذیه می‌کنند. پس جای تعجب نیست که سیستم گوارش آنها بهتر از شما عمل می‌کند. وجود فیبر به روده‌های شما کمک می‌کند و مانع بیماری شبیه به یبوست خواهد بود.

به خاطر داشته باشید فیبر حاصل از این سبزیجات و میوه‌ها به عملکرد بهتر باکتری‌های حاضر در روده شما کمک می‌کنند. در نتیجه با گیاه‌‌خوار شدن مشکلات گوارشی شما نیز رفع می‌شود.

۶-سلامت کلیه

با حذف یا کاهش گوشت از رژیم غذایی خود، شما در واقع تمام پروتئین‌های حیوانی بدن خود را حذف می‌کنید ولی نگران نباشید. بعد از کاهش این پروتئین‌ها اسیدیته بدن شما افزایش می‌یابد و باعث دفع ضایعات مایع بدن می‌شود که در نهایت کلیه‌های شما سلامت خواهند بود.

به طور کلی گیاه‌خوران به دلیل تخلیه دائمی ضایعات مایع بدن خود، کمتر در مسائل مربوط به سموم و مواد زائد بدن درگیر هستند و در نتیجه کلیه‌های سالم‌تری نسبت به گوشت خواران دارند.

آیا گیاه‌ خواری معایبی دارد؟

گیاه‌‌خواری نیز بلاخره معایبی دارد؛ به‌طور کلی هر عملی اگر به صورت اصولی انجام نشود آسیب‌هایی به همراه خواهد داشت. گیاه‌ خواری نیز به دلیل حذف برخی از مواد غذایی خاص و مقوی از رژیم غذایی ممکن است صدماتی به بدن شما وارد کنید.

برای مثال با حذف گوشت، ویتامین ب از رژیم غذایی شما حذف می‌شود و ممکن است به دلیل کمبود و کاهش این ویتامین شما دچار مشکلاتی شوید:

 • کم خونی در اثر مصرف کم گوشت قرمز
 • آسیب به سیستم عصبی
 • دچار شدن به ضعف استخوان‌ها
 • عقیم شدن یا ناباروری
 • انواع بیماری‌های قلبی

البته این آسیب‌ها تنها مربوط به کمبود ویتامین ب نیست، بلکه ویتامین د و حتی کلسیم بدن شما کاهش می‌یابد و ممکن است استخوان‌های شما رشد خوبی نداشته باشند. سعی کنید برای گیاه‌ خوار شدن از رژیم و برنامه خاصی کمک بگیرید.

آیا برای گیاه‌‌خواری حاضر هستید؟

اکنون که با تمام ویژگی‌ها، روند، مزایا، معایب و تاثیرات گیاه‌ خواری آشنا شدید، آیا حاضر هستید به جمع گیاه‌خواران بپیوندید؟ گیاه‌‌خواری شاید یک رژیم غذایی سخت باشد و خیلی خوشمزه به نظر نیاید ولی غذاهای گیاه‌‌خواران بسیار لذیذ و حتی از غذای گوشت‌خواران بهتر خواهد بود. برای سفارش آنلاین انواع غذاهای گیاهی می توانید از سرویس غذای اسنپ استفاده کنید.

این رژیم غذایی بر روی مصرف انواع گیاه‌ان تاکید دارد، از این‌رو اگر به مصرف هیچ یک از انواع گوشت‌ها تمایلی ندارید، همین حالا می‌توانید برای گیاه‌‌خوار شدن تصمیم قطعی بگیرید و در مورد آن بیشتر بررسی کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.